+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kozlík lékařský - účinky a použití

|
Strava
Spánek
Rostliny

Kozlík lékařský si leckdo spojí s podporou kvalitního spánku. Toto spojení je velice správné! Jaké jsou nejvhodnější formy užití? Jaké jsou jeho další přínosy a jaká má rizika? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Kozlík lékařský - účinky a použití

5 nejdůležitějších bodů článku

  • Co je to kozlík lékařský
  • Jaké benefity má kozlík lékařský
  • Jak ho užívat
  • Vedlejší účinky kozlíku lékařského
  • Kontraindikace kozlíku lékařského

 

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je nejčastěji používanou bylinou pro spánek a uklidnění. Kozlík lékařský se však používá také jako lék mimo jiné na bolestivou menstruaci a žaludeční potíže, protože má diastolický účinek. Zjistěte, jaké vlastnosti má kozlík lékařský, jak ho používat a jaké mohou být vedlejší účinky nesprávného užívání.

 

Přínosy kozlíku lékařského

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), je bylina, jejíž oddenky (Rhizoma Valerianae) neboli podzemní stonky a kořen (Radix Valerianae), obecně známý jako kořen kozlíku lékařského, jsou léčivé suroviny, které se již mnoho let používají v lidovém i konvenčním léčitelství.

 

Vykazují zejména sedativní účinky, a proto se používají především jako prostředek ke zklidnění organismu při mírném nervovém napětí a při potížích se spánkemJe však třeba vědět, že kozlík lékařský má i další léčebné vlastnosti, např. diastolické, díky nimž se může používat při žaludečních potížích nebo při bolestivé menstruaci.

 

Je však třeba poznamenat, že přípravky na bázi kozlíku lékařského mají různou zdravotní hodnotu v závislosti na tom, zda se jedná o alkoholový nebo vodní extrakt, protože hlavní účinné látky - především silice a také valepotriáty (ty jsou však velmi pomíjivé a v surovině jsou přítomny v zanedbatelném množství) - se lépe rozpouštějí v alkoholu než ve vodě.

 

Na účinek kozlíku lékařského má navíc vliv i způsob sušení - správně se kořeny a oddenky suší v sušičkách vyhřívaných až na 35 °C. Při sušení za vyšších teplot ztrácejí účinné látky, své zdraví prospěšné vlastnosti.

 

Kozlík lékařský na spaní a uklidnění

Kořen a oddenky kozlíku lékařského snižují aktivitu centrální nervové soustavy, a tím vedou ke snížení napětí a pocitů neklidu, navozují stav duševní relaxace, a proto se běžně používají při nervozitě, napětí a nervovém rozrušení. 

 

Kořen kozlíku lékařského je také účinným prostředkem při mírné nespavosti - zejména při obtížném usínání způsobeném stavy napětí a nervového rozrušení. Zlepšuje kvalitu spánku tím, že zkracuje dobu potřebnou k usnutí, prodlužuje délku spánku a snižuje počet probuzení během noci.

 

Studie německých vědců to potvrzuje. Šestitýdenního experimentu se zúčastnilo 202 dospělých osob trpících nespavostí. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin - jedna užívala 600 mg sedonia (výtažek z kozlíku lékařského) a druhá 10 mg oxazepamu (lék proti úzkosti).

 

 

Ukázalo se, že účinky obou léků byly podobné - obě skupiny osob zaznamenaly stejné zlepšení kvality spánku, prodloužení doby spánku a cítily se stejně odpočaté. V závěru výzkumu vědci uvedli, že extrakt z kozlíku lékařského je účinný při mírné až středně těžké nespavosti, zatímco jeho účinnost při úzkosti je omezená.

 

Zajímavé je, že jiné studie ukazují, že kozlík lékařský skutečně funguje, ale pouze u lidí, kteří mají potíže se spánkem. U pacientů bez těchto obtíží nevykazoval extrakt z kozlíku žádný účinek.

 

Důležité je vědět, že v přírodní medicíně se přípravky s výtažkem z kozlíku lékařského používají také při takových potížích, jako je zrychlený tep na nervovém pozadí, bolest hlavy, bušení ve spáncích a dokonce i mírné závratě. V lidovém léčitelství se kozlík lékařský používal také k léčbě epilepsie.

 

Snížení svalových křečí

Ačkoli se kozlík lékařský nejčastěji užívá ke zlepšení kvality a kvantity spánku, užívá se i z jiných důvodů, které jsou rovněž podloženy výzkumem. Existují důkazy, které naznačují, že valepotriáty obsažené v kozlíku lékařském mohou mít regulační účinek na autonomní nervový systém, a tak působit proti křečím. Některým lidem pomáhá také zmírnit křeče v břiše způsobené nervozitou. Je však třeba provést další výzkum.

 

křeče1

 

Snížení příznaků menopauzy

Popularita kozlíku lékařského roste u žen procházejících menopauzou. Důvodem je soubor studií, které prokázaly znatelné přínosy. Jsou zaznamenány přínosy jako snižování četností návalů horka a snižování výskytu nespavosti

 

Kozlík lékařský na PMS a menstruační bolesti

Uvolňující povaha kořene kozlíku lékařského z něj může učinit chytrou volbu pro přírodní úlevu od menstruačních křečí. Může snížit závažnost a nepříjemné pocity menstruačních křečí, které jsou častým problémem žen, které každý měsíc trpí PMS. Jak přesně může kořen kozlíku pomoci? Je to přírodní sedativum a antispasmodikum, což znamená, že potlačuje svalové křeče a působí jako přírodní svalový relaxant.

 

Jak ukázala dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie, doplňky stravy s kořenem kozlíku lékařského mohou účinně zklidnit silné stahy děložního svalstva, které způsobují bolesti, jež mnoho žen zažívá během menstruace.

 

 

Může pomoci snížit krevní tlak

Když už víte, že kořen kozlíku lékařského dokáže uklidnit mysl i tělo, asi vás nepřekvapí, že může také pomoci snížit krevní tlak, a tím zlepšit zdraví srdce. Stejné účinné složky, které přispívají k účinkům kozlíku lékařského na zvládání úzkosti a neklidu, mohou také pomoci tělu správně regulovat krevní tlak.

 

Vysokému krevnímu tlaku se rozhodně chcete vyhnout, protože zvyšuje pravděpodobnost mrtvice a srdečního infarktu a srdeční choroby. Studie naznačují, že doplňky stravy s kořenem kozlíku lékařského mohou pomoci přirozeně snížit krevní tlak a udržet ho na zdravé úrovni, což má přímý pozitivní dopad na zdraví vašeho srdce.

 

Zklidňuje úzkost

Vědci zjistili, že kořen kozlíku lékařského, konkrétně kyselina valerenová, zvyšuje množství GABA prostřednictvím receptorů GABA. Léky, jako je alprazolam (Xanax) a diazepam, také působí tak, že zvyšují množství GABA v mozku. Kyselina valerová, kyselina valerenová a valerenol obsažené v extraktu z kořene kozlíku lékařského působí proti úzkosti.

 

Je docela úžasné, že rostlinný lék, jako je kořen kozlíku lékařského, může mít stejné protiúzkostné účinky jako léky na předpis bez nežádoucích účinků psychotropních látek. Pokud užíváte jiné léky na uklidnění nebo antidepresiva (např. tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin, nebo tetracyklická antidepresiva), neužívejte současně kozlík lékařský.

 

úzkost

 

Kozlík lékařský (valeriánka) na žaludek

Kozlík lékařský se v lidovém léčitelství používal také jako lék na zažívací a močové potíže. Slavný polský bylinkář Syreniusz zdůrazňoval jedinečné vlastnosti kozlíku lékařského a napsal, že "otevírá játra, slezinu, močové cesty, ledviny a zanesený a ucpaný močový měchýř. Močí získává písek a kámen".

 

Kozlík lékařský má navíc diastolický účinek, takže jej lze použít k uvolnění žaludečních křečí. Také má navíc větrný účinek, který úzce souvisí s diastolickým účinkem a zvýšenou sekrecí žaludečních šťáv. Stojí za to vědět, že tato bylina také stimuluje vylučování slin.

 

Kozlík lékařský - na lupy a seboreu

Moderní fytoterapie doporučuje zevní aplikaci nálevů na pokožku hlavy při lupech a seboree, a dokonce i při některých dermatózách.

 

Kozlík lékařský - jak ho používat?

Kozlík lékařský je považován za relativně bezpečnou bylinu, pokud je užíván v doporučených dávkách. Po 30 dnech užívání kozlíku lékařského byste měli udělat dvoutýdenní přestávku, po které se můžete k jeho užívání opět vrátit.

  • Výluh z kozlíku lékařského se připraví přelitím 1 čajové lžičky kořene kozlíku lékařského (asi 2,5 g) 1 šálkem vroucí vody (150 ml). Celá směs by se měla louhovat pod pokličkou po dobu 10-15 minut a poté scedit. Nálev lze pít 3x denně po 1 šálku.
  • Tinktura - dospělí mohou užívat 20-60 kapek tinktury ve sklenici vody po jídle několikrát denně jako dekongestivum a sedativum. Tinkturu kozlíku lékařského si můžete koupit v lékárnách (ptejte se na kozlíkové kapky).
  • Kozlík lékařský v tabletách v synergii s dalšími látkami, viz. níže.

Můžete si také připravit uklidňující nápoj s kozlíkem lékařským, a to přidáním 60 kapek (asi 1/3 čajové lžičky) kozlíkové tinktury (kozlíkových kapek) do sklenice horkého mléka oslazeného lžící medu. Vypijte ho hodinu před spaním a získáte klidný a hluboký spánek.

 

Kozlík lékařský v synergii s dalšímí látkami

Jednou z nejpohodlnějších forem dávkování kozlíku lékařského jsou tablety. Herbalus vyvinul revoluční a unikátní produkt Magnesium - PRO SPÁNEK. Kromě vysoce vstřebatelného hořčíku obsahuje také právě zmiňovaný kozlík lékařský, vitamin B6, tryptofan a chmel otáčivý.

 

Tyto látky působí synergicky a kromě doplnění základních vitamínů a minerálů podporují také tvorbu serotoninu (hormon štěstí) a ve večerních hodinách tvorbu melatoninu (hormon spánku), díky čemuž snáze usnete a zároveň si zajistíte kvalitní spánek.

 

 

Kozlík lékařský - vedlejší účinky

Dlouhodobé užívání kozlíku lékařského (déle než měsíc) nebo konzumace v nadměrném množství může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, poruchy vidění, bušení srdce a nevolnost nebo zhoršení trávení. Mezi další nežádoucí účinky může patřit hyperaktivita nebo nespavost. Zřídka se objevuje poškození jater. Možné jsou také alergické reakce.

 

Při správném užívání je kozlík téměř zcela bez nežádoucích vedlejších účinků.

 

Kozlík lékařský - kontraindikace

Kozlík lékařský by se neměl kombinovat s antihistaminiky, svalovými relaxancii, sedativy, léky na spaní, léky proti úzkosti, narkotiky, alkoholem nebo jakýmikoli léky používanými k léčbě duševních onemocnění (včetně antidepresiv, léků proti úzkosti).

 

Lidé s rakovinou, užívající antimykotika nebo léky na snížení cholesterolu by se měli před konzumací kozlíku poradit se svým lékařem. Tato doporučení platí i pro osoby s onemocněním ledvin a jater. Kozlík lékařský může interagovat s léky používanými anesteziology, a proto by se neměl užívat před operací v celkové anestezii.

 

Těhotné nebo kojící ženy a děti mladší 12 let by se také měly zdržet užívání kozlíku lékařského (podle Evropské agentury pro léčivé přípravky lze přípravky z kozlíku lékařského užívat u osob starších 12 let). Kozlík by neměli užívat ani lidé, kteří řídí motorová vozidla nebo obsluhují mechanická zařízení, která jsou v pohybu.

 

Přípravky s obsahem kozlíku lékařského je třeba užívat opatrně u starších osob, protože mohou přispívat k závratím po probuzení, synkopě a dokonce k poruchám vědomí.

 

Závěr 

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je bylina s mnoha léčebnými vlastnostmi, zejména v oblasti uklidnění a zlepšení spánku. Má také pozitivní účinky na bolestivou menstruaci, žaludeční potíže a snižování krevního tlaku. Je však důležité užívat ho ve správných dávkách, aby se předešlo možným vedlejším účinkům.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.simplysupplements.co.uk/healthylife/supplements/valerian-benefits

https://draxe.com/nutrition/valerian-root/

https://www.netmeds.com/health-library/post/valerian-uses-nutrition-health-benefits-and-side-effects-drink-tea-for-sound-sleep-infographic