+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Vitamín B2 neboli riboflavin - proč je důležitý pro naše tělo?

Vitaminy a minerály

Vitamín B2, známý také jako riboflavin je potřebný vitamín pro správné fungování našeho těla. Jaké jsou jeho benefity a rizika? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Vitamín B2 neboli riboflavin - proč je důležitý pro naše tělo?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to riboflavin 
 • Jaké jsou účinky vitaminu B2 
 • Kde se vyskytuje riboflavin v potravinách 
 • Nedostatek vitaminu B2 
 • Dávkování a rizika vitaminu B2 

 

Vitamín B2 neboli riboflavin je pro lidské zdraví nezbytný vitamín skupiny B. Mezi zdraví prospěšné účinky riboflavinu patří podpora buněčných funkcí, které dodávají tělu energii a umožňují mu efektivně pracovat.

 

Co je to riboflavin?

Vitamín B2, nazývaný také riboflavin, je důležitý vitamín, který v těle působí také jako antioxidant. Protože se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, je stejně jako všechny vitamíny skupiny B nutné vitamín B2 získávat zdravou stravou a často jej doplňovat - ideálně každý den - aby nedocházelo k jeho nedostatku.

 

Všechny vitamíny skupiny B pomáhají trávit a získávat energii z přijímaných potravin. Toho dosahují přeměnou živin ze sacharidů, tuků a bílkovin na využitelnou energii ve formě "ATP". Z tohoto důvodu je vitamín B2 potřebný pro fungování každé jednotlivé buňky ve vašem těle.

 

Proto může nedostatek vitamínu B2 neboli nedostatek potravin obsahujících riboflavin ve stravě přispívat k řadě závažných vedlejších účinků, včetně anémie, únavy a zpomaleného metabolismu.

 

riboflavin vzorec

vzorec riboflavinu (vitamínu B2)

 

Účinky vitamínu B2 

Mezi role vitamínu B2 patří:

 • udržování zdravé krevní buňky,
 • zvyšování hladiny energie,
 • usnadňuje zdravý metabolismus,
 • zabraňování poškození volnými radikály,
 • přispívá k růstu,
 • ochrana zdraví kůže a očí a mnoho dalšího. 

Vitamín B2 se používá v kombinaci s dalšími vitamíny skupiny B, které tvoří "komplex vitamínů skupiny B". B2 musí být v těle přítomen v dostatečně vysokém množství, aby ostatní vitamíny skupiny B, včetně B6 a kyseliny listové, mohly správně plnit svou funkci. 

 

Všechny vitamíny skupiny B plní důležité funkce, mimo jiné přispívají ke zdraví nervů, srdce, krve, kůže a očí, snižují záněty a podporují hormonální funkce.

 

Věděli jste?

Jednou z nejznámějších funkcí vitamínů skupiny B je udržování zdravého metabolismu a trávicího systému.

 

Bylo prokázáno, že vitamín B2/riboflavin působí jako antioxidační živina. Pomáhá předcházet peroxidaci lipidů a oxidačnímu poškození, které přispívají k chronickým zdravotním problémům, jako jsou kardiovaskulární a neurologická onemocnění. 

 

Vitamín B2 hraje také důležitou roli v enzymatických reakcích. Existují dvě koenzymové formy riboflavinu: flavin mononukleotid a flavin adenindinukleotid.

 

Zdravotní benefity vitamínu B2 

Vitamín B2 má hned několik zdravotních benefitů. Od napomáhání proti bolestech hlavy až po ochranu pokožky. 

 

Pomáhá předcházet bolestem hlavy, včetně migrény

Vitamín B2 je osvědčenou metodou pro řešení bolestivých migrenózních bolestí hlavy. Lékaři běžně předepisují riboflavin ve vysokých dávkách 400 miligramů denně po dobu nejméně tří měsíců jako preventivní léčbu bolestí hlavy nebo jako lék pro ty, kteří pravidelně zažívají závažné záchvaty migrény.

 

Bylo prokázáno, že doplňování riboflavinu, zejména pokud máte známý nedostatek vitamínu B2, je přirozeným prostředkem proti bolestem hlavy a snižuje četnost migrén. Jeden přehled 11 článků dospěl k závěru, že doplňování riboflavinu je účinné při snižování délky trvání a frekvence příznaků migrény s minimálním rizikem vedlejších účinků. 

 

Podobná zjištění přinesla i další studie, která ukázala, že užívání vysokých dávek riboflavinu snížilo frekvenci migrény na polovinu a snížilo potřebu užívání léků již po třech měsících léčby.

 

migréna B2

 

Pomáhá podporovat zdraví očí

Studie ukazují, že nedostatek riboflavinu zvyšuje riziko některých očních problémů, včetně glaukomu. Glaukom je hlavní příčinou ztráty zraku/oslepnutí. Vitamín B2 může pomoci předcházet očním poruchám, včetně šedého zákalu, keratokonu a glaukomu.

 

Výzkum ukazuje souvislost mezi lidmi, kteří konzumují dostatek riboflavinu, a sníženým rizikem očních poruch, které se mohou objevit s přibývajícím věkem.

 

K léčbě očních poruch se riboflavinové kapky aplikují na povrch rohovky pacienta, který trpí glaukomem. Díky tomu může vitamín proniknout rohovkou a při použití světelné terapie zvýšit její pevnost.

 

TIP: Objevte sílu kompletního spektra vitamínů skupiny B s naším Herbalus VITAMIN B-KOMPLEXEM! Každá tableta obsahuje vyváženou kombinaci B1, B2, B3, B4, B5 a B6, které společně podporují vaši energii, metabolismus a celkové zdraví.

 

 

Srdeční zdraví 

Jedním z nejpůsobivějších účinků riboflavinu je jeho silný vliv na zdraví srdce. Riboflavin působí tak, že reguluje hladinu homocysteinu, aminokyseliny, která se nachází v celém těle.

 

Když se homocystein hromadí v krvi, může způsobit zúžení tepen a prudce zvýšit riziko srdečních onemocnění, proto je životně důležité mít hladinu homocysteinu pod kontrolou.

 

Několik studií prokázalo přímý vliv riboflavinu na zdraví srdce. Například jeden zvířecí model publikovaný v časopise Heart International ukázal, že léčba riboflavinem pomohla zlepšit srdeční funkce u potkanů se srdečním selháním způsobeným cukrovkouJiné studie mezitím také zjistily, že nedostatek riboflavinu se častěji vyskytuje u lidí se srdečním onemocněním a jeho nedostatek by mohl být spojen s vyšším rizikem vrozených srdečních vad.

 

vitamin B2 riboflavin

 

Může pomoci při prevenci a léčbě anémie

Anémie je způsobena několika faktory, včetně snížené tvorby červených krvinek, neschopnosti přenášet kyslík do krve a ztráty krve. Je pro vás riboflavin dobrý nebo špatný, pokud trpíte anémií? Vitamín B2 se podílí na všech těchto funkcích a pomáhá předcházet případům anémie a léčit je.

 

Vitamín B2 je nezbytný pro syntézu steroidních hormonů a tvorbu červených krvinek. Pomáhá také při přenosu kyslíku do buněk a pomáhá mobilizovat železo. Pokud lidé trpí nedostatkem riboflavinu a nemají ve stravě dostatek vitamínu B2, jsou více ohroženi vznikem anémie a srpkovité anémie.

 

Nízká hladina vitamínu B2 souvisí s oběma těmito stavy, které zahrnují nedostatečné využití kyslíku a problémy s tvorbou červených krvinek. Tyto stavy mohou mít za následek únavu, dušnost, neschopnost cvičit a další.

 

Výzkum naznačuje, že vitamín B2 také účinně pomáhá snižovat vysoké množství homocysteinu v krvi. K tomuto stavu dochází, když někdo není schopen přeměnit chemickou látku homocystein přítomnou v krvi na aminokyseliny, které může tělo využít. Bylo prokázáno, že doplňování vitamínu B2 (riboflavinu) pomáhá tento stav napravit a vyrovnat hladinu homocysteinu.

 

Udržení správné hladiny energie

Riboflavin je považován za důležitou složku mitochondriální energie. Vitamín B2 je v těle využíván k energetickému metabolismu potravin a k udržení správné funkce mozku, nervů, trávicího traktu a hormonů. Proto je riboflavin velmi důležitý pro růst a obnovu organismu.

 

Bez dostatečně vysoké hladiny riboflavinu dochází k jeho nedostatku a molekuly obsažené v sacharidových, tukových a bílkovinných potravinách nejsou schopny být správně stráveny a využity jako "palivo", které udržuje tělo v chodu. Tento typ tělesného "paliva" se nazývá ATP (neboli adenosintrifosfát). Převažující úlohou mitochondrií je produkce ATP.

 

Vitamín B2 je potřebný k tomu, aby se bílkoviny štěpily na aminokyseliny, tuky a sacharidy ve formě glukózy. To pomáhá přeměnit živiny z potravy na využitelnou tělesnou energii, která pomáhá udržovat zdravý metabolismus.

 

Riboflavin je také potřebný pro regulaci správné činnosti štítné žlázy a funkce nadledvinek. Nedostatek riboflavinu může zvýšit pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy. Je také užitečný při zklidňování nervového systému, boji s chronickým stresem a regulaci hormonů, které řídí chuť k jídlu, energii, náladu, teplotu a další.

 

TIP: Pokud Vás trápí nedostatek energie zkuste naše MAGNESIUM PRO ENERGII, které díky extraktům z yerby maté a zeleného čaje dodáte organismu energii, vitalitu, zlepšíte své kognitivní funkce, osvěžíte tělo a odbouráte vyčerpání a únavu.

 

 

Poskytuje antioxidační vlastnosti a chrání před rakovinou

Studie zjistily, že příjem vitamínu B2 nepřímo souvisí s některými nejčastějšími typy rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a prsu. Vitamín B2 prospívá imunitnímu systému, protože působí jako antioxidant, který kontroluje přítomnost škodlivých volných radikálů v těle.

 

Vitamín B2 riboflavin je nezbytný pro tvorbu antioxidantu zvaného glutathion, který působí jako ničitel volných radikálů a také detoxikuje játra. Volné radikály jsou tím, co v těle stárne. Když se nekontrolovaně šíří, může to mít za následek vznik různých onemocnění.

 

Vitamín B2 se podílí na obraně proti nemocem tím, že udržuje zdravou sliznici v trávicím traktu, kde je uložena velká část imunitního systému. Zdravý trávicí systém umožňuje tělu vstřebat a využít co nejvíce živin ze stravy. Nedostatek riboflavinu tak může znamenat méně živin, které jsou správně využívány pro tělesnou energii.

 

Riboflavin a další vitamíny skupiny B jsou v předběžných studiích dávány do souvislosti s tím, že pomáhají předcházet některým typům rakoviny - včetně rakoviny tlustého střeva, jícnu, děložního čípku, prsu a prostaty.

 

Ačkoli je ještě zapotřebí dalšího výzkumu, abychom znali přesnou úlohu riboflavinu v prevenci rakoviny, v současné době se vědci domnívají, že vitamín B2 působí na minimalizaci účinků karcinogenů způsobujících rakovinu a oxidačního stresu způsobeného volnými radikály.

 

Může pomoci předcházet neurologickým onemocněním

Důkazy naznačují, že vitamín B2 může mít neuroprotektivní účinek a poskytovat ochranu před některými neurologickými poruchami, jako je Parkinsonova choroba, migréna a roztroušená skleróza. Vědci předpokládají, že vitamín B2 hraje roli v některých drahách, u nichž se předpokládá, že jsou narušeny při neurologických poruchách. 

 

Věděli jste?

Vitamín B2 například slouží jako antioxidant a napomáhá tvorbě myelinu, funkci mitochondrií a metabolismu železa.

 

Chrání vlasy a pokožku

Vitamín B2 riboflavin hraje roli při udržování hladiny kolagenu, který tvoří zdravou pokožku a vlasy. Kolagen je potřebný k udržení mladistvé struktury pokožky a k prevenci jemných linek a vrásek. Nedostatek riboflavinu může způsobit, že rychleji zestárneme.

 

Některé výzkumy naznačují, že riboflavin může zkrátit dobu potřebnou k hojení ran, zmírnit záněty kůže a popraskané rty a pomoci přirozeně zpomalit projevy stárnutí.

 

Použití v tradiční medicíně 

Ještě předtím, než byl vitamin B2 vědci izolován, doporučovali vyznavači tradičních medicínských systémů, jako je ájurvéda, potraviny s vysokým obsahem vitamínů skupiny B pro zlepšení energie, fungování nervového systému a zdraví očí, kůže, vlasů a jater. 

 

Potraviny obsahující vitamín B2, včetně masa, orgánových mas, jako jsou játra, mléčných výrobků, vejce, ořechy, houby a zelená zelenina, byly považovány za důležité pro zpomalení procesu stárnutí a podporu růstu u mladých lidí.

 

Tyto potraviny se dodnes doporučují lidem s migrénami, chudokrevností, pomalým metabolismem a oslabeným imunitním systémem. V tradiční čínské medicíně jsou potraviny s vitamínem B2 považovány za nezbytné pro zvládání stresu a pro pomoc tělu při využívání dalších živin, včetně kyseliny listové a vitamínu B12

 

Pro udržení zdravé hladiny červených krvinek, prevenci únavy a podporu metabolismu se doporučuje, aby vyvážená strava obsahovala potraviny B2, jako je maso, orgánové maso, vejce, sója (fermentované druhy), špenát, červená řepa, brokolice, houby shiitake a tempeh.

 

Riboflavin v potravinách 

Ačkoli se vitamín B2/riboflavin nachází především v mase a mléčných výrobcích, dalšími zdroji riboflavinu nalezneme i v rostlinných potravinách, jako jsou luštěniny, zelenina, ořechy a obiloviny.

 

Riboflavin a další vitamíny skupiny B se obvykle nacházejí také ve většině obohacených celozrnných a obohacených sacharidových výrobků, včetně chleba, cereálií, müsli tyčinek a těstovin. Obvykle jsou tyto potraviny obohaceny o vitamíny a minerální látky, včetně vitamínu B2 riboflavinu, poté, co byly zpracovány a mnoho přirozeně se vyskytujících živin bylo odstraněno nebo zničeno.

 

Protože mnoho lidí běžně konzumuje balené a rafinované sacharidové výrobky, je to hlavní důvod, proč je většina dospělých schopna ve většině situací splnit denní potřebu riboflavinu a vyhnout se jeho nedostatku. 

 

Když získáváte vitamín B2 tímto způsobem, konzumujete syntetickou verzi tohoto vitamínu, která byla do potravin záměrně přidána. Výrobky, které synteticky přidávají vitamíny a minerální látky, mají na obalu uvedeno "obohacený". To je rozdíl od nezpracovaných výrobků, které přirozeně obsahují vitamíny skupiny B, jako je maso, vejce a mořské řasy.

 

TIP: Vyzkoušejte naší CHLORELLU, která obsahuje velké množství kyseliny listové, vitamínu B12, železa a tím napomáhá detoxikovat organismus.

 

chlorella

 

Nedostatek vitamínu B2

Nedostatek tohoto klíčového vitamínu se může vážně projevit na mnoha aspektech zdraví. Samotný nedostatek riboflavinu je však velmi vzácný. Naopak, nedostatek riboflavinu je často spojen s nedostatkem dalších ve vodě rozpustných vitamínů, jako je thiamin (B1) a niacin (B3).

 

Alkoholici jsou vystaveni většímu riziku nedostatku jak kvůli sníženému příjmu, tak kvůli zhoršenému vstřebávání vitamínů. Kromě toho mohou být ve zvýšeném riziku osoby, které nekonzumují maso nebo mléčné výrobky, a osoby s dietními omezeními.

 

Mezi nejčastější příznaky nedostatku riboflavinu patří:

 • bolest v krku,
 • praskliny na rtech a v koutcích úst,
 • oteklý jazyk,
 • šupinatá kůže,
 • zarudnutí sliznice úst a krku,
 • slabost.

Hladina riboflavinu se obvykle nezahrnuje do běžných krevních testů, proto je důležité, abyste se poradili se svým lékařem, pokud zaznamenáte nějaké příznaky nebo máte zvýšené riziko nedostatku riboflavinu. Společně můžete určit nejlepší postup léčby, abyste zajistili dostatečný příjem riboflavinu, který odpovídá vašim potřebám.

 

Riboflavin v těhotenství

Riboflavin neboli vitamín B2 je v těhotenství nezbytný, protože podporuje vývoj kostí, svalů a nervů dítěte. Riboflavin se nachází mimo jiné v mléce, mase a obohacených snídaňových cereáliích. 

 

Suplementace riboflavinu v těhotenství většinou není nutná, pokud jídelníček zahrnuje různé mléčné výrobky, libové maso, vejce, zelenou zeleninu a obohacené obiloviny a zrna. Většina prenatálních vitamínů také poskytuje referenční příjem riboflavinu. 

 

U některých žen je však riziko nedostatku riboflavinu vyšší, například u žen, které dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu, u žen s intolerancí laktózy a u žen s anorexií.

 

Věděli jste?

Mezi příznaky nedostatku riboflavinu patří anémie, dermatitida a bolestivé a popraskané rty.

 

dermatitida vitamin B2

 

Vitamín B2 pro děti

Riboflavin je pravděpodobně bezpečný pro většinu dětí, pokud je konzumován v množstvích, která se běžně vyskytují v potravinách

 

Dávkování vitamínu B2 

Riboflavin je důležitá živina, která se nachází v mnoha potravinách. Dávkování riboflavinu, které by mělo být denně konzumováno, se nazývá doporučená denní dávka (DDD). Pro dospělé muže je DDD 1,3 mg denně. Pro dospělé ženy je DDD 1,1 mg denně. Během těhotenství je DDD 1,4 mg a během kojení je DDD 1,6 mg. Doporučené množství pro děti závisí na věku.

 

Riboflavin je k dispozici také v doplňcích stravy. Užívání riboflavinových doplňků s jídlem zvýší množství, které tělo absorbuje. Poraďte se s lékařem, abyste zjistili, jaká dávka by mohla být pro konkrétní stav nejvhodnější.

 

zdroje vitamínu B2

 

Rizika vitamínu B2 

Za normálních okolností je vitamín B2 považován za bezpečný. Předávkování je nepravděpodobné, protože tělo může vstřebat až přibližně 27 miligramů riboflavinu a případné další množství vyloučí močí. 

 

Před užíváním jakýchkoli doplňků je však důležité poradit se s lékařem, zejména proto, že mohou interferovat s jinými léky.

 

Dobré vědět

Doplňky stravy mohou interagovat s jinými léky a mohou ovlivnit účinnost některých léků, např. anticholinergních léků a tetracyklinu.

 

Závěr

Vitamín B2, známý též jako riboflavin, je nezbytný pro správné fungování těla a zajištění mnoha důležitých procesů. Jeho schopnost působit jako antioxidant a podílet se na enzymatických reakcích zajišťuje ochranu před oxidačním stresem, podporuje zdravé srdeční funkce, trávení, energetický metabolismus a vývoj nervového systému. Nedostatek riboflavinu může vést k řadě zdravotních problémů, jako je únava, anémie, problémy se zrakem a metabolismem.

 

Přestože vitamín B2 je běžně přítomen v mnoha potravinách a jeho nedostatek je vzácný, je důležité zajistit dostatečný příjem tohoto vitamínu prostřednictvím vyvážené stravy. V případě, že máte obavy z nedostatečného příjmu nebo se vyskytují zdravotní potíže, je vhodné konzultovat situaci s lékařem, aby byl zajištěn správný a individuální přístup ke stravování a případné suplementaci.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://draxe.com/nutrition/vitamin-b2/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/riboflavin-vitamin-b2/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219561

https://www.babycenter.com/pregnancy/diet-and-fitness/riboflavin-in-your-pregnancy-diet_672