+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Vápník - vlastnosti, potřeba, zdroje ve stravě

|
Vitaminy a minerály

Vápník neboli také kalcium - jakou úlohu hraje v našich tělech vápník? Jak správně udržovat jeho optimálního hodnoty? Jak se projevuje jeho nedostatek a nadbytek? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Vápník - vlastnosti, potřeba, zdroje ve stravě

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Jaké vlastnosti má vápník
 • Kolik vápníku potřebujeme  
 • Proč je vápník důležitý
 • Jaké účinky má vápník na zdraví 
 • Vápník a onemocnění 

 

Vápník je jedním z minerálů přítomných v lidském těle a je nezbytný pro jeho správné fungování. Jeho správná hladina zajišťuje zdraví, vitalitu a pohodu, proto je vhodné dbát na vyváženou stravu, která poskytuje dostatečné množství tohoto cenného prvku.

 

Vápník - vlastnosti

Ačkoli se často uvádí, že vápník zmírňuje alergie, není to podloženo žádnými vědeckými studiemi. Dále by se neměl užívat společně s antihistaminiky, protože může oslabit jejich účinek.

 

Jisté je, že vápník tvoří základ pojivové tkáně, kostí a zubů. Podílí se také na srážení krve, regulaci některých hormonů, kontrakci kosterního svalstva a srdce, vedení nervových vzruchů a procesu dělení a regenerace buněk.

 

Používá se také při prevenci a léčbě osteoporózy, při otravě těžkými kovy, při zánětech a při zotavování po zlomeninách kostí. Zajišťuje homeostázu, tj. správné fungování a rovnováhu organismu, a zvyšuje vstřebávání vitaminu B12.

 

Vápník - kolik ho potřebujeme?

U dětí je velmi důležité doplnit případný nedostatek vápníku. Vápník je zodpovědný za správnou funkci oběhového, kosterního a svalového systému. Vápník je pro děti důležitý zejména ve fázi rychlého růstu, tj. od 8 do 9 let a v období dospívání až do 17 let.

 

Nedostatek vápníku může vést k vadám držení těla, problémům se srážlivostí krve, deformacím a zvýšené lámavosti kostí, zubnímu kazu a u kojenců k pozdnímu prořezávání zubů a chůzi. Nejjednodušší je podávat vápník ve formě sirupu dětem od 2 do 4 let a ve formě tablet dětem starším 4 let.

 

Vápník je nezbytný pro správný vývoj plodu, proto by budoucí maminky měly dbát na jeho dostatečný přísun ve stravě. Jejich potřeba vápníku je 1 000-2 000 mg denně, což je stejná hodnota jako u netěhotných žen.

 

Zdroje vápníku ve stravě

Nejen mléko, sýry a další mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vápníku, i když je tělo vstřebává nejlépe. Stále více lidí trpí různými alergiemi, které vylučují možnost konzumace mléčných výrobků. Existují také alternativní diety, jako je veganství a frutariánství, které vylučují ze stravy všechny živočišné složky.

 

Mezi nejlepší zdroje vápníku  patří:

 • mléčné výrobky (jogurt, mléko, sýr)
 • mořské ryby (zejména uzené)
 • ořechy
 • listová zelenina
 • luštěniny
 • voda

Dobrým zdrojem vápníku může být také pitná voda (tzv. tvrdá voda) a minerální vody. Ta může mít obsah vápníku vyšší než 150 mg/l. Obsah vápníku lze často vyčíst z etikety na konkrétní vodě.

 

Na vápník jsou bohaté také tyto konkrétní rostlinné produkty: 

 • slunečnicová semínka
 • modrý mák
 • tofu
 • sójové mléko
 • sezamová semínka
 • ořechy
 • fazole
 • kapusta
 • svatojánský chléb
 • pažitka
 • sušené fíky
 • meruňky
 • zelí

vápník zdroj

 

Nedostatek vápníku - hypokalcémie

Hypokalcémie neboli velmi nízká hladina vápníku v těle je většinou bezpříznaková. Extrémní nedostatek však může vést k problémům v nervovém a svalovém systému.

 

Viditelné příznaky se mohou projevit, když hladina vápníku v těle klesne pod 9 mg/l (normy pro hladinu vápníku se často liší v závislosti na analytické laboratoři). Tehdy se člověk může cítit přetažený, bolí ho klouby a svaly. Stav kůže, nehtů a vlasů je oslabený. Kromě toho se objeví samovolné pohyby/tiky.

 

Tím bohužel negativní účinky nedostatku vápníku nekončí, protože k nim můžeme přidat ještě necitlivost končetin, záchvaty dušnosti a problémy s polykáním v důsledku křečí ve svalech jícnu a krku. Zároveň se zvyšuje pravděpodobnost zlomenin kostí. Dochází k poruše mineralizace kostí, což znamená osteoporózu u dospělých a křivici u dětí.

 

Nedostatek vápníku může také způsobit poruchy srážlivosti krve, což má za následek krvácení z nosu a modřiny viditelné na kůži. Zpočátku mírné svalové křeče se postupem času stupňují, což svědčí o nástupu tetanie.

 

Mohou se objevit i křeče očních víček, průdušek a hrtanových svalů, které vyústí v záchvaty kašle. Lidé s extrémním nedostatkem vápníku mají také problémy s dvojitým viděním a světloplachostí a velmi silné migrény.

 

 

Nadměrné množství vápníku - hyperkalcémie

Hyperkalcémie není nic jiného než nadbytek vápníku v těle. Příliš vysoká hladina tohoto prvku v našem těle pro nás může mít i negativní důsledky.

 

Mezi příznaky nadbytku vápníku patří nevolnost, nechutenství a zácpa. Kromě toho může nadbytek vápníku vést ke zhoršenému vstřebávání zinku a železa z potravy a v krajním případě i k tvorbě ledvinových kamenů.

 

Vápník - účinky na zdraví

Vápník má pozitivní vliv na léčbu onemocnění, jako je osteoporóza, což je onemocnění kostí u starších lidí (zejména žen), kdy se kosti stávají porézními, křehkými a náchylnějšími ke zlomeninám. Při nízkém příjmu vápníku nebo jeho špatném vstřebávání dochází k odbourávání kostí, protože tělo využívá uložený vápník k udržení normálních biologických funkcí.

 

Ke zhoršování stavu kostí dochází také v rámci normálního procesu stárnutí, zejména u žen po menopauze v důsledku snížení hladiny estrogenu.

 

Riziko vzniku osteoporózy zvyšuje mnoho faktorů, například neaktivita nebo vyšší věk, kouření, nadměrné pití alkoholu nebo výskyt tohoto onemocnění v rodině.

 

Dostatečný příjem vápníku a vitaminu D a pravidelná fyzická aktivita (jak zátěžové cvičení, jako je chůze, běh, tak i odporové cvičení, jako je kalanetika s váhou) jsou nezbytné pro udržení zdravých kostí po celý život.

 

kalcium

 

Co říkají vědecké studie?

Studie prokázaly, že doplňky stravy s vápníkem nebo strava bohatá na vápník mohou také snížit riziko rakoviny tlustého střeva nebo konečníku (bohužel se podle odborníků zvyšuje i riziko rakoviny prostaty). Dosavadní výzkum však neposkytuje jasné odpovědi. Je třeba vzít v úvahu, že rakovina se vyvíjí po mnoho let a že jsou stále zapotřebí dlouhodobé studie.

 

Některé studie také naznačují, že dostatek vápníku může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Je zajímavé, že jiné studie prokázaly, že vysoké množství vápníku, zejména z doplňků stravy, může zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Po zvážení všech údajů však vědci dospěli k závěru, že pokud příjem vápníku z potravin nebo doplňků stravy nepřekračuje horní hranici, nezvyšuje ani nesnižuje riziko infarktu nebo mrtvice.

 

Některé studie prokázaly, že dodržování doporučeného příjmu vápníku může snížit riziko vysokého krevního tlaku (hypertenze). Podle odborníků snižuje krevní tlak strava bohatá na odtučněné a nízkotučné mléčné výrobky, zeleninu a ovoce. Významným pomocníkem může být podle lékařů také kanabidiol neboli CBD, jenž se standardně užívá jako doplněk stravy v kapslích nebo kapkách.

 

Vápník a onemocnění

Kromě toho může mít vápník pozitivní vliv i na preeklampsii, což je závažný stav, při kterém se u těhotných žen objevuje vysoký krevní tlak a problémy s ledvinami, které následně způsobují únik bílkovin do moči. Je hlavní příčinou onemocnění a úmrtí těhotných žen a jejich novorozenců.

 

U žen, které přijímají méně než 900 mg vápníku denně, snižuje užívání doplňků vápníku během těhotenství (1 000 mg denně nebo více) riziko preeklampsie.

 

Podle vědců je vyšší příjem vápníku z doplňků stravy spojen s vyšším rizikem vzniku ledvinových kamenů, zejména u starších lidí. Zajímavé je, že vápník z potravy zřejmě nezpůsobuje ledvinové kameny. U většiny lidí mají na riziko vzniku ledvinových kamenů větší vliv jiné faktory, například nedostatečný příjem tekutin, než příjem vápníku.

 

Dalším pozitivním účinkem vápníku na náš organismus je podle studií vliv na hubnutí. Většina studií však prokázala, že vápník - ať už z potravin nebo doplňků stravy - nemá tak velký vliv na tělesnou hmotnost a tělesný tuk.

 

Co ovlivňuje biologickou dostupnost vápníku?

Biologická dostupnost vápníku z potravy se pohybuje mezi 10 a 40 %. Biologickou dostupnost vápníku ovlivňuje několik faktorů.

 

Biologická dostupnost rostlinných potravin je slabě ovlivněna kyselinou šťavelovou (vyskytuje se například ve špenátu, rebarboře a šťovíku) a kyselinou fytovou (vyskytuje se například v otrubách).

 

Nižší využití vápníku je ovlivněno přítomností nerozpustných frakcí vlákniny, tuku a příliš velkého množství fosforu ve stravě.

 

Existuje také mnoho faktorů, které jsou zodpovědné za zvýšenou absorpci vápníku, a mezi ně patří:

 • některé aminokyseliny (lysin, arginin),
 • laktóza,
 • inulin,
 • vitamín D,
 • fruktooligosacharidy a některé kaseinové fosfopeptidy.

Obecně se doporučuje dlouhodobé suplementování vitamínu D, díky kterému se vstřebatelnost vápníku zvýší. Vhodným doplňkem stravy může v tomto případě být například VITAMIN D3+K2, ze kterého získáte několika kapkami nejen doporučenou dávku vitamínu D, ale také denní dávku vitamínu K (který má stejně jako vápník zásadní vliv na zdraví našich zubů, kostí a pohybového ústrojí obecně).

 

Nejlépe vstřebatelný vápník však pochází z mléka a mléčných výrobků, protože tyto výrobky obsahují laktózu, kasein a mají také příznivý poměr vápníku a fosforu.

 

Je třeba si také uvědomit, že pro vstřebávání vápníku má velký význam také druh výrobků, které jsou zdrojem vápníku, a také složení jídel a množství bílkovin ve stravě.

 

Podle odborníků je správná strava schopna plně pokrýt potřebu vápníku a obsahuje živiny, které zvyšují jeho vstřebávání. Je však zajímavé, že existují skupiny, jako jsou dospívající, u nichž je příjem vápníku stále příliš nízký a často se pohybuje kolem poloviny doporučeného množství.

 

Neměli bychom zapomínat, že vápník hraje v našem těle obrovskou roli, a proto je důležité zajistit, aby tato živina byla dodávána ve správné míře stravou.

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.