+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Menopauza - příznaky, fáze, léčba 

|
Ženské tělo
Hormony

Návaly horka, nespavost, vaginální suchost jsou příznaky menopauzy. Kdy se objevuje menopauza? Jaké má příznaky a fáze? Je možné otěhotnět během menopauzy? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Menopauza - příznaky, fáze, léčba 

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to menopauza 
 • Jaké jsou fáze menopauzy
 • Příznaky menopauzy 
 • Jak se menopauza léčí 
 • Menopauza u mužů 

 

Menopauza je důsledkem hormonálních změn, které v těle probíhají na konci reprodukčního období. Menopauza může způsobovat příznaky, jako jsou návaly horka a změny hmotnosti. Léčba může pomoci tyto příznaky zvládnout.

 

Co je to menopauza? 

Menopauza je období, kdy končí menstruační cykly. Je diagnostikována po 12 měsících bez menstruace. V období přechodu (klimakteria) se pravidelná menstruace začíná opožďovat až nastane menopauza

 

Menopauza je přirozený biologický proces. Menopauza způsobuje fyzické příznaky, jako jsou návaly horka. Emocionální příznaky menopauzy však mohou narušovat spánek, snižovat energii nebo ovlivňovat emocionální zdraví. K dispozici je mnoho účinných způsobů léčby, od úpravy životního stylu až po hormonální terapii.

 

Kdy se objevuje menopauza? 

Pravidelnost a délka menstruačního cyklu se v průběhu reprodukčního života ženy liší, ale věk, kdy nastává přirozená menopauza, se u žen na celém světě obecně pohybuje mezi 45 a 55 lety. Průměrný věk, kdy nastává menopauza je přibližně 51 let. 

 

U některých žen nastává menopauza dříve (před 40. rokem života). Tato "předčasná menopauza" může být způsobena určitými chromozomálními abnormalitami, autoimunitními poruchami nebo jinými neznámými příčinami. Není možné předpovědět, kdy u jednotlivých žen nastane menopauza, ačkoli existují souvislosti mezi věkem v menopauze a určitými demografickými, zdravotními a genetickými faktory.

 

menopauza

 

Jaké jsou fáze menopauzy?

Přirozená menopauza je trvalé ukončení menstruace, ke kterému nedochází v důsledku jakéhokoli typu lékařské léčby. Proces je postupný a probíhá ve třech fázích:

 

Perimenopauza neboli "přechod do menopauzy": Perimenopauza může začít osm až deset let před menopauzou, kdy vaječníky postupně produkují méně estrogenu. Obvykle začíná, když je ženě 40 let.

 

Perimenopauza trvá až do menopauzy, tedy do okamžiku, kdy vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka. V posledním jednom až dvou letech perimenopauzy se pokles estrogenu zrychluje. V této fázi může mnoho lidí pociťovat příznaky menopauzy. V tomto období však stále máte menstruační cykly a můžete otěhotnět.

 

Menopauza: Menopauza je okamžik, kdy již nemáte menstruaci. V této fázi vaječníky přestaly uvolňovat vajíčka a přestaly produkovat většinu estrogenu. Lékař diagnostikuje menopauzu, když žena nemá menstruaci 12 po sobě jdoucích měsíců.

 

Postmenopauza: Je název pro období poté, co žena neměla menstruaci po celý rok (nebo po zbytek života po menopauze). Během této fáze se mohou příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, zlepšit. Některé ženy však pociťují příznaky menopauzy ještě deset let nebo déle po přechodu do menopauzy. V důsledku nižší hladiny estrogenu jsou lidé v postmenopauzální fázi vystaveni zvýšenému riziku několika zdravotních potíží, jako je osteoporóza a srdeční onemocnění.

 

deprese menopauza

 

Hormonální změny a menopauza 

Tradiční změny, které považujeme za menopauzu, nastávají, když vaječníky přestanou produkovat vysoké hladiny hormonů. Vaječníky jsou reprodukční žlázy, které uchovávají a uvolňují vajíčka. Produkují také hormony estrogen a progesteron. Estrogen a progesteron společně řídí menstruaci. Estrogen také ovlivňuje, jak tělo využívá vápník, a udržuje hladinu cholesterolu v krvi. 

 

Příznaky menopauzy 

Do menopauzy můžete přecházet, pokud se u vás začnou projevovat některé nebo všechny následující příznaky:

 • návaly horka, známé také jako vazomotorické příznaky (náhlý pocit tepla, který se šíří po celém těle),
 • noční pocení a/nebo návaly chladu,
 • vaginální suchost, která způsobuje nepříjemné pocity při sexu,
 • močová urgence (naléhavá potřeba častěji močit),
 • potíže se spánkem (nespavost),
 • emoční změny (podrážděnost, výkyvy nálad nebo mírná deprese),
 • suchá kůže, suché oči nebo sucho v ústech,
 • citlivost prsou,
 • zhoršení premenstruačního syndromu (PMS),
 • nepravidelná menstruace nebo menstruace, která je silnější nebo slabší než obvykle.

Některé ženy mohou také pociťovat:

 • zrychlený tep,
 • bolesti hlavy,
 • bolesti kloubů a svalů,
 • změny libida (sexuální touhy),
 • potíže se soustředěním nebo výpadky paměti (často dočasné),
 • přibývání na váze,
 • vypadávání nebo řídnutí vlasů,
 • zhoršená nálada.

Tyto příznaky způsobují změny hladin hormonů. Někteří lidé mohou mít intenzivní příznaky menopauzy, zatímco jiní mají mírnější. Ne každý bude mít při přechodu do menopauzy stejné příznaky. Pokud si ale nejste jisti, zda vaše příznaky souvisejí s menopauzou nebo jiným zdravotním stavem, obraťte se na svého lékaře.

 

TIP: Pokud pociťujete příznaky menopauzy, tak CBD může být dobrým pomocníkem při boji s příznaky, jelikož má vliv na spánek, umožňuje lépe odpočívat, minimalizovat stres a také zmírnit podrážděnost způsobenou změnami.

 

 

Jak dlouho jsou příznaky menopauzy?

Příznaky menopauzy můžete mít až 10 let. Většina žen však pociťuje příznaky menopauzy méně než pět let.

 

Léčba menopauzy 

Menopauza je přirozený proces, kterým tělo prochází. V některých případech nemusíte menopauzu nijak léčit. Při diskusi o léčbě menopauzy s vaším lékařem se jedná o léčbu příznaků menopauzy, které narušují život.

 

Existuje mnoho různých typů léčby příznaků menopauzy. Hlavní typy léčby menopauzy jsou hormonální terapie nebo nehormonální léčba. Je důležité, abyste se během menopauzy poradila se svým lékařem a sestavila si léčebný plán, který vám bude vyhovovat. Každý člověk je jiný a má jedinečné potřeby.

 

Hormonální léčba menopauzy

Během menopauzy prochází tělo velkými hormonálními změnami - snižuje se množství hormonů, které vytváří. Vaječníky produkují estrogen a progesteron. Když vaječníky již nevytvářejí dostatek estrogenu a progesteronu, může hormonální terapie nahradit ztracené hormony. Hormonální terapie zvyšuje hladinu hormonů a může pomoci s příznaky, jako jsou návaly horka a vaginální suchost. Může také pomoci předcházet osteoporóze.

 

estrogen

 

Existují dva hlavní typy hormonální terapie:

 

Estrogenová terapie (ET): Při této léčbě užíváte samotný estrogen. Lékař vám ho předepíše v nízké dávce. Estrogen se dodává v mnoha formách, jako je náplast, pilulka, krém, vaginální kroužek, gel nebo sprej. 

 

Hormonální terapie estrogenem progesteronem/progestinem (EPT): Tato léčba se také nazývá kombinovaná, protože používá dávky estrogenu a progesteronu. Progesteron je k dispozici ve své přirozené formě nebo také jako progestin (syntetická forma progesteronu). 

 

Rizika hormonální léčby 

Mezi zdravotní rizika hormonální terapie patří rakovina děložní sliznice, žlučové kameny a problémy se žlučníkem, krevní sraženiny, hluboká žilní trombóza, plicní embolie a mrtvice.

 

Tato rizika jsou nižší, pokud zahájíte hormonální léčbu do 10 let od menopauzy. Po této době je riziko kardiovaskulárních onemocnění vyšší.

 

Nasazení hormonální léčby je individuální rozhodnutí. Proberte se svým lékařem všechna minulá onemocnění a rodinnou anamnézu, abyste pochopila rizika a přínosy hormonální terapie.

 

menopauza

 

Nehormonální terapie menopauzy

Ačkoli je hormonální léčba velmi účinnou metodou pro zmírnění příznaků menopauzy, není ideální pro každého. Nehormonální léčba zahrnuje změny stravy a životního stylu. Tyto léčebné postupy jsou často dobrou volbou pro osoby, které mají jiné zdravotní potíže nebo byly nedávno léčeny pro rakovinu prsu.

 

Mezi hlavní nehormonální léčby, které může doporučit lékař, patří změna stravy, vyhýbání se spouštěčům návalů horka, cvičení, vstup do podpůrných skupin a dieta.

 

Někdy může změna stravy pomoci zmírnit příznaky menopauzy. Omezení množství kofeinu, které denně konzumujete, a omezení kořeněných jídel může zmírnit návaly horka. Do svého jídelníčku můžete také přidat potraviny, které obsahují rostlinný estrogen. Rostlinný estrogen (izoflavony) není náhradou estrogenu, který si tělo vytvářelo před menopauzou. Mezi potraviny, které můžete vyzkoušet, patří např:

 • sójové boby,
 • cizrna,
 • čočka, 
 • lněné semínko, 
 • obiloviny, 
 • fazole, 
 • ovoce a zelenina.

 

zelenina

 

Menopauza a těhotenství 

Možnost otěhotnění mizí, jakmile jste po menopauze. Můžete však otěhotnět během přechodu do menopauzy (perimenopauzy). Pokud nechcete otěhotnět, měla byste pokračovat v užívání některé z forem antikoncepce, dokud si nebudete jistá, že jste menopauzou prošla. Než přestanete antikoncepci užívat, zeptejte se svého lékaře.

 

Dlouhodobá zdravotní rizika spojená s menopauzou

Existuje několik onemocnění, která po menopauze mohou hrozit ve zvýšené míře. Riziko jakéhokoli onemocnění závisí na mnoha faktorech, jako je rodinná anamnéza, zdravotní stav před menopauzou a faktory životního stylu. Dva stavy, které ovlivňují zdraví po menopauze, jsou osteoporóza a ischemická choroba srdeční.

 

Osteoporóza

Osteoporóza, onemocnění "křehkých kostí", vzniká, když se vnitřek kostí stává méně hustým, takže jsou křehčí a hrozí jejich zlomeniny. Estrogen hraje důležitou roli při zachování kostní hmoty. Estrogen signalizuje buňkám v kostech, aby se přestaly rozpadat.

 

Od menopauzy do 60 let věku ztrácejí lidé v průměru 25 % kostní hmoty. Je to z velké části způsobeno úbytkem estrogenu. Časem může tento úbytek kostní hmoty vést ke zlomeninám kostí. 

 

Lékař může chtít časem otestovat pevnost vašich kostí. Vyšetření hustoty kostních minerálů, nazývané také kostní denzitometrie, je rychlý způsob, jak zjistit, kolik vápníku máte v určitých částech kostí. Test se používá k odhalení osteoporózy a osteopenie.

 

Osteopenie je onemocnění, při kterém je hustota kostí snížená, což může být předzvěstí pozdější osteoporózy. Pokud trpíte osteoporózou nebo osteopenií, mezi možnosti léčby může patřit léčba estrogeny. Více o osteoporóze naleznete zde

 

osteoporoza

 

Ischemická choroba srdeční

Koronární onemocnění neboli ischemická choroba srdeční je zúžení nebo ucpání tepen, které zásobují srdeční sval krví. K tomu dochází, když se ve stěnách tepen hromadí tukový plak (tzv. ateroskleróza). Toto hromadění je spojeno s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. 

 

Po menopauze se riziko ischemické choroby srdeční zvyšuje, a to z několika důvodů, mezi které patří např. ztráta estrogenu, zvýšený krevní tlak, snížení fyzické aktivity nebo taky určité životní návyky z minulosti jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu. 

 

Pomůže hormonální terapie zabránit dlouhodobým zdravotním rizikům?

Přínosy a rizika hormonální terapie se liší v závislosti na vašem věku a zdravotním stavu. Obecně platí, že mladší lidé po padesátce mají tendenci mít z hormonální terapie větší prospěch než ti, kteří jsou po menopauze po šedesátce. Lidé, kteří prodělali předčasnou menopauzu, často dostávají hormonální léčbu až do 50 let věku, aby nahradili další roky ztráty estrogenů.

 

Menopauza a spánek 

Někteří lidé mohou mít během menopauzy problémy se spánkem a nespavostí. Může se jednat o normální vedlejší účinek samotné menopauzy nebo může být způsoben jiným příznakem menopauzy. Častým viníkem bezesných nocí během menopauzy jsou návaly horka.

 

TIP: Pro dosažení klidného spánku vyzkoušejte naše magnesium - PRO SPÁNEK s kozlíkem lékařským, který přispívá ke snazšímu usínání a kvalitnímu spánku.

 

spanek

 

Menopauza a sexuální život 

Po menopauze má tělo méně estrogenu. Tato zásadní změna hormonální rovnováhy může ovlivnit sexuální život. Mnoho lidí prožívajících menopauzu si může všimnout, že nejsou tak snadno vzrušitelní jako dříve. Někdy mohou být také méně citliví na doteky a jiný fyzický kontakt než před menopauzou.

 

Tyto pocity spolu s dalšími emocionálními změnami, které můžete prožívat, mohou vést ke sníženému zájmu o sex. Mějte na paměti, že tělo prochází během menopauzy mnoha změnami. Mezi další faktory, které mohou hrát roli ve snížené sexuální touze, patří například problémy s ovládáním močového měchýře, problémy se spánkem po celou noc, prožívání stresu, úzkosti, deprese nebo vyrovnávání se s jinými zdravotními potížemi a léky.

 

menopauza sex

 

Všechny tyto faktory mohou narušit život a dokonce způsobit napětí ve vztahu (vztazích). Kromě těchto změn může nižší hladina estrogenu v těle způsobit snížení prokrvení pochvy. To může způsobit suchost. 

 

Nebojte se mluvit se svým lékařem o jakémkoli poklesu sexuální touhy, který pociťujete. Váš lékař s vámi probere možnosti, jak vám pomoci cítit se lépe. Vaginální suchost můžete například léčit volně prodejnými lubrikanty rozpustnými ve vodě nebo silikonovými lubrikanty. Lékař vám také může předepsat estrogenové nebo neestrogenové hormony k léčbě vaginální tkáně. Může je předepsat v nízké dávce krému, tablet nebo vaginálního kroužku.

 

Ne ale všichni lidé pociťují sníženou sexuální touhu. V některých případech je tomu právě naopak. Může to být způsobeno tím, že již neexistuje strach z otěhotnění. Mnohým to umožňuje užívat si sexu bez obav o plánování rodiny.

 

Stále je však důležité používat při sexu ochranu (kondomy), pokud nejste v monogamním vztahu. Stále se musíte chránit před pohlavně přenosnými infekcemi. Pohlavně přenosnou chorobu můžete dostat kdykoli v životě, dokonce i po menopauze.

 

Menopauza u mužů 

Termín "mužská menopauza" se používá k popisu klesající hladiny testosteronu v souvislosti se stárnutím. Hormonální změny související se stárnutím se však u žen a mužů liší.

 

U žen končí ovulace a produkce hormonů během relativně krátkého období prudce klesá. U mužů klesá produkce testosteronu a dalších hormonů po dobu mnoha let a důsledky nemusí být vždy jasné. Tento postupný pokles hladiny testosteronu se nazývá pozdní hypogonadismus nebo věkem podmíněná nízká hladina testosteronu.

 

testosteron

 

Hladina testosteronu u mužů klesá po 40. roce života v průměru asi o 1 % ročně. Většina starších mužů má však stále hladinu testosteronu v normálním rozmezí a pouze 10 až 25 % z nich má hladinu považovanou za nízkou.

 

Nízká hladina testosteronu u starších mužů často zůstává nepovšimnuta. Hladinu testosteronu lze zkontrolovat krevním testem, ale testy se rutinně neprovádějí. A mnoho mužů, kteří mají nízkou hladinu testosteronu, nepociťuje žádné příznaky.

 

Navíc příznaky a symptomy spojené s nízkou hladinou testosteronu nejsou zcela specifické. Mohou být způsobeny také věkem, užíváním léků nebo jinými podmínkami, jako je například index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšší. Přesto mezi příznaky a symptomy naznačující nízkou hladinu testosteronu patří:

 • snížená sexuální touha a aktivita,
 • snížená spontánní erekce nebo erektilní dysfunkce,
 • nepříjemné pocity nebo otok prsou,
 • neplodnost,
 • nízké úrazové zlomeniny nebo nízká hustota kostních minerálů,
 • návaly horka nebo pocení.

Mezi další možné příznaky patří snížení energie, motivace a sebevědomí, depresivní nálada a špatná koncentrace. Je také možná zvýšená ospalost, poruchy spánku, mírná nevysvětlitelná chudokrevnost, snížený objem a síla svalů a zvýšený obsah tělesného tuku.

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus

 

Závěr 

Menopauza představuje přirozený konec plodnosti a nastává 12 měsíců po poslední menstruaci. V průměru nastává menopauza v 51 letech, ale může nastat dříve nebo později. Operace, různé lékařské zákroky a další faktory mohou způsobit, že k ní dojde dříve.

 

Příznaky menopauzy mohou začít o několik let dříve a zahrnují změny menstruace, návaly horka, noční pocení a zčervenání. Příznaky mohou přetrvávat ještě několik let po menopauze.

 

Hormonální terapie, strategie životního stylu a další léčba mohou pomoci příznaky zvládnout. Pokud máte obtěžující příznaky, které mohou být způsobeny menopauzou, zvažte konzultaci s lékařem ohledně léčby a podpory.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/menopause

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/diagnosis-treatment/drc-20353401

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/male-menopause/art-20048056