+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Testosteron - proč je důležitý a jak přirozeně zvýšit jeho hladinu?

|
Hormony

Testosteron je důležitý v mnoha aspektech vašeho zdraví, od sexuálních funkcí až po riziko onemocnění. Kde se produkuje testosteron? Jaký dopad má příliš mnoho testosteronu? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Testosteron - proč je důležitý a jak přirozeně zvýšit jeho hladinu?
5 nejdůležitějších bodů článku
 • Co je to testosteron 
 • Funkce testosteronu v těle
 • Testosteron a ženy  
 • Jak zvýšit hladinu testosteronu 
 • Potraviny zvyšující testosteron 

 

Testosteron je mnohem důležitější, než by jeho pověst naznačovala. Muži a ženy potřebují správné množství testosteronu, aby se mohli normálně vyvíjet a fungovat. Optimální množství testosteronu však zdaleka není jasné. Hladiny testosteronu jsou přirozeně mnohem vyšší u mužů než u žen. 

 

Co je to testosteron?

Testosteron je hlavním pohlavním hormonem, který je zodpovědný za rozvoj reprodukčních funkcí u samců obratlovců. Testosteron je jedním z hormonů označovaných jako androgeny, které jsou také známy jako anabolické steroidy. Jako steroidní hormon je testosteron odvozen od cholesterolu a struktura tohoto hormonu je podobná u všech savců, plazů, ptáků a ryb.

 

Funkce testosteronu

U mužů je testosteron potřebný pro vývoj mužských pohlavních orgánů, jako je zvětšení penisu a velikosti varlat. Hormon také podporuje vývoj mužských pohlavních znaků během puberty, jako je prohloubení hlasu a růst ochlupení v podpaží, na hrudi a na ochlupení. 

 

Testosteron hraje důležitou roli při udržování sexuální touhy, produkci spermií, svalové síly a kostní hmoty. Zdravá hladina testosteronu také chrání před kostními poruchami, jako je osteoporóza. Jelikož je testosteron potřebný pro mnoho tělesných funkcí, je považován za obecného podporovatele celkového zdraví a pohody.

 

Testosteron je také důležitý pro udržení pevnosti kostí a svalové hmoty u žen a přispívá k celkové pohodě a hladině energie. Tento hormon hraje klíčovou roli v sexuálním apetitu žen a je zodpovědný za zvýšení sexuálního potěšení při pohlavním styku. Hladina testosteronu produkovaného ženami je však stále desetkrát až třikrát nižší než u mužů.

 

testosteron

 

Produkce testosteronu

U mužů je většina testosteronu vylučována z varlat. Hormon je v malém množství produkován také nadledvinami. Produkci tohoto hormonu řídí hypotalamus a hypofýza v mozku. Hypofýza dostává od hypotalamu pokyny, kolik testosteronu je třeba vyrobit, a předává tyto informace varlatům prostřednictvím chemických látek a hormonů kolujících v krevním řečišti.

 

U žen je polovina testosteronu produkována vaječníky a nadledvinami. Zbytek je produkován přeměnou nadledvinových androgenů v jiných částech těla.

 

Testosteron jako steroid 

Přírodní testosteron je steroid - anabolicko-androgenní steroid. "Anabolický" znamená budování svalů a "androgenní" znamená zvýšení mužských pohlavních znaků.

 

Když však slyšíte lidi používat termín "anabolické steroidy", mají zpravidla na mysli syntetické (v laboratoři vyrobené) varianty testosteronu, které se vstřikují do těla. Poskytovatelé zdravotní péče používají syntetický testosteron k léčbě a zvládání různých zdravotních stavů.

 

Někteří sportovci a kulturisté zneužívají syntetický testosteron (anabolické steroidy) tím, že užívají jeho velmi vysoké dávky ve snaze zvýšit výkonnost nebo změnit svůj fyzický vzhled. Zneužívání těchto léků může způsobit řadu nepříjemných příznaků a vést k dlouhodobým nebezpečným zdravotním problémům, včetně krevních sraženin, mrtvice a potenciálně zvýšit riziko rakoviny prostaty. Syntetický testosteron se dále využívá na maskulinizační hormonální terapii. 

 

Testosteron a ženy

Pokud jste si mysleli, že testosteron je důležitý pouze pro muže, mýlili jste se. Testosteron je produkován ve vaječnících a nadledvinkách. U žen je jedním z několika androgenů (mužských pohlavních hormonů). Předpokládá se, že tyto hormony mají důležité účinky na funkci vaječníků, pevnost kostí, sexuální chování, včetně normálního libida (i když důkazy nejsou jednoznačné).

 

Správná rovnováha mezi testosteronem (spolu s dalšími androgeny) a estrogenem je důležitá pro normální funkci vaječníků. Ačkoli specifika nejsou jistá, je možné, že androgeny hrají důležitou roli také v normální funkci mozku (včetně nálady, sexuálního apetitu a kognitivních funkcí).

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus

 

Příliš mnoho testosteronu

Příliš mnoho přirozeně se vyskytujícího testosteronu není u mužů běžným problémem. Možná vás to překvapí vzhledem k tomu, co by lidé mohli považovat za zjevné důkazy nadbytku testosteronu: zuřivost, rvačky a sexuální promiskuita.

 

Částečně to může být způsobeno obtížnou definicí "normální" hladiny testosteronu a "normálního" chování. Hladiny testosteronu v krvi se v průběhu času a dokonce i během dne dramaticky mění. Navíc to, co se může zdát jako příznak nadbytku testosteronu, nemusí ve skutečnosti s tímto hormonem souviset.

 

Ve skutečnosti většina toho, co víme o abnormálně vysokých hladinách testosteronu u mužů, pochází od sportovců, kteří užívají anabolické steroidy, testosteron nebo příbuzné hormony ke zvýšení svalové hmoty a sportovního výkonu.

 

Mezi problémy spojené s uměle zvýšenou hladinou testosteronu u mužů patří nízký počet spermií, zmenšení varlat a impotence, poškození srdečního svalu a zvýšené riziko srdečního infarktu, zvětšení prostaty s potížemi při močení, onemocnění jater, akné, zadržování tekutin s otoky nohou a chodidel, přibývání na váze, které může částečně souviset se zvýšenou chutí k jídlu. 

 

Dále vysoký krevní tlak a cholesterol, nespavost, bolesti hlavy, zvýšená svalová hmota, zvýšené riziko vzniku krevních sraženin, zpomalení růstu u dospívajících, nezvykle agresivní chování (i když není dobře prozkoumáno nebo jasně prokázáno), výkyvy nálad, euforie, podrážděnost, zhoršený úsudek a bludy.

 

vysoký krevní tlak

 

U žen je asi nejčastější příčinou vysoké hladiny testosteronu syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Toto onemocnění je běžné. Postihuje 6 až 10 % žen před menopauzou.

 

Vaječníky žen s PCOS obsahují mnohočetné cysty. Mezi příznaky patří nepravidelná menstruace, snížená plodnost, nadměrné nebo hrubé ochlupení v obličeji, na končetinách, trupu a v pubické oblasti, plešatost mužského typu, ztmavlá, silná kůže, přibývání na váze, deprese a úzkost. Jedním z dostupných způsobů léčby mnoha těchto problémů je spironolakton, speciální typ diuretika (tabletky na vodu), který blokuje působení mužských pohlavních hormonů.

 

U žen s vysokou hladinou testosteronu, ať už v důsledku nemoci, nebo užívání drog, může kromě mnoha problémů, které mohou mít muži, dojít ke zmenšení velikosti prsou a prohloubení hlasu.

 

Příliš málo testosteronu

V posledních letech se vědci (a farmaceutické společnosti) zaměřili na účinky nedostatku testosteronu, zejména u mužů. Ve skutečnosti s přibývajícím věkem klesá hladina testosteronu u mužů velmi pozvolna, přibližně o 1 až 2 % ročně - na rozdíl od relativně rychlého poklesu estrogenu, který způsobuje menopauza. 

 

Varlata produkují méně testosteronu, z hypofýzy přichází méně signálů, které varlatům říkají, aby testosteron tvořila. S přibývajícím věkem také játra mužů vytvářejí více globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG), který se váže na testosteron cirkulující v krevním řečišti.

 

To vše snižuje množství aktivní (volné) formy testosteronu v těle. Více než třetina mužů starších 45 let může mít sníženou hladinu testosteronu, než by se dalo považovat za normální (i když, jak bylo zmíněno, definovat optimální hladinu testosteronu je diskutabilní).

 

Mezi příznaky nedostatku testosteronu u dospělých mužů patří například snížené ochlupení těla a obličeje, úbytek svalové hmoty, nízké libido, impotence, malá varlata, snížený počet spermií a neplodnost. Dále také zvětšená velikost prsou, návaly horka, podrážděnost, špatné soustředění a deprese, ztráta ochlupení, křehké kosti a zvýšené riziko zlomenin.

 

impotence

 

Někteří muži s nedostatkem testosteronu mají příznaky nebo stavy související s jejich nízkým testosteronem, které se zlepší, když užívají substituci testosteronu. Například u mužů s osteoporózou a nízkou hladinou testosteronu může náhrada testosteronu zvýšit pevnost kostí a snížit riziko zlomenin.

 

Jakkoliv to může být překvapivé, příznaky nedostatku testosteronu mohou trápit i ženy. Například problém s funkcí hypofýzy nebo nadledvinek může vést ke snížené produkci testosteronu. Postižené ženy mohou pociťovat nízké libido, sníženou pevnost kostí, špatnou koncentraci nebo deprese.

 

Nemoci a stavy, které ovlivňují testosteron

U mužů může dojít k poklesu testosteronu v důsledku stavů nebo onemocnění, které ovlivňují:

 • varlata - přímé poranění, kastrace, infekce, ozařování, chemoterapie, nádory
 • hypofýzu nebo hypotalamus - nádory, léky (zejména anabolické steroidy, některé infekce a autoimunitní stavy).

Testosteron mohou ovlivnit také genetická onemocnění, jako je Klinefelterův syndrom (při němž má muž chromozom X navíc) a hemochromatóza (při níž abnormální gen způsobuje nadměrné hromadění železa v celém těle, včetně hypofýzy).

 

Ženy mohou mít nedostatek testosteronu v důsledku onemocnění hypofýzy, hypotalamu nebo nadledvinek, navíc po odstranění vaječníků. Estrogenová terapie zvyšuje hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony a stejně jako u stárnoucích mužů snižuje množství volného, aktivního testosteronu v těle.

 

Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu?

Existuje několik možností jak přirozenou cestou zvýšit hladinu testosteronu v těle. 

 

Kvalitní a klidný spánek

Kvalitní spánek je pro vaše zdraví stejně důležitý jako strava a pohyb. Kvalita spánku může mít také významný vliv na hladinu testosteronu. Jedna studie zahrnující 2295 dospívajících chlapců a mužů totiž zjistila, že zhoršený spánek může souviset s nižší hladinou testosteronu.

 

Ideální množství spánku se u jednotlivých lidí liší, ale malá studie z roku 2011 zjistila, že spánek pouze 5 hodin denně je spojen s 10-15% snížením hladiny testosteronu. Ačkoli některým lidem stačí méně spánku, většina výzkumů doporučuje zaměřit se na minimálně 7 hodin spánku každou noc.

 

TIP: Pro dosažení klidného spánku vyzkoušejte naše magnesium - PRO SPÁNEK s kozlíkem lékařským, který přispívá ke snazšímu usínání a kvalitnímu spánku.

 

 

Cvičení 

Cvičení je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence mnoha nemocí souvisejících s životním stylem. Nejen to, ale také může zvýšit hladinu testosteronu. Jedna studie z roku 2015 zahrnující muže s obezitou zjistila, že zvýšená fyzická aktivita je pro zvýšení hladiny testosteronu prospěšnější než omezení kalorií.

 

Zdravá strava

Dále může ovlivnit hladinu testosteronu a dalších hormonů to, co jíte. Konzumace dostatečného množství bílkovin vám může pomoci udržet zdravou hladinu testosteronu a může napomoci odbourávání tuků. Neustálé držení diet nebo přejídání může narušit hladinu testosteronu.

 

Konzumace zdravých tuků může také pomoci podpořit hladinu testosteronu a hormonální rovnováhu. Některé výzkumy ukazují, že strava s nízkým obsahem tuků by mohla hladinu testosteronu snižovat. Nejlepší je proto výživná, dobře sestavená strava založená především na celých potravinách. Zdravá rovnováha bílkovin, tuků a sacharidů může pomoci optimalizovat hladinu hormonů a podpořit celkové zdraví.

 

zdravý životní styl

 

Alkohol

Vztah mezi alkoholem a testosteronem je složitý. Výzkumy naznačují, že nadměrná konzumace alkoholu snižuje hladinu testosteronu. Hladina testosteronu může klesnout již 30 minut po vypití alkoholu. Hojné užívání alkoholu může vést ke snížení funkce varlat a jejich atrofii.

 

Stres 

Výzkum často upozorňuje na nebezpečí dlouhodobého stresu, který může zvyšovat hladinu hormonu kortizolu.

 

Náhlé zvýšení kortizolu může rychle snížit hladinu testosteronu. Tyto hormony často fungují jako na houpačce - když jeden stoupá, druhý klesá. Stres a vysoká hladina kortizolu mohou také zvýšit příjem potravy, přibývání na váze a ukládání škodlivého tělesného tuku kolem orgánů. Tyto změny také negativně ovlivňují hladinu testosteronu.

 

Pro optimální zdraví i hladinu hormonů se snažte řídit hladinu stresu. Prospěšné může být zůstat aktivní, dostatečně spát každou noc a praktikovat některé techniky na odbourání stresu.

 

Vitamín D

Vitamín D je mikroživina, která hraje klíčovou roli v mnoha aspektech zdraví. Navzdory jeho významu ho má až 1 miliarda lidí na světě nedostatek. Některé výzkumy ukazují, že nízká hladina vitamínu D může souviset s nižší hladinou testosteronu.

 

Studie z roku 2017, které se zúčastnilo 102 mužů s nedostatkem vitamínu D, navíc zjistila, že užívání doplňku vitamínu D zvýšilo hladinu testosteronu a zlepšilo erektilní dysfunkci. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

 

VITAMIN D3+K2

TIP: Chcete-li si udržet zdravou hladinu vitamínu D, vyzkoušejte VITAMIN D3+K2

 

Potraviny zvyšující testosteron 

Některé potraviny mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, můžete provést změny v jídelníčku a zajistit si stravu bohatou na živiny, o nichž je známo, že podporují jeho zdravou hladinu.

 

Cibule a česnek

Cibule a česnek jsou často považovány za superpotraviny, protože jsou zdraví prospěšné. Obě jsou bohaté na flavonoidy. Flavonoidy jsou známé tím, že bojují proti zánětům a působí jako antioxidanty. Kromě toho, že tyto dvě potraviny prospívají celkovému zdraví a pohodě, mohou podle některých studií přirozeně zvyšovat produkci testosteronu.

 

Například přehled 18 studií naznačuje, že česnek může zvyšovat produkci spermií, hladinu testosteronu a plodnost. Výzkumníci tyto výhody přisuzují jeho antioxidačním vlastnostem. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak mohou tyto flavonoidní potraviny napomáhat plodnosti a produkci testosteronu u mužů.

 

testosteron přírodní

 

Tučné ryby

Tučné ryby, jako je losos, tuňák a makrela, mají vysoký obsah zinku. Obsahují také další živiny, které jsou důležité pro tvorbu hormonů, například vitamín D. Vitamín D je velmi důležitý pro tvorbu testosteronu. Některé studie ukazují, že muži s nižší hladinou vitamínu D mají častěji nízkou hladinu testosteronu než muži s vyšší hladinou. 

 

Výzkumy však zůstávají rozporuplné. Jedna studie zjistila, že léčba vitamínem D u zdravých mužů středního věku nevedla k významnému zvýšení hladiny testosteronu.

 

Červené maso

Červené maso je dobrým zdrojem zinku, který pomáhá tělu produkovat testosteron. Červené maso také obsahuje velké množství bílkovin, které pomáhají tělu budovat svaly. Svalová hmota má tendenci se zvyšovat s hladinou testosteronu u obou pohlaví.

 

Mějte ale na paměti, že červené maso je také spojováno se zdravotními problémy, jako je vyšší riziko srdečních onemocněnícukrovky a rakoviny. Z tohoto důvodu byste měli omezit příjem červeného masa a zaměřit se na jiné zdroje zinku, jako jsou výše zmíněné tučné ryby a korýši.

 

Testy na hladinu testosteronu

Pokud má váš lékař podezření, že máte nepravidelnou hladinu testosteronu, může vám nařídit jeden nebo více testů, včetně

 • celkový krevní test na testosteron (obvykle se provádí ráno, protože tehdy je hladina testosteronu nejvyšší);
 • krevní test na folikulostimulační hormon (FSH);
 • krevní test na luteinizační hormon (LH).

Léčba nízkého testosteronu

Nízka hladina testosteronu se léčí pomocí testosteronové substituční terapie. Substituční terapie testosteronem má několik různých forem. 

  • Testosteronové gely
  • Intramuskulární injekce testosteronu
  • Testosteronové náplasti
  • Tablety

testosteron injekce

testosteronová injekce

 

Jaká jsou rizika testosteronové terapie?

Někteří muži a ženy pociťují okamžité vedlejší účinky léčby testosteronem, jako je akné, poruchy dýchání při spánku, otoky nebo citlivost prsou nebo otoky kotníků. Lékaři si také dávají pozor na vysoký počet červených krvinek, který by mohl zvýšit riziko srážení.

 

Muži, kteří dlouhodobě užívají formy testosteronové terapie, mohou mít vyšší riziko kardiovaskulárních problémů, jako jsou infarkty, mrtvice a úmrtí na srdeční choroby.

 

Někteří lékaři mají také přetrvávající obavy, že léčba testosteronem by mohla stimulovat růst buněk rakoviny prostaty. Stejně jako u hypotetických srdečních rizik jsou důkazy smíšené. Ale protože rakovina prostaty je tak častá, lékaři mají tendenci být pochybní, pokud jde o předepisování testosteronu mužům, kteří mohou být ohroženi.

 

U mužských pacientů s nízkou hladinou testosteronu v krvi výhody hormonální substituční terapie pro muže obvykle převažují nad potenciálními riziky. U většiny ostatních mužů je to však společné rozhodnutí s lékařem.

 

Závěr

Testosteron je hlavním pohlavním hormonem zodpovědným za rozvoj reprodukčních funkcí u mužů. Má klíčovou roli v rozvoji mužských pohlavních znaků během puberty, podporuje sexuální touhu, produkci spermií, svalovou sílu a kostní hmotu. U žen také hraje důležitou roli v udržení kostní hmoty a svalů, sexuálním apetitu a celkové pohodě.

Nízká hladina testosteronu u mužů i žen může způsobit různé nepříjemné příznaky a problémy, jako jsou snížená plodnost, nízké libido, úbytek svalové hmoty, deprese a další.

 

Existuje několik způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu, jako je dostatečný spánek, cvičení, zdravá strava a snížení stresu. Pokud máte podezření na nízkou hladinu testosteronu, měli byste se poradit s lékařem, který vám může nařídit testy a případně navrhnout vhodnou léčbu.

 

 

Zdroje:

https://www.news-medical.net/health/What-is-Testosterone.aspx

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/testosterone--what-it-does-and-doesnt-do

https://www.healthline.com/health/what-is-testosterone

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24101-testosterone

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.