+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Co je to vitiligo a jaké jsou jeho příčiny?

Autoimunitní onemocnění
Kůže

Vitiligo způsobuje ztrátu pigmentu kůže. Jaké jsou jeho příčiny a léčba? Je vitiligo nebezpečné? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Co je to vitiligo a jaké jsou jeho příčiny?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to vitiligo 
 • Příznaky a typy vitiliga  
 • Co způsobuje vitiligo 
 • Jaké mohou být komplikace způsobené vitiligem 
 • Léčba a prevence vitiliga 

 

U lidí s vitiligem dochází ke ztrátě barvy kůže v různých částech těla. Často je symetrická, postihuje obě strany, například levou a pravou ruku. U některých se objevuje změna barvy v ústech, na pokožce hlavy nebo vlasů, řas či obočí.

 

Co je to vitiligo? 

Vitiligo je kožní onemocnění, které způsobuje, že vaše kůže ztrácí barvu nebo pigment. To způsobuje, že kůže vypadá světlejší, než je přirozený odstín, nebo zbělá. Oblasti kůže, které ztrácejí pigment, se nazývají makuly, pokud jsou menší než 1 centimetr, nebo skvrny, pokud jsou větší než 1 centimetr. Pokud máte vitiligo na části těla, která je ochlupená, mohou vlasy zbělet nebo zesříbrnět.

 

K tomuto stavu dochází, když imunitní systém těla ničí melanocyty. Melanocyty jsou kožní buňky, které produkují melanin, chemickou látku, která dodává kůži barvu neboli pigmentaci.

 

Kdo může onemocnět vitiligem?

Vitiligem může onemocnět kdokoli v jakémkoli věku. Neexistují žádné předsudky, pokud jde o to, kdo může onemocnět. Může tedy postihnout kohokoli bez ohledu na barvu pleti nebo etnický původ, ale vizuálně se více projeví u lidí s tmavší pletí. Lidé se světlejší barvou pleti si ani nemusí uvědomovat, že jejich kůže nevytváří pigment.

 

Vitiligo se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří mají v rodině anamnézu nebo jiné autoimunitní onemocnění.

 

Věděli jste?

Ačkoli vitiligo může začít v jakémkoli věku, u 95 % lidí, kteří mají vitiligo, se toto onemocnění objeví před 40. rokem života.

 

Jak vitiligo vzniká a jak se vyvíjí?

Vitiligo obvykle začíná několika malými bílými skvrnami, které se mohou postupně šířit po celém těle. Vitiligo obvykle začíná na rukou, předloktích, chodidlech a obličeji, ale může se objevit na kterékoli části těla, včetně sliznic (vlhké sliznice úst, nosu, genitálií a konečníku), očí a vnitřních uší.

 

Někdy se větší skvrny dále zvětšují a rozšiřují, ale obvykle zůstávají na stejném místě po celé roky. Umístění menších skvrn se v průběhu času posouvá a mění, protože určité oblasti kůže ztrácejí a znovu získávají pigment.

 

Množství postižené kůže se u každého člověka s diagnózou vitiligo liší. U některých lidí se vyskytuje jen několik depigmentovaných oblastí, zatímco u jiných dochází k rozsáhlé ztrátě barvy kůže.

 

vitiligo skvrna

 

Příznaky vitiliga

Nejzřetelnějším příznakem vitiliga jsou bledé nebo bílé skvrny na kůži. Bílé oblasti kůže mají obvykle jasné okraje a nedochází k zánětu.

 

Skvrny se mohou objevit v místech, kde byla kůže poškozena, například po pořezání nebo popálení. Mohou se objevit v podpaží, v tříslech, mezi hýžděmi nebo na jiných místech, kde se kůže tře o sebe. Objevuje se také kolem tělesných otvorů a na místech, která jsou vystavena, jako je obličej nebo ruce.

 

Někteří lidé mají v oblasti s vitiligem bílé chloupky a vlasy na hlavě nebo obličeji mohou začít šedivět dříve než obvykle. Místa postižená vitiligem mohou svědit nebo být citlivější.

 

Vitiligo se může rozšířit i do jiných částí těla, zejména v období stresu, nemoci nebo těhotenství. Někdy vitiligo zůstává stabilní, jindy se bílým skvrnám může náhle vrátit pigment.

 

Pokud máte vitiligo, nemusíte mít žádné jiné zdravotní problémy a mnoho lidí s vitiligem zůstává v dobrém zdravotním stavu. Pokud však máte vitiligo, může se u vás vyvinout i jiné autoimunitní onemocnění, jako je Gravesova choroba (hyperaktivní štítná žláza) nebo Hashimotova tyreoiditida (nedostatečně aktivní štítná žláza), cukrovka nebo zhoubná anémie.

 

Kde se projeví příznaky vitiliga?

Příznaky vitiliga se mohou objevit kdekoli na kůži vašeho těla. Mezi nejčastější místa, kde se příznaky vitiliga vyskytují, patří:

 • ruce,
 • nohy,
 • obličej,
 • sliznice (vnitřní strana úst, rtů a nosu),
 • pohlavní orgány (penis).

vitiligo

 

Typy vitiliga

Mezi typy vitiliga patří:

 • Generalizované - Jedná se o nejběžnější typ vitiliga, který způsobuje, že se na různých místech těla objevují makuly.
 • Segmentální - Tento typ postihuje pouze jednu stranu těla nebo jednu oblast, například ruce nebo obličej.
 • Slizniční - Mukózní vitiligo postihuje sliznice úst a/nebo genitálií.
 • Fokální - Fokální vitiligo je vzácný typ, kdy se makuly vyvíjejí na malé ploše a nerozšiřují se v určitém vzorci během jednoho až dvou let.
 • Trichom - V případě vitiliga se jedná o tzv: Tento typ způsobuje bulky s bílým nebo bezbarvým středem, pak oblast světlejší pigmentace a oblast přirozeného odstínu kůže.
 • Univerzální - Tento vzácný typ vitiliga způsobuje, že více než 80 % vaší kůže nemá pigment.

Co způsobuje vitiligo?

Příčinou vitiliga je nedostatek pigmentu v kůži (melaninu). Důvod, proč k tomu dochází, není znám. Výzkumy naznačují, že vitiligo může být důsledkem:

 • autoimunitního onemocnění - Imunitní systém zaměňuje zdravé buňky (melanocyty) za cizí vetřelce, jako jsou bakterie, které mohou tělu uškodit. Imunitní systém proto reaguje přehnaně a vytváří protilátky, které melanocyty ničí.
 • genetické změny - Genetická mutace nebo změna DNA těla může ovlivnit fungování melanocytů. Existuje více než 30 genů, které mohou zvyšovat riziko vzniku vitiliga.
 • stres - V případě častého emočního stresu nebo fyzické zátěže těla, zejména po úrazu, se může množství pigmentu produkovaného melanocyty změnit.
 • spouštěče z prostředí - Faktory, jako je ultrafialové záření a vystavení toxickým chemikáliím, mohou ovlivnit fungování vašich melanocytárních buněk.

Věděli jste? 

Vitiligo se vyskytuje u více než 1 % populace na celém světě.

 

Vitiligo dědičnost a genetika 

Přestože výzkum příčin vitiliga stále pokračuje, studie naznačují, že asi 30 % případů vitiliga je genetických. To znamená, že toto onemocnění je dědičné a že vitiligo můžete zdědit po své biologické rodině. 

 

Několik možných genetických mutací ovlivňuje fungování buněk melanocytů. Pokud genetická mutace zasáhne buňky, které dodávají vaší kůži pigment, objeví se u vás příznaky vitiliga.

 

 

Komplikace způsobené vitiligem

Ačkoli je vitiligo především kosmetickým onemocněním, může vitiligo způsobit například citlivou kůži. V makulách a skvrnách chybí melanocyty, takže kůže může být citlivější na sluneční záření než zbytek kůže. To může způsobit, že se kůže místo opálení rychle spálí.

 

Lidé s vitiligem mohou mít určité abnormality v sítnici (vnitřní vrstva oka, která obsahuje buňky citlivé na světlo) a určité barevné odchylky v duhovce (barevná část oka). V některých případech dochází k zánětu sítnice nebo duhovky, ale vidění obvykle není ovlivněno.

 

Lidé s vitiligem mohou mít větší pravděpodobnost, že onemocní jinými autoimunitními stavy, které ovlivňují fungování imunitního systému jejich těla. Mezi běžné autoimunitní stavy patří hypotyreóza, cukrovka a anémie.

 

Lidé s vitiligem se mohou stydět za to, jak jejich kůže vypadá. U některých lidí s diagnózou vitiligo se objevuje nízké sebevědomí. To může způsobovat úzkost nebo depresi a vést k tomu, že se někdo chce izolovat nebo se vyhýbat společenským situacím. Pokud k tomu dojde, měli byste se obrátit na svého lékaře, odborníka na duševní zdraví nebo na svou rodinu a přátele.

 

vitiligo fotky

 

Autoimunitní stavy spojené s vitiligem

Ano, obecně se má za to, že přibližně 15-25 % lidí s vitiligem může být postiženo také jedním dalším autoimunitním onemocněním, jako je např:

Mnoho lidí s vitiligem také nachází souvislost mezi ekzémem a jejich skvrnami.

 

vitiligo u dětí

 

Léčba vitiliga 

Léčba vitiliga není nutná, protože toto onemocnění není pro tělo škodlivé a má pouze kosmetický význam. Pokud máte rozsáhlé vitiligo nebo fyzické příznaky ovlivňují emocionální pohodu, může vám lékař najít možnost léčby, která vytvoří jednotný tón kůže buď obnovením barvy (repigmentace), nebo odstraněním zbývající barvy (depigmentace) v kůži. 

 

Mezi běžné způsoby léčby vitiliga patří léky, světelná terapie, depigmentační terapie, poradenství a léky. 

 

Léky na vitiligo 

Neexistuje specifický lék, který by zastavil postižení kůže vitiligem, ale existují určité léky, které mohou zpomalit rychlost ztráty pigmentace, napomoci regeneraci melanocytů nebo navrátit barvu kůži. Mezi léky k léčbě vitiliga mohou patřit např:

 • kortikosteroidy,
 • lokální inhibitory Janusovy kinázy (ruxolitinib),
 • inhibitory kalcineurinu.

Světelná terapie

Světelná terapie neboli fototerapie je léčba, která pomáhá navrátit barvu pleti. Lékařl použije světelné boxy, ultrafialové světlo B (UVB) nebo lékařské lasery, které na krátkou dobu namíří na vaši pokožku. Může trvat několik sezení světelné terapie, než se na pokožce projeví výsledky.

 

Kombinací perorálního psoralenu a ultrafialového světla A (PUVA) se léčí velké plochy kůže s vitiligem. Tato léčba je účinná u lidí s vitiligem na hlavě, krku, trupu, horních částech paží a nohou.

 

Depigmentační terapie

Depigmentační terapie odstraňuje barvu přirozeného odstínu kůže tak, aby odpovídala oblastem kůže postiženým vitiligem. Depigmentační terapie využívá lék monobenzon. Tento lék můžete aplikovat na pigmentované skvrny na kůži. Tím se kůže změní na bílou, aby odpovídala oblastem kůže s vitiligem.

 

Poradenství

Někteří lidé s diagnózou vitiligo považují poradenství nebo návštěvu odborníka na duševní zdraví za přínosnou, protože jim pomáhá zlepšit sebevědomí, úzkost nebo depresi, které mohou být spojeny se změnami na kůži. 

 

Vitiligo může způsobovat psychické potíže a může ovlivnit pohled na svět a sociální interakce člověka. 

 

Další možnosti léčby vitiliga 

I když se vitiligo léčí, výsledky mohou být pomalé. Proto je vhodné zařadit následující postupy:

 

Sluneční ochrana

 

Snížení expozice slunečnímu záření může pomoci udržet vaši pokožku rovnoměrnou. Je také důležité používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30, protože oblasti bez pigmentace jsou náchylné k poškození sluncem.

 

Kosmetika

 

Make-up nebo samoopalovací krémy mohou pomoci vyrovnat tón pleti. Možná dáte přednost samoopalovacím krémům, protože jejich účinek vydrží déle, a to i po umytí.

 

Péče o duševní zdraví

 

Z přehledu literatury z roku 2018 vyplývá, že léky a psychoterapie mohou zlepšit kvalitu vašeho života. Pokud se u vás projevují negativní účinky na duševní zdraví, poraďte se se svým lékařem.

 

TIP: Pro psychickou pohodu a dalších mnoho výhod vyzkoušejte náš CBD olej, který pozitivně ovlivňuje stres, regeneraci, kvalitu spánku, soustředění, úzkost či depresivní stavy.

 

Prevence vitiliga 

Vzhledem k tomu, že příčin vitiliga může být několik, není znám žádný způsob, jak mu předcházet. Riziko vzniku vitiliga můžete snížit tím, že:

 

 • dodržováním návyků bezpečného vystavování se slunečnímu záření,
 • péčí o pokožku každodenním používáním hydratačního krému,
 • vyhýbáním se stresu nebo poranění těla,
 • léčbou jakýchkoli autoimunitních onemocnění.

Jak zakrýt vitiligo?

Pokud se vám nelíbí, jak vitiligo na vaší kůži vypadá, můžete makuly nebo skvrny skrýt doma.

 

Například používáním opalovacího krému s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším. Používání opalovacích krémů minimalizuje opálení a omezuje kontrast mezi postiženou a normální kůží.

 

Používáním make-upu k zamaskování depigmentovaných míst. Barvení vlasů barvou na vlasy, která pomůže splynout s nepostiženými vlasy na hlavě.

 

Nechat si provést mikropigmentaci, což je tetování přes vitiligo skvrny. Funguje jako permanentní make-up, který zakryje příznaky onemocnění.

 

Jaký je rozdíl mezi vitiligem u dospělých a vitiligem u dětí?

Vzhled vitiliga je u dětí i dospělých stejný. Možnosti léčby se však liší, protože některé z nich nejsou u dětí bezpečné.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12419-vitiligo 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/245081#treatment

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9854903/

https://vitiligosociety.org/about-vitiligo/ 

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 
Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 
Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.