+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Železo v těle a v potravinách - na co je dobré? co obsahuje železo?

|
Vitaminy a minerály
Strava

Mnoho lidí ví, že železo podporuje tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, tímto však výčet nekončí. Co dalšího ovlivňuje železo? Jaké jsou příznaky jeho nedostatku? Jak rychle doplnit železo a v jakých potravinách se nachází?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Železo v těle a v potravinách - na co je dobré? co obsahuje železo?
5 nejdůležitějších bodů článku
 • Co je to elementární železo 
 • Jaké jsou příznaky nedostatku železa v těle
 • Železo v potravinách 
 • Jak na dávkování železa 
 • Lékové interakce železa

Správná hladina železa v těle je důležitým faktorem pro jeho správné fungování a tím i naše zdraví. Jednou z jeho rolí je účastnit se procesu transportu hemoglobinu erytrocyty do ostatních buněk těla. V našem článku se dozvíte, co je to elementární železo, proč je vhodné ho doplňovat a jaké jsou příznaky jeho nedostatku.

 

Elementární železo - co to je?

Téma podpory hladiny železa v našem těle je vhodné začít elementárním železem. Je to důležité zejména pro lidi, kteří se potýkají s problémy v této oblasti. Elementární železo je druh potraviny pro zvláštní lékařské účely, která se používá k dietnímu postupu.

 

Jeho konzumace zabraňuje nedostatku železa a podporuje tvorbu hemoglobinu a červených krvinek. Může být použito v případech potvrzení jejich nízké úrovně. Před použitím jakéhokoliv přípravku s elementárním železem je nutné se poradit s lékařem.

 

červené krevní buňky

 

Nedostatek železa - příznaky

Otázka zní: jaké poplašné signály by nás měly přimět k tomu, abychom se nechali vyšetřit na nedostatek železa? Co může předcházet lékařské konzultaci na toto téma? První výrazné příznaky, které se objevují, jsou:

 • nadměrná únava,
 • výkyvy nálad,
 • neopodstatněné problémy se spánkem.

Po zjištění těchto faktorů bychom měli okamžitě podstoupit krevní testy. Je vhodné jednat rychle, protože tyto příznaky mohou svědčit o spotřebování zásob železa naším organismem.

 

Pokud nebudeme reagovat včas, problémy se budou jen prohlubovat. V další fázi nedostatku železa můžeme pozorovat:

 • modřiny pod očima,
 • vypadávání vlasů,
 • závratě,
 • dušnost,
 • vysoký krevní tlak,
 • krvácení z nosu.

Tyto faktory mohou být způsobeny oslabením imunitního systému, mimo jiné nízkou hladinou hemoglobinu. Tyto příznaky spolu s nedostatkem železa v krvi mohou nakonec vést k anémii! Návštěva lékaře je v tomto případě prostě nezbytná.

 

Měli byste jim však čelit i sami: dbát na správnou rovnováhu spánku a odpočinku a upravit svůj jídelníček. Koneckonců se uvádí, že nedostatečná výživa v případě nedostatku železa může způsobit dynamický přírůstek hmotnosti. 

 

Výše uvedené příznaky by sice měly být důvodem k oprávněným obavám, zejména v souvislosti s dlouhodobými následky nedostatku železa - existují však přípravky, které slouží ke vstřebávání dalších dávek železa. Ty jsou běžně dostupné a zcela bezpečné. Také strava, která pomáhá stabilizovat hladinu tohoto prvku v těle, je jednoduchá a snadno se zavádí do našich každodenních návyků.

 

anémie

 

Železo v potravinách

Železo dodávané ve formě potravy se dělí na dva druhy: hemové (živočišné) a nehemové (rostlinné). Hlavním zdrojem železa ve stravě je maso, které se v této formě snáze vstřebává a má vyšší biologickou dostupnost než nehemové železo.

 

jsou v těle zodpovědné za ukládání železa – bílkovin, jejichž koncentrace informuje o úrovni koncentrace tohoto minerálu v těle. Mezi masné výrobky nejvíce bohaté na železo patří: drůbež; vepřová játra a libové červené maso.

 

Roste však počet vegetariánů. Musí se tedy vegetariáni bát, že jejich životní styl povede k problémům se železem? Důvody vegetariánství jsou různé. Vegetariánství nepřímo snižuje emise skleníkových plynů. Pomáhá předcházet nadváze, cukrovce, infarktu a rakovině tlustého střeva.

 

Jsou ve vegetariánské stravě potraviny dostatečně bohaté na železo nebo je nutné tuto složku dodatečně doplňovat? Vegetariáni v průmyslových zemích se nemusí bát nedostatku železa. Odborníci dokonce varují před zbytečnými doplňky stravy s obsahem železa.

 

železo v potravinách

 

Pestrost stravy je ve vegetariánství zásadní. Vzdáním se masa se ztrácí důležitý zdroj železa. Rostliny sice obsahují podobné množství železa jako maso, ale živočišné železo se snadněji vstřebává. Předpokládá se, že lidské tělo absorbuje v průměru jen asi 5 % rostlinného železa, zatímco z masa absorbuje asi 20 %. Rostlinné železo ve formě trojmocného iontu musí být před vstupem do krve chemicky zpracováno.

 

Nedávno vědci našli další způsob, jak absorbovat železo z rostlin. Skupina výzkumníků z týmu Elisabeth Theil z University of Oakland při experimentech narazila na pomalý a komplikovaný endogenní mechanismus, kterým se rostlinné železo z proteinu o může dostat do krve.

 

Na rozdíl od jiných mechanismů je výhodou této cesty nerušená absorpce feritinu. „Až dosud jsme fytoferitinu věnovali příliš málo pozornosti" říká Elizabeth Theil. Vědci vypočítali, že k pokrytí celkové potřeby železa tímto mechanismem je denně potřeba 500-1000 g klíčků.

 

Dobré vědět

Rostlinné potraviny bohaté na feritin, jako je čočka, sójové boby nebo cizrna, jsou dobrým zdrojem železa a mohly by být novou možností ve strategiích nedostatku železa.

 

Aby byla strava co nejhodnotnější, měla by být přizpůsobena zdravotnímu stavu. Proto se vyplatí provádět pravidelné kontroly nebo v případě rušivých příznaků diagnostické testy.

 

Rostlinné potraviny bohaté na železo

Hodně železa lze zajistit z ovesných vloček, prosa, hrachu, brukvovité zeleniny, kysaného zelí a sezamu. Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.

 

Celozrnné výrobky se i přes vysoký obsah nepříznivých fytátů vegetariánům doporučují - obsah železa v celozrnných cereáliích je téměř třikrát vyšší než ve výrobcích z bílé mouky. To znamená, že i když je polovina železa vázána, stále je k dispozici více než s bílým pečivem. Zda předmáčení luštěnin snižuje obsah fytátů a zároveň zvyšuje biologickou dostupnost železa, je stále diskutabilní.

 

Přestože jsou vegetariánské děti obecně dobře živené, jsou svým způsobem ohroženy. Zejména v kojeneckém věku by si matky vegetariánky měly dávat pozor na to, aby dítěti dávaly potraviny bohaté na železo.

 

Stálým prvkem jídelníčku by měly být potraviny bohaté na železo a potraviny bohaté na vitamín C, jako je paprika, růžičková kapusta, květák, pomerančová nebo citronová šťáva. Vaječný žloutek by měl být přidán třikrát týdně. Miminka se sice rodí s poměrně velkou zásobou železa, ale po půl roce věku se tato vyčerpá a mateřské mléko neobsahuje obzvlášť velké množství železa.

 

jídlo bohaté na železo

 

Nedostatek železa - co jíst?

Je vhodné se podívat na svůj jídelníček. Pokusíme se uvést, co konkrétně bychom měli podporovat, abychom dosáhli optimální hladiny železa v krvi. Především je vhodné zařadit do jídelníčku přírodní, a tedy snadno vstřebatelné produkty. Doporučuje se zejména zelenina a ovoce - včetně těch, které dodávají tělu vitamin C.

 

Je důležitou složkou stimulující asimilaci železa. Proto by měla být strava obohacena o větší množství ovoce a zeleniny, jako jsou například:

 • brokolice,
 • hrášek,
 • fazole,
 • citrusové plody,
 • jahody,
 • papriky,
 • rajčata.

Co kromě zeleniny a ovoce je vhodné jíst při nedostatku železa? Bohatým zdrojem tohoto prvku je také maso. Játra, která jsou v případě tohoto typu problémů noční můrou z dětství, by se měla stát trvalou součástí našeho jídelníčku.

 

Kromě toho se vyplatí sáhnout po vnitřnostech, stejně jako po rybách nebo krevetách. Dalšími prvky, které mohou zpestřit jídelníček, jsou proso, vejce, červená řepa, rukola nebo ořechy. Pokud jde o chléb, vybírejte celozrnný. 

 

 

Elementární železo - které si vybrat?

Nyní, když už víme, jaké potraviny je vhodné užívat, abychom snížili následky nedostatku železa, je vhodné se vrátit k otázce správného dávkování. Stručně představíme téma výběru zdravotnických prostředků, které umožňují dodávat a udržovat správnou hladinu železa.

 

Relativně nejdostupnějším přípravkem je již zmíněné elementární železo. V lékárnách je k dispozici ve formě perorální pastilky. Při nákupu tohoto produktu na vlastní pěst je třeba věnovat pozornost několika faktorům.

 

Nejdůležitější otázkou je samotný obsah elementárního železa ve výrobku, který chceme zvolit. To se může lišit v závislosti na výrobci a chemické formě přípravku. Při konzultaci s lékárníkem je samozřejmě třeba dbát na to, aby procento elementárního železa v přípravku bylo co nejvyšší. Pak máme vysokou šanci kompenzovat nedostatek železa. Je třeba mít na paměti, že nedostatek železa v těhotenství vylučuje použití některých přípravků.

 

Dobré vědět

V každém případě by použití tohoto typu zdravotnického prostředku měla předcházet konzultace s lékařem.

 

Elementární železo - vedlejší účinky

Pokud váháte, zda tento typ přípravku užívat - je nutné si přečíst tuto část článku. Zabýváme se otázkou nežádoucích účinků spojených s užíváním a nepříjemnostmi, které může způsobit užívání elementárního železa. Předpokládá se, že užívání elementárního železa nemá žádné vedlejší účinky, je-li užíváno v odpovídajícím množství.

 

To je způsobeno jeho vysokou vstřebatelností v našem těle. To se děje a probíhá velmi hladce. Je třeba zdůraznit, že tento proces trvá pro tělo dostatečně dlouho. Jeho konzumace nezpůsobuje žaludeční potíže ani jiné příznaky.

 

Elementární železo lze použít při léčbě anémie a nedostatku železa u těhotných žen a během menstruace. Díky lékařským osvědčením získaným v průběhu výzkumu se tento přípravek používá také k léčbě novorozenců.

 

Nedostatek železa

Z dlouhodobého hlediska může nedostatek železa způsobit již zmíněnou anémii. Lidé, kteří tento aspekt zanedbávají, se navíc potýkají se silným oslabením imunitního systému. To pak způsobuje náchylnost k nemocem a citlivější reakce kůže na podněty v podobě hematomů, modřin atd.

 

Naše tělesná estetika je také narušena. Pokožka ztrácí pružnost, objevují se modřiny pod očima. Svalová hmota se postupně snižuje a tkáně, jako jsou vlasy nebo nehty, jsou oslabené, křehké nebo se drolí.

 

Ať už je výčet problémů, které nedostatek železa způsobuje, jakkoli depresivní, je důležité si uvědomit, že tento problém je skutečný. Proto je důležité sledovat hladinu železa v těle, správně se stravovat a dostatečně odpočívat. V krizových situacích je však nutné obrátit se na odborníky a zahájit vhodnou léčbu.

 

anémie

 

Dávkování železa

Potřeba železa závisí na pohlaví, věku a dalších okolnostech. Zvýšená je například u těhotných žen. Vstřebávání železa se liší v závislosti na jeho zdroji. Prvek dodávaný z masa se vstřebává mnohem lépe než z rostlinných zdrojů.

 

Denní dávka železa při smíšené stravě (zeleninové a masové) by z důvodu omezeného vstřebávání měla být cca 10x vyšší, než je potřeba organismu. Zdravým lidem se doporučují následující denní dávky železa: 

 • těhotné ženy - 27 mg,
 • kojící ženy - 10 mg,
 • ženy do 50 let – 18 mg,
 • ženy nad 50 let - 10 mg,
 • muži - 10 mg,
 • dívky ve věku 13-18 - 15 mg,
 • chlapci ve věku 13-18 - 12 mg,
 • děti od 4 do 12 let - 10 mg,
 • děti od 1 do 3 let - 7 mg,
 • kojenci od 6 do 12 měsíců - 11 mg,
 • mladší kojenci - 0,3 mg.

Předávkování železem a vedlejší účinky

Stejně jako nedostatek může mít nadbytek železa v těle škodlivé účinky. Ve velkém množství mají soli železa toxické účinky. Poskytování prvku v příliš vysokých dávkách může způsobit gastrointestinální onemocnění. Zvyšuje se také riziko cukrovky a inzulinové rezistence.

 

Doplňování železa v tabletách nebo jiných formách může způsobit tmavou nebo černou stolici. Takový vedlejší účinek však ještě není důvodem k obavám.

 

Užívání vysokých dávek železa může způsobit gastrointestinální onemocnění, jako jsou:

 • epigastrické bolesti,
 • nevolnost,
 • průjem,
 • zácpa.

železo

 

Železo v těhotenství

Těhotné ženy musí věnovat zvláštní pozornost příjmu správné dávky železa. V těhotenství se zvyšuje potřeba železa a tento prvek je nezbytný pro správný vývoj mozku, nervového a krvetvorného systému i tkání plodu. Pokud vám hrozí nedostatek, může vám lékař doporučit suplementaci železa během těhotenství.

 

Interakce s jinými léky

Doplňky železa mohou ovlivnit fungování některých léků. Mimo jiné bylo zjištěno, že mohou bránit vstřebávání:

 • tetracyklinová a chinolonová antibiotika,
 • léky na Parkinsonovu chorobu - karbidopa, levodopa a methyldopa,
 • bisfosfonáty,
 • kaptopril,
 • penicilaminy,
 • tyroxin.

Inhibitory protonové pumpy – přípravek na překyselení žaludku – zase mohou narušovat vstřebávání železa.

 

Pokud pacient musí užívat některý z těchto léků, dávka železa by se měla užít alespoň 2 hodiny před nebo 4 hodiny po užití.

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.