+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Vitamin B6 - vlastnosti, výskyt účinky, příznaky nedostatku a nadbytku

|
Vitaminy a minerály

Vitamin B6 neboli také pyridoxin je látka, která se váže na bílkovinné části celé řady enzymů a umožňuje jejich katalytickou aktivitu, což znamená, že pomáhá urychlovat metabolické reakce a chemické reakce v buňkách.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Vitamin B6 - vlastnosti, výskyt účinky, příznaky nedostatku a nadbytku

Vitamin B6 je nezbytnou látkou pro správné fungování organismu. Podílí se na mnoha klíčových procesech, je zodpovědný za fungování nervového systému, ovlivňuje krevní tlak a spánkový proces. Zjistěte, které potraviny jsou přirozenými zdroji vitaminu B6 a jak se projevuje jeho nedostatek.

 

Vitamin B6 - vlastnosti

Vitamin B6, označovaný také jako pyridoxin, je jedním z vitaminů skupiny B. Stejně jako ostatní sloučeniny patřící do této skupiny je vitamin B6 rozpustný ve vodě. Látka se dodává v šesti variantách: jako pyridoxin, pyridoxal, pyridoxamin nebo fosfátové estery ostatních tří sloučenin.

 

Vitamin B6 se do krve vstřebává z trávicího traktu, proto musí být tělu dodáván s potravou. Poté se ukládá v játrech, ledvinách, svalech a mozku. Malé množství vitaminu B může být syntetizováno také ve střevech.

 

Jakou funkci má v těle?

Vitamin B6 hraje velmi důležitou roli ve fungování lidského těla. Je iniciátorem a regulátorem více než 100 enzymů, které ovlivňují průběh klíčových biochemických reakcí. Přínos vitaminu B6 je zásadní pro procesy, jako jsou:

 • metabolismus aminokyselin a syntézu bílkovin a nukleových kyselin, které jsou nezbytné pro normální růst a vývoj,
 • metabolismus sacharidů, tuků a dusíkatých látek,
 • syntézu glykogenu,
 • syntézu hormonů serotoninu, melatoninu a adrenalinu, což má vliv na fungování nervového systému,
 • produkci hemoglobinu,
 • regulace hladiny cysteinu v těle - jeho nadbytek může přispívat k rozvoji aterosklerózy,
 • tvorbu protilátek, na nichž závisí imunita organismu.

Vitamin B6 má také důležitou funkci při vstřebávání hořčíku. Vitamin B6 může zvýšit příjem hořečnatých iontů o 20 až 40 %. Vitamin B6 také pomáhá při léčbě anémie a onemocnění ledvin tím, že působí proti tvorbě ledvinových kamenů. Dostatečná hladina vitaminu B6 v těle také pomáhá snižovat nežádoucí účinky dlouhodobých léků.

 

Vitamin B6 také podporuje imunitní systém a přispívá k udržení správného krevního tlaku, srdeční činnosti a svalových kontrakcí. Vitamin B6 také pomáhá zmírnit příznaky premenstruačního syndromu a menstruační bolesti.

 

Vitamin B6 - výskyt 

Vitamin B6 se nachází v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Mezi nejbohatší zdroje vitaminu B6 patří pohankové kroupy a pšeničné otruby a klíčky. Významné množství obsahuje také maso a uzeniny, zejména kuřecí a krůtí. 

 

V čem se nachází vitamin B6?

Vitamin B6 se nachází také v:

 • hovězí a vepřová játra,
 • ryby - losos, makrela, treska,
 • celozrnný chléb,
 • hnědá rýže,
 • bulgurová kaše,
 • vejce,
 • mléko, jogurt,
 • sóji,
 • tapioka,
 • ovoce - banány, kiwi, pomeranče, jahody, maliny, rybíz,
 • zelenina - bílé fazole, brokolice, mrkev, růžičková kapusta, bílé zelí, artyčoky.

 

Nedostatek vitaminu B6 - jak se projevuje a co způsobuje?

Protože se vitamin B6 nachází v mnoha potravinách, které jsou součástí naší každodenní stravy, je jeho nedostatek poměrně vzácný. Pokud je však hladina vitaminu B6 v těle příliš nízká, mohou se objevit následující příznaky:

 • anémie
 • snížená imunita a častější infekce,
 • poruchy spánku, problémy se soustředěním,
 • nervozita, apatie, zhoršení nálady,
 • brnění, třes nebo necitlivost končetin,
 • kožní změny - zarudnutí, odlupování,
 • lupy a vypadávání vlasů.

Nedostatek vitaminu B6 může způsobit řadu onemocnění, včetně:

 • ledvinové kameny
 • neurologické poruchy
 • makrocytární anémie,
 • u dětí, vývojové poruchy, epileptické poruchy, kostní abnormality.

Je však třeba mít na paměti, že výše uvedené příznaky mohou být také důsledkem nedostatku jiných vitaminů skupiny B. Pokud tedy příznaky přetrvávají nebo se objeví jiné znepokojující příznaky, je třeba vyhledat lékaře, aby potvrdil nebo vyloučil avitaminózu a doporučil vhodnou léčbu nebo doplnění stravy. Jedním z testů, které se provádějí při podezření na nedostatek vitaminu B6, je test na hladinu homocysteinu.

 

 

Předávkování vitaminem B6 - jaké příznaky vyvolává?

Předávkování vitaminem B6 je velmi vzácné - obvykle k němu dochází v důsledku nevhodné suplementace, kdy překročíme dávku 200 mg syntetického pyridoxinu denně. Při užívání jakýchkoli přípravků je proto důležité dodržovat doporučené denní dávky, protože nadbytek vitaminu B6 může mít vážné následky:

 • degenerace nervové tkáně,
 • poruchy metabolismu aminokyselin,
 • problémy s motorickou koordinací,
 • svalová slabost, omezená chůze,
 • neustálý pocit chladu,
 • pocit mravenčení v končetinách.

Vitamin B6 - dávkování. Jaká je potřeba vitaminu B6?

Doporučená denní dávka vitaminu B6 závisí především na věku, pohlaví a celkovém zdravotním stavu.

 

Denní potřeba vitaminu B6

 

Děti od 1 do 3 let

0,5 mg

Děti od 4 do 6 let

0,6 mg

Děti od 7 do 9 let

1 mg

Dívky od 10 do 18 let

1,2 mg

Chlapci ve věku 10 až 12 let

1,2 mg

Chlapci ve věku 13 až 18 let

1,3 mg

Ženy ve věku 19 až 50 let

1,3 mg

Ženy starší 50 let

1,5 mg

Těhotné ženy

1,9 mg

Kojící ženy

2 mg

Muži od 19 do 50 let

1,3 mg

Muži starší 50 let

1,7 mg

 

Vitamin B6, často označovaný také jako pyridoxin, je látka, která je nezbytná pro správné fungování organismu. Podílí se na mnoha důležitých biochemických procesech, je zodpovědný za fungování nervového systému, ovlivňuje krevní tlak, činnost srdce a svalové kontrakce a podporuje imunitu.

 

Produkt pro lepší spánek

 

Benefity vitaminu B6 

Vitamin B6 má hned několik možných benefitů jako je například prevence a léčba anémie, zmírnění nevolností během těhotenství a také snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny. 

 

Může zlepšit náladu a zmírnit příznaky deprese

Vitamin B6 hraje důležitou roli při regulaci nálady. Je to částečně proto, že tento vitamin je nezbytný pro tvorbu neurotransmiterů, které regulují emoce, včetně serotoninu, dopaminu a kyseliny gama-aminomáselné (GABA).

 

Prevence a léčba anémie

Studie spojují nízkou hladinu vitaminu B6 (a také železa) s anémií, zejména u těhotných osob a osob v plodném věku. Anémie vzniká, když tělo nemá dostatek hemoglobinu, který by přenášel kyslík do tkání těla. Vitamin B6 pomáhá vytvářet červené krvinky. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že pomáhá léčit onemocnění zvané sideroblastická anémie, vzácnou genetickou poruchu, která ovlivňuje způsob, jakým tělo produkuje červené krvinky.

 

K pochopení účinnosti vitaminu B6 při léčbě anémie u jiných skupin obyvatelstva, než jsou ty se zvýšeným rizikem nedostatku vitaminu B, jako jsou těhotné ženy a starší dospělí, je ale zapotřebí dalšího výzkumu.

 

Chrání srdce

Tato důležitá živina také pomáhá tělu udržovat normální hladinu homocysteinu, aminokyseliny, která pomáhá vytvářet bílkoviny, ale při příliš vysoké hladině může také vést ke vzniku krevních sraženin nebo ucpání cév.

 

Některé důkazy naznačují, že nízká hladina vitaminu B6 v krvi může být spojena s vyšším rizikem úmrtí na ischemickou chorobu srdeční, ale zatím nebylo prokázáno, že by doplňky stravy snižovaly riziko srdečních onemocnění nebo mrtvice.

 

ischemická choroba srdeční

ischemická choroba srdeční 

 

Snižují pravděpodobnost vzniku rakoviny

Vitamin B6 hraje klíčovou roli ve zdravém růstu a vývoji buněk. Výzkumy ukazují, že jeho nedostatek je spojen se záněty a chronickými onemocněními jako je revmatoidní artritida. Zatím není jasné, zda vitamin B6 v potravinách nebo doplňcích stravy pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny.

 

První studie však naznačují souvislost mezi dostatečným příjmem vitaminu B6 a dalších vitaminů skupiny B a snížením rizika některých typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku.

 

Zmírnění nevolnosti během těhotenství

B6 hraje několik důležitých rolí při zajišťování zdravého těhotenství. Nejznámější je však tím, že pomáhá zmírňovat nevolnost během těhotenství a těžké ranní nevolnosti (hyperemesis gravidarum).

 

Vitamin B6 - suplementace

Jak už bylo zmíněno výše, vitamin B6 má také důležitou funkci při vstřebávání hořčíku. Z toho důvodu jsme v Herbalusu vyvinuli unikátní produkt Magnesium - PRO SPÁNEK, ve kterém kromě vysoce kvalitního a vstřebatelného hořčíku naleznete také právě vitamin B6, tryptofan, kozlík lékařský a chmel otáčivý

 

Kombinací těchto látek nejnže dodáte tělu základní minerály a vitamíny, ale také významně podpoříte tvorbu serotoninu (hormon štěstí) a při užívání před spaním také tvorbu melatoninu (hormon spánku). Dvěmi tabletami cca 30 minut před ulehnutím si zajistíte denní doporučenou dávku magnesiu, vitaminu B6 a zároveň také snadné usnutí a zejména kvalitní, hluboký spánek, díky čemuž se ráno budete budit odpočatí a plní energie.

 

Závěr

Vitamin B6 je klíčovým nutričním prvkem pro správné fungování těla. Hraje důležitou roli v mnoha biochemických procesech, včetně metabolismu aminokyselin, syntézy bílkovin a hormonů, tvorby neurotransmiterů a regulaci několika tělesných funkcí, včetně nervového systému, srdeční činnosti a svalových kontrakcí.

 

Vitamin B6 je přítomen v různých potravinách, včetně masa, ryb, celozrnného pečiva a různých druhů ovoce a zeleniny. Jeho nedostatek může způsobit řadu nepříjemných příznaků, jako je anémie, snížená imunita, problémy se spánkem a nervové poruchy.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.