+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Dýňová semínka - nutriční hodnoty a léčivé vlastnosti

|
Strava
Rostliny

Semínka, která podporují potenci, imunitu, obsahují mnohé vitamíny, minerály a zdraví prospěšné látky, pomáhají zlepšit náladu, podporují léčbu mnoha zdravotních problémů a ještě zasytí a dokonce skvěle chutnají? Ano, to jsou dýňová semínka.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Dýňová semínka - nutriční hodnoty a léčivé vlastnosti
5 nejdůležitějších bodů článku
 • Jaké jsou výživové vlastnosti dýňových semínek
 • Zlepšení nálady pomocí dýňových semínek
 • Dýňová semínka a imunita
 • Jak dýňové semínka ovlivňují mužskou výkonnost 
 • Jak využít dýňové semínka v kuchyni

Dýňová semínka mají řadu cenných výživových hodnot, z nichž nejvýznamnější je vysoký obsah zinku - patří k nejbohatším zdrojům tohoto prvku. Dýňová semínka mají léčivé vlastnosti, které ocení každý - zlepšují sexuální výkonnost a plodnost mužů, podporují imunitu, snižují riziko aterosklerózy a příznivě působí na stav vlasů a nehtů. To však není vše - podívejte se na další zdraví prospěšné účinky dýňových semínek.

 

Dýňová semínka lze zakoupit jak ve slupce, tak již vyloupaná, syrová nebo lehce opražená. Můžete si je také sami obstarat a pak je oloupat (a dýni použít k vaření) a mlsat tohle, například místo nezdravých svačinek. 

 

Po dýňových semínkách se vyplatí sahat co nejčastěji, protože patří k nejzdravějším semínkům, která nám příroda nadělila. Dýňová semínka jsou nejen bohatá na živiny, ale mají také cenné zdravotní vlastnosti.

 

Jaké výživové vlastnosti mají dýňová semínka?

Dýňová semínka obsahují řadu zdraví prospěšných látek, mezi něž patří vitaminy i minerály.

 

Výživové hodnoty dýňových semínek (na 100 g):

 • Energetická hodnota - 559 kcal
 • Celkový obsah bílkovin - 30,23 g
 • Tuk - 49,05 g
 • Sacharidy - 10,71 g (včetně jednoduchých cukrů 1,40 g)
 • Vláknina - 6,0 g
 • Vitamin C - 1,9 mg
 • Thiamin - 0,273 mg
 • Riboflavin - 0,153 mg
 • Niacin - 4,987 mg
 • Vitamin B6 - 0,143 mg
 • Kyselina listová - 58 µg
 • Vitamin A - 16 IU
 • Vitamin E - 2,18 mg
 • Vitamin K - 7,3 µg
 • Vápník - 46 mg
 • Železo - 8,82 mg
 • Hořčík - 592 mg
 • Fosfor - 1233 mg
 • Draslík - 809 mg
 • Sodík - 7 mg
 • Zinek - 7,81 mg
 • Nasycené mastné kyseliny - 8,659 g
 • Mononenasycené mastné kyseliny - 16,242 g   
 • Polynenasycené mastné kyseliny - 20,976 g

 

dýňové semínka

 

Dýňová semínka prospívají imunitě

Konzumace dýňových semínek může mít příznivý vliv na imunitu a snižovat náchylnost k infekcím. Důvodem je vysoký obsah zinku, který, jak prokázaly četné studie, podporuje imunitní systém tím, že se podílí na tvorbě a urychlování T lymfocytů, patřících mezi nejdůležitější imunitní buňky.

 

Častým důsledkem nedostatku zinku je oslabení imunitního systému v důsledku zhoršené funkce makrofágů, neutrofilů a NK buněk. Lidé trpící nedostatkem zinku častěji onemocní, zejména virovými infekcemi - chřipkou a nachlazením - a zápalem plic. Na škodu není ani rozhodnutí dát šanci bylinnému čaji, jako je například ten náš konopný na podporu imunity.

 

Dýňová semínka se však vyplatí jíst nejen jako prevenci, ale i během nachlazení: studie naznačují, že zinek zkracuje dobu trvání infekce způsobené rhinoviry, protože jim brání v uchycení na nosní sliznici.

 

Také pro podporu imunity a celkového zdraví a správného fungování organismu doporučujeme přírodní doplňky stravy jako například CBD oleje nebo kapsle, řasy jako jsou spirulina a chlorella nebo naše speciální mixy hořčíku Magnesium - PRO SPÁNEK nebo Magnesium - PRO ENERGII.

 

 

Dýňová semínka pro krásnou pleť, vlasy a nehty

Pravidelná konzumace dýňových semínek má díky vysokému obsahu zinku pozitivní vliv na stav vaší pokožky, vlasů a nehtů. Nedostatek tohoto prvku oslabuje vlasové folikuly, a proto vlasy rychleji vypadávají.

 

Příznivě působí také na pokožku a nehty - nejen díky zinku, ale také díky vitaminu A, vitaminům skupiny B a minerálním látkám obsaženým v dýňových semínkách.

 

TIP na související článek: Chia semínka - vlastnosti, přínosy, nutriční hodnoty

 

Mohou dýňová semínka zabránit rakovině plic?

Dýně, její dužina i semena, mohou mít určitý vliv na snížení rizika vzniku rakoviny plic. Je to dáno vysokým obsahem karotenoidů a inhibitorů proteáz, což jsou silné antioxidanty.

 

Studie ukázaly, že u nutkavých kuřáků, kteří konzumují značné množství dýně, ale i tykve nebo cukety, je riziko rakoviny plic téměř dvakrát nižší než u kuřáků, kteří tuto zeleninu nekonzumují.

 

Dýňová semínka zlepšují mužskou sexuální výkonnost

Dýňová semínka jsou vynikajícím zdrojem zinku, který je nezbytný pro správné fungování mužského reprodukčního systému. Potřeba zinku je u mužů mnohem vyšší než u žen a podle Národní rady pro výzkum činí 15 mg.

 

U mužů může nedostatek zinku vést ke snížení hladiny testosteronu, hypogonadismu, zhoršení a ztrátě plodnosti nebo snížení počtu a životaschopnosti spermií. Bylo zjištěno, že muži se sníženou koncentrací testosteronu a nižším počtem spermií mají výrazný nedostatek tohoto prvku a doplňování 60 mg po dobu 50 dnů vede ke zvýšení testosteronu a počtu spermií o 8-20 milionů/ml.

 

Je třeba připomenout, že zinek také zabraňuje zánětu a hypertrofii prostaty, stejně jako omega-3 mastné kyseliny a velké množství fytosterolů obsažených v dýňových semínkách.

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS obsahující i extrakt z dýňových semínek, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus

 

Dýňová semínka mohou zabránit ateroskleróze

Dýňová semínka se skládají z 30-40 % z oleje bohatého na fytosteroly a nenasycené mastné kyseliny, které nejenže mohou zabránit zánětu nebo hypertrofii prostaty. Fytosteroly jsou látky, které snižují sérovou hladinu "špatného" LDL cholesterolu a zabraňují tak vzniku aterosklerotických změn v cévách.

 

Také nenasycené mastné kyseliny zabraňují hromadění cholesterolových usazenin v tkáních, a tím zabraňují ateroskleróze.

 

Dýňová semínka zlepšují náladu 

Dýňová semínka se umístila na prvním místě v seznamu potravin zlepšujících náladu. Podle dietoložky Sarah Schenkerové a nutriční psycholožky Christy Fergussonové jsou potraviny jako dýňová semínka a chia semínka, ale také losos, rýže, kokos, špenát, chřest a cizrna těmi potravinami, po kterých je vhodné sáhnout v krizi.

 

Hořčík obsažený v dýňových semínkách je skvělý pro nervový systém. Při jeho nedostatku se mohou objevit depresivní stavy, ale i úzkost, bolesti hlavy a migrény. Dýňová semínka jsou také vynikajícím zdrojem draslíku, bez kterého by nervový systém nemohl fungovat.

 

Dýňová semínka na odčervení

Dýňová semínka lze použít k odčervení dospělých i dětí, aniž by způsobovala vedlejší účinky. Jejich antiparazitární účinek je způsoben přítomností cucurbitacinu. Ten snadno proniká do parazitů a paralyzuje jejich nervový systém.

 

Tato látka také urychluje proces odstraňování červů z trávicího traktu. Tímto způsobem můžeme dlouhodobě působit mimo jiné proti ozbrojeným i neozbrojeným tasemnicím, hlísticím, lidským škrkavkám a měchovcům, a to bez obav z předávkování nebo toxicity (cucurbitacin se nevstřebává z trávicího traktu a nedráždí střevní sliznici).

 

Dýňová semínka a cukrovka

Vědci potvrdili potenciální antidiabetické vlastnosti dýňových semínek. Olej obsažený v syrových dýňových semínkách může být zdrojem tokoferolu, jehož antihyperglykemický účinek při léčbě diabetu 2. typu byl zkoumán na krysím modelu.

 

Ve studii byly pozorovány účinky extraktu ze semen na glykemický a inzulinový profil a na stupeň peroxidace lipidů. Byl prokázán antihyperglykemický účinek extraktu z dýňových semen a pozitivní terapeutický efekt u diabetu 2. typu.

 

Je třeba vědět, že dýně je v čínské medicíně tradičním léčivem a někdy se doporučuje ke zmírnění příznaků některých chronických onemocnění způsobených cukrovkou.

 

Dýňová semínka na hubnutí? Kolik kalorií mají dýňová semínka?

Dýňová semínka jsou poměrně kalorická - 100 g sušených semínek obsahuje 559 kcal a téměř 50 g tuku. Měla by se tedy jíst s mírou, zejména při dietě. Jejich přidání v malém množství do jogurtu nebo müsli však vaší postavě rozhodně neuškodí. Optimální denní porce dýňových semínek, kterou můžete sníst, aniž byste ohrozili svou postavu, je 30 g.

 

dýňová semínka použití v kuchyni

 

Dýňová semínka - použití v kuchyni

Dýňová semínka lze konzumovat čerstvá (hned po vydlabání z dýně) nebo sušená. Jsou skvělá do pokrmů, při pečení se používají na posyp a v cukrářství jako přísada do koláčů a také do cereálních směsí. Nemělo by se na ně zapomínat při pečení domácího chleba.

 

Semínka si můžete sami upéct. Nejprve je dobře omyjte a poté je rozložte na plech. Pečte je při 190°C 20-30 minut, dokud nejsou suchá. Podle chuti je můžete osolit.

 

Dýňová semínka - jak nakupovat a skladovat?

Při nákupu dýňových semínek se ujistěte, že nebyla dovezena z Číny - je vysoká pravděpodobnost, že jejich kvalita bude nižší než u semínek z našich českých dýní, a protože musí být během dlouhé přepravy konzervována, mohou obsahovat zdraví škodlivé látky.  Je lepší sáhnout po našich domácích dýňových semínkách.

 

Dýňová semínka lze koupit loupaná i neloupaná, syrová, pražená i nesolená. Nejzdravější budou ta neloupaná, protože jsou přirozeně chráněna před žluknutím. Po pražených raději nesahejte, protože mohou obsahovat karcinogenní akrylamid. Tato látka vzniká mimo jiné při pražení.

 

Neměli byste si vybírat semínka, která mají zažloutlou skořápku, protože to naznačuje, že jsou stará.

 

Dýňová semínka obsahují vysokou koncentraci tuku, a proto je nejlépe uchovávat je v chladničce (ve spodní zásuvce). Jinak mohou žluknout.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.