+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Obezita - typy, léčba, prevence

|
Strava

Obezita je běžně definována jako nadměrná tělesná hmotnost. Jaké dopady a příčiny má obezita? Jak preventivně předcházet obezitě nebo jak je na tom svět? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Obezita - typy, léčba, prevence
5 nejdůležitějších bodů článku
 • Co je to obezita a jak ji poznat
 • Jak obezita ovlivňuje tělo
 • Čím je obezita způsobena? 
 • Léčba obezity  
 • Prevence a kolektivní zdraví  

 

Obezita není jen kosmetický ale i zdravotní problém, který zvyšuje riziko mnoha dalších nemocí a zdravotních komplikací. Obezita je dlouhodobý (chronický) zdravotní stav, který se postupem času vyvíjí.

 

Co je to obezita?

Obezita je komplexní chronické onemocnění s několika příčinami, které vedou k nadměrnému množství tělesného tuku a někdy i ke špatnému zdravotnímu stavu. Tělesný tuk sám o sobě samozřejmě není nemoc.

 

Když má však tělo příliš mnoho tuku navíc, může to změnit jeho fungování. Tyto změny jsou postupné, mohou se časem zhoršovat a mohou vést k nepříznivým zdravotním následkům.

 

Dobrou zprávou je, že můžete zlepšit svá zdravotní rizika tím, že se zbavíte části nadbytečného tělesného tuku. I malé změny hmotnosti mohou mít velký vliv na vaše zdraví. Ne každá metoda hubnutí je vhodná pro každého. Většina lidí se pokoušela zhubnout více než jednou. A udržet si váhu je stejně důležité jako ji vůbec shodit.

 

Zjištění obezity

Lékaři běžně používají k definici obezity v běžné populaci index tělesné hmotnosti (BMI). BMI měří průměrnou tělesnou hmotnost v poměru k průměrné tělesné výšce. Obecně lze říci, že lékaři spojují s obezitou hodnotu BMI 30 nebo vyšší. Ačkoli má BMI svá omezení, jedná se o snadno měřitelný ukazatel, který vás může upozornit na zdravotní rizika spojená s obezitou.

 

Příkladem omezení jsou kulturisté a sportovci, kteří mají více svalů a mohou mít vyšší skóre BMI, i když mají nízkou hladinu tuku. Je také možné mít obezitu při "normální" hmotnosti. Pokud je tělesná hmotnost průměrná, ale procento tuku v těle je vysoké, můžete mít stejná zdravotní rizika jako někdo s vyšším BMI.

 

Zdravotníci také pozorovali etnické rozdíly v tom, kolik kilogramů navíc mohou různí lidé nosit, než to ovlivní jejich zdraví. Například lidé asijského původu mají větší pravděpodobnost zdravotních rizik při nižším BMI a černoši mají větší pravděpodobnost zdravotních rizik při vyšším BMI.

 

Dalším způsobem hodnocení obezity je měření obvodu pasu. Pokud máte více tělesného tuku kolem pasu, jste statisticky více ohroženi nemocemi souvisejícími s obezitou. Riziko se stává významným, když je váš obvod pasu větší než 89 cm u osob u žen, nebo 101,6 cm u mužů.

 

obezita

 

Typy obezity 

Lékaři klasifikují obezitu do tříd podle toho, jak závažná je. Používají k tomu BMI. Pokud je vaše BMI mezi 25,0 a 29,9 kg/m², řadí vás do kategorie s nadváhou. Existují tři obecné třídy obezity, které se používají k vyhodnocení toho, jaká léčba může být pro každou osobu nejlepší. 

 • Obezita I. třídy: BMI 30 až 35 
 • Obezita II. třídy: BMI 35 až 40 
 • Obezita III. třídy: BMI 40+

Morbidní obezita 

"Morbidní obezita" je zastaralý termín pro obezitu třídy III. Lékaři označovali obezitu III. třídy jako „morbidní“, protože s největší pravděpodobností přicházela se souvisejícími zdravotními problémy.

 

Jak obezita ovlivňuje tělo?

Obezita ovlivňuje tělo mnoha způsoby. Některé z nich jsou jednoduše mechanickým důsledkem většího množství tělesného tuku. Například lze jasně stanovit hranici mezi vyšší hmotností na těle a zvýšeným tlakem na kostru a klouby. Jiné účinky mohou mít za následek například chemické změny v krvi, které zvyšují riziko cukrovky, srdečních onemocnění a mrtvice.

 

Některé účinky nejsou dosud dobře známy. S obezitou například souvisí zvýšené riziko vzniku některých druhů rakoviny. Statisticky obezita zvyšuje riziko předčasného úmrtí ze všech příčin. Ze stejného důvodu studie ukazují, že tato rizika můžete výrazně zlepšit, pokud zhubnete i malé množství (5 až 10 %).

 

Metabolické změny

Metabolismus je proces přeměny kalorií na energii, která slouží jako palivo pro tělesné funkce. Když má tělo více kalorií, než dokáže využít, přemění přebytečné kalorie na lipidy a uloží je do tukové tkáně (tělesného tuku).

 

Když vám dojde tkáň, do které se ukládají lipidy, zvětší se samotné tukové buňky. Zvětšené tukové buňky vylučují hormony a další chemické látky, které vyvolávají zánětlivou reakci.

 

Chronický zánět má mnoho nepříznivých účinků na zdraví. Jedním ze způsobů, jak ovlivňuje metabolismus, je přispívání k inzulínové rezistenci. To znamená, že tělo již nedokáže využívat inzulín k účinnému snižování hladiny glukózy a lipidů v krvi (cukrů a tuků v krvi). Vysoká hladina cukru v krvi a lipidů v krvi (cholesterolu a triglyceridů) také přispívá k vysokému krevnímu tlaku.

 

Tyto kombinované rizikové faktory se společně označují jako metabolický syndrom. Jsou sdruženy do jedné skupiny, protože mají tendenci se vzájemně posilovat. Posilují také další přibývání na váze a ztěžují hubnutí a udržení úbytku hmotnosti. Metabolický syndrom je společným faktorem obezity a přispívá k mnoha souvisejícím onemocněním, včetně:

 

Diabetes 2. typu

Obezita zvyšuje riziko cukrovky 2. typu sedmkrát u mužů, a dvanáctkrát u žen. Riziko se zvyšuje o 20 % s každým dalším bodem na stupnici BMI. Snižuje se také při úbytku hmotnosti.

 

cukrovka obezita

 

Kardiovaskulární onemocnění 

Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vysoká hladina cukru v krvi a záněty jsou rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění, včetně ischemické choroby srdeční, městnavého srdečního selhání, srdečního infarktu a mrtvice. Tato rizika se zvyšují ruku v ruce s vaším BMI. 

 

TIP: Přečtěte si článek o účincích CBD oleje na kardiovaskulární onemocnění, který naleznete zde.

 

Ztukovatění jater 

Přebytečné tuky kolující v krvi se dostávají do jater, která jsou zodpovědná za filtrování krve. Když se v játrech začne ukládat nadbytečný tuk, může to vést k chronickému zánětu jater (hepatitidě) a dlouhodobému poškození jater (cirhóze).

 

Onemocnění ledvin 

Vysoký krevní tlak, cukrovka a onemocnění jater patří mezi nejčastější příčiny chronického onemocnění ledvin. Více o onemocnění ledvin naleznete zde

 

Žlučové kameny

Vyšší hladina cholesterolu v krvi může způsobit hromadění cholesterolu ve žlučníku, což vede ke vzniku cholesterolových žlučových kamenů a možným onemocněním žlučníku.

 

Přímé účinky

Nadměrný tělesný tuk může zahltit orgány dýchacího systému a způsobit stres a zátěž pro pohybový aparát. To přispívá k například spánkové apnoe, astmatu, dně, bolesti zad, osteoartróze aj. 

 

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA má 1 ze 3 dospělých s obezitou také artritidu. Studie prokázaly, že s každých 5 kg přírůstku na váze se riziko artritidy kolena zvyšuje o 36 %. Dobrou zprávou je, že spolu s cvičením může úbytek hmotnosti o 10 % výrazně snížit bolesti související s artritidou a zlepšit kvalitu života.

 

 

Nepřímé účinky

Obezita je také nepřímo spojena s pamětí a kognicí, včetně zvýšeného rizika Alzheimerovy choroby a demence. Dále taky ženská neplodnost a těhotenské komplikace, deprese a poruchy nálady. Některé rakoviny, včetně rakoviny jícnu, slinivky břišní, kolorektálního karcinomu, rakoviny prsu, dělohy a vaječníků.

 

Co způsobuje obezitu?

Na nejzákladnější úrovni je obezita způsobena konzumací více kalorií, než tělo dokáže spotřebovat. K tomu přispívá mnoho faktorů. Některé faktory jsou individuální. Jiné jsou zabudovány do struktury naší společnosti, ať už na národní, místní nebo rodinné úrovni. V některých ohledech prevence obezity vyžaduje vědomou práci proti těmto mnoha faktorům.

 

Mezi faktory, které mohou zvýšit spotřebu kalorií, patří:

 

Rychlá a pohodlná jídla

V komunitách a rodinách, kde jsou vysoce zpracovaná rychlá a hotová jídla základní stravou, je snadné konzumovat hodně kalorií. Tyto potraviny mají vysoký obsah cukru, nezdravých tuků a nízký obsah vlákniny a dalších živin, což může způsobit větší hlad.

 

Jejich složky podporují návykové stravovací návyky. V některých komunitách to mohou být jediné druhy potravin, které jsou snadno dostupné, a to jak kvůli ceně, tak kvůli přístupu. 

 

obezita fast food

 

Cukr 

Potravinářský průmysl není navržen tak, aby udržoval naše zdraví. Je navržen tak, aby prodával produkty, na kterých se staneme závislými a budeme je chtít kupovat více.

 

Vysoko na tomto seznamu produktů jsou sladkosti a slazené nápoje, které nemají žádnou nutriční hodnotu a mají spoustu přidaných kalorií. Ale i standardní potraviny mají vysoký obsah přidaného cukru, aby byly přitažlivější a návykovější. Je to tak běžné, že to změnilo naše chuťová očekávání.

 

Marketing a reklama

Všudypřítomná reklama prosazuje zpracované potraviny, sladkosti a slazené nápoje, tedy produkty, které potřebujeme nejméně, ale které průmysl potřebuje, abychom je kupovali nejvíce. Díky reklamě se tyto produkty zdají být běžnou a nezbytnou součástí každodenního života. 

 

Psychologické faktory 

Nuda, osamělost, úzkost a deprese jsou v moderní společnosti běžné a všechny mohou vést k přejídání. Mohou vést zejména k konzumaci určitých druhů potravin, které aktivují centra potěšení v našem mozku, potravin, které mají tendenci mít vyšší obsah kalorií.

 

Jíst, abyste se cítili lépe, je prvotní lidský instinkt. Vyvinuli jsme se, abychom nacházeli potravu, a evoluce nedosáhla takového množství jídla, jaké si nyní západní společnosti užívají.

 

příčiny obezity

 

Hormony

Hormony regulují naše signály hladu a sytosti. Tyto regulační procesy může narušit mnoho věcí, včetně běžných věcí, jako je stres a nedostatek spánku, a méně běžných věcí, jako jsou genetické variace. Hormony mohou způsobit, že budete i nadále toužit po dalším jídle, i když nepotřebujete žádné další kalorie. Mohou ztěžovat zjištění, kdy už máte dost.

 

Určité léky

Léky, které užíváte k léčbě jiných stavů, mohou přispět k nárůstu hmotnosti. Patří mezi ně antidepresiva, steroidy, léky proti záchvatům, léky na cukrovku a betablokátory.

 

Léčba obezity 

Váš kompletní zdravotní profil určí individuální léčebný plán. Lékař se nejprve zaměří na vaše nejnaléhavější zdravotní problémy a poté bude pokračovat s dlouhodobějším plánem hubnutí. Někdy mohou být rychlé změny, které mohou doporučit pro okamžitý dopad, jako je změna léků.

 

Celkový plán léčby bude pozvolnější a pravděpodobně bude zahrnovat mnoho faktorů. Vzhledem k tomu, že každý je jiný, může to trvat pokusy a omyly, abyste zjistili, které terapie jsou pro vás nejlepší. Studie opakovaně prokázaly, že intenzivní týmové programy s častou osobní komunikací mezi vaším lékařem a vámi jsou nejúspěšnější v pomoci lidem zhubnout a udržet si váhu.

 

Dietní změny 

Dietní změny, které osobně musíte provést, abyste zhubli, budou individuální. Některým lidem může prospět snížení velikosti porcí nebo svačin mezi jídly. Pro jiné to může být více o změně toho, co jedí, než kolik. Téměř každý může mít prospěch z konzumace více rostlin.

 

Ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny mívají nižší obsah tuku a vyšší obsah vlákniny a mikroživin. Jsou výživnější a díky nim se budete cítit plnější a spokojenější poté, co sníte méně kalorií.

 

Zvýšená aktivita

Každý slyšel, že dieta a cvičení jsou důležité pro hubnutí a udržení hmotnosti. Cvičení však nemusí znamenat členství v posilovně. Právě chůze mírným tempem je jedním z nejúčinnějších druhů cvičení pro hubnutí. Každodenní procházka v době oběda nebo před prací nebo po ní může znamenat skutečný rozdíl.

 

obezita předcházení

 

Behaviorální terapie

Poradenství, podpůrné skupiny a metody, jako je kognitivně behaviorální terapie, mohou hrát roli při podpoře cesty k hubnutí. Tyto metody mohou pomoci přepojit mozek tak, aby podporoval pozitivní změny.

 

Mohou také pomoci zvládat stres a řešit emocionální a psychologické faktory. Úsilí o hubnutí a hubnutí nás ovlivňuje na mnoha úrovních, takže může být užitečné mít podporu na lidské i praktické stránce.

 

Léky

Lékař může doporučit léky k použití ve spojení s jinými léčebnými postupy. Léky nejsou úplnou odpovědí na hubnutí, ale mohou pomoci řešit to z jiného úhlu. Například látky potlačující chuť k jídlu mohou zachytit některé cesty do mozku, které ovlivňují hlad. Pro některé lidi to může být malý kousek skládačky, ale pro jiné to může být důležitější.

 

Operace na hubnutí

Pokud je diagnostikována obezita III. třídy, může být bariatrická operace možností. Operace je těžké, ale vysoce účinné řešení dlouhodobého výrazného úbytku hmotnosti. Funguje to tak, že změníte svou biologii místo pouhé mysli nebo zvyků. Všechny bariatrické chirurgické zákroky nějakým způsobem mění trávicí systém. Omezují počet kalorií, které můžete konzumovat a absorbovat. Také mění hormonální faktory ve vašem trávicím systému, které ovlivňují metabolismus a hlad.

 

Bariatrické chirurgické zákroky zahrnují:

 • gastrický návlek (rukávová gastrektomie),
 • gastrická bandáž (LAP band),
 • žaludeční bypass (Roux-en-Y),
 • duodenální spínač.

 

operace obezity

 

Dětská obezita

Rané dětství je kritickým obdobím pro prevenci obezity. Děti si rozvíjejí chuťové preference, učí se chodit a hrát si a dychtivě napodobují zdravé i nezdravé chování svých rodičů.

 

Dětská obezita je závažný zdravotní stav, který postihuje děti a dospívající. Je to obzvláště znepokojující, protože kila navíc často nastartují děti na cestě ke zdravotním problémům, které byly kdysi považovány za problémy dospělých – cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Dětská obezita může také vést ke špatnému sebevědomí a depresi.

 

Ne všechny děti, které mají kila navíc, mají obezitu. Některé děti mají nadprůměrné tělesné rámce. Děti běžně nosí různé množství tělesného tuku v různých fázích vývoje. Podle toho, jak dítě vypadá, tedy možná nepoznáte, zda je váha zdravotním problémem. 

 

Lékař dítěte může použít růstové tabulky, BMI a v případě potřeby další testy, které vám pomohou zjistit, zda by váha vašeho dítěte mohla představovat zdravotní problémy.

 

Jednou z nejlepších strategií, jak snížit dětskou obezitu, je zlepšit stravovací a pohybové návyky celé rodiny. Léčba a prevence dětské obezity pomáhá chránit zdraví dítěte nyní i v budoucnu.

 

Prevence obezity

Prevence obezity je snazší než její léčba, jakmile se uchytí. Jakmile si tělo nastaví novou vysokou „nastavenou hodnotu“, bude to považovat za novou základní váhu. Tělo pracuje na modulaci signálů hladu a energetického výdeje, aby si udrželo stejnou tělesnou hmotnost, a to navzdory záměrům zhubnout.

 

Pokud jste u sebe nebo svého dítěte v poslední době zaznamenali nárůst tělesné hmotnosti nebo pokud máte v rodinné anamnéze obezitu, možná budete chtít podniknout kroky k zásahu raději dříve než později. Zkoumání vašich návyků a provádění rozumných změn nyní vám může pomoci předejít budoucím problémům s obezitou a hubnutím.

 

Udělejte malou oběť. Máte každodenní svačinu nebo „svačinu“, jako je slazený nápoj, který má vysoký obsah kalorií? Zvažte jeho výměnu. Pouhých 150 kalorií navíc denně může přidat až 10 kilo navíc za rok. To se rovná sáčku bramborových lupínků velikosti svačiny nebo jen dvěma dvojitě plněným Oreo.

 

Přidejte malou aktivitu. Případně zvažte, co byste mohli udělat, abyste utratili dalších 150 kalorií za den. Vydejte se například na túru nebo použijte eliptický stroj na 25 minut nebo vezměte psa na 35 minut svižnou procházku.

 

Nakupujte záměrně. Zásobte svůj domov zdravými potravinami a uložte si sladkosti a pochoutky pro zvláštní příležitosti. Celé potraviny mají vyšší obsah vlákniny a nižší glykemický index, takže nezpůsobují nárůst a pokles hladiny cukru v krvi, jako to dělají zpracované svačiny a pamlsky.

 

Kultivujte celkovou pohodu. Snižte čas strávený u obrazovky, jděte ven a jděte na procházku. Zvládejte svůj stres a snažte se dostatečně spát, abyste udrželi hladinu hormonů pod kontrolou. Zaměřte se spíše na pozitivní změny a zdravé aktivity než na to, jak vaše úsilí ovlivňuje vaši váhu.

 

TIP: Pro dosažení klidného spánku vyzkoušejte naše magnesium - PRO SPÁNEK s kozlíkem lékařským, který přispívá ke snazšímu usínání a kvalitnímu spánku.

 

spanek

 

Sledování globální epidemie

Obezita, která byla dříve jen problémem bohatých národů, nyní ovlivňuje země na všech ekonomických úrovních a přináší s sebou vlnu špatného zdraví a ztrátu produktivity.

 

Celosvětově se míra obezity od roku 1980 téměř zdvojnásobila, přičemž obezitou trpí něco málo přes 200 milionů dospělých mužů a téměř 300 milionů dospělých žen. Míra obezity neustále roste i u dětí. V roce 2010 mělo 43 milionů předškolních dětí nadváhu nebo obezitu, což je 60 procentní nárůst od roku 1990.

 

Studie z roku 2014 o nadváze a obezitě u dětí a dospělých z let 1980–2013 zjistila, že celosvětově se zvýšil podíl dospělých s nadváhou nebo obezitou a výrazně se zvýšila také prevalence u dětí a dospívajících v rozvinutých i rozvojových zemích. Tyto skoky v míře obezity u dětí a dospělých nevykazují žádné známky zastavení bez úsilí v boji proti epidemii.

 

Ze všech zemí s vysokými příjmy mají Spojené státy nejvyšší míru nadváhy a obezity, přičemž celá třetina populace je obézní – a předpokládá se, že tato míra vzroste do roku 2030 na přibližně 50 procent. Stejně jako u většiny zdravotních problémů, obezita není pociťována stejně ve všech částech společnosti. Lidé s nižším vzděláním mají vyšší míru než lidé s vyšším vzděláním. A určité menšinové skupiny – zejména afroamerické a hispánské ženy – mají mnohem vyšší míru než jiné skupiny.

 

obezita

 

Obezita v Česku 

Česká republika je v současnosti pouze za Chorvatskem a Maltou jako nejtlustší národ EU, přičemž Maďarsko, Slovensko a Polsko završují první šestici zemí s nejvyšším podílem dospělých s BMI vyšším než 25. Šest z deseti Čechů trpí nadváhou a každý pátý je obézní. Téměř 70 procent českých mužů trpí nadváhou, zatímco polovina žen má BMI nad 25. Oba podíly jsou výrazně vyšší než v mnoha jiných zemích EU; úroveň BMI českých mužů je třetí nejvyšší v Evropě.

 

Kolektivní zdraví 

Kromě tabáku snad neexistuje větší škoda pro kolektivní zdraví v USA než obezita. Také celosvětově jsou dopady obezity na zdraví hluboké a rozsáhlé – a mají skutečný a trvalý dopad na komunity, národy, a co je nejdůležitější, na jednotlivce, dnes i napříč budoucími generacemi.

 

V USA je mezi dospělými do 70 let obezita na druhém místě za tabákem v počtu úmrtí, které každý rok způsobí. Vzhledem k tomu, že užívání tabáku stále klesá a míra obezity stále roste, počet úmrtí v důsledku obezity může brzy převýšit počet úmrtí na tabák.

 

Stejně jako tabák způsobuje obezita nebo je úzce spojena s velkým množstvím zdravotních stavů, včetně srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky, vysokého krevního tlaku, nezdravého cholesterolu, astmatu, spánkové apnoe, žlučových kamenů, ledvinových kamenů, neplodnosti a až 11 typů rakoviny, včetně leukémie, rakoviny prsu a tlustého střeva. Neméně reálné jsou sociální a emocionální dopady obezity, včetně diskriminace, nižších mezd, nižší kvality života a pravděpodobné náchylnosti k depresi.

 

Závěr 

Obezita je komplexní chronické onemocnění charakterizované nadměrným množstvím tělesného tuku, které může negativně ovlivnit zdraví jedince. Hojně se využívá index tělesné hmotnosti (BMI) k definici obezity. Obezita může zvýšit riziko řady vážných zdravotních problémů, včetně cukrovky, některých druhů rakoviny, onemocnění jater a jiných. Prevence obezity je důležitá a zahrnuje změny stravy, zvýšení fyzické aktivity, kvalitní spánek a zvládání stresu.

 

 

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/obesity#classes

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11209-weight-control-and-obesity

https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-prevention/early-child-care/

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.