0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Onemocnění ledvin - příznaky a příčiny. Jaká je jejich diagnóza a léčba?

26. 01. 2023

Co to vlastně ledviny jsou a k čemu nám slouží? Jak velkou roli v lidském těle hrají? Jaké problémy jsou s nimi spojeny a jak se léčí? Dá se problémům s ledvinami předejít? To vše se dozvíte v dnešním článku o ledvinách.


Onemocnění ledvin může být způsobeno mnoha faktory. Predisponujícími faktory jsou infekce, ztížený odtok moči, nadměrná tělesná hmotnost, cukrovka atd. Hlavními příznaky jsou: změna vzhledu a množství moči, bolest v dolní části zad, otoky, zvýšení krevního tlaku. Diagnóza onemocnění ledvin je založena především na laboratorních testech, včetně celkového množství moči, GFR, kreatininu nebo morfologie.

 

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Jejich funkce je regulovat hladinu tekutin v těle nebo také čištění krve od toxinů. Proto je důležité znát příčiny a příznaky jejich dysfunkce, aby bylo možné co nejdříve stanovit diagnózu a zahájit léčbu. V opačném případě může dojít k nevratnému poškození ledvin.

 

Ledvina - co je tento orgán zač?

V lidském těle jsou dvě ledviny. Tyto orgány mají tvar fazole a velikost pěsti. Nacházejí se po obou stranách dolní části páteře. Jsou tvořeny přibližně 1 milionem nefronů (filtračních jednotek). Mezi hlavní funkce ledvin patří:

 

 • homeostatická funkce - udržování stálosti vnitřního prostředí - acidobazická rovnováha, správný krevní tlak a hladina elektrolytů,
 • vylučovací funkce - odstraňování toxinů, léků, metabolických produktů, přebytečné vody z těla,
 • endokrinní funkce - ledviny se podílejí na metabolismu vitaminu D a produkují erytropoetin - hormon, který reguluje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni.

 

Ledvinami denně proteče v průměru 1 500 litrů krve. Tento orgán čistí krev přibližně 300krát denně.

 

Jaká jsou nejčastější onemocnění ledvin?

 Mezi nejčastější onemocnění ledvin patří:

 

 • infekce močových cest - přítomnost mikroorganismů (obvykle bakterií) v močových cestách, která predisponuje ke vzniku zánětu ledvin,
 • kameny v močových cestách - v močových cestách se objevují nerozpustné usazeniny, tzv. kameny,
 • chronické onemocnění ledvin - poškození ledvin, které trvá déle než 3 měsíce.

 

Na tomto místě je třeba zmínit také akutní onemocnění ledvin. Jedná se o náhlé zhoršení funkce ledvin, které je charakterizováno zvýšením koncentrace kreatininu v krvi a snížením objemu vyloučené moči pod 500 ml za den. V případě ledvin jsou možné i vrozené abnormality, jako je úplná absence ledviny, abnormální tvar ledviny, ledvina navíc (tzv. třetí ledvina).

 

Kromě toho jsou zmíněna autoimunitní onemocnění, například lupusová nefritida. Obvykle postihuje glomeruly, může však zasáhnout i ledvinné tubuly a ledvinný parenchym. Vzniká v průběhu systémového lupus erythematodes. Ledviny mohou být také postiženy nádorovými lézemi.

 

ledviny bakteriální infekce

 

Jaké jsou příčiny onemocnění ledvin?

Poruchy ledvin mají různé příčiny. V případě akutního selhání ledvin se jedná o snížení průtoku krve ledvinami, např. v důsledku šoku, krvácení, dehydratace (průjem, zvracení, popáleniny), poškození parenchymu ledvin (např. v důsledku dlouhodobé ischemie ledvin), obstrukce odtoku moči z ledvin (např. v důsledku ucpání močovým kamenem, v důsledku tlaku na močové cesty).

 

V případě infekcí močových cest jsou ve většině případů příčinou bakteriální infekce, zejména (80-90 %) bakterie Escherichia coli, méně často jsou příčinou také jiné bakterie a nebo patogeny. Močové kameny jsou zase způsobeny přesycením moči látkami a chemikáliemi, které tvoří kameny, stravou bohatou na živočišné bílkoviny a konzumací malého množství tekutin.

 

Mezi rizikové faktory onemocnění ledvin patří nadměrná tělesná hmotnost, hypertenze (hypertenzní nefropatie), diabetes mellitus (diabetická nefropatie), srdeční selhání, kouření, konzumace alkoholu, ateroskleróza, vystavení se působení těžkých kovů, nefrotoxické látky, např. léky, vrozené nebo získané vady močového systému.

 

Onemocnění ledvin - příznaky

Charakteristickými příznaky nemocných ledvin jsou:

 

 • změny vzhledu moči - přítomnost krve, zpěnění moči, změna její barvy na velmi tmavou nebo světlou, nepříjemný zápach nebo zakalení,
 • změny v močení - časté močení v noci, velmi velký nebo výrazně snížený výdej moči bez ohledu na příjem tekutin,
 • vysoký krevní tlak
 • edém (zvláště silný ráno).

 

Onemocnění ledvin mohou doprovázet také netypické příznaky, jako je nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, slabost, rychlá únava, potíže se soustředěním.

 

Mezi příznaky onemocnění ledvin patří pro někoho docela překvapivě: snadná tvorba modřin, nespavost nebo nadměrná ospalost, suchá kůže, lokální bolest v dolní části zad (podobná bolesti zad), bolest hlavy, poruchy chuti, snížená imunita, dušnost, svalové křeče, brnění prstů na rukou a nohou.

 

Jak lze diagnostikovat onemocnění ledvin?

Diagnóza onemocnění ledvin se kromě subjektivního vyšetření - anamnézy a fyzického posouzení - zakládá také na různých lékařských vyšetřeních.

 

Důležitou roli hrají laboratorní testy, mezi nimi celkové vyšetření moči, které umožňuje kvantitativní a kvalitativní hodnocení morfotických prvků (např. leukocytů, erytrocytů), hodnotí koncentraci látek vylučovaných ledvinami, zohledňuje fyzikální vlastnosti moči (např. barvu, pH, průhlednost).

 

Základním diagnostickým testem pro posouzení vylučovací funkce ledvin je glomerulární filtrace (GFR). Obvykle se vypočítává na základě koncentrace kreatininu v závislosti na věku a pohlaví. Méně často se stanovuje pomocí clearance kreatininu v séru a 24hodinového sběru moči.

 

Mezi parametry užitečné při diagnostice onemocnění ledvin patří:

 • koncentrace sodíku, draslíku, anorganického fosforu a vápníku - používá se k hodnocení funkce ledvin a odhalení komplikací chronického onemocnění ledvin,
 • hladina kyseliny močové - užitečná při hodnocení vylučovací funkce ledvin, diagnostice dny, rozlišení příčin ledvinového kamene,
 • krevní obraz - zjišťuje anémii - komplikaci chronického onemocnění ledvin,
 • Indikátor ACR - albumin/kreatinin v moči a albumin v denním sběru moči (DZM) - umožňují včasnou detekci poškození filtrační bariéry ledvin.

 

onemocnění ledvin diagnostika a léčba

 

Zobrazovací metody v diagnostice onemocnění ledvin

Laboratorní vyšetření doplňují zobrazovací metody. Jedním z nich je ultrazvuk, který zobrazuje morfologii a velikost ledvin, stejně jako změny, např. nádory, cysty, kameny, a odhaluje poruchy odtoku moči. Ultrazvuk je velmi citlivá metoda - dokáže zobrazit i malé útvary. Kromě toho umožňuje rozlišit mezi solidními a cystickými hmotami.

 

V případě hemoragických cyst nemusí ultrazvuk přesně rozlišit, zda se jedná o benigní nebo maligní lézi. V případě potřeby se doplní vyšetřením k posouzení průtoku v ledvinných cévách, tj. dopplerovským ultrazvukem.

 

Ultrazvukové vyšetření je nutné také při biopsii nebo při zavádění močové píštěle. Zobrazovací vyšetření prováděné v rámci podrobnějšího popisu útvaru v ledvině je CT vyšetření bez kontrastu nebo s kontrastem.

 

Kromě útvarů v ledvinách se mohou objevit i léze v ledvinném cévním řečišti, které vedou k selhání orgánu. Pro jejich diagnostiku se používají testy, jako jsou:

 

 • Angio-MR - tato metoda je považována za nejlepší metodu neinvazivního zobrazování renálních tepen a jejich větví. U hemodialyzovaných pacientů s glomerulární filtrací nižší než 30 ml/min je třeba se použití kontrastních látek vyhnout,

 • Angio-CT - alternativní studie k Angio-MR. Je schopná detekovat kalcifikované aterosklerotické pláty. U pacientů s glomerulární filtrací nižší než 60 ml/min je třeba při použití jodových kontrastních látek dbát zvláštní opatrnosti,

 • Dozimetrická angiografie (DSA) - používá se k posouzení stenózy při plánování chirurgického zákroku. Měření tlaku v místě stenózy renální tepny je základem pro posouzení funkčního významu stenózy,

 • Renografie po podání kaptoprilu - jedna z metod funkčního hodnocení stenózy renální tepny a účinnosti revaskularizace u renální hypertenze.

 

Kromě výše uvedených stavů je nezřídka se vyskytujícím onemocněním ledvin nefrolitiáza. K jeho posouzení se používá především ultrazvuk břicha a počítačová tomografie s nízkou dávkou. Pokud je nutná perkutánní nefrolitotomie (léčba volby u velkých ledvinových kamenů), při plánování přístupu do ledviny se obvykle používá CT nebo intravenózní urografie.

 

Jak lze vyléčit ledviny?

Léčba závisí na příčině onemocnění ledvin - je možné se například zbavit problému, který brání odtoku moči.

 

V případě pokročilého onemocnění je někdy nutná náhradní léčba ledvin nebo dokonce transplantace ledviny. Součástí léčby, ale i prevence onemocnění ledvin je kontrola vysokého krevního tlaku a hladiny cukru v krvi.

 

Důležitou roli hraje zdravá strava a v případě lidí s nadváhou a obezitou také redukce hmotnosti. Kromě toho je důležité věnovat se fyzické aktivitě, přestat kouřit a omezit příjem soli a alkoholu.

 

Obecně je třeba vést zdravý životní styl. Přistupovat k věcem s rozumem a mírou.

 

Snažit se raději sáhnout po čisté vodě než po sladkém nápoji. Pravidelně se hýbat a nezapomínat na pravidelný příjem potřebných vitamínů a minerálů.

 

Například esenciální vitamíny D3 a K2, které najdete kromě kanabidiolu v našem unikátním CBD Oleji s vitamíny D3 a K2. Nebo kvalitní a vysoce vstřebatelný elementární hořčík v našich produktech Magnesium - PRO ENERGII nebo Magnesium - PRO SPÁNEKVhodné je také dbát na příjem antioxidantů.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.