+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Ovoce - nutriční hodnoty a vitamíny. Jaké jsou druhy ovoce?

|
Strava
Rostliny

Ovoce obsahuje nezbytné výživové hodnoty a vitaminy, napomáhá hubnutí a má také léčivé účinky. Proto si v tomto článku přiblížíme proč je ovoce tak důležité a jaké různé druhy ovoce existují.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Ovoce - nutriční hodnoty a vitamíny. Jaké jsou druhy ovoce?

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co je to ovoce a co obsahuje
 • Zelené ovoce
 • Červené ovoce
 • Černé a fialové ovoce
 • Bílé ovoce

Ovoce obsahuje výživové hodnoty a vitaminy nezbytné pro správné fungování organismu. Ovoce při hubnutí není mýtus. Některé druhy ovoce napomáhají hubnutí díky svému nízkému obsahu kalorií. Mají také léčivé účinky při různých onemocněních. Přečtěte si, které ovoce se vyplatí jíst.

 

Ovoce je bohaté na živiny: enzymy, minerální soli, vlákninu a antioxidanty, jako jsou vitaminy A, E, C a flavonoidy, které mají obzvláště silný účinek na volné radikály vznikající například ve stresových situacích, při kouření a zánětlivých stavech. Ovoce také posiluje imunitu díky obsahu kyselin. Ty jsou zodpovědné za mladistvý vzhled pokožky a silné nehty.

 

Ovoce a jeho druhy

Ovoce je zdrojem monosacharidů, které nám dodávají energii. Když se vláknina dostane do těla spolu s cukry, hladina glukózy v krvi stoupá mnohem pomaleji než při konzumaci produktů, které jsou pouze zdrojem jednoduchých cukrů.

 

Doporučuje se sníst dvě porce ovoce denně, které nepřesahují 0,5 kg, aby se nedodávalo příliš mnoho cukrů. Ovoce je ideální k snídani - tehdy jsou jednoduché cukry účinné pro náš mozek a vitaminy jsou posilovány od časných ranních hodin. Ráno jsou trávicí enzymy nejaktivnější, a to zajistí rychlé strávení jídla bez hromadění zbytečného tělesného tuku.

 

Při redukční dietě je vhodné vybírat druhy ovoce s nejnižším glykemickým indexem a ty, které se kaloricky pohybují v rozmezí 50 až 60 kcal na 100 g. Příklady takového ovoce jsou: rybíz, pomelo, jablko, broskev, třešně, jahody, grapefruit, pomeranče.

 

zelené ovoce kiwi

 

 

Zelené ovoce

Chlorofyl obsažený v této skupině ovoce usnadňuje trávicí proces a přirozeně podporuje funkci jater. Vyplatí se vybírat organické zelené ovoce, které zaručeně pochází z ověřeného zdroje.

 

Příklady zeleného ovoce s výjimečnými zdravotními účinky:

 

 • Avokádo - jeho největšími výhodami jsou zdravé tuky a nízký obsah jednoduchých cukrů. Lidé, kteří zařazují avokádo do svých jídel, mají nižší riziko metabolického syndromu, cukrovky a srdečních onemocnění.

  Toto ovoce se však při redukční dietě příliš nedoporučuje, protože je velmi kalorické. Sto gramů avokáda má celých 160 kcal, což znamená, že průměrné ovoce má kolem 430 kcal.

 • Olivy - jsou jedním z nejcennějších zdrojů nenasycených mastných kyselin, navíc jsou nízkokalorické. V 25 gramech, tedy asi v 10 kusech, je pouze 37 kilokalorií. Olivy jsou cenné díky hydroxytyrosolu. Jedná se o flavonoid s antioxidačními vlastnostmi. Bojuje proti volným radikálům v těle, které poškozují mimo jiné lipidy buněčných membrán a jsou zodpovědné za vznik zánětů.

  Hydroxytyrosol může zabránit nebo zmírnit příznaky akutní pankreatitidy. Kyselina olejová obsažená v olivách snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, posiluje srdce a působí proti vzniku rakoviny prsu. Kromě toho mají olivy vysoký obsah mědi a železa.

 • Kiwi - kiwi je vhodné jíst po těžkém a sytém jídle, zejména pokud bylo bohaté na bílkoviny v podobě masa. Kiwi obsahuje enzym, který usnadňuje trávení, a umožňuje tak zbavit se nepříjemného pocitu z přejídání. Má více vitaminu C než známý citron, a to celých 93 mg ve 100 gramech, tj. jeden středně velký plod uspokojí 100 % denní potřeby kyseliny askorbové.

 • Angrešt - pouze 44 kcal ve 100 gramech ovoce. Je zdrojem luteinu, který patří do skupiny karotenoidů silných antioxidantů. Dokáže předcházet chronickým onemocněním, především kardiovaskulárním, a rakovině. Jako zdroj velkých zásob luteinu má angrešt uklidňující účinek na oči. Toto ovoce se proto doporučuje lidem, kteří nadměrně zatěžují svůj zrak u počítače.

 

červené ovoce

 

Červené ovoce

Tato skupina ovoce chrání tělo před známkami stárnutí díky antioxidačním účinkům antokyanů a lykopenů. Červené ovoce účinně snižuje hladinu cholesterolu.

 

Příklady červeného ovoce s výjimečnými zdravotními účinky:

 • Brusinky - mají protiplísňové a antibakteriální účinky, takže jsou nepostradatelné v boji proti infekcím močových cest. Obsahují sloučeniny, které brání bakteriím přilnout ke stěnám močového měchýře. Méně známou vlastností brusinek je jejich schopnost chránit mozkové buňky při infarktu nebo mrtvici.

 • Třešně - zdravější náhrada doplňků stravy s obsahem melatoninu, které vám pomohou usnout. Má-li být účinný, je nutná jeho pravidelná konzumace, např. ve formě džusu. Třešně se skládají z 82 % z vody a zbývajících 18 % je vitaminová bomba.

 • Maliny - vyvolávají mírné uvolnění hladkého svalstva, včetně svalstva dělohy, a mohou tak být jednou z forem prevence menstruačních bolestí. Neměly by je však nadměrně konzumovat těhotné ženy. Ovoce pomůže při horečce.

 • Jahody - díky své pektinové aktivitě odstraňují tyto plody z těla škodlivé odpadní látky. Mohou pomoci v boji proti zubnímu kameni. Rozpouštějí ho prostřednictvím kyseliny salicylové a zároveň mají zklidňující účinek na dásně. Příjemná vůně v ústech je tedy také zásluhou jahod.

 • Meloun - je tvořen z 92 procent vodou. Není bohatý na vitaminy a minerály, ale je bohatý na antioxidanty, jako jsou lykopen, lutein, beta-karoten, zeaxantin a kryptoxantin, které působí proti vzniku rakoviny.

  Díky citrulinu může meloun zvýšit sexuální touhu. Pouhých šest plátků tohoto ovoce zaručuje podobný účinek jako po tabletě viagry. Stojí za to vědět, že semena melounu jsou jedlá - a velmi zdravá. Jsou zdrojem hořčíku, železa a vitaminů skupiny B.

 

žluté a oranžové ovoce

 

 

Žlutooranžové plody

Citrony, pomeranče, kaki, ananas, mandarinky a další ovoce ze skupiny žlutooranžových vděčí za svou barvu obsahu betakarotenu, který se v lidském těle přeměňuje na vitamin A. Jejich konzumace se doporučuje při únavě, onemocnění oběhového systému, ale také při artritidě a kosterních problémech.

 

Příklady žlutého a oranžového ovoce s výjimečnými zdravotními účinky:

 • Ananas - díky obsahu bromelainu má ananas protizánětlivé a protiedémové účinky. Doporučuje se lidem s problémy s artritidou nebo osteoartrózou. Chutnost ananasu navíc může pomoci vyřadit sladkosti z jídelníčku při redukčních dietách.

 • Kaki - je zdrojem zásob provitaminu A (beta-karotenu). Toto ovoce, jak prokázaly studie, dokáže silně potlačit růst leukemických buněk a vyvolat jejich apoptózu neboli programovanou smrt.

 • Mandarinky - z hlediska obsahu provitaminu A předstihují pomeranče, citrony a pomela. Tento vitamin je cenný zejména v období růstu, protože přispívá k tvorbě silných kostí a zubů, ale má také vliv na stav naší pokožky a její ochranu před škodlivým UV zářením.

 • Citron - ve 100 g obsahuje 53 mg vitaminu C. Citron podporuje imunitu organismu. Zmírňuje také průběh infekcí. Je zdrojem betakarotenu, vitaminů skupiny B a vitaminů K a E. Vůně citronu u některých lidí zmírňuje bolesti hlavy.

  Přidáním citronu do vody se díky příjemnému citrusovému aroma zvyšuje pravděpodobnost, že jí za den vypijeme více, a pravidelné doplňování tekutin patří k nejdůležitějším pitným návykům. Citronová šťáva navíc neutralizuje tekutiny v žaludku, čímž se zbavíte náhlých pocitů hladu.

 • Grapefruit - stimuluje spalování tuků, detoxikuje tělo od toxinů a má vysoký obsah vlákniny. Kromě toho dokáže snížit hladinu glukózy v krvi.

 • Papája - má velmi dobrý vliv na trávení, takže se doporučuje zejména lidem, kteří mají problémy s vyprazdňováním. Papája také podporuje proces spalování tuků.

 • Meloun - díky vysokému obsahu vitaminů skupiny B, které jsou zodpovědné za nervový systém, vám konzumace melounu pomůže lépe se soustředit a v noci lépe spát.

 • Kdoule se doporučuje ve formě šťávy v kombinaci s medem jako přírodní prostředek proti nachlazení a chřipce. Během podzimního slunovratu je kdoule vhodným doplňkem čaje (ne vařícího), protože pomůže například proti suchému kašli.

 • Pomelo - jinak známé jako obří pomeranč. Jeho šťáva má alkalizující vlastnosti, a proto by ji měli konzumovat lidé, kteří si stěžují na pálení žáhy nebo poruchu trávení. Enzymy, které obsahuje, snižují vstřebávání cukru a škrobu z potravy, takže může být vhodným ovocem při redukční dietě.

 

Jak již v článku zaznělo – ovoce je skvělým zdrojem nejen vitamínů, antioxidantů, enzymů a vlákniny, ale také minerálů. Jeden z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitější minerál pro správné fungování organismu je hořčík, a tedy magnesium. Mezi nejlepší zdroje hořčíku v rámci ovoce patří datle, banán, maliny, ostružiny či meruňky.

 

Pokud vám však například právě tyto příklady ovoce nechutnají, nebo se nedokážete přimět sníst dostatečné množství, klidně sáhněte po kvalitním doplňku stravy, který obsahuje elementární formy hořčíku, jaké nabízí například Magnesium - PRO ENERGII nebo Magnesium - PRO SPÁNEK, které kromě hořčíku nabízejí i mnoho dalších vitamínů a zdraví prospěšných složek.

 

 

kanadské borůvky černé ovoce

 

 

Černé a fialové ovoce

Plody této barvy je nejlepší jíst syrové, aby se zachovalo co nejvíce antokyanů, přírodních barviv, která nesnášejí zpracování při vysokých teplotách. Antokyany okysličují a vyživují mozek. Podporují koncentraci a zlepšují paměť.

 

Před konzumací fialových plodů je můžete postříkat citronovou šťávou, protože vitamin C bude působit jako ochrana pigmentu - nedovolí, aby se zničil. Kromě toho usnadní vstřebávání antioxidantů z ovoce. Je také dobré vědět, že čím tmavší je ovoce, tím více antioxidantů obsahuje.

 

Zejména fialově zbarvené ovoce pomáhá v boji proti ateroskleróze nebo kardiovaskulárním problémům. Ovoce bohaté na antokyany také zpomaluje proces stárnutí tím, že zachycuje volné radikály.

 

Příklady černého a fialového ovoce s výjimečnými zdravotními účinky:

 • Kanadské borůvky - 100 gramů ovoce má přibližně 57 kilokalorií. Díky obsahu flavonoidů má pozitivní vliv na paměť. Ovoce obsahuje také velké množství fytoestrogenu, který blokuje působení enzymů zodpovědných za vznik rakoviny, např. prsu, jater, štítné žlázy. Kanadské borůvky obsahují také kyselinu elagovou, která zabraňuje vzniku rakoviny plic, hrtanu a jícnu.

 • Borůvky - kralují červenci, ale při potížích mohou pomáhat po celý rok, např. ve formě sušeného ovoce nebo šťávy. Mají uklidňující účinky. Borůvková šťáva nebo nálev jsou přírodním prostředkem proti průjmu. Říká se jim také protijed na otravu žaludku a problémy s kašlem.

 • Aronie - zabraňuje všem druhům civilizačních chorob, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo oční choroby. Obvykle se kvůli trpkosti plodů konzumují ve zpracované formě, například ve formě šťávy. Je dobrou volbou pro lidi pracující u počítače. Zpomaluje postup onemocnění, jako je zelený zákal, šedý zákal nebo makulární degenerace oka.

 • Černý rybíz - 100 g černého rybízu (63 kcal) pokryje 260 % denní potřeby vitaminu C. V tomto ohledu jsou před rybízem pouze šípky. Konzumace černého rybízu posiluje vlasy a zuby. Díky vysokému obsahu vlákniny - pektinu snižuje konzumace rybízu hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu cholesterolu.

 

jablká hroznové víno bílé ovoce

 

Bílé ovoce

Bílé plody mají antibakteriální účinky. Přestože jsou považovány za ovoce s nejnižší nutriční hodnotou, obsahují antivirové a protizánětlivé fytoncidy. Lidé, kteří pravidelně konzumují světlé ovoce, snižují riziko mrtvice na polovinu ve srovnání s těmi, kteří bílé ovoce ze svého jídelníčku vyřadili.

 

Příklady bílého ovoce s výjimečnými zdravotními účinky:

 • Jablko - má vysoký obsah vody a málo kalorií (asi 48 kcal ve 100 gramech), což je ideální kombinace pro ty, kteří drží dietu. Nejlepší je neloupat jablko ze slupky, protože přímo pod ní se nachází nejvíce vitaminů. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají v boji proti zácpě. Jablka regulují činnost střev a chrání před rakovinou tlustého střeva. Jsou zdrojem vitaminů C, A, E, K.

 • Banán - rozhodně patří mezi ovoce doporučované lidem s hypertenzí. Ve 100 gramech má asi 358 mg draslíku. Banánům by se měli vyhýbat diabetici, protože toto ovoce má vysoký glykemický index (60-70) a je kalorické. Sto gramů tohoto ovoce má přibližně 90 kilokalorií.

 • Hroznové víno - díky polyfenolům, které obsahují, mohou chránit před poškozením orgánů při rozvoji metabolického syndromu. Jedná se také o druh vzácného ovoce, které obsahuje jód, jenž je nezbytný pro fungování štítné žlázy. Kromě toho se z hroznových plodů vyrábějí lahodné sultánky.

  Ze všech odrůd hroznů se nejvíce doporučuje odrůda červená, méně pak odrůdy zelené a bílé - červené hrozny obsahují více flavonoidů, tj. přírodních antioxidantů, které bojují proti volným radikálům zodpovědným za vznik rakoviny. Tmavší odrůdy hroznů jsou také bohatší na železo.

 

Souhrn

Ovoce je bohaté na základní živiny jako jsou vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty, enzymy a flavonoidy. Ovoce je tedy klíčovou složkou zdravé a vyvážené stravy, která přispívá k příjemnému, zdravému a naplněnému životu.

 

Dokonce pomáhá v boji se stresem či záněty v těle, pomáhá udržet mladistvý a zdravý vzhled. Výrazně napomáhá imunitě organismu, je skvělou volbou při hubnutí, dodává tělu energii.

 

Doporučuje se jíst ovoce v rozumném množství, které nepřesahuje hmotnost 500g denně, ideálně rozdělené do dvou porcí, z nichž jedna by měla být konzumována hned ráno a druhá v průběhu dne, ne příliš pozdě v odpoledním až večerním čase.

 

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.