+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Bakterie - proč jsou tak důležité?

|
Organismy

Bakterie jsou organismy, které nejsme schopni pozorovat lidským okem. To ale neznamená, že nejsou důležité. Jaké mohou mít bakterie výhody a nevýhody? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Bakterie - proč jsou tak důležité?

Drobné jednobuněčné živé organismy a mnoho z nich se nachází na nebo v lidském těle, kde jsou pro organismus prospěšné. Tyto bakterie tvoří mikrobiom, který udržuje tělo zdravé. Jiné bakterie mohou naopak způsobit onemocnění. 

 

Co jsou bakterie?

Bakterie jsou mikroskopické živé organismy, které mají pouze jednu buňku. Miliony (ne-li miliardy) různých typů bakterií se nacházejí po celém světě, včetně lidského těla. Jsou na kůži, v dýchacích cestách, ústech a také v trávicím systému, reprodukčním systému a močových cestách. Vědci odhadují, že v lidském těle je 10 krát více bakteriálních buněk než lidských.

 

Většina bakterií se rozmnožuje binárním dělením. To znamená, že každá bakteriální buňka duplikuje svou DNA a poté se rozdělí na dvě části, přičemž každá nová buňka získá jednu kopii DNA.

 

Stavba bakterie

Bakteriální buňky se liší od rostlinných a živočišných buněk. Bakterie jsou prokaryota, což znamená, že nemají jádro. Bakteriální buňka obsahuje:

 • Kapsula - u některých bakterií se nachází na vnější straně buněčné stěny.
 • Buněčná stěna - bakteriální stěna - vrstva tvořená polymerem zvaným peptidoglykan. Buněčná stěna dává bakterii její tvar. Nachází se mimo plazmatickou membránu. Buněčná stěna je silnější u některých bakterií, tzv. grampozitivních bakterií.
 • Plazmatická membrána - nachází se uvnitř buněčné stěny, vytváří energii a přenáší chemické látky. Membrána je propustná, což znamená, že jí mohou procházet látky.
 • Cytoplazma - látka uvnitř plazmatické membrány, která obsahuje genetický materiál a ribozomy.
 • DNA - obsahuje všechny genetické instrukce používané při vývoji a fungování bakterie. Nachází se uvnitř cytoplazmy.
 • Ribozomy - zde se vytvářejí nebo syntetizují bílkoviny. Ribozomy jsou složité částice tvořené granulemi bohatými na RNA.
 • Bičík - slouží k pohybu, k pohonu některých typů bakterií. Některé bakterie jich mohou mít více než jeden.
 • Pili - vláskovité přívěsky na vnější straně buňky umožňují přilnout k povrchu a přenášet genetický materiál do jiných buněk. To může přispívat k šíření nemocí u lidí.

Tvary bakterií

Dalším způsobem, jak vědci klasifikují bakterie, je jejich tvar. Existují tři základní tvary bakterií kulovité nebo kulovité (kokové bakterie), tyčinkovité bakterie (bacily) a spirály nebo šroubovice (spirochety).

 

bakterie tvary

 

Zisk energie (strava) bakterií 

Bakterie se živí různými způsoby. Heterotrofní bakterie, neboli heterotrofy, získávají energii spotřebou organického uhlíku. Většina z nich pohlcuje odumřelý organický materiál, například rozkládající se maso. Některé z těchto parazitických bakterií svého hostitele usmrcují, zatímco jiné mu pomáhají.

 

Autotrofní bakterie (nebo jen autotrofy) si vytvářejí vlastní potravu, a to buď fotosyntézou, při níž využívají sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý, nebo chemosyntézou, při níž využívají oxid uhličitý, vodu a chemické látky, jako je amoniak, dusík, síra a další.

 

Bakterie, které využívají fotosyntézu, se nazývají fotoautotrofy. Některé typy, například sinice, produkují kyslík. Ty pravděpodobně hrály zásadní roli při tvorbě kyslíku v zemské atmosféře. Jiné, například heliobakterie, kyslík neprodukují.

 

Ty, které využívají chemosyntézu, se nazývají chemoautotrofy. Tyto bakterie se běžně vyskytují v oceánských průduších a v kořenech luštěnin (hlízkové bakterie), jako je vojtěška, jetel, hrách, fazole, čočka a arašídy.

 

Kde najdeme bakterie?

Bakterie se vyskytují v půdě, vodě, rostlinách, zvířatech, radioaktivním odpadu, hluboko v zemské kůře, arktickém ledu, ledovcích a horkých pramenech. Bakterie se vyskytují ve stratosféře, ve výšce 6 až 30 mil v atmosféře, a v hlubinách oceánů, v hloubce až 10 000 metrů.

 

Aerobní bakterie mohou se vyskytovat pouze tam, kde je kyslík. Některé typy mohou způsobovat problémy v lidském prostředí, například korozi, zanášení, problémy s průzračností vody a nepříjemné pachy.

 

Anaerobní bakterie mohou se vyskytovat pouze tam, kde není kyslík. U člověka je to většinou v trávicím traktu. Mohou také způsobovat plynatost, gangrénu, tetanus, botulismus a většinu zubních infekcí.

 

Fakultativní anaerobní bakterie mohou žít jak s kyslíkem, tak bez něj, ale dávají přednost prostředí, kde je kyslík. Nejčastěji se vyskytují v půdě, vodě, vegetaci a v některé běžné flóře lidí a zvířat. Příkladem je salmonela.

 

Mezofilní bakterie jsou bakterie zodpovědné za většinu lidských infekcí. Daří se jim při mírných teplotách kolem 37 °C, jako je teplota lidského těla. Lidská střevní flóra neboli střevní mikrobiom obsahuje prospěšné mezofilní bakterie, jako je například dietní Lactobacillus acidophilus.

 

Extrémofilní bakterie jsou schopny odolávat podmínkám, které jsou pro většinu forem života považovány za příliš extrémní. Termofilní bakterie mohou žít při vysokých teplotách,  75 až 80 °C, a hypertermofilní bakterie mohou přežít při teplotách až 113 °C

 

Hluboko v oceánu žijí bakterie v naprosté tmě u termálních průduchů, kde je vysoká teplota i tlak. Vlastní potravu si vyrábějí oxidací síry, která pochází z hlubin země. Mezi další extrémofilní bakterie patří například:

 • Halofilní bakterie, které se vyskytují pouze ve slaném prostředí.
 • Acidofilní bakterie, z nichž některé žijí v prostředí s kyselostí až pH 0.
 • Alkalofilní bakterie, které žijí v alkalickém prostředí až do pH 10,5
 • Psychrofilní bakterie, kteří se vyskytují při nízkých teplotách, například v ledovcích.

 

 

Výhody bakterií

Většina druhů bakterií není škodlivá. Některé jsou dokonce prospěšné. Tyto užitečné bakterie se nacházejí především na kůži nebo ve střevech či trávicím systému. Říká se jim rezidentní flóra nebo mikrobiom, což jsou skupiny mikrobů žijících v lidském těle a na něm.

 

Střevní bakterie člověka udržují zdravé tím, že vstřebávají živiny, rozkládají potravu a brání růstu škodlivých bakterií.

 

TIP na související článek: Mor - nemoc, která ovlivňila celý svět

 

Využití bakterií

Bakterie jsou často považovány za špatné, ale mnohé z nich jsou užitečné. Bez nich bychom nemohli existovat. Kyslík, který dýcháme, pravděpodobně vznikl činností bakterií.

 

Normální činnost lidského organismu

Mnoho bakterií v těle hraje důležitou roli v přežití člověka. Bakterie v trávicí soustavě rozkládají živiny, například složité cukry, do forem, které může tělo využít. Více o mikrobiomu zde

 

Nebezpečné bakterie také pomáhají předcházet nemocem tím, že obsazují místa, na která se chtějí uchytit patogenní neboli nemoc způsobující bakterie. Některé bakterie nás chrání před nemocemi tím, že napadají choroboplodné zárodky.

 

Fixace dusíku

Hlízkovité bakterie přijímají dusík a po své smrti jej uvolňují pro využití rostlinami. Rostliny ke svému životu potřebují dusík v půdě, ale samy ho vytvořit nedokážou. Bakterie pronikají do postranních kořenů a způsobují přeměnu jejich tvaru na kořenové hlízky – zde pak dochází k vázání atmosférického dusíku. 

 

hlízovité bakterie

 hlízkové bakterie, vyskytují se v hlízkách bobovitých rostlin

 

Potravinářské technologie 

Bakterie mléčného kvašení, jako jsou Lactobacillus a Lactococcus, se spolu s kvasinkami a plísněmi nebo houbami používají k přípravě potravin, jako jsou sýry, sójová omáčka, natto (fermentované sójové boby), ocet, jogurt a nakládaná zelenina. Kvašení je užitečné nejen pro konzervaci potravin, ale některé z těchto potravin mohou mít i zdraví prospěšné účinky.

 

Některé fermentované potraviny například obsahují druhy bakterií, které jsou podobné těm, jež jsou spojovány se zdravím trávicího traktu. Některé fermentační procesy vedou ke vzniku nových sloučenin, jako je kyselina mléčná, která má zřejmě protizánětlivý účinek. K potvrzení zdravotních přínosů fermentovaných potravin je zapotřebí dalšího výzkumu.

 

Nemoci vyvolané bakteriemi 

Většina bakterií je neškodná, ale některé druhy mohou způsobit onemocnění. Tyto bakterie jsou typem patogenu. Patogeny jsou mikroorganismy, které mohou způsobit onemocnění. Mohou se v lidském těle rychle množit a vylučovat jedy (toxiny), které mohou způsobit infekci. Existuje mnoho onemocnění způsobené bakteriemi ale zde si uvedeme pár z nich.

 

Infekce ucha

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mohou ušní infekce postihnout střední nebo vnější zvukovod a jsou častější u dětí než u dospělých. Mohou způsobit bolesti a výtok z ucha, horečku a potíže se sluchem. U malých dětí se může projevovat neklid a tahání za postižené ucho. Antibiotika se obvykle předepisují pouze při závažné ušní infekci nebo při infekci, která trvá déle než 2 až 3 dny.

 

Sinusitida

Zánět vedlejších nosních dutin vzniká jako sekundární onemocnění, obvykle po prodělaném nachlazení. Je také známá jako infekce vedlejších nosních dutin. Mezi příznaky zánětu vedlejších nosních dutin patří ucpání a bolest nosu a čela a hustý žlutý nebo zelený výtok z nosu. Můžete také pociťovat tlak ve tvářích a objevit se u vás postnazální kapání, horečka a kašel.

 

sinusitida1

zánět vedlejších nosních dutin

 

Angína

Na rozdíl od většiny případů bolestí v krku, které jsou často způsobeny viry, je streptokok v krku infekcí způsobenou bakteriemi Streptococcus skupiny A. Kromě extrémní bolesti v krku může tato vysoce nakažlivá infekce způsobovat také řadu příznaků. Mezi ně patří například horečka, zduření mandlí, potíže s polykáním a mluvením, červené skvrny na horním patře a bílé čepy na mandlích. 

 

Pokud se streptokok neléčí, může způsobit komplikace, například zánět ledvin nebo revmatickou horečku. Revmatická horečka může vést k bolestivým a zaníceným kloubům, specifickému typu vyrážky nebo poškození srdečních chlopní. 

 

Streptokoková angína se nejčastěji vyskytuje u dětí, ale postihuje lidi všech věkových kategorií. Pokud máte vy nebo vaše dítě příznaky streptokokové angíny, navštivte svého lékaře, který provede rychlé vyšetření a nastaví správnou léčbu.

 

Černý kašel

Černý kašel, který je známý tím, že po silném záchvatu kašle se ozve hvízdavý zvuk, je extrémně nakažlivá bakteriální infekce způsobená bakterií Bordetella pertussis. Na ochranu před touto potenciálně smrtelnou infekcí dýchacích cest jsou k dispozici vakcíny.

 

Bakteriální meningitida

Bakteriální meningitida je závažná, vysoce nakažlivá infekce, která může podle CDC rychle vést k trvalým nebo život ohrožujícím komplikacím. Příznaky se často objeví náhle a mohou zahrnovat horečku, ztuhlost šíje, nevolnost a zmatenost.

 

Infekce močových cest 

Pokud máte bolestivé nebo časté močení, můžete mít běžnou infekci močového měchýře nebo ledvin. K těm dochází, když se bakterie dostanou do močové trubice a postihnou močové cesty. Mezi další příznaky infekce močových cest může patřit horečka, krev v moči nebo bolest v dolní části zad. Podle CDC lze většinu infekcí močových cest léčit antibiotiky.

 

močová infekce

 

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza je běžné onemocnění, ke kterému dochází, když je v pochvě příliš mnoho škodlivých bakterií v porovnání s užitečnými bakteriemi, což vede k bakteriální nerovnováze. Může k ní dojít mimo jiné v důsledku užívání antibiotik nebo sprchování. Může způsobit šedý nebo bílý výtok, pálení při močení, svědění a silný zápach. Lékař může doporučit léčbu antibiotiky, někdy však není nutná žádná léčba.

 

Salmonela

Salmonela je druh bakterie, která může u člověka vést k infekci salmonelou. Nejčastějším zdrojem salmonely je sice potrava, ale podle CDC se bakterie může na člověka přenést také z plazů. 

 

Příznaky onemocnění tímto typem bakterie mohou zahrnovat žaludeční křeče, průjem a horečku. Na rozdíl od jiných typů bakteriálních infekcí se onemocnění způsobená salmonelou obvykle neléčí antibiotiky.

 

Tetanus

Tetanus je infekce způsobená bakterií Clostridium tetani. Ačkoli není díky očkování tak častý, tetanus může podle CDC stále postihnout člověka v důsledku vystavení řezných ran na kůži povrchům obsahujícím tuto bakterii. Mezi některé běžné příznaky tetanu, jako jsou křeče v čelisti a svalová ztuhlost.

 

TIP: Pro správný chod imunitního systému vyzkoušejte náš VITAMIN D3+K2, který podporuje správnou funkci imunitního systému.

 

INFO D3 K2

 

Sexuálně přenosné bakteriální infekce

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že pohlavním stykem se může přenášet více než 30 typů bakterií, parazitů a virů, existují však tři běžné pohlavně přenosné infekce, které lze léčit antibiotiky. Patří mezi ně chlamydie, které mohou způsobit u žen neobvyklý výtok a trvalé poškození reprodukčních orgánů.

 

Dále kapavka, která může způsobit infekce v oblasti genitálií, krku a konečníku. A syfilis, která způsobuje kožní vyrážky a vředy a může vést k závažným zdravotním komplikacím, pokud se neléčí.

 

Mezi další možné příznaky bakteriální pohlavně přenosné infekce mohou patřit neobvyklý výtok z pochvy nebo penisu, pocit pálení při močení, vředy v okolí úst, genitálií nebo konečníku, krvácení mezi menstruacemi, anální výtok nebo krvácení a bolestivé vyprazdňování.

 

Bakterie odolné vůči antibiotikům

Rezistence vůči antibiotikům je stále větším problémem, a pokud užíváte antibiotika, i když nejsou nutná, můžete být vystaveni vyššímu riziku. Bakterie se mohou vyvíjet a naučit se být odolné vůči antibiotické léčbě. Pokud antibiotika přestanou účinkovat nebude nic dalšího, co nás před bakteriálními onemocněními ochrání.

 

Ačkoli jsou antibiotika někdy život zachraňujícím nástrojem, podle odhadů CDC není více než 28 % souvisejících předpisů nezbytných. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR si téměř každý 6 Čech ordinuje antibiotika sám. 

 

Rozdíl mezi bakteriemi a viry 

Bakterie a viry jsou různé druhy mikroorganismů. Z biologického hlediska je hlavní rozdíl v tom, že bakterie jsou volně žijící buňky, které mohou žít v těle i mimo něj, zatímco viry jsou neživé molekuly, které ke svému přežití potřebují hostitele

 

Oba mohou způsobovat infekce, které mohou mít za následek podobné příznaky. Bakteriální a virové infekce však vyžadují odlišné metody léčby. K léčbě některých bakteriálních infekcí mohou zdravotníci použít antibiotika. Na viry však antibiotika nezabírají. Lékaři mohou některé viry léčit antivirotiky, ale antivirotika neléčí infekce způsobené bakteriemi.

 

bakteriofág

vir napadající bakterie (bakteriofág) 

 

Bakterie požírající plasty

V roce 2016 objevili vědci v japonské Osace druh bakterie s názvem Ideonella sakaiensis. Ta se živila plastovými lahvemi před recyklačním zařízením. Bakterie obvykle konzumují odumřelé organické látky, ale tato bakterie se živila druhem plastu zvaným polyethylentereftalát (PET). Plastové lahve se běžně vyrábějí z PET. Vědci zkoumali bakterii a zjistili, že produkuje dva trávicí enzymy, které rozkládají plast.

 

Tyto enzymy rozkládají pouze PET plast, ale vědci doufají, že jednoho dne by tento typ bakterií živících se plastem mohl pomoci řešit světový problém znečištění plastem.

 

Bakterie Legionella 

Bakterie známá jako legionella způsobuje legionářskou nemoc. Legionářská nemoc má různou závažnost, od mírného horečnatého onemocnění až po závažnou a někdy smrtelnou formu zápalu plic, způsobena expozicí bakteriím rodu Legionella, které se nacházejí například v kontaminované vodě.

 

Celosvětově je nejčastější příčinou případů epidemií bakterie Legionella pneumophila přenášená vodou. Legionella pneumophila a příbuzné druhy se běžně vyskytují v jezerech, řekách, potocích, horkých pramenech a dalších vodních nádržích. Další druhy včetně L. longbeachae lze nalézt ve směsích pro pěstování v květináčích. 

 

Zvláště náchylní k legionářské nemoci jsou starší dospělí, kuřáci a lidé s oslabeným imunitním systémem. Přestože rychlá léčba antibiotiky legionářskou nemoc obvykle vyléčí, někteří lidé mají problémy i po léčbě.

 

Co jsou koliformní bakterie? 

Koliformní bakterie jsou bakterie, které jsou vždy přítomny v trávicím traktu zvířat včetně lidí a vyskytují se v jejich výkalech. Vyskytují se také v rostlinném a půdním materiálu. Většina koliformních bakterií nezpůsobuje onemocnění. Ale například některé vzácné kmeny E. coli, zejména kmen 0157:H7, však mohou způsobit vážné onemocnění. 

 

Bakterie E-coli 

Bakterie Escherichia coli (E. coli) běžně žijí ve střevech zdravých lidí a zvířat. Většina typů E. coli je neškodná nebo způsobuje relativně krátký průjem. Několik kmenů, jako například E. coli O157:H7, však může způsobit silné žaludeční křeče, krvavý průjem a zvracení.

 

E coli můžete být vystaveni z kontaminované vody nebo potravin - zejména syrové zeleniny a nedostatečně tepelně upraveného mletého hovězího masa. Zdraví dospělí se z infekce E. coli O157:H7 obvykle zotaví do týdne. U malých dětí a starších dospělých je vyšší riziko vzniku život ohrožující formy selhání ledvin.

 

Příznaky infekce E. coli O157:H7 obvykle začínají tři nebo čtyři dny po kontaktu s bakterií. Onemocnět však můžete již jeden den po expozici nebo až po více než týdnu. Mezi příznaky a symptomy patří například průjem, který může být od mírného a vodnatého až po silný a krvavý. Dále křeče, bolest nebo citlivost žaludku, nevolnost a zvracení. 

 

Závěr

Bakterie žijí uvnitř i vně organismů, včetně lidského těla. V závislosti na jejich typu, množství a umístění v těle mohou být prospěšné nebo potenciálně nebezpečné. Některé bakterie, například ty ve střevech, pomáhají udržovat zdraví. Jiné bakterie mohou způsobovat bakteriální infekce a vyžadovat léčbu.

 

Na některé bakteriální infekce lze předepsat antibiotika. Užívání antibiotik v době, kdy nejsou potřeba, však může způsobit vznik bakterií rezistentních vůči antibiotikům, což jsou bakterie, které nelze antibiotiky léčit. Pokud vám lékař předepíše antibiotika, je důležité dodržovat pokyny uvedené na receptu.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

 

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24494-bacteria

https://www.mzcr.cz/antibioticka-rezistence-v-ceske-republice/ 

https://www.healthline.com/health/bacteria#antibiotic-resistance

https://www.medicalnewstoday.com/articles/157973#hazards 

https://www.health.ny.gov/environmental/water/drinking/coliform_bacteria.htm

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/legionellosis