+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Co jsou to hormony?

Hormony

Hormonální neboli endokrinní soustava je zodpovědná za tvorbu a uvolňování hormonů, které udržují nespočet tělesných funkcí. Kde se tvoří hormony a jaké funkce zastávají? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Co jsou to hormony?
5 nejdůležitějších bodů článku
 • Co je to endokrinní systém a hormony 
 • Jaké jsou endokrinní žlázy a orgány
 • Ženské a mužské pohlavní hormony 
 • Hormony štěstí a jak je doplnit 
 • Hormonální problémy 

 

Hormony jsou chemičtí poslové, kteří koordinují různé funkce v těle. Hormony vytváří a uvolňuje několik žláz, orgánů a tkání, z nichž mnohé tvoří endokrinní systém.

 

Co je to endokrinní systém?

Endokrinní systém se skládá z tkání (především žláz), které vytvářejí a uvolňují hormony.

 

Hlavní funkcí endokrinního systému je uvolňovat hormony do krve a zároveň průběžně sledovat jejich hladinu. Hormony jsou chemické látky, které koordinují různé funkce v těle tím, že přenášejí zprávy krví do orgánů, kůže, svalů a dalších tkání. Tyto signály říkají tělu, co má dělat a kdy to má dělat. Hormony jsou nezbytné pro život a vaše zdraví.

 

Vědci dosud identifikovali v lidském těle více než 50 hormonů. Hormony a většina tkání (především žláz), které je vytvářejí a uvolňují, tvoří endokrinní systém. Hormony řídí mnoho různých tělesných procesů, včetně:

 • metabolismu,
 • homeostázy (stálou vnitřní rovnováhu), např. regulaci krevního tlaku a cukru v krvi, rovnováhu tekutin (vody) a elektrolytů a tělesnou teplotu,
 • růst a vývoj, 
 • sexuální funkce,
 • reprodukce,
 • cyklus spánku a bdění,
 • nálada.

Dobré vědět

U hormonů platí, že stačí málo. Z tohoto důvodu mohou drobné změny hladin způsobit významné změny ve vašem těle a vést k určitým stavům, které vyžadují lékařskou léčbu.

 

Co dělají hormony?

Hormony jsou chemičtí poslové, kteří ovlivňují a řídí stovky tělesných procesů. Často se na tělesném procesu podílí řetězová reakce několika různých hormonů.

 

Hormon působí na určitou část těla pouze tehdy, pokud mají buňky v cílové tkáni receptory, které zprávu hormonu přijímají. Představte si hormon jako klíč a buňky jeho cílové tkáně, například orgánu nebo tukové tkáně, jako speciálně tvarované zámky. Pokud hormon zapadne do zámku (receptoru) na buněčné stěně, bude fungovat; hormon předá zprávu, která způsobí, že cílové místo provede určitou akci.

 

Tělo používá hormony pro dva typy komunikace. Prvním typem je komunikace mezi dvěma endokrinními žlázami: jedna žláza uvolňuje hormon, který stimuluje druhou žlázu ke změně hladiny hormonů, které uvolňuje. Příkladem je komunikace mezi hypofýzou a štítnou žlázou.

 

Hypofýza uvolňuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH), který spouští štítnou žlázu, aby uvolňovala své hormony, které pak ovlivňují různé aspekty těla.

 

Druhý typ komunikace probíhá mezi endokrinní žlázou a cílovým orgánem. Příkladem je situace, kdy slinivka břišní uvolňuje inzulín, který pak působí na vaše svaly a játra a pomáhá zpracovávat glukózu.

 

Endokrinní žlázy a orgány

Mezi hlavní žlázy a orgány endokrinního systému patří hypofýza, nadledviny, příštítná tělíska, slinivka břišní, vaječníky, varlata, tuková tkáň, ledviny nebo střevo. 

 

Hypofýza

Hypofýza se nachází se v mozku. Dohlíží na ostatní žlázy a udržuje hladinu hormonů pod kontrolou. Může vyvolat změnu produkce hormonů jinde v systému tím, že uvolňuje vlastní "stimulační" hormony. Hypofýza je také spojena s nervovým systémem prostřednictvím části mozku zvané hypothalamus. 

 

Hormony uvolňované hypofýzou jsou gonadotropiny (LH - luteinizační hormon a FSH - folikulostimulační hormon), růstový hormon (GH), hormon stimulující štítnou žlázu (TSH), adrenokortikotropní hormon (ACTH), prolaktin, antidiuretický hormon a oxytocin.

 

hypofýza

pituitary gland - hypofýza 

 

Hormony hypofýzy 

 

Růstový hormon ovlivňuje naši výšku a pomáhá budovat kosti a svaly. Přirozená hladina růstového hormonu během dne kolísá, zřejmě pod vlivem fyzické aktivity. Hladiny se například zvyšují, když cvičíme. Hladiny růstového hormonu se zvyšují v dětství a vrcholí v období puberty.

 

Gonadotropiny neboli gonadotropní hormony jsou dva hormony, luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH), které jsou normálně produkovány hypofýzou. Tyto hormony stimulují vaječníky k produkci "folikulu", který obsahuje vajíčko, a k uvolnění vajíčka z vaječníku.

 

Prolaktin se podílí na stovkách fyziologických funkcí, ale dvě hlavní odpovědnosti jsou produkce mléka a vývoj mléčných žláz v prsní tkáni. Prolaktin podporuje růst mléčných alveol, což jsou součásti mléčné žlázy, kde dochází k vlastní produkci mléka.

 

Antidiuretický hormon (ADH) je chemická látka produkovaná v mozku, která způsobuje, že ledviny uvolňují méně vody, čímž se snižuje množství produkované moči. Vysoká hladina ADH způsobuje, že tělo produkuje méně moči. Nízká hladina vede k větší produkci moči.

 

Oxytocin je přirozený hormon, který stimuluje děložní stahy při porodu a laktaci po porodu. Ovlivňuje také některé aspekty lidského chování a mužský a ženský reprodukční systém.

 

 

Hormony štítné žlázy 

Štítná žláza se nachází na krku. Uvolňuje hormony štítné žlázy (T4 - tyroxin a T3 - trijodtyronin), které jsou potřebné pro metabolismus a homeostázu organismu. Je řízena thyrotropinem, který je produkován hypofýzou prostřednictvím zpětné vazby.

 

štítná žláza

štítná žláza 

 

Příštítná tělíska

Obvykle jsou čtyři příštítná tělíska, která leží vedle štítné žlázy. Příštítná tělíska se podílejí na regulaci vápníku, fosfátů a vitaminu D.

 

Hormony nadledvinek

Existují dvě nadledvinky, které se nacházejí na vrcholu každé ledviny. Vytvářejí řadu různých hormonů. Vnější část žlázy (kůra nadledvin) vytváří kortizol, aldosteron a pohlavní hormony. Střed nadledvin (dřeň nadledvin) vytváří adrenalin. Adrenalin je příkladem hormonu, který je pod kontrolou nervového systému.

 

Kortizol je základní hormon, který ovlivňuje téměř všechny orgány a tkáně v těle. Hraje mnoho důležitých rolí, včetně: reguluje reakci těla na stres. Pomáhá řídit využití tuků, bílkovin a sacharidů v těle neboli metabolismus.

 

Aldosteron (ALD) je hormon uvolňovaný nadledvinami, který pomáhá regulovat krevní tlak tím, že reguluje hladinu sodíku a draslíku v krvi.

 

Adrenalin (epinefrin) je hormon, který vytvářejí nadledvinky a který vám pomáhá připravit se na stresové nebo nebezpečné situace. Adrenalinová horečka je název pro rychlé uvolnění adrenalinu do krevního oběhu. Tím se vaše tělo připraví na reakci "bojuj nebo uteč".

 

Hormony slinivky břišní 

Orgán, který se nachází uvnitř břicha. Vytváří inzulin, který řídí množství cukru v krvi. Vytváří také další hormony, například glukagon a somatostatin. Glukagon je glukoregulační peptidový hormon, který působí proti účinkům inzulinu tím, že stimuluje jaterní produkci glukózy, a tím zvyšuje hladinu glukózy v krvi.

 

V gastrointestinálním traktu somatostatin snižuje žaludeční sekreci, která je stimulována jídlem.

 

slinivka břišní

slinivka břišní

 

Hormony vaječníků

Vaječníky jsou uvnitř ženské pánve. Vytvářejí ženské pohlavní hormony, jako je estrogen. Kromě regulace menstruačního cyklu ovlivňuje estrogen reprodukční ústrojí, močové cesty, srdce a cévy, kosti, prsa, kůži, vlasy, sliznice, pánevní svaly a mozek.

 

Hormony varlat 

Varlata jsou zavěšena v mužském šourkovém vaku. Vytvářejí mužské pohlavní hormony, například testosteron. U mužů se předpokládá, že reguluje sexuální apetit (libido), kostní hmotu, rozložení tuku, svalovou hmotu a sílu a produkci červených krvinek a spermií. Malé množství cirkulujícího testosteronu se přeměňuje na estradiol, formu estrogenu.

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus

 

Mezi další méně známé endokrinní orgány patří:

 

Tuková tkáň

Tuková tkáň je považována za metabolicky důležitou. Uvolňuje hormony, jako je leptin, které ovlivňují chuť k jídlu, a je také místem produkce estrogenu. Na tukovou tkáň působí také inzulín.

 

Ledviny

Ledviny produkují erytropoetin (EPO), který stimuluje tvorbu červených krvinek, produkují renin, který je potřebný pro regulaci krevního tlaku, a produkují aktivní formu vitaminu D (1-25 dihydroxy vitamin D3).

 

Střevo 

Střevo stále více hormonů ve střevě je zkoumáno a chápáno, že ovlivňují metabolismus a chuť k jídlu. Patří sem glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1), ghrelin, který stimuluje chuť k jídlu, a somatostatin

 

Somatostatin zabraňuje (inhibuje) uvolňování hormonů slinivky břišní, včetně inzulinu, glukagonu a gastrinu, a pankreatických enzymů, které pomáhají při trávení.

 

Věděli jste?

Placenta je dočasný orgán, který se vyvíjí v děloze během těhotenství. Poskytuje vyvíjejícímu se plodu kyslík a živiny. Placenta produkuje hormony estrogen a progesteron pro udržení těhotenství.

 

Co je ženský hormon?

Druhy ženských pohlavních hormonů. Dva hlavní ženské pohlavní hormony jsou estrogen a progesteron. Ačkoli je testosteron považován za mužský hormon, ženy ho také produkují a potřebují malé množství. 

 

Jaké jsou hormony podporující růst prsou? 

Hormon estrogen, pokud je užíván v dostatečně vysokých dávkách, zvětšuje velikost prsou tím, že stimuluje růst prsní tkáně. Užívání estrogenu tímto způsobem však není bezpečné, protože když jsou prsní buňky stimulovány k růstu, je pravděpodobnější, že se změní na rakovinné.

 

Dobré vědět

Žena, která by užívala dostatečné množství estrogenu ke zvětšení prsou, by výrazně zvýšila riziko vzniku rakoviny prsu.

 

Co je mužský hormon?

Hlavním pohlavním hormonem u mužů je testosteron. Mezi některé funkce testosteronu v mužském těle patří: zahájení a dokončení procesu puberty.

 

Hormony štěstí a jak je doplnit?

Čtyři hormony dobré nálady jsou dopamin, serotonin, endorfiny a oxytocin. Hladinu těchto hormonů můžete zvýšit pomocí jednoduchých změn životního stylu, jako je strava, cvičení a meditace. Dalším tipem jak si zvýšit hladinu serotoninu je pobyt venku na slunečním světle.

 

Také existuje několik doplňků, které mohou pomoci zvýšit hladinu hormonů štěstí. Zde je jen několik z nich, které stojí za zvážení tyrosin (produkce dopaminu) zelený čaj a extrakt ze zeleného čaje (dopamin a serotonin), probiotika (produkce serotoninu a dopaminu) či L-tryptofan (produkce serotoninu).

 

TIP: Vyzkoušejte naše MAGNESIUM PRO ENERGII, kdy tělu dodáte vysoce vstřebatelný hořčík a také díky extraktům z yerby maté a zeleného čaje dodáte organismu energii, vitalitu, zlepšíte své kognitivní funkce, osvěžíte tělo a odbouráte vyčerpání a únavu.

 

hormon štěstí

 

Hormon lásky 

Protože oxytocin souvisí s důvěrou, sexuálním vzrušením a budováním vztahu, bývá někdy označován jako "hormon lásky" nebo “hormon zamilovanosti”. Hladina oxytocinu se také zvyšuje, když někoho objímáte a když prožíváte orgasmus.

 

Hormonální problémy 

Hormonální problémy způsobují desítky zdravotních potíží. U většiny hormonů způsobuje jejich nadbytek nebo nedostatek příznaky a zdravotní problémy. Tyto nerovnováhy často vyžadují léčbu. Mezi nejčastější stavy související s hormony patří:

 • Diabetes, včetně diabetu 2. typu, diabetu 1. typu a těhotenské cukrovky,
 • onemocnění štítné žlázy, včetně hypotyreózy (nízké hladiny hormonů štítné žlázy) a hypertyreózy (vysoké hladiny hormonů štítné žlázy),
 • nepravidelná menstruace způsobená syndromem polycystických vaječníků (PCOS), amenoreou a anovulací,
 • ženská neplodnost,
 • mužská neplodnost - konkrétně nízká hladina testosteronu (hypogonadismus),
 • obezita.

Věděli jste? 

Endokrinní orgány jsou také náchylné ke vzniku nádorů (adenomů), které mohou nadměrně produkovat hormony. 

 

Závěr 

Hormony jsou důležitou a nezbytnou součástí lidské existence. Zatímco tělo obvykle pečlivě vyvažuje své hormony, příliš málo nebo příliš mnoho určitého hormonu může vést ke zdravotním problémům. Pokud se u vás objeví jakékoli znepokojivé příznaky, je důležité poradit se se svým lékařem. Ten vám může nařídit testy, aby zjistil, zda máte hormonální nerovnováhu, nebo zda vaše příznaky způsobuje něco jiného.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://my.clevelandclinic.org/health/body/21201-endocrine-system 

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22464-hormones

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/hormonal-endocrine-system

https://www.healthdirect.gov.au/hormonal-system-endocrine 

https://www.wnyurology.com/content.aspx?chunkiid=35539 

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 
Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 
Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.