+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Co jsou to adaptogeny a kde se nachází?

|
Duševní zdraví
Rostliny
Stres

Přírodní medicína již dlouho oceňuje přínos bylin a potravin pro zdraví. Co jsou to tedy adaptogeny a kde je najdeme? Jaké přínosy mohou přinést? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Co jsou to adaptogeny a kde se nachází?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co jsou to adaptogeny 
 • Jak fungují adaptogeny 
 • Benefity, které se skrývají v adaptogenech 
 • Typy adaptogenů 
 • Kontraindikace a možné vedlejší účinky adaptogenů 

 

Adaptogeny se používají již po staletí a jsou oblíbené v tradiční čínské medicíně. Předpokládá se, že zajišťují homeostázu (rovnováhu) v těle, zejména po období stresu.

 

Co jsou adaptogeny?

Adaptogeny jsou účinné látky v některých rostlinách a houbách, které mohou ovlivnit způsob, jakým se vaše tělo vyrovnává se stresem, úzkostí a únavou. Rostliny a houby poskytují adaptogenní účinky. Při konzumaci se tyto rostliny zaměřují na konkrétní stresory ve vašem těle.

 

Existují tři vlastnosti, které musí rostliny mít, aby mohly být adaptogenem:

 

 • Při užívání v běžných dávkách nejsou toxické.
 • Pomáhají tělu vyrovnat se se stresem.
 • Umožňuje vašemu tělu návrat k rovnováze (homeostáze).

Jak adaptogeny fungují?

Podle vědců adaptogenní byliny působí na osu hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA), což je složitý systém žláz, hormonů a receptorů v lidském těle. Osa HPA má zásadní význam pro homeostázu organismu, reakce na stres a energetický metabolismus.

 

Když konzumujeme adaptogeny, jejich organické vlastnosti a sloučeniny spolupracují s osou HPA a pomáhají vyrovnávat rovnováhu našich systémů. Pokud je například jednoho hormonu příliš mnoho, adaptogeny ho pomáhají snížit. 

 

Na druhou stranu, pokud je některého hormonu málo, adaptogeny mohou pomoci doplnit jeho hladinu. Studie také naznačují, že adaptogeny působí na imunitní-neuroendokrinní systém, který pomáhá tělu regulovat spotřebu energie a udržovat silnou imunitní obranu.

 

Dobré vědět

Je však důležité mít na paměti, že výzkum adaptogenních bylin stále probíhá.

 

Jaké jsou výhody adaptogenů?

Adaptogeny se používají již stovky let v tradiční čínské medicíně i ájurvédě (starobylá forma indické léčebné medicíny). V západním světě se staly populárnějšími v novější historii.

 

Zastřešujícím účelem adaptogenů je dosažení homeostázy. Vědci se domnívají, že adaptogeny toho mohou dosáhnout tím, že působí na různé tkáně a orgány v těle. Podle jednoho z přehledů mohou adaptogeny přinášet výhody pro:

 

 • stres,
 • artritida,
 • spánek,
 • neuroendokrinní zdraví,
 • rakovina.

V dalším přehledu adaptogenů se hovoří o dalších přínosech pro:

 

 

Stres a adaptogeny

Adaptogeny nezabrání tomu, abyste zažili stresové události, ale spíše se předpokládá, že zlepšují reakci organismu na stres, jakmile k němu dojde.

 

Stres je považován za fyzickou a emocionální reakci. Stres může být vyvolán vnější událostí, podmínkami prostředí nebo chemickým či biologickým činitelem. Stres spouští v těle uvolňování určitých hormonů, které vyvolávají reakci "bojuj nebo uteč", což vede k fyziologickým změnám.

 

Stres je čas od času normálním jevem. Problémy však mohou nastat, pokud se stres stane chronickým. Stres může být také součástí různých zdravotních potíží. Adaptogeny mohou být prospěšné při všech typech stresu. Předpokládá se, že aktivují určité buněčné signály, které zvyšují adaptabilitu, odolnost, a dokonce i přežití. 

 

Někteří vědci se však domnívají, že adaptogeny jsou nejúčinnější proti stresu způsobenému poruchami dospělosti, jako jsou únava, deprese, poruchy spánku, záněty, infekce a další.

 

Stresové hormony jsou regulovány osou HPA, která může být podle některých výzkumů ovlivněna adaptogeny. To znamená, že adaptogeny mohou působit přímo na osu HPA a regulovat tak vylučování stresových hormonů.

 

TIP: Pro optimální fungování mozku a podporu kognitivních funkcí vyzkoušejte náš unikátní produkt BYSTRÝ MOZEK. Také podporuje duševní zdraví a posiluje odolnost vůči stresu.

 

herbalus bystry mozek

 

Benefity adaptogenů 

Lidé užívají adaptogeny, aby podpořili schopnost svého těla zvládat stres, zlepšili hladinu energie, posílili imunitní systém a zvýšili celkovou vitalitu. Hlavním cílem adaptogenů je pomoci tělu přizpůsobit se různým fyzickým, emocionálním a environmentálním stresorům, a tím zvýšit odolnost a snížit negativní dopady stresu na organismus.

 

Předpokládá se, že adaptogeny pomáhají zvládat reakce těla na cokoli, co způsobuje stres. Mezi hlavní stresory patří infekce, znečištění životního prostředí, UV záření, fyzická námaha, léky a emoční stres.

 

Studie adaptogenů na lidech jsou omezené, ale výzkumy ukazují, že adaptogeny mohou pomáhat:

 

Snížit stres a úzkost: Adaptogeny pomáhají zmírnit stresovou reakci organismu tím, že snižují vylučování stresového hormonu kortizolu. Úprava hladiny kortizolu může pomoci snížit pocity stresu a úzkosti.  

 

Zlepšit zdraví imunitního systému: Mnohé adaptogeny pomáhají regulovat imunitní buňky nebo posilují imunitní reakce a pomáhají tak tělu bojovat proti infekcím a nemocem. Některé adaptogeny také pomáhají aktivovat buňky, které brzdí růst nádorů souvisejících s rakovinou.

 

zlepšení imunity

 

Snižují únavu: Adaptogeny mohou pomoci nadledvinám fungovat efektivněji, aby neprodukovaly nadměrné množství hormonů, jako je kortizol, které vedou k únavě. 

 

Zlepšují spánek: Nadměrný stres může ovlivnit hladinu kortizolu potřebnou k udržení normálního spánkového cyklu, což vede k nespavosti a dalším problémům se spánkem. Adaptogeny mohou pomoci řídit hladinu kortizolu tak, aby se večer snížila a uvolnila nervový systém pro spánek. 

 

Snižují zánět a bolest: Stres a zánět jdou často ruku v ruce. Adaptogeny mají protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit zánět a bolest související s osteoartritidou, revmatoidní artritidou a fibromyalgií

 

Regulují hormony: Adaptogeny mohou ovlivňovat neuroendokrinní systém - nervy, žlázy a orgány, které společně produkují hormony zajišťující fungování těla. Některé adaptogeny mohou tělu pomoci stabilizovat hladinu hormonů poté, co stresory způsobí hormonální nerovnováhu.

 

 

Jaké druhy adaptogenů existují?

Existuje několik typů adaptogenů s různými účinky. 

 

Na stres, úzkost a spánek 

Všechny adaptogeny pomáhají tělu vyrovnat se se stresem. Přesto jsou některé adaptogeny známé spíše pro své účinky na emoční stres, úzkost a spánek, včetně:

 

Bazalka indická (Ocimum tenuiflorum)

 

Výzkumy ukazují, že užívání bazalky indické (známé také jako Tulsi) může zlepšit náladu a snížit stres. Osmitýdenní studie také zjistila, že bazalka indická pomáhá snižovat stres a zlepšovat kvalitu spánku. 

 

Jiné studie ukazují, že bazalka indická může pomoci regulovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

 

Ashwaganda (Withania somnifera)

 

Ashwagandha má pozitivní vliv na endokrinní, nervový, imunitní a kardiovaskulární systém tím, že reguluje váš metabolismus a pomáhá vám relaxovat tím, že zklidňuje reakce vašeho mozku na stres.

 

Věděli jste? 

Ashwaganda poskytuje ochranu buňkám jako antioxidant a snižuje otoky (protizánětlivá reakce).

 

Malé studie na lidech zjistily, že účastníci užívající extrakt z kořene ashwagandhy snížili svůj stres a úzkost. Výzkum také ukázal, že uklidňující účinek ashwagandhy pomohl lidem s nespavostí nebo úzkostí zlepšit spánek.

 

ashwagandha

 

Kořen kozlíku lékařského (Valeriana officinalis)

 

Kozlík lékařský je oblíbeným přírodním prostředkem na podporu spánku, který u některých lidí pomáhá zlepšit délku a kvalitu spánku. Kromě adaptogenních vlastností obsahuje kořen kozlíku také kyselinu valerovou, která má sedativní účinek.

 

Na únavu

Stres může ovlivnit nadledvinky, které jsou zodpovědné za vylučování hormonů vyrovnávajících hladinu energie. Příliš mnoho stresu může způsobit, že se budete cítit unavení nebo slabí. Mezi adaptogeny, které mohou pomoci zlepšit hladinu energie a působit proti únavě, patří např:

 

Rhodiola (Rhodiola rosea)

Rozchodnice růžová může podle výzkumu snížit vyčerpání a únavu související se stresem. Další studie zjistily, že extrakt z rodioly zvyšuje energii v reakci na stres a pomáhá zvládat stres a záněty. 

 

Asijský ženšen (Panax ginseng)

 

Ženšen je jedním z dobře známých adaptogenů a asijský ženšen (Panax ginseng) je mnohými považován za nejúčinnější. U lidí bylo prokázáno, že Panax ginseng úspěšně zlepšuje pocity klidu a některé aspekty výkonnosti pracovní paměti u zdravých mladých dospělých.

 

Tento masitý kořen má podle omezeného výzkumu povzbuzující účinky a může pomoci snížit únavu spojenou s rakovinou. Studie také zjistily, že asijský ženšen má antibakteriální a antivirové vlastnosti a bylina může pomáhat při léčbě a prevenci sezónních infekcí dýchacích cest.

 

ženšen

 

Pro zdraví imunitního systému

Reakce vašeho těla na stres může negativně ovlivnit váš imunitní systém a ztížit mu boj s infekcemi. Protože adaptogeny pomáhají vyrovnávat a zvládat stresovou reakci, mohou také pomoci posílit vaši imunitní reakci. 

 

Mezi oblíbené adaptogeny, které jsou známé pro zdraví imunitního systému, patří:

 

Astragalus (Astragalus membranaceus)

 

Studie ukazují, že tato kvetoucí rostlina může pomoci podpořit imunitní systém a snížit riziko nákazy virovými infekcemi. Vědci také zjistili, že užívání astragalu může pomoci lidem s cukrovkou snížit hladinu lipidů a cukru v krvi. 

 

Eleuthero (Eleutherococcus senticosus)

 

Tento dřevitý keř, nazývaný také sibiřský ženšen, není ženšenem, ale má podobné účinky na zdraví imunitního systému. Výzkumy zjistily, že užívání eleuthera jako prevence pomáhá snižovat komplikace chřipky, jako je zápal plic, bronchitida a ušní infekce. 

 

Rostlina byla užívána ke snížení výskytu genitálního herpesu a komplikací virové plicní infekce.

 

Další adaptogeny

Cordyceps - Cordyceps, druh houby, se v TČM běžně používá k léčbě stresu, zánětů, respiračních onemocnění, jaterních problémů, problémů s ledvinami a hyperglykémie (vysoké hladiny cukru v krvi).

 

Reishi - Reishi (Ganoderma lucidum) je druh medicinální houby, která údajně pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a podporuje zdravý spánek.

 

Kořen Maca - V systematickém přehledu bylo zjištěno, že kořen Maca (Lepidium meyenii) může pomáhat s pamětí, depresí a příznaky menopauzy.

 

Řeřicha peruánská kořen

kořen Maca

 

Potenciální rizika a vedlejší účinky adaptogenů

Adaptogeny obvykle nezpůsobují u zdravých dospělých závažné vedlejší účinky, ale to neznamená, že užívání adaptogenních bylin nebo doplňků stravy je bez rizik.

 

Žádná studie neprokázala, že adaptogeny jsou bezpečné pro dlouhodobé užívání. Na adaptogeny je také možné zažít alergickou reakci. Nežádoucí účinky se mohou lišit v závislosti na adaptogenu, ale mezi běžné vedlejší účinky adaptogenů patří:

 • nevolnost,
 • zvracení,
 • žaludeční nevolnost,
 • průjem,
 • nespavost,
 • bolest hlavy,
 • zvýšená srdeční frekvence,
 • ospalost. 

Dobré vědět

Důležité je také pochopit účel adaptogenu, který užíváte, a jeho vliv na vaše tělo. Například některé adaptogeny zvyšují energii a takový typ adaptogenu byste nechtěli užívat před spaním, protože by se vám špatně usínalo.

 

Některé skupiny mohou být také více ohroženy nežádoucími vedlejšími účinky. Vzhledem k tomu, že existuje jen omezené množství údajů prokazujících bezpečnost adaptogenů během těhotenství a kojení, těhotným a kojícím osobám se obecně doporučuje adaptogenům vyhýbat

 

Adaptogeny by mohly reagovat s léky

Adaptogeny by mohly ovlivnit fungování některých léků, pokud trpíte zdravotními potížemi, jako je hypertenze, cukrovka, nespavost, hypotyreóza a deprese. Mezi interakce s adaptogeny patří např:

 

 • zvýšení krevního tlaku,
 • snížení hladiny cukru v krvi,
 • narušení spánkového režimu,
 • zvýšení aktivity štítné žlázy,
 • působení proti antidepresivům.

Určité adaptogeny se také mohou vzájemně ovlivňovat s léky nebo zhoršovat zdravotní stav. Pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte léky, poraďte se před užíváním jakéhokoli adaptogenu se svým lékařem.

 

Shrnutí 

Adaptogeny jsou houby a rostliny, které pomáhají tělu zvládat stres a přizpůsobit se mu. Vědci se domnívají, že adaptogeny pomáhají vyrovnávat a snižovat hladinu stresových hormonů tím, že působí na systémy reakce organismu na stres.

 

Adaptogenní byliny a rostliny se v tradiční čínské medicíně (TCM) a ájurvédské medicíně používají již tisíce let, ale výzkum na lidech je omezený. Je zapotřebí více klinických studií na lidech, abychom plně pochopili, jak účinně adaptogeny pomáhají snižovat stres a zlepšovat zdravotní problémy.

 

Slibné výzkumy však ukazují, že adaptogeny mohou pomáhat při úzkosti, únavě, spánku a zdraví imunitního systému.

 

Před vyzkoušením adaptogenů se poraďte se svým lékařem. Ačkoli jsou adaptogeny obvykle dobře snášeny, mohou se vzájemně ovlivňovat s léky a zhoršovat některé zdravotní potíže.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.va.gov/WHOLEHEALTHLIBRARY/docs/Adaptogens.pdf 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6240259/