+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Antioxidanty - typy, přínosy, rizika

|

Zhruba bilion buněk v těle čelí hrozivým hrozbám, od nedostatku potravy po infekci virem. Další neustálou hrozbou jsou volné radikály. Co jsou to volné radikály a jak s nimi bojovat? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Antioxidanty - typy, přínosy, rizika

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co jsou to volné radikály 
 • Co jsou to antioxidanty 
 • Oxidační stres
 • Řízení a prevence oxidačního stresu
 • Antioxidační doplňky stravy

 

Každý z nás má v těle neustále přítomné volné radikály i antioxidanty. Některé antioxidanty jsou vyrobeny z těla samotného, zatímco jiné musíme získat z naší stravy tím, že jíme potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, které působí jako protizánětlivé potraviny.

 

Co jsou to volné radikály?

Volné radikály jsou odpadní látky produkované buňkami, když tělo zpracovává potravu a reaguje na okolní prostředí. Pokud tělo nedokáže efektivně zpracovat a odstranit volné radikály, může dojít k oxidativnímu stresu. To může poškodit buňky a funkci těla. Volné radikály jsou také známé jako reaktivní formy kyslíku (ROS).

 

Volné radikály přicházejí v mnoha tvarech, velikostech a chemických konfiguracích. To, co všichni sdílejí, je nenasytná touha po elektronech, které kradou všem blízkým látkám, které je uvolní. Tato krádež elektronů může radikálně změnit strukturu nebo funkci „poraženého“.

 

Poškození volnými radikály může změnit instrukce zakódované ve vláknu DNA. Může způsobit, že molekula cirkulujícího lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL, někdy nazývaná špatný cholesterol) bude pravděpodobněji zachycena ve stěně tepny. Nebo může změnit buněčnou membránu a změnit tok toho, co do buňky vstupuje a co ji opouští.

 

Věděli jste?

Nadměrné chronické množství volných radikálů v těle způsobuje stav zvaný oxidační stres, který může poškodit buňky a vést k chronickým onemocněním. 

 

Nejsme bezbranní vůči volným radikálům. Tělo, dlouho zvyklé na tento neúnavný útok, vytváří mnoho molekul, které hasí volné radikály tak jistě, jako voda hasí oheň. Bojovníky proti volným radikálům získáváme také z jídla. Tyto obránce jsou označovány jako antioxidanty.

 

Fungují tak, že velkoryse dávají elektrony volným radikálům, aniž by se samy přeměnily v látky pohlcující elektrony. Jsou také zapojeny do mechanismů, které opravují DNA a udržují zdraví buněk.

 

Co jsou to antioxidanty? 

Antioxidanty jsou molekuly, které bojují s volnými radikály v těle. Tělo má vlastní antioxidační obranu, aby udrželo volné radikály pod kontrolou.

 

Tělo také produkuje některé antioxidanty, známé jako endogenní antioxidanty. Antioxidanty, které pocházejí z vnějšku těla, se nazývají exogenní. Říká se, že antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály v našem těle, a to je považováno za podporu celkového zdraví.

 

Existují stovky, pravděpodobně tisíce různých látek, které mohou působit jako antioxidanty. Mezi nejznámější patří vitamín C, vitamín E, beta-karoten a další příbuzné karotenoidy spolu s minerály selenem a manganem.

 

K nim se připojuje glutathion, koenzym Q10, kyselina lipoová, flavonoidy, fenoly, polyfenoly, fytoestrogeny a mnoho dalších. Většina se vyskytuje přirozeně a jejich přítomnost v potravinách pravděpodobně zabrání oxidaci nebo poslouží jako přirozená obrana proti místnímu prostředí.

 

Dobré vědět

Každý antioxidant plní jinou funkci a není zaměnitelný s jiným. Proto je důležité mít pestrou stravu.

 

pestrá strava

 

Endogenní antioxidanty 

Endogenní antioxidanty jsou ty, které si tělo dokáže vyrobit. Mohou existovat jako enzymy, jako je kataláza (CAT), nebo v neenzymových formách, jako je bilirubin nebo kyselina močová.

 

Exogenní antioxidanty 

Nejlepším zdrojem antioxidantů jsou potraviny rostlinného původu, zejména ovoce a zelenina. Potraviny, které mají obzvláště vysoký obsah antioxidantů, jsou často označovány jako „superpotravina“.

 

Chcete-li získat některé specifické antioxidanty, zkuste do svého jídelníčku zařadit následující:

 

Vitamín A: mléčné výrobky, vejce a játra

Vitamín C: většina ovoce a zeleniny, zejména bobule, pomeranče a papriky

Vitamín E: ořechy a semena, slunečnicové a jiné rostlinné oleje a zelená listová zelenina

Beta-karoten: pestrobarevné ovoce a zelenina, jako je mrkev, hrášek, špenát a mango

Lykopen: růžové a červené ovoce a zelenina, včetně rajčat a melounu

Lutein: zelená, listová zelenina, kukuřice, papája a pomeranče

Selen: rýže, kukuřice, pšenice a další celá zrna, stejně jako ořechy, vejce, sýr a luštěniny

Mangan a zinek: mořské plody, libové maso, mléko a ořechy

Flavonoidy: čaj, zelený čaj, citrusové plody, červené víno, cibule a jablka

Isoflavonoidy: sójové boby, tofu, čočka, hrášek a mléko

 

antioxidant

 

Mezi další potraviny, které jsou považovány za dobré zdroje přírodních antioxidantů, patří:

 • lilky
 • luštěniny, jako jsou černé fazole nebo fazole
 • černé a zelené čaje
 • červené hrozny
 • hořká čokoláda
 • granátová jablka
 • Goji bobule
 • kurkuma
 • cibule
 • česnek aj. 

Oxidační stres 

Oxidační stres je nerovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty v těle. To může způsobit poškození orgánů a tkání a vyústit v různá onemocnění. Zdravým životním stylem můžete svému tělu pomoci udržet rovnováhu.

 

Účinky oxidačního stresu na organismus

Oxidace je normální a nezbytný proces, který probíhá v těle. Na druhé straně oxidační stres nastává, když existuje nerovnováha mezi aktivitou volných radikálů a antioxidační aktivitou. Při správném fungování mohou volné radikály pomoci bojovat s patogeny, které vedou k infekcím.

 

Když je přítomno více volných radikálů, než je možné udržet v rovnováze antioxidanty, mohou volné radikály začít poškozovat tukovou tkáň, DNA a bílkoviny ve vašem těle. Bílkoviny, lipidy a DNA tvoří velkou část vašeho těla, takže poškození může v průběhu času vést k velkému počtu onemocnění. Tyto zahrnují:

Oxidační stres také přispívá ke stárnutí.

 

Faktory způsobující oxidační stres 

Každý produkuje nějaké volné radikály přirozeně ve svém těle prostřednictvím procesů, jako je nadměrné cvičení nebo zánět. Tyto faktory řadíme jako vnitřní. Dále existují ještě faktory vnější, které mohou zahrnovat například:

 • znečištění 
 • cigaretový kouř
 • ozón
 • některé pesticidy a čistící prostředky 
 • záření, včetně nadměrného opalování 
 • intenzivní a dlouhodobé cvičení, které způsobuje poškození tkáně
 • toxiny aj. 

Věděli jste?

Strava s vysokým obsahem cukru, tuku a alkoholu může také přispět k produkci volných radikálů.

 

oxidační stres

 

Antioxidanty a stárnutí 

V souvislosti s tvrzeními, že strava bohatá na antioxidanty může zpomalit, zabránit nebo dokonce zvrátit proces stárnutí, je čas uvést věci na pravou míru. Neexistuje nic, co by vědecky dokázalo narušit proces stárnutí. 

 

Existují však důkazy, které naznačují, že antioxidanty mohou podporovat zdravý proces stárnutí. Od mentálních prvků zlepšujících paměť a zabraňujících Alzheimerově chorobě až po obecnou prevenci nemocí (a dokonce hrají důležitou roli v procesu remodelace kostí), antioxidanty mohou působit na to, aby tělo zůstalo chráněné a čilé v průběhu celého procesu stárnutí.

 

Účinek vaření na antioxidanty 

Vaření určitých potravin může hladinu antioxidantů buď zvýšit, nebo snížit. Lykopen je antioxidant, který dává rajčatům jejich sytě červenou barvu. Když jsou rajčata tepelně ošetřena, lykopen se stává biologicky dostupnější (pro naše tělo je jednodušší jej zpracovat a použít). 

 

Studie však ukázaly, že květák, hrášek a cuketa ztrácejí velkou část své antioxidační aktivity v procesu vaření. Mějte na paměti, že důležité je jíst různé potraviny bohaté na antioxidanty, vařené i syrové.

 

antioxidant

 

Řízení a prevence oxidačního stresu

Není možné se zcela vyhnout působení volných radikálů a oxidativnímu stresu. Existují však věci, které můžete udělat, abyste minimalizovali účinky oxidačního stresu na vaše tělo. Hlavní věc, kterou můžete udělat, je zvýšit hladinu antioxidantů a snížit tvorbu volných radikálů.

 

Jednou z metod prevence oxidačního stresu je zajistit, že ve stravě přijímáte dostatek antioxidantů. Jíst pět porcí denně různého ovoce a zeleniny je nejlepší způsob, jak svému tělu dodat to, co potřebuje k produkci antioxidantů. 

 

Další volby zdravého životního stylu mohou také zabránit nebo snížit oxidační stres. Zde je několik možností, které Vám mohou pomoci:

 

 • Pravidelné, mírné cvičení bylo spojeno s vyššími hladinami přirozených antioxidantů a sníženým poškozením způsobeným oxidačním stresem. Pravidelné cvičení je spojeno s delší životností, menším počtem účinků stárnutí a sníženým rizikem rakoviny a nemocí.

 • Nekuřte. Vyhněte se také pasivnímu kouření. Také snižte příjem alkoholu

 • Buďte opatrní s chemikáliemi. To zahrnuje čištění chemikálií, vyhýbání se zbytečnému ozáření a uvědomění si dalších zdrojů chemické expozice, jako jsou pesticidy používané v potravinách nebo v zahradnictví.

 • Používejte opalovací krém. Opalovací krém zabraňuje poškození pokožky ultrafialovým zářením.

 • Vyvarujte se přejídání. Studie prokázaly, že přejídání a neustálé jedení udržují vaše tělo ve stavu oxidačního stresu častěji, než když jíte ve vhodně rozložených intervalech a jíte malé nebo střední porce.

 • Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Dostatečný spánek je velmi důležitý pro udržení rovnováhy ve všech tělesných systémech. Funkce mozku, produkce hormonů, rovnováha antioxidantů a volných radikálů a řada dalších věcí jsou ovlivněny spánkem.

TIP: Pro dosažení klidného spánku vyzkoušejte naše magnesium - PRO SPÁNEK s kozlíkem lékařským, který přispívá ke snažšímu usínání a kvalitnímu spánku.

 

spanek

 

Antioxidační doplňky stravy

Existuje stále více důkazů, že antioxidanty jsou účinnější, když jsou získány z celých potravin, spíše než izolovány z potravin a prezentovány ve formě tablet.

 

Studie zkoumající účinky vitamínu E zjistila, že nenabízí stejné výhody, když je užíván jako doplněk. Nadměrný příjem izolovaných antioxidantů může mít toxické účinky a může dokonce spíše podporovat než předcházet oxidačnímu poškození – fenomén nazývaný „antioxidační paradox“. Některé studie dokonce ukazují, že vysoké dávky antioxidantů zvyšují riziko úmrtí.

 

Také může dojít k lékovým interakcím mezi antioxidačními doplňky a jakýmikoli léky, které vám mohou být předepsány. Například osoba užívající léky na ředění krve může být vystavena zvýšenému riziku krvácení, pokud užívá také doplňky vitamínu E.

 

Z tohoto důvodu většina zdravotníků radí lidem, aby se vyhýbali vysokým dávkám antioxidačních doplňků, i když jsou zapotřebí další studie, než bude možné dosáhnout solidních závěrů.

 

Nejlepší je dobře vyvážená strava, která zahrnuje konzumaci antioxidantů z celých potravin. Pokud potřebujete užívat doplněk, poraďte se se svým lékařem nebo dietologem a vyberte si doplňky, které obsahují všechny živiny v doporučených hladinách.

 

Závěr 

Zatímco volné radikály a antioxidanty jsou součástí přirozeného a zdravého fungování vašeho těla, oxidační stres nastává, když jsou volné radikály a antioxidanty mimo rovnováhu. Oxidační stres může způsobit poškození mnoha vašich tkání, což může časem vést k řadě onemocnění. 

 

I když se nemůžete zcela vyhnout vystavení volným radikálům, můžete si vybrat životní styl týkající se stravy a cvičení, abyste udrželi své tělo v rovnováze a zabránili poškození volnými radikály a nemocem.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/antioxidants/

https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained#free-radicals

https://www.medicalnewstoday.com/articles/301506#types