+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Diabetes - příznaky a příčiny diabetu. Objevte typy a léčbu cukrovky

|
Strava
Stres

Co je diabetes mellitus nebo tedy cukrovka? Jaké jsou její příčiny a příznaky? Jaké typy cukrovky existují a jaká je její léčba? To vše a mnoho dalšího rozebereme v dnešním článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Diabetes - příznaky a příčiny diabetu. Objevte typy a léčbu cukrovky

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co je to cukrovka 
 • Příčiny cukrovky
 • Jaké mohou být typy cukrovky 
 • Příznaky cukrovky 
 • Diagnostika a léčba cukrovky 

Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické metabolické onemocnění, které je důsledkem poruchy vylučování nebo působení inzulínu, hormonu produkovaného slinivkou břišní. Jaké jsou příčiny a typy cukrovky? Jak poznáte příznaky cukrovky? Jaké testy odhalí vysokou hladinu cukru v krvi? A jak se diabetes léčí? Jsou komplikace cukrovky nebezpečné?

 

Diabetes - definice onemocnění

Název cukrovka - diabetes mellitus - pochází z latinských slov, která znamenají "cedit vodu v těle" a "sladký jako med". Oba pojmy se vztahují k základním příznakům cukrovky: zvýšené žízni, častému močení a vysoké hladině cukru v krvi.

 

Proč je důležité, aby každý věděl, jaké jsou příznaky cukrovky? Stále více lidí totiž trpí cukrovkou, zejména cukrovkou II. typu, tzv. inzulin-dependentní cukrovkou. 

 

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) žilo v roce 2014 na celém světě odhadem 422 milionů dospělých lidí s cukrovkou (v roce 1980 jich bylo 108 milionů).

 

Podle Mezinárodní diabetologické federace se očekává, že v roce 2040 bude mít cukrovku 642 milionů lidí.

 

Věděli jste?

V České Republice se počet lidí s cukrovkou odhaduje na více než 1 milion, ale k tomu je pravděpodobně třeba připočítat další desítky a stovky tisíc lidí, kteří o své nemoci ani nevědí.

 

Příčiny cukrovky

Takový nárůst má mnoho příčin. Mezi nejdůležitější příčiny cukrovky patří:

Pokud se u vás v rodině toto onemocnění vyskytlo, automaticky se zvyšuje riziko, že si vypěstujete armádu lidí s "příliš sladkou krví". Pokud byla u některého člena vaší rodiny diagnostikována cukrovka, musíte být obzvláště ostražití, protože můžete být náchylní k tomuto onemocnění.

 

Rizikovými faktory jsou také pohlaví a věk - riziko vzniku diabetu se zvyšuje s věkem jak u mužů, tak u žen, a ženy mají větší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu.

 

diabetes příčiny

 

Typy cukrovky

Diabetes 1. typu (diabetes mellitus závislý na inzulínu)

Postihuje 15-20 % diabetiků, je způsobena zničením beta buněk slinivky břišní, které jsou zodpovědné za produkci a vylučování inzulinu; diabetes 1. typu se nejčastěji vyskytuje u dětí a mladistvých; nelze mu předcházet a jedinou léčbou tohoto diabetu je inzulin, dieta a aktivní životní styl (pohyb).

 

Latentní autoimunitní diabetes u dospělých (LADA)

Jedná se o pozdní autoimunitní diabetes u dospělých, který spadá pod definici diabetu 1. typu; LADA postihuje 5-10 % osob s diabetem diagnostikovaným po 35. roce věku; k jeho diagnostice je nutná přítomnost autoprotilátek typických pro diabetes 1. typu, především anti-GAD.

 

Monogenní diabetes

Monogenní diabetes představuje 1-2 % všech případů diabetu; vzniká na základě jediné mutace, takže jeho definitivní diagnóza závisí na genetickém vyšetření; nejčastějšími formami monogenního diabetu jsou MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young), mitochondriální diabetes a novorozenecký diabetes, z nichž většina je spojena s poruchou sekrece inzulínu.

 

 

Diabetes 2. typu (diabetes mellitus závislý na inzulínu)

Diabetes 2. typu je cukrovka, která nejčastěji postihuje starší lidi, přičemž příčinou zvýšené hladiny glukózy v krvi není nedostatek inzulinu, ale jeho špatná funkce v těle (inzulinová rezistence).

 

Cukrovku 2. typu nejčastěji doprovází obezita - trpí jí asi 80-85 % všech pacientů - a hypertenze. Léčba diabetu 2. typu je založena na vhodné dietě, cvičení a perorální antidiabetické medikaci, i když někteří pacienti časem přejdou na inzulin.

 

Gestační diabetes

Gestační diabetes je cukrovka, která je diagnostikována během těhotenství a odeznívá po narození dítěte. Ženy s těhotenskou cukrovkou mají vyšší riziko, že se u nich v budoucnu rozvine cukrovka, než ženy bez této komplikace.

 

Příznaky cukrovky v těhotenství jsou nepříjemné. Patří mezi ně polyurie, náhlé záchvaty hladu, silná žízeň, pocity únavy a letargie, poruchy vidění a opakované kožní infekce. Léčba této formy diabetu by měla být prováděna pouze ve specializovaných gynekologických a diabetologických centrech.

 

Sekundární diabetes (diabetes 3. typu)

Jedná se o skupinu diabetes mellitus, která dohromady představuje přibližně 2-3 % všech forem diabetu v Evropě a Severní Americe. Tato forma je charakterizována dalšími poruchami nebo syndromy, které koexistují s diabetem. 

 

Nejčastějšími příčinami sekundární cukrovky jsou:

 • některé léky používané při kardiovaskulárních onemocněních (thiazidy nebo jiná diuretika, zejména v kombinaci s betablokátory, steroidními léky a dalšími).

 • některá endokrinní onemocnění (endokrinopatie) - Cushingova choroba a syndrom, akromegalie, hypertyreóza, feochromocytom, nádor vylučující glukagon.

 • geneticky podmíněná metabolická onemocnění - hemochromatóza

 • onemocnění slinivky břišní - chronická pankreatitida, rakovina slinivky břišní, stav po pankreatektomii (chirurgickém odstranění slinivky břišní).

Sekundární diabetes zahrnuje také diabetes mellitus způsobený nedostatečnou a závadnou výživou - vyskytuje se především u původního obyvatelstva v mezipropickém pásmu v zemích Asie, Afriky a Jižní Ameriky, kde je běžná podvýživa a hladovění.

 

Diabetes - obecné příznaky

Diabetes II. typu (trpí jím 80-90 % nemocných) nemusí zpočátku vyvolávat žádné příznaky. Někdy se objeví až po několika letech, proto se vyplatí sledovat reakce svého těla a podezřelé příznaky cukrovky odhalit co nejdříve.

 

Nejdůležitějším příznakem cukrovky je vysoká hladina glukózy v krvi, která však bohužel není viditelná "pouhým okem".

 

Pokud nemáte ve zvyku provádět tento test pravidelně, nezbývá než zůstat ostražitý a věnovat pozornost tomu, zda se u vás neobjevují následující příznaky. Bez ohledu na typ diabetu (jednotlivé typy jsou popsány níže) jsou si příznaky dosti podobné a obvykle se dělí do skupin podle toho, zda máte či nemáte diabetes závislý na inzulínu.

 

Příznaky diabetu 1. typu (závislého na inzulínu)

 • Extrémní žízeň
 • Časté močení
 • Velká chuť k jídlu a úbytek hmotnosti
 • Obecná slabost
 • Ospalost
 • Rozmazané nebo dvojité vidění

Pokud u sebe nebo u někoho blízkého zaznamenáte tyto příznaky, vězte, že je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a především si nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi.

 

Pokud testy nařízené lékařem prokáží, že máte nadměrnou hladinu cukru v krvi, dalším krokem by měla být návštěva diabetologického oddělení.

 

Je pravda, že cukrovka je nemoc, kterou nelze vyléčit, ale lze ji velmi účinně kontrolovat a předcházet tak nebezpečným komplikacím. Předpokladem je však pravidelné sledování glykémie (tj. obsahu cukru v krvi) a dodržování rad lékaře a dietologa.

 

Příznaky diabetu 2. typu (nezávislého na inzulínu)

 • Vysoká žízeň a časté močení (i když ne tak silné jako u diabetu I. typu).
 • Úbytek hmotnosti navzdory normální chuti k jídlu a dietě
 • Rozmazané vidění
 • Podrážděnost, apatie
 • Únava a ospalost
 • Snadné vznikání modřin a pomalejší hojení ran
 • Opakující se dermatitida, záněty dásní nebo cystitida
 • Suchá pokožka
 • Svědění kůže
 • Brnění nebo dočasná ztráta citu v nohou
 • U mužů erektilní dysfunkce
 • U žen chronické vaginální záněty

Odkud se tyto příznaky berou? Buňky našeho těla potřebují glukózu, kterou přeměňují na energii. Glukóza se k nim může dostat, pokud jí pomůže inzulín. Někdy však slinivka břišní neprodukuje dostatek tohoto hormonu nebo se buňky nechtějí s jeho pomocí otevřít glukóze a začnou "hladovět".

 

Tělo se pak brání podvýživě a aktivuje mechanismy, které zvyšují chuť k jídlu. Bohužel, i když jíme hodně, tak se často glukóza z potravy do buněk nedostane. Budou i nadále hladovět.

 

V této situaci jednak tělo začne spotřebovávat tukové zásoby a my budeme hubnout navzdory naší nenasytné chuti k jídlu, jednak se tělo bude snažit co nejrychleji vyloučit přebytečnou glukózu močí.

 

Nejdříve ji však musí rozpustit, a proto se zvyšuje žízeň. Čím častěji pijeme, tím častěji chodíme na záchod. Zbavujeme se vody a tak je tělo potřebuje doplnit zpět. A kruh se uzavírá.

 

Diagnostika diabetu - vyšetření

Diagnóza diabetes mellitus je stanovena na základě přítomnosti příznaků hyperglykémie ve spojení s adventivní glykémií (která není přítomna ráno a nalačno) nejméně 200 mg/dl (11,1 mmol/l) nebo glykémií nalačno nejméně 126 mg/dl (7 mmol/l) při dvou příležitostech nebo glykémií ve druhé hodině testu s glukózou nejméně 200 mg/dl (11,1 mmol/l).

 

Stanovení glykovaného hemoglobinu není testem pro diagnózu diabetu, ale lze jej použít jako screeningový test, potvrzený dvojím stanovením glykémie nalačno. Pomocí testu glykovaného hemoglobinu lze zjistit, jaké byly průměrné koncentrace glukózy (hladiny cukru) za posledních přibližně 100 dní.

 

Výsledky ukazují nejen to, zda je provedená léčba účinná, ale také to, zda pacient dodržel pokyny lékaře.

 

diabetes diagnostika a léčba

 

Léčba cukrovky 

Léčba diabetu nespočívá pouze v normalizaci hladiny cukru v krvi, ale také v prevenci komplikací.

 

U diabetu 1. typu je základem léčby inzulin - používá se buď střednědobě působící lidský inzulin, nebo dlouhodobě působící inzulinové náhražky. Základem pro udržení správné glykémie je vlastní kontrola pacienta - opakované měření hladiny cukru v krvi, pravidelný příjem inzulínu, přiměřený pohyb a zdravá, vyvážená strava.

 

Léčba diabetu 2. typu by měla být mnohostranná, přičemž velký význam má informování pacientů a jejich zapojení do léčebného procesu - odborníci zdůrazňují, že na bedrech diabetologů leží obrovská odpovědnost.

 

Glykémii totiž nelze uspokojivě kontrolovat bez změny životního stylu - strava by měla odpovídat zásadám zdravé výživy a pohyb by měl být přizpůsoben možnostem pacienta.

 

První volba při léčbě diabetu 2. typu je metmorfin, který snižuje inzulinovou rezistenci. Pokud tento postup nefunguje, následuje následující postup:

 • Deriváty sulfonylurey - léky, které je mají ve svém složení: glykosid, glimepirid a glipizid.
 • Akarbóza
 • Inkretinové léky
 • Inhibitory SGLT2 - tzv. "floziny" neboli glifloziny; dapagliflozin, kanagliflozin.
 • Deriváty thiazolidindionu - tzv. glitazony - pioglitazon je jediným dostupným lékem ze skupiny derivátů thiazolidindionu.

Pokud ani ty nevedou ke snížení glykémie, nasadí se inzulin.

 

Důležité!

Někdy je koncentrace glukózy v krvi a moči velmi vysoká. Pokud si to neuvědomíme a včas nezareagujeme, vznikají tzv. ketolátky (kyselina beta-hydroxymáselná, kyselina acetoctová a aceton), které překyselují organismus.

 

To vede ke ketoacidóze, která může způsobit život ohrožující kóma. Jedním z příznaků ketoacidózy je zápach vzduchu vydechovaného diabetikem - připomíná kyselá jablka.

 

Diabetes a CBD

V první řadě je nutno konstatovat, že CBD, a tedy kanabidiol není oficiálně schválený lék na cukrovku a stále chybí dostatečné množství důkazů, které by ať už dokazovaly nebo vyvracely jeho účinnost či bezpečnost v rámci užívání na "léčbu" diabetu.

 

CBD však má prokazatelný vliv na metabolismus a tedy i na hodnotu cukru v těle, což může být pozitivní, ale zároveň i nebezpečné. Blíže o tomto tématu v tomto článku.

 

Vždy je nezbytné s lékařem konzultovat jakékoli nové doplňky stravy, pokud má člověk diagnostikován konkrétní zdravotní problém a podstupuje léčbu.

 

Kromě toho, že je nezbytné při diabetu upravit stravovací návyky, je vhodné také myslet na doplňování vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo esenciální. CBD kapky nebo kapsle jsou zase účinným způsobem jak minimalizovat nepříjemné symptomy diabetu, i když je třeba mít se na pozoru.

 

Komplikace diabetu 

Správná léčba cukrovky je důležitá také proto, že nekontrolovaná cukrovka s sebou nese riziko mnoha komplikací, které mohou být jak časné (akutní), vznikající v důsledku kolísání hladiny cukru v krvi, tak pozdní (chronické), způsobené dlouhodobě zvýšenou hladinou cukru.

 

Časné (akutní) komplikace diabetu:

 • ketoacidóza
 • laktátová acidóza
 • hypoglykémie
 • hyperglykémie
 • hyperglykemicko-hyperosmolární syndrom

Akutní komplikace diabetu, pokud jsou správně a včas léčeny, nezpůsobují trvalé poškození, ale pokud nejsou řešeny včas, mohou vést k diabetickému kómatu a dokonce i ke smrti.

 

Pozdní (chronické) komplikace diabetu:

 • diabetická retinopatie (poškození očí)
 • diabetická neuropatie (poškození nervů)
 • diabetická nefropatie (onemocnění ledvin)
 • srdeční onemocnění (infarkt)
 • mrtvice
 • diabetická noha

Pozdní neboli chronické diabetické komplikace jsou důsledkem dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi.

 

Výsledkem je poškození cév - malých (mikroangiopatie) i velkých (makroangiopatie).

 

Někdy se chronické komplikace cukrovky projeví rychleji než samotná nemoc - je to proto, že většina z nás příliš málo provádí základní testy hladiny cukru v krvi.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.