+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Černý kašel – příznaky, příčiny, prevence

|
Dýchání
Organismy

Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění. Co způsobuje černý kašel? Jaké jsou příznaky a jak na prevenci? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Černý kašel – příznaky, příčiny, prevence

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to černý kašel
 • Jaké mohou být příznaky černého kašle
 • Příčiny černého kašle
 • Jak se léčí černý kašel
 • Prevence černého kašle

 

V poslední době se rozmohla epidemie černého kašle, především na školách. Černý kašel jinak také pertuze je bakteriální onemocnění, které napadá dýchací cesty.

 

Co je to černý kašel?

Černý kašel (pertuse) je vysoce nakažlivá infekce dýchacích cest. U mnoha lidí se projevuje silným záchvatovitým kašlem, po kterém následuje vysoký nádech, který zní jako „kvílení“.

 

Černý kašel postihuje především děti, které jsou příliš malé na to, aby absolvovaly celý cyklus očkování, a dospívající a dospělé, jejichž imunita již vyprchala.

 

Věděli jste?

Úmrtí spojená s černým kašlem jsou vzácná, ale nejčastěji se vyskytují u kojenců.

 

Proto je tak důležité, aby těhotné ženy - a další osoby, které budou v úzkém kontaktu s kojencem - byly proti černému kašli očkovány.

 

Příznaky černého kašle

Jakmile se nakazíte černým kašlem, projeví se příznaky asi za sedm až deset dní, i když někdy to může trvat déle. Zpočátku jsou obvykle mírné a připomínají příznaky běžného nachlazení:

 • rýma,
 • ucpaný nos,
 • zarudlé, slzící oči,
 • horečka,
 • kašel.

Po týdnu nebo dvou se příznaky zhoršují. V dýchacích cestách se hromadí hustý hlen, který způsobuje nekontrolovatelný kašel. Mohou se objevit těžké a dlouhotrvající záchvaty kašle:

 • vyvolat zvracení,
 • mít za následek červený nebo modrý obličej,
 • způsobit extrémní únavu,
 • končit vysokým zvukem při dalším nádechu vzduchu.

Někdy je jediným příznakem toho, že dospívající nebo dospělý člověk má černý kašel, přetrvávající záchvatovitý kašel.

 

Dobré vědět

Kojenci nemusí kašlat vůbec. Místo toho mohou mít potíže s dýcháním nebo mohou dokonce dočasně přestat dýchat.

 

Co způsobuje černý kašel?

Černý kašel způsobuje typ bakterie zvané Bordetella pertussis. Pokud osoba s černým kašlem kýchne, zasměje se nebo zakašle, mohou vzduchem létat malé kapičky, které tuto bakterii obsahují. Pokud tyto kapičky vdechnete, můžete onemocnět.

 

Když se bakterie dostanou do dýchacích cest, přichytí se na drobné chloupky ve výstelce plic. Bakterie způsobují otok a zánět, které vedou k suchému, dlouhotrvajícímu kašli a dalším příznakům podobným nachlazení.

 

 

Fáze

Příznaky se obvykle začnou projevovat až po sedmi až deseti dnech od nákazy. Úplné uzdravení z černého kašle může trvat dva až tři měsíce. Lékaři rozdělují černý kašel do tří stádií:

 

Stupeň 1

Nejranější stadium černého kašle může trvat jeden až dva týdny. Během této doby jsou příznaky podobné běžnému nachlazení. Během této doby jste vysoce nakažliví.

 

Stádium 2

Během tohoto stádia se objevují těžké, prudké záchvaty kašle. Mezi jednotlivými záchvaty kašle lidé často lapají po dechu, sliní a slzí. 

 

Po silných záchvatech kašle může následovat zvracení a vyčerpání. Tato fáze obvykle trvá jeden až šest týdnů, ale může trvat až 10 týdnů. Nakažliví zůstáváte přibližně do dvou týdnů po začátku kašle.

 

Stádium 3

V tomto stádiu se kašel začíná zmírňovat. V této době již nejste nakažliví. Toto stadium obvykle trvá dva až tři týdny. Protože jste náchylnější k jiným infekcím dýchacích cest, včetně běžného nachlazení, může uzdravení trvat déle, pokud se objeví další onemocnění.

 

děti černý kašel

 

Diagnostika černého kašle

Protože příznaky černého kašle jsou velmi podobné příznakům způsobeným nachlazením, chřipkou nebo zánětem průdušek, může být obtížné jej včas diagnostikovat. Lékař může poznat, že ho máte, podle zvuku kašle, ale potvrdit ho mohou až testy.

 

Výtěr z nosu nebo krku

Jednoduchý výtěr z místa, kde se stýká váš nos a hrdlo, může být testován na přítomnost bakterií, které způsobují černý kašel.

 

Krevní test

Vysoký počet bílých krvinek je známkou toho, že vaše tělo bojuje s infekcí, ale nemusí nutně znamenat, že se jedná o černý kašel.

 

Rentgenový snímek hrudníku

Rentgenový snímek může ukázat, zda máte v plicích zánět nebo tekutinu, což může být známkou zápalu plic.

 

Léčba černého kašle a domácí opravné prostředky

Pokud zjistíte, že máte černý kašel včas, mohou vám antibiotika pomoci zmírnit kašel a další příznaky. Mohou také pomoci zabránit šíření infekce na ostatní. Většině lidí je však černý kašel diagnostikován příliš pozdě na to, aby antibiotika dobře zabírala.

 

K léčbě černého kašle nepoužívejte volně prodejné léky proti kašli, léky na potlačení kašle ani expektorancia (léky, které způsobují vykašlávání hlenu), jelikož nefungují.

 

Pokud jsou záchvaty kašle tak silné, že vám brání pít dostatek tekutin, můžete být dehydratovaní. Pokud k tomu dojde, okamžitě zavolejte svého lékaře.

 

černý kašel

 

Domácí prostředky

Můžete udělat několik věcí, abyste se cítili lépe a rychleji se zotavili:

 • Hodně odpočívejte – To může vašemu tělu dodat více sil k boji s nemocí.
 • Jezte malá jídla tak často, jak se na to cítíte – Menší a častější jídlo může pomoci zabránit zvracení, které může být důsledkem silného kašle.
 • Čistý vzduch – Udržování vzduchu kolem vás bez prachu, kouře a dalších dráždivých látek může pomoci zmírnit kašel.
 • Pijte tekutiny – Udržujte si hydrataci pitím velkého množství vody nebo džusu. Pokud si všimnete příznaků dehydratace, jako jsou suché rty nebo méně časté močení, ihned zavolejte lékaře.

 

Rizikové faktory

Vakcína proti černému kašli, kterou jste dostali v dětství, časem přestane účinkovat. Většina dospívajících a dospělých tak zůstává náchylná k infekci během epidemie - a k epidemiím dochází pravidelně i nadále.

 

Věděli jste?

Nejvyšší riziko závažných komplikací a úmrtí mají kojenci mladší 12 měsíců, kteří nejsou očkováni nebo nedostali celou sadu doporučených vakcín.

 

Možné komplikace černého kašle

Kojence s černým kašlem je třeba pečlivě sledovat, aby se předešlo potenciálně nebezpečným komplikacím způsobeným nedostatkem kyslíku. Mezi závažné komplikace patří:

 • poškození mozku,
 • zápal plic,
 • záchvaty,
 • krvácení do mozku,
 • apnoe (zpomalené nebo zastavené dýchání),
 • křeče (nekontrolovatelné, rychlé třesení),
 • smrt.

Pokud se u dítěte objeví příznaky infekce, okamžitě zavolejte lékaře. U starších dětí a dospělých se mohou vyskytnout také komplikace, včetně:

 • potíže se spánkem,
 • močová inkontinence (ztráta kontroly nad močovým měchýřem),
 • zápal plic,
 • zlomenina žeber.

 

Prevence černého kašle

Nejúčinnějším způsobem prevence černého kašle je kompletní imunizace. Vakcína proti černému kašli je často součástí kombinované vakcíny zahrnující také vakcínu proti záškrtu a tetanu, a často i proti poliomyelitidě, Haemophilus influenzae a hepatitidě B. 

 

Základní očkovací schéma obvykle zahrnuje 2 až 3 dávky, které se podávají mezi druhým a dvanáctým měsícem života, podle národního očkovacího kalendáře. 

 

Třetí nebo čtvrtá dávka se podává mezi 11. a 24. měsícem, přičemž další posilovací dávka je doporučována mezi třetím a sedmým rokem.

 

Některé země EU doporučují přeočkování pro dospívající, dospělé a/nebo těhotné ženy, což dočasně chrání novorozence po narození. Některé státy také doporučují přeočkování žen brzy po porodu, aby se snížilo riziko přenosu černého kašle na novorozence.

 

TIP na související článek: Mor - nemoc, která ovlivňila celý svět

 

Posilovací injekce

Dospívající – Vzhledem k tomu, že imunita proti černému kašli (pertusi) má tendenci slábnout do 11 let věku, doporučují lékaři v tomto věku posilovací injekci na ochranu proti černému kašli (pertusi), záškrtu a tetanu.

 

Dospělí – Některé varianty vakcíny proti tetanu a záškrtu, která se očkuje každých 10 let, zahrnují také ochranu proti černému kašli (pertusi). Tato vakcína také sníží riziko, že přenesete černý kašel na kojence.

 

Těhotné ženy – Zdravotničtí odborníci nyní doporučují, aby se těhotné ženy nechaly očkovat proti černému kašli mezi 27. a 36. týdnem těhotenství. To může poskytnout určitou ochranu i kojenci během několika prvních měsíců života.

 

Preventivní léky

Pokud jste byli vystaveni kontaktu s někým, kdo má černý kašel, může vám lékař doporučit antibiotika na ochranu před infekcí, pokud:

 • jste zdravotnický pracovník,
 • jste těhotná,
 • jste mladší než 12 měsíců,
 • máte zdravotní potíže, které by vás mohly vystavit riziku závažného onemocnění nebo komplikací, například oslabený imunitní systém nebo astma,
 • žijete s někým, kdo má černý kašel,
 • žijete s někým, u koho je vysoké riziko vzniku závažného onemocnění nebo komplikací způsobených infekcí černým kašlem.

Černý kašel vs. záškrt

Černý kašel i záškrt jsou infekce dýchacích cest. Záškrt je virová infekce, zatímco černý kašel způsobují bakterie. Záškrt obvykle probíhá kratší dobu a sám odezní.

 

Věděli jste?

Proti záškrtu také neexistuje žádná vakcína a nelze ho léčit antibiotiky.

 

Odezní černý kašel sám od sebe? 

Černý kašel se obvykle léčí antibiotiky a doporučuje se zahájit léčbu včas, aby se zabránilo jeho šíření a aby se příznaky nestupňovaly. 

 

Po třech týdnech trvání černého kašle bez léčby vám antibiotika nemusí pomoci, protože bakterie jsou již mimo váš organismus. Vaše příznaky mohou trvat i několik měsíců.

 

Jak závažný je černý kašel u dospělých? 

Příznaky černého kašle bývají u dospělých mírnější, zejména u těch, kteří byli očkováni. U dospívajících a dospělých se mohou vyskytnout závažné případy a dokonce i závažné komplikace, zejména u těch, kteří nejsou očkováni.

 

Je černý kašel suchý nebo vlhký? 

Kašel, který doprovází černý kašel, je suchý, způsobuje podráždění a vede k záchvatům kašle.

 

Souhrn

Černý kašel, známý také jako pertuse, je velmi nakažlivá bakteriální infekce nosu a krku nebo dýchacích cest. Způsobuje dlouhé úseky silného kašle, který někdy končí kvílivým zvukem. 

 

Příznaky mohou přetrvávat několik týdnů až několik měsíců. Nejvíce ohroženi jsou kojenci do 2 měsíců věku, protože nemohou být proti černému kašli očkováni, ale vyskytuje se i u starších dětí a dospělých, jejichž imunita již vyprchala. 

 

Pokud máte příznaky, které jsou podobné příznakům nachlazení, trvají déle než týden a přicházejí s záchvaty kašle, poraďte se se svým lékařem. Lékař vám může předepsat antibiotika, pokud je onemocnění zachyceno včas.

 

Zdroje: 

https://www.who.int/health-topics/pertussis#tab=tab_1 

https://vaccination-info.europa.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/cerny-kasel

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/whooping-cough/symptoms-causes/syc-20378973 

https://www.webmd.com/children/whooping-cough-symptoms-treatment 

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová