+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kůže - funkce, onemocnění, ochrana

|
Kůže

Kůže nás chrání před patogeny, ale má i více funkcí než jen tuto. Jaké další funkce plní kůže a jak ji chránit? Proč existuje více druhů barvy pleti? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Kůže - funkce, onemocnění, ochrana

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to kůže
 • Jaké jsou vrstvy kůže
 • Funkce kůže
 • Onemocnění kůže
 • Jak chránit svoji pokožku

 

Kůže jako největší orgán těla nás chrání před choroboplodnými zárodky, reguluje tělesnou teplotu a umožňuje hmatové vjemy. 

 

Co je to kůže?

Kůže je největší tělesný orgán, který se skládá z vody, bílkovin, tuků a minerálů. Kůže chrání tělo před bakteriemi a reguluje tělesnou teplotu. Nervy v kůži vám pomáhají vnímat pocity, jako je horko a chlad.

 

Kůže je spolu s vlasy, nehty, mazovými žlázami a potními žlázami součástí integumentárního systému. "Integumentární" znamená vnější obal těla.

 

Vrstvy kůže

Kůže má tři základní vrstvy - epidermis, dermis a hypodermis.

 

Epidermis (pokožka)

Epidermis neboli pokožka je nejsvrchnější vrstva. Je to vodotěsná bariéra, která dodává pokožce tón. Jejími hlavními úkoly jsou:

 

 • vytvářet nové kožní buňky,
 • dodává kůži barvu,
 • chrání tělo před vnějším prostředím.

Lidé každý den vylučují přibližně 500 milionů kožních buněk. Ve skutečnosti se nejzazší části epidermis skládají z 20-30 vrstev odumřelých buněk.

 

Ve spodních vrstvách epidermis se neustále vytvářejí nové buňky. Během přibližně čtyř týdnů se tyto buňky dostanou na povrch, zpevní se a nahradí odcházející odumřelé buňky.

 

Keratinocyty jsou nejběžnějším typem buněk v epidermis. Jejich úkolem je působit jako bariéra proti bakteriím, parazitům, plísním, virům, teplu, ultrafialovému (UV) záření a ztrátě vody.

 

Epidermis neobsahuje žádné cévy. Barva kůže pochází z pigmentu zvaného melanin, který je produkován melanocyty. Ty se nacházejí v epidermis a chrání kůži před UV zářením. Epidermis a dermis odděluje tenká vrstva vláken známá jako bazální membrána.

 

 

Dermis (škára)

Škára slouží jako pojivová tkáň a chrání tělo před stresem a zátěží. Dodává také kůži pevnost a pružnost. Kromě toho její hlavní role jsou:

 

 • vytvářet pot a olej,
 • prokrvuje pokožku a dodává jí citlivost,
 • růst vlasů.

Tyto funkce může plnit proto, že se v ní nacházejí vlasové folikuly, krevní a lymfatické cévy. Je domovem řady žláz, včetně potních a mazových žláz, které produkují maz, olej, který maže a impregnuje vlasy.

 

V škáře se také nachází receptory, které detekují tlak (mechanoreceptory), bolest (nociceptory) a teplo (termoreceptory).

 

Věděli jste? 

Pokud se škára hodně roztáhne, například během těhotenství, může se roztrhnout. To se později projeví jako strie.

 

Hypodermis (podkoží) 

Nejhlubší vrstvou kůže je podkoží. Technicky vzato není součástí kůže, ale pomáhá ji připevnit ke kostem a svalům. Podkožní tkáň také poskytuje kůži nervy a zásobuje ji krví.

 

Podkoží obsahuje většinou tuk, pojivovou tkáň a elastin, což je pružná bílkovina, která pomáhá tkáním vrátit se po natažení do normálního tvaru. Vysoké množství tuku pomáhá izolovat tělo a zabraňuje tomu, aby člověk ztrácel příliš mnoho tepla. Vrstva tuku také funguje jako ochrana, vycpává kosti a svaly.

 

 

Funkce kůže

Kůže plní několik důležitých funkcí.

 

Ochrana

Hlavním účelem kůže je sloužit jako ochranný orgán - před poraněním, infekcí, UV zářením a ztrátou vlhkosti.

 

Kůže vytváří jakýsi druh brnění, fyzickou bariéru, která brání vniknutí patogenů do těla. Kromě toho je kožní maz mírně kyselý, což vytváří prostředí, které není ideální pro škodlivé mikroby.

 

Pokud je však kůže poškozena (pořezáním, škrábnutím, popálením apod.), vytvoří se v brnění trhlina, která umožní těmto patogenům přístup do těla. To může vést k rozvoji infekce. Podkožní vrstva slouží jako polštář, který chrání jemnější kosti a svalstvo pod ní.

 

Kůže také chrání tělo před UV zářením. Jak již bylo zmíněno, melanin funguje jako určitý druh štítu, který blokuje UV záření, takže nemůže proniknout dále než do horních kožních tkání. 

 

Vystavení slunečnímu záření vyvolává v melanocytech tvorbu většího množství melaninu, protože se kůže snaží chránit před dalším poškozením (jinými slovy, kůže se snaží vytvořit silnější štít). Tvorba melaninu způsobuje opálení kůže a je známkou poškození sluncem. Kůže je také klíčem k prevenci nadměrné ztráty vody.

 

Věděli jste?

Pokožka vytváří bariéru, která pomáhá zpomalovat odpařování vody a také zabraňuje vstřebávání přebytečné vody do pokožky při koupání nebo plavání.

 

Cit

Množství nervových zakončení nacházejících se v kůži umožňuje lidskému tělu vnímat pocity tlaku, teploty a bolesti. Smyslové receptory se nacházejí po celé kůži, zvláště četné jsou v škáře.

 

Termoregulace

Kůže pomáhá udržovat tělesnou teplotu ve velmi specifickém rozmezí.

 

Když se tělo příliš ochladí (podchlazení), svaly arrector pili způsobí, že se chlupy postaví a naskočí vám husí kůže. Tenká vrstva vzduchu zachycená mezi chlupy a tělem funguje jako izolant, který pomáhá tělo zahřívat.

 

Krevní cévy v kůži se také zužují, což je proces nazývaný vazokonstrikce. Stažení cév na povrchu kůže umožňuje ochlazení kůže a zároveň udržení ohřáté krve pro tělesné jádro a kritické orgány.

 

Když se tělo příliš zahřeje, uvolňují sudoriferózní žlázy pot. Při odpařování potu se kůže ochlazuje. Při ochlazování těla hrají roli také cévy, které se rozšiřují (vazodilatace). Cévy se uvolní a umožní proudění většího množství krve z tělesného jádra, která s sebou přináší teplo. Teplo se pak odvádí kůží.

 

Syntéza vitaminu D

Kůže je zodpovědná za produkci většiny vitaminu D, který tělo potřebuje. Kůže obsahuje molekuly zvané 7-dehydrocholesterol. Když na tyto molekuly dopadají sluneční paprsky UVB, přeměňují se na vitamin D3. 

 

Vitamín D3 se pak prostřednictvím ledvin přeměňuje na aktivní formu vitamínu D.

 

Množství slunečních paprsků potřebných k získání dostatečného množství vitaminu D se značně liší a závisí na řadě různých faktorů, včetně odstínu pleti, ročního období, polohy (v blízkosti rovníku versus severní zeměpisné šířky), denní doby a množství vystavené pokožky. 

 

Jednou z možností jsou také doplňky stravy s vitaminem D.

 

Věděli jste? 

Na jednom centimetru kůže je přibližně 19 milionů kožních buněk a 60 000 melanocytů (buněk, které vytvářejí melanin neboli kožní pigment). Obsahuje také 1 000 nervových zakončení a 20 krevních cév.

 

Barva pleti

Barva kůže je fenotyp, což je pozorovatelný znak podobně jako barva očí nebo výška. Barva je výsledkem různých typů pigmentu zvaného melanin.

 

Hlavním úkolem melaninu je chránit kůži před škodlivým slunečním UV zářením, které může způsobit rakovinu kůže. Když je kůže vystavena UV záření, melanocyty začnou produkovat melanin a vytvoří opálení.

 

Lidé, kteří mají více feomelaninu, mají bledší kůži. Lidé, kteří mají více eumelaninu, mají tmavší kůži. Výzkum evoluce ukazuje, že historicky se populace blíže k rovníku vyvinuly mít tmavší kůži pro lepší ochranu opět sluneční UV záření. 

 

Naopak u lidí žijících v chladnějším podnebí se vyvinula světlejší pokožka, aby si lépe udrželi vitamin D.

 

Obecně platí, že ženy mají světlejší pokožku než muži. To může být způsobeno tím, že ženy potřebují během těhotenství a kojení více vápníku. Vitamin D se vytváří při vystavení kůže slunci a je důležitý pro vstřebávání vápníku.

 

barva pleti

 

Stárnutí pleti

S přibývajícím věkem se pleť mění. Stává se tenčí a snadněji se poškozuje. Epidermis pomaleji nahrazuje odumřelé kožní buňky a proces hojení se zpomaluje. Celkově má člověk méně kůže a ta se stává méně pružnou.

 

Starší lidé mohou zjistit, že jejich kůže je více suchá, podrážděná a tenká. Kůže může více svědit, může se na ní tvořit modřina a může se snadněji zanítit.

 

Existuje řada důvodů, proč kůže s přibývajícím věkem prochází těmito změnami. Patří mezi ně environmentální, genetické a buněčné faktory. Na kůži mohou mít vliv také hormonální změny a vystavení UV záření, které zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

 

Dobré vědět

Doporučená péče o pleť starších osob klade zvláštní důraz na hydrataci pleti a její ochranu před sluncem.

 

Jaké stavy a poruchy ovlivňují kůži?

Kůže jako vnější ochranný systém těla je ohrožena různými problémy. Mezi ně patří:

 

 • Alergie, jako je kontaktní dermatitida a vyrážka z jedovatého břečťanu.
 • Puchýře.
 • Kousnutí hmyzem, jako je kousnutí pavoukem, klíštětem nebo komárem.
 • Rakovina kůže, včetně melanomu.
 • Kožní infekce.
 • Kožní vyrážky a suchá kůže.
 • Kožní poruchy, jako je akné, ekzém, lupénka a vitiligo.
 • Kožní léze, jako jsou mateřská znaménka, pihy a kožní značky.
 • Rány, popáleniny (včetně popálenin od slunce) a jizvy.

 

Kolagen a pokožka

Kolagen se nachází ve škáře a je nejrozšířenějším proteinem v kůži, tvoří 75 % tohoto orgánu. Je to také vaše fontána mládí. Je zodpovědný za odvrácení vrásek a jemných linek. 

 

Postupem času faktory životního prostředí a stárnutí snižují schopnost vašeho těla produkovat kolagen a mohou také rozkládat stávající kolagen.

 

Pokožka a elastin

Když se řekne elastin, vybaví se vám pružnost. Tato bílkovina se nachází spolu s kolagenem v škáře a je zodpovědná za strukturu a podporu kůže a orgánů. 

 

Stejně jako na kolagen i na elastin působí čas a přírodní vlivy. Snížená hladina této bílkoviny způsobuje vrásky a ochabování pokožky.

 

Keratin a pokožka

Keratin je nejsilnějším proteinem v pokožce. Je také dominantní ve vlasech a nehtech. Keratin tvoří tuhost vaší pokožky.

 

Dobré vědět

Pití velkého množství vody pomáhá udržovat pleť hydratovanou.

 

Jak si udržet zdravou pleť?

Chraňte se před sluncem

Jedním z nejdůležitějších způsobů péče o pokožku je chránit ji před sluncem. Celoživotní pobyt na slunci může způsobit vrásky, stařecké skvrny a další kožní problémy - a také zvýšit riziko rakoviny kůže.

 

Pro co nejdokonalejší ochranu před sluncem:

 

 • Používejte opalovací krém. Používejte širokospektrální opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 15. Opalovací krém nanášejte hojně a každé dvě hodiny - nebo častěji, pokud plavete nebo se potíte.

 • Vyhledávejte stín. Vyhýbejte se slunci mezi 10. a 16. hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.

 • Noste ochranný oděv. Zakrývejte si pokožku těsně tkanými tričky s dlouhými rukávy, dlouhými kalhotami a klobouky se širokou krempou.

  Zvažte také použití přídavných látek do prádla, které dodávají oděvům dodatečnou vrstvu ochrany proti ultrafialovému záření po určitý počet praní, nebo speciálního ochranného oděvu proti slunci - který je speciálně navržen tak, aby blokoval ultrafialové záření.

 

Nekuřte

Kouření způsobuje, že vaše pleť vypadá starší a přispívá ke vzniku vrásek. Kouření zužuje drobné krevní cévy v nejsvrchnějších vrstvách kůže, což snižuje průtok krve a pleť je bledší. Tím také ochuzuje pokožku o kyslík a živiny, které jsou důležité pro zdraví pokožky.

 

Kouření také poškozuje kolagen a elastin - vlákna, která dodávají pokožce pevnost a pružnost. K tvorbě vrásek navíc přispívají opakované výrazy obličeje, které při kouření děláte - například špulení rtů při vdechování nebo mhouření očí, abyste se vyhnuli kouři.

 

Kouření navíc zvyšuje riziko vzniku dlaždicobuněčné rakoviny kůže. Pokud kouříte, nejlepším způsobem, jak chránit svou pokožku, je přestat kouřit. Požádejte svého lékaře o rady nebo léčebné postupy, které vám pomohou přestat kouřit.

 

stop kouření

 

Šetrné zacházení s pokožkou

Každodenní čištění a holení se může na vaší pleti podepsat. Chcete-li ji udržet šetrnou:

 

Omezte dobu koupání

Horká voda a dlouhé sprchování nebo koupele odstraňují z pokožky oleje. Omezte dobu koupele nebo sprchování a používejte spíše teplou než horkou vodu.

 

Vyhněte se silným mýdlům

Silná mýdla a čisticí prostředky mohou z pokožky odstraňovat oleje. Místo toho volte jemné čisticí prostředky.

 

Opatrně se holte

Abyste pokožku ochránili a promastili, použijte před holením holicí krém, mléko nebo gel. Pro co nejpečlivější oholení používejte čistou a ostrou břitvu. Holte se ve směru růstu chloupků, ne proti nim.

 

Zvládejte stres

Nekontrolovaný stres může zvýšit citlivost vaší pleti a vyvolat vznik akné a dalších kožních problémů. Chcete-li podpořit zdravou pleť - a zdravý stav mysli - podnikněte kroky ke zvládání stresu. 

 

Dopřejte si dostatek spánku, nastavte si rozumné limity, omezte seznam úkolů a najděte si čas na věci, které vás baví. Výsledky mohou být výraznější, než čekáte.

 

meditace

 

Osušte se

Po mytí nebo koupeli pokožku jemně osušte ručníkem, aby na ní zůstalo trochu vlhkosti.

 

Suchou pokožku hydratujte

Pokud je vaše pokožka suchá, použijte hydratační krém vhodný pro váš typ pleti. Pro každodenní použití zvažte hydratační krém s ochranným faktorem SPF.

 

Jezte zdravou stravu

Zdravá strava vám pomůže vypadat a cítit se co nejlépe. Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin

 

Souvislost mezi stravou a akné není jasná - některé výzkumy však naznačují, že strava bohatá na rybí tuk nebo doplňky rybího tuku a s nízkým obsahem nezdravých tuků a zpracovaných nebo rafinovaných sacharidů může podpořit mladší vzhled pleti. 

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.verywellhealth.com/skin-anatomy-4774706 

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3840548/ 

https://www.epa.gov/sunsafety/health-effects-uv-radiation 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5502412/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10896812/ 

https://training.seer.cancer.gov/melanoma/anatomy/layers.html