+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Menstruační cyklus - co způsobuje jeho nepravidelnost?

Ženské tělo
Hormony

Bolest hlavy, podbřišku, problémy se spánkem, křeče a akné jsou jedny z příznaků menstruace. Co je to menstruace, menstruační cyklus a nepravidelná menstruace? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Menstruační cyklus - co způsobuje jeho nepravidelnost?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to menstruace 
 • Příznaky menstruace
 • Jaké jsou fáze menstruace 
 • Nepravidelná menstruace a její léčba 
 • Normální zpoždění menstruace  

 

Menstruační cyklus se skládá z několika fází, kterými musí ženské tělo každý měsíc projít, aby se připravilo na možnost otěhotnění. Za přechod těla z jedné fáze do druhé je zodpovědné kolísání hormonů.

 

Co je menstruace?

Menstruace je měsíční vylučování děložní sliznice. Menstruace je také známá pod pojmy menses, menstruace, menstruační cyklus nebo perioda. Menstruační krev - což je částečně krev a částečně tkáň z vnitřku dělohy - vytéká z dělohy přes děložní čípek a z těla ven přes pochvu.

 

Menstruaci řídí hormony. Hormony jsou chemickými posly v lidském těle. Hypofýza (v mozku) a vaječníky (součást reprodukčního systému) vytvářejí a uvolňují určité hormony v určitých obdobích během menstruačního cyklu.

 

Tyto hormony způsobují zesílení děložní sliznice. To se děje proto, aby se v případě těhotenství mohlo vajíčko uhnízdit v děložní sliznici. Hormony také způsobují, že vaječníky uvolňují vajíčko (ovulace). Vajíčko se přesune do vejcovodů, kde čeká na spermie. Pokud spermie toto vajíčko neoplodní, k otěhotnění nedojde. Děložní sliznice se rozpadá a vylučuje.

 

V jakém věku obvykle začíná menstruace?

Dívky začínají menstruovat v průměru ve 12 letech. Mohou však začít menstruovat již v 8 letech nebo až v 16 letech. Lidé přestávají menstruovat v menopauze, která nastává přibližně v 51 letech. V menopauze se přestávají produkovat vajíčka. Menopauza nastává, když žena po dobu jednoho roku nedostala menstruaci. 

 

Příznaky menstruace

Některé ženy pociťují příznaky menstruace a jiné ne. Intenzita těchto příznaků se také může lišit. Nejčastějším příznakem jsou křeče. Křeče, které cítíte v pánevní oblasti, jsou stahy dělohy, která uvolňuje svou sliznici.

 

Dalšími příznaky, že dostáváte menstruaci, jsou například změny nálady, problémy se spánkem, bolest hlavy, chuť na jídlo, nadýmání, citlivost prsou a akné. Mnoho žen trápí výkyvy nálad, s tím spjatá úzkost nebo mnohdy až deprese, která se během pár dní dokáže vynořit na povrch.

 

bolest menstruace

TIP: Na sklidnění menstruačních bolestí pomáhá teplý obklad (například termofor). 

 

Co je menstruační cyklus?

Menstruační cyklus je termín, který popisuje sled událostí, k nimž dochází v ženském těle, které se každý měsíc připravuje na možnost otěhotnění. Menstruační cyklus se počítá od prvního dne jedné menstruace do prvního dne následující. Cyklus není u každého stejný. 

 

Menstruační krvácení se může objevit každých 21 až 35 dní a trvá 2 až 7 dní. Prvních několik let po začátku menstruace jsou běžné dlouhé cykly. S přibývajícím věkem se však menstruační cykly zkracují a stávají se pravidelnějšími.

 

Menstruační cyklus může být pravidelný - každý měsíc přibližně stejně dlouhý - nebo poněkud nepravidelný. Menstruace může být lehká nebo silná, bolestivá nebo bezbolestná, dlouhá nebo krátká, a přesto může být považována za typickou. V rámci širokého rozmezí je "typické" to, co je pro vás typické.

 

Některé druhy antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky s prodlouženým cyklem a nitroděložní tělíska, menstruační cyklus změní. O tom, co můžete očekávat, se poraďte se svým gynekologem. Když se blížíte k době, kdy menstruační cykly skončí, tzv. menopauze, může být cyklus opět nepravidelný. Riziko rakoviny dělohy se však s věkem zvyšuje. 

 

Fáze menstruačního cyklu

Vzestup a pokles hormonů vyvolává jednotlivé fáze menstruačního cyklu. Hormony způsobují, že orgány reprodukčního traktu reagují určitým způsobem. Konkrétní události, které se odehrávají během vašeho menstruačního cyklu, jsou následující:

 

menstruační cyklus

 

Fáze menstruace

Tato fáze, která obvykle trvá od prvního do pátého dne, je obdobím, kdy se sliznice dělohy vylučuje přes pochvu, pokud nedošlo k otěhotnění. Většina žen krvácí tři až pět dní, ale menstruace trvající pouze tři dny až sedm dní obvykle není důvodem k obavám.

 

Folikulární fáze

Tato fáze obvykle probíhá od šestého do čtrnáctého dne. Během ní se zvyšuje hladina hormonu estrogenu, který způsobuje růst a zesilování děložní sliznice (endometria). Kromě toho další hormon - folikuly stimulující hormon (FSH) - způsobuje růst folikulů ve vaječnících. Během 10. až 14. dne se v jednom z vyvíjejících se folikulů vytvoří plně zralé vajíčko (ovum).

 

Ovulace

Tato fáze nastává zhruba 14. den 28 denního menstruačního cyklu. Přesné načasování se liší - délka cyklu může být delší nebo kratší. Náhlé zvýšení dalšího hormonu - luteinizačního hormonu (LH) - způsobí, že vaječník uvolní vajíčko. Tato událost je ovulací. Znalost toho, kdy ovulujete, vám může pomoci buď dosáhnout těhotenství, nebo se těhotenství vyhnout. 

 

Luteální fáze

Po ovulaci začíná luteální fáze. Tato fáze trvá přibližně od 15. do 28. dne. Pokud spermie oplodní vajíčko, putuje vejcovodem do dělohy, kde se pokusí usadit v děložní sliznici.

 

Hladina hormonu progesteronu se zvyšuje, aby pomohl připravit děložní sliznici na těhotenství. Pokud spermie vajíčko neoplodní, putuje do dělohy. Hladina estrogenu a progesteronu klesá a silná děložní sliznice vyloučí, rozpadne se na krev a vezme s sebou neoplozené vajíčko.

 

TIP: Pokud Vás trápí během menstruace psychická nepohoda, vyzkoušejte například naše oleje s obsahem CBD, které podle vědců umí působit i na receptory v mozku a pozitivně tak ovlivňuje nejen náladu, ale také psychickou pohodu.

 

 

Jak zjistím, kdy mám ovulaci?

Několik dní před ovulací se vaginální hlen nebo výtok změní a stane se kluzčím a čirým. Tento typ hlenu pomáhá spermiím pohybovat se nahoru do dělohy a do vejcovodů, kde mohou oplodnit vajíčko. Některé ženy při ovulaci pociťují menší křeče na jedné straně pánevní oblasti. Některé ženy mají i jiné příznaky ovulace.

 

Luteinizační hormon (LH) je hormon uvolňovaný mozkem, který říká vaječníku, aby uvolnil vajíčko (tzv. ovulace). Hladina LH začíná stoupat nahoru asi 36 hodin před ovulací, proto některé ženy a jejich lékaři testují hladinu LH. Hladina LH dosahuje vrcholu asi 12 hodin před ovulací.

 

Ovulační testy fungují podobně jako domácí těhotenské testy, protože se v pohodlí domova vymočíte na indikační proužek a na základě detekce LH (luteinizačního hormonu) v moči zjistíte, zda se blížíte ovulaci. Zjistit se také dá pomocí bazální tělesné teploty.

 

Během ovulace se tělesná teplota mírně zvyšuje (obvykle o 0,5 až 1 stupeň). Každé ráno si změřte teplotu pomocí digitálního teploměru určeného speciálně pro měření bazální tělesné teploty. Tato metoda funguje pouze tehdy, pokud si teplotu změříte předtím, než vstanete z postele a než začnete jíst/pít. Výsledky si zaznamenávejte po dobu několika měsíců a poznamenejte si, který den vašeho cyklu došlo ke zvýšení teploty.

 

Sledování menstruace

Chcete-li zjistit, co je pro vás typické, začněte si menstruační cyklus zaznamenávat do kalendáře. Začněte tím, že budete sledovat datum začátku menstruace každý měsíc několik měsíců po sobě, abyste zjistila pravidelnost své menstruace. Pokud vás menstruace trápí, sledujte každý měsíc také následující:

 • Datum ukončení. Jak dlouho obvykle trvá vaše menstruace? Je delší nebo kratší než obvykle?
 • Průtok. Zaznamenávejte si sílu svého krvácení. Zdá se vám lehčí nebo silnější než obvykle? Jak často si musíte měnit tampon nebo vložku? Vynechala jste nějaké krevní sraženiny?
 • Změny krvácení. Krvácíte mezi menstruacemi?
 • Bolest. Popište všechny bolesti, které při menstruaci máte. Je bolest silnější než obvykle? Není neobvyklé mít při menstruaci křeče nebo bolesti.
 • Další změny. Zaznamenala jste nějaké změny ve své náladě nebo chování? Stalo se něco nového v době, kdy jste zaznamenala změny v menstruaci?

 

menstruační kalendář

 

Syndrom toxického šoku 

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácný, ale někdy smrtelný stav způsobený bakteriemi, které vytvářejí toxiny nebo jedy. V roce 1980 zemřelo na TSS 63 žen. Příčinou byla údajně určitá značka superabsorpčních tamponů. Tyto tampony byly staženy z trhu.

 

Dnes většina případů TSS není způsobena používáním tamponů. Riziko TSS však může hrozit, pokud používáte více savých tamponů, než potřebujete pro své krvácení, nebo pokud si tampon neměníte dostatečně často (alespoň každé čtyři až osm hodin). Menstruační kalíšky, cervikální čepičky, houbičky nebo diafragmy (cokoli, co se zavádí do pochvy) mohou také zvyšovat riziko TSS, pokud se ponechají na místě příliš dlouho (obvykle 24 hodin). 

 

Mezi příznaky syndromu toxického šoku může být náhlá vysoká horečka, bolesti svalů, zvracení, nevolnost, průjem, vyrážka nebo selhání ledvin či jiných orgánů. 

 

Menstruace a těhotenství

Když je žena těhotná, nepokračuje v ovulaci a nemá menstruaci. I když je možné, že se u žen během těhotenství objeví krvácení, nebude to způsobeno jejich menstruačním cyklem. Některé ženy také nemají menstruaci během kojení. Přesto však mohou brzy po porodu začít znovu ovulovat. Proto mohou lékaři doporučit nějakou formu antikoncepce během kojení, pokud si žena nepřeje otěhotnět.

 

Můžu otěhotnět během menstruace?

Ovulační cykly se u žen mohou lišit, takže je statisticky možné, že otěhotníte během menstruace. Zatímco v dřívějších dnech menstruace je otěhotnění méně pravděpodobné, v pozdějších dnech se šance zvyšuje.

 

menstruace těhotenství

 

Co způsobuje nepravidelnost menstruačního cyklu?

Většina žen má menstruaci trvající čtyři až sedm dní. Menstruace se obvykle objevuje každých 28 dní, ale normální menstruační cykly se mohou pohybovat v rozmezí 21 až 35 dní. Ve skutečnosti je průměrná délka cyklu 29 dní. Nepravidelnou menstruaci způsobuje mnoho věcí, například změny hladin hormonů, stres, některé zdravotní potíže, léky a další.

 

Nepravidelnost menstruačního cyklu může mít mnoho různých příčin, včetně těhotenství nebo kojení. Vynechání menstruace může být časným příznakem těhotenství. Kojení obvykle zpožďuje návrat menstruace po těhotenství.

 

Poruchy příjmu potravy může způsobit nepravidelnost. Poruchy příjmu potravy - například mentální anorexie - extrémní úbytek hmotnosti a vyšší fyzická aktivita mohou přerušit menstruaci.

 

Ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) mohou mít nepravidelnou menstruaci. Mohou mít také zvětšené vaječníky, které obsahují malé sbírky tekutiny - tzv. folikuly - umístěné v každém vaječníku. Tyto folikuly lze vidět při ultrazvukovém vyšetření. Lidé s PCOS mají často ve vaječnících více folikulů než ostatní lidé.

 

Předčasné selhání vaječníků znamená ztrátu typické funkce vaječníků před 40. rokem života. Lidé, kteří trpí tímto stavem, známým také jako primární ovariální insuficience, mohou mít po léta nepravidelnou nebo občasnou menstruaci.

 

Co se považuje za nepravidelnou menstruaci?

Nepravidelná menstruace označuje cokoli, co není normální menstruací. Některé příklady nepravidelné menstruace jsou například menstruace, která se objevuje s odstupem kratším než 21 dní nebo delším než 35 dní. Také nemít menstruaci po dobu tří měsíců (nebo 90 dní), menstruační krvácení, které je mnohem silnější nebo slabší než obvykle.

 

Menstruační krvácení, které trvá déle než sedm dní, menstruace, která je doprovázena silnou bolestí, křečemi, nevolností nebo zvracením a krvácení nebo špinění, ke kterému dochází mezi menstruacemi.

 

Stavy související s nepravidelnou menstruací

Amenorea je stav, kdy menstruace zcela ustala. Absence menstruace po dobu 90 a více dní je považována za abnormální, pokud nejste těhotná, nekojíte nebo neprocházíte menopauzou (která obecně nastává mezi 45. a 55. rokem života). Pokud jste nezačala menstruovat do 15 nebo 16 let nebo do tří let od vzniku prsou, může se jednat také o amenoreu.

 

Oligomenorea je stav, kdy se menstruace objevuje zřídka. Mezi jednotlivými menstruacemi může být více než 35 dní nebo můžete mít šest až osm menstruací ročně.

 

Dysmenorea je lékařský termín pro bolestivou menstruaci a silné menstruační křeče. Určité nepříjemné pocity během cyklu jsou normální. Abnormální děložní krvácení je krvácení mezi měsíčky, dlouhodobé krvácení nebo extrémně silná menstruace.

 

menopauza

 

Léčba nepravidelná menstruace

Léčba nepravidelné menstruace závisí na její příčině. Léky jsou často první léčbou nepravidelné menstruace. Pokud léky nepomáhají, může vám lékař doporučit operaci. 

 

Nepravidelné nebo silné krvácení způsobené PCOS, děložními myomy, endometriózou nebo jinými onemocněními lze zvládnout pomocí hormonální antikoncepce. Pomáhají také tím, že regulují cyklus, takže je předvídatelnější.

 

Může se jednat o kombinované hormonální antikoncepční pilulky, které se skládají z estrogenu a progestinu, nebo o antikoncepci obsahující pouze progestin. Oba typy se dodávají v různých formách, jako jsou pilulky, vaginální kroužek, injekce nebo nitroděložní tělísko.

 

Mírnou až středně silnou bolest nebo křeče vám může ulevit volně prodejný lék proti bolesti, například ibuprofen nebo paracetamol. Pokud je příčinou nepravidelného krvácení infekce, můžete dostat antibiotika.

 

Další možnou léčbou je hormonální léčba, která může být užitečná, pokud je nepravidelná menstruace způsobena perimenopauzou. Může také pomoci při dalších příznacích menopauzy, jako je vaginální suchost a návaly horka. Hormonální terapie s sebou nese určitá rizika, proto se o nich nezapomeňte poradit se svým lékařem. 

 

Jak mohu snížit riziko nepravidelné menstruace?

Zde jsou některá doporučení týkající se péče o sebe sama a tím snížit riziko nepravidelné menstruace.

 • Snažte se udržovat zdravý životní styl mírným cvičením a konzumací výživných potravin. Pokud chcete zhubnout, dělejte to postupně, místo abyste se obracela k dietám, které drasticky omezují příjem kalorií a potravin.
 • Dbejte na dostatečný odpočinek a kvalitní spánek.
 • Praktikujte techniky snižování stresu a relaxace.
 • Omezte dlouhodobé nebo intenzivní cvičení.
 • Používejte antikoncepční pilulky nebo jiné antikoncepční metody podle pokynů.

TIP: Pro kvalitní spánek vyzkoušejte naše MAGNESIUM - PRO SPÁNEK, které pozitivně ovlivňuje náladu i kvalitu spánku, po němž se budete budit opravdu vyspaní a plní energie.

 

Magnesium spanek

 

Je normální vynechat menstruaci po dobu dvou měsíců?

Vynechání jedné nebo dvou menstruací není ideální, ale není to příliš znepokojující. Podívejte se na všechny změny ve vašem životě v poslední době. Věci jako stres, nový tréninkový režim, hubnutí, přibírání na váze nebo změna antikoncepce mohou ovlivnit váš cyklus. Pokud vynecháte menstruaci tři nebo více měsíců po sobě nebo pokud se u vás během příští menstruace objeví jiné neobvyklé příznaky, zavolejte svému lékaři.

 

Jak velké zpoždění menstruace je normální?

Mírné zpoždění menstruace je obvykle v pořádku. Někteří lidé jsou schopni předpovědět svou menstruaci na den přesně, zatímco jiní ne. Pokud zaznamenáte náhlou změnu v době mezi cykly nebo v délce trvání (dnech) menstruace, zejména pokud je výrazná, kontaktujte svého lékaře. Ne vždy to znamená problém, ale je dobré nechat se vyšetřit.

 

Mám se obávat nepravidelné menstruace?

Nepravidelná menstruace nemusí být důvodem k obavám, protože určité výkyvy v menstruaci jsou normální. To, co je normální pro vás, se může lišit od toho, co je normální pro ostatní. Některé příznaky však mohou být známkou většího problému.

 

Pokud vás znepokojuje váš menstruační cyklus nebo pokud se snažíte otěhotnět a máte nepředvídatelnou menstruaci (to může ztížit otěhotnění), obraťte se na svého gynekologa. Bude vám schopen říci, co je normální a zda je nutná léčba.

 

Závěr

Menstruace je přirozený proces, kterým prochází většina žen v určitém období svého života. Je řízena složitým hormonálním systémem a může se výrazně lišit od ženy k ženě.

 

Nepravidelná menstruace není vždy důvodem k obavám, protože určité výkyvy jsou normální. Je však důležité být pozorný k jakýmkoli neobvyklým změnám v menstruačním cyklu a konzultovat je s lékařem, pokud máte obavy.

 

Sledování svého menstruačního cyklu a zaznamenávání změn může pomoci lékaři lépe porozumět vašemu zdravotnímu stavu a případně navrhnout vhodnou léčbu. Nezapomínejte, že každý člověk je jedinečný, a to platí i pro menstruaci. Dbejte na své zdraví, a pokud máte dotazy nebo obavy ohledně svého menstruačního cyklu, neváhejte se poradit se svým gynekologem.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14633-abnormal-menstruation-periods

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23439-ovulation