+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jak působí alkohol na lidský organismus? Dopady a rizika konzumace alkoholu

|
Játra

Alkohol je ve společnosti neuvěřitelně oblíbený a společensky tolerovaný, navzdory jeho vážně škodlivým až destruktivním dopadům nejen na zdraví jeho uživatelů, ale také na jejich okolí. Přečtěte si něco víc o tom, jak to s alkoholem skutečně je.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Jak působí alkohol na lidský organismus? Dopady a rizika konzumace alkoholu
5 nejdůležitějších bodů článku
  • Jaké jsou následky zneužívání alkoholu
  • Jaký má alkohol dopad na nervový systém
  • Účinky alkoholu a jejich léčba
  • Vliv alkoholu na játra 
  • Alkohol a lidská psychika 

 

Alkohol je znám po staletí, konzumace alkoholu sloužila převážně jako doplněk k jídlu nebo při společenských setkáních. Stejně je tomu i dnes, ale v dnešní době je alkohol také nebezpečným prvkem, který výrazně ovlivňuje lidský organismus. Dnes se budeme zabývat tématem, jak alkohol působí na lidský organismus a jaké jsou negativní účinky jeho konzumace.

 

Etanol neboli čistý alkohol, který je v různých koncentracích obsažen v každém alkoholickém nápoji, má obrovský vliv na naše zdraví a organismus. "Oblíbeným" a závažným degenerativním onemocněním, které je důsledkem nadměrné konzumace alkoholu, je alkoholismus.

 

Je rozšířeným omylem, že alkohol konzumovaný v malém množství, čas od času, má na naše zdraví a organismus malý vliv. Nejčastěji si myslíme, že dát si několik piv týdně nebo vypít větší množství alkoholu o víkendu není pro náš organismus nebezpečné. Je to pravda, nebo pití alkoholu v malých dávkách nemá na lidský organismus žádný vliv?

 

Alkoholismus - jaké jsou následky zneužívání alkoholu?

Alkoholismus je nemoc, fyzická a psychická závislost na alkoholu, která většinou začíná velmi nevinně, pouhým vypitím piva nebo sklenky vína večer. Pravidelnost alkoholismu neprospívá, protože pití jednoho piva se časem změní v pití pěti piv každý večer a jedna sklenka vína se změní v láhev.

 

Analogie je i s konzumací jiného alkoholu. Závislost na alkoholu je proces, kterým každý projde jinak. U jednoho člověka bude proces trvat déle a projeví se novými návyky, u jiného se alkoholismus může rychle stát viditelným problémem. Alkoholika velmi často poznáme už jen podle výrazu obličeje; nejčastěji má alkoholik červený, mírně oteklý obličej.

 

Dobré vědět

Alkoholismus způsobuje, že lidské tělo časem odumírá, dochází k poškození nervové soustavy, mozku, jater, chronickému selhání slinivky břišní nebo jiných vnitřních orgánů.

 

Alkoholismus začíná, když 25 % kalorií, které se za týden dostanou do těla, pochází z konzumace alkoholu; pokud kalorie, které se za týden dostanou do těla, jsou přibližně z 80 % z alkoholických nápojů, pak máme co do činění s extrémním alkoholismem.

 

alkoholismus a následky zneužívání alkoholu

 

Jaké jsou důsledky zneužívání alkoholu a jaký dopad má na vztahy?

Závislost má také obrovský dopad na mezilidské vztahy, protože alkoholik nemá žádné vyšší city, vzdaluje se lásce, přátelství, rodině a nejlépe se cítí v samotě, kde nikdo nezpochybňuje jeho chování a neříká mu, aby přestal pít alkohol. Případně se alkoholik přidá ke skupině dalších alkoholiků, kde společně pokračují ve své závislosti, dokud nevyčerpají své tělo.

 

Dobré vědět

Dlouhodobá závislost na alkoholu může vést i ke smrti závislého v důsledku vedlejších účinků, oslabení organismu, poškození systémů a orgánů. 

 

Česká republika je zemí, která statisticky na plné čáře vyhrává například v konzumaci piva. Alkohol je spojen s volnočasovými aktivitami a je společensky tolerován výrazně lépe než jakákoli jiná psychoaktivní návyková látka, a to navzdory tomu, že jeho dopad na zdraví uživatele a jeho vztahy s ostatními osobami je natolik destruktivní, že by mu to mohly závidět i některé látky, které jsou označovány za "tvrdé drogy".

 

Víme, že existují daleko méně zdraví škodlivé způsoby, jak si zpříjemnit chvíli, než užívat alkohol. V těchto situacích se nabízejí například produkty obsahující kanabinoid HHC nebo například mleté, sušené a fermentované listy z Indonésie známé pod názvem kratom.

 

Určitě však doporučujeme, abyste se nejprve dostatečně seznámili s těmito látkami a přečetli si odborné články, které jsme pro vás o HHC a o kratomu připravili na našem blogu v minulosti.

 

nejškodlivější drogy

 

Etylalkohol a jeho absorpce v těle

Prvním procesem, ke kterému dochází při konzumaci etylalkoholu, je jeho vstřebávání. Když pijeme alkohol, používáme ústa, kterými do sebe tekutinu dostáváme. Prvním vodičem alkoholu do krevního oběhu jsou sliznice úst; dále je alkohol vstřebáván tělem v úsecích trávicího traktu.

 

Tenkým střevem se vstřebává největší množství alkoholu. Proto existují způsoby, jak se rychleji opít, jako je například pití na lačný žaludek nebo pití sycených nápojů. Tyto způsoby vedou k rychlejšímu opíjení, protože alkohol se pak rychleji vstřebává na úrovni tenkého střeva. Pokud bychom chtěli zkontrolovat hladinu alkoholu v těle, můžeme ji zjistit vyšetřením téměř každé tělesné tekutiny v lidském těle.

 

I když máme k dispozici mnohem jednodušší způsoby, jak zjistit koncentraci alkoholu v těle, kterými jsou krevní testy nebo testy moči či dechové zkoušky. Podíváme-li se na to, jak se alkohol vstřebává, tj. proniká do všech tkání, které se v těle nacházejí, a je tělem vylučován všemi možnými způsoby. Zdá se proto, že jeho vliv na lidský organismus je obrovský.

 

Jeden z dalších problémů při pravidelné, časté nebo nadměrné konzumaci alkoholu je jeho schopnost odvodňovat a vyplavovat tak z těla důležité vitamíny a minerály jako například pro tělo esenciální minerál – hořčík. Proto je přinejmenším vhodné doplňovat hořčík skrze kvalitní doplňky stravy na bázi hořčíku jako například Magnesium – PRO ENERGII nebo Magnesium – PRO SPÁNEK.

 

Jaký je vliv alkoholu na lidský nervový systém?

Alkohol má ničivý účinek na lidský nervový systém, především jsou napadána centra ledvinového systému, která jsou nejcitlivější. V důsledku útoku alkoholu na nervový systém se objevují různé druhy poruch, především člověk konzumující alkohol přestává logicky myslet, narušeno je také správné vyhodnocování situace.

 

Jak bylo uvedeno výše, alkoholismus má obrovský dopad na mezilidské vztahy, to je způsobeno škodlivým působením alkoholu na nervový systém. U takového člověka jsou pak narušeny city.

 

V takovém případě nebude mít dotyčná osoba etické chování ani rodinné nebo společenské vztahy. Prostřednictvím účinků etanolu na nervový systém jsou narušeny i další funkce mozkové kůry. V důsledku toho se lidé pod vlivem alkoholu často začnou chovat primitivně a začnou se u nich projevovat nejrůznější pudy a instinkty, které nejsou vždy dobré pro společnost ani pro samotného opilého člověka.

 

vliv alkoholu na lidský nervový systém

 

Jak probíhají jednotlivé fáze pití alkoholu?

Pokud se podíváme na fáze pití alkoholu, v první fázi alkoholového opojení se účinek alkoholu na nervový systém projeví nadměrnou stimulací tělesných funkcí. V okamžiku delšího pití alkoholu se intoxikace organismu alkoholem a účinek alkoholu na nervový systém zvyšuje.

 

V tomto okamžiku, kdy dojde k intoxikaci alkoholem, mizí pudy a instinkty člověka, nemůže vykonávat účelnou pohybovou činnost, objevuje se ospalost, otupělost, důsledkem může být ztráta vědomí - "rozbitý film".

 

Působením alkoholu na nervovou soustavu není překvapivé, že se dostává i do nejstarší nervové soustavy v lidském těle, tj. do mozkové kůry a částí mozkového kmene. Prostřednictvím tohoto jevu může dojít i k vážnému poškození životně důležitých mozkových center, což pak může mít za následek poruchy dýchacího nebo oběhového systému, které mohou v krajním případě vyústit až ve smrt.

 

 

Jaký je vliv alkoholu na kardiovaskulární systém člověka?

Alkohol má také velmi nepříznivý vliv na lidský kardiovaskulární systém. Všechny kardiovaskulární poruchy, kterými mohou být například abnormální srdeční tep nebo rychlé rozšíření a zúžení cév, mohou být způsobeny nadměrnou konzumací alkoholu, který se stává podnětem ke stimulaci kardiovaskulárního systému.

 

U krátkodobých uživatelů alkoholu může dojít ke krátkodobé srdeční dysfunkci, která nezanechá žádné větší komplikace. Naproti tomu alkoholici, kteří zneužívají alkohol již léta, mohou očekávat různá onemocnění nejdůležitějších svalů a cév. Příznaky nadměrné konzumace alkoholu mohou být hypertenze, bolesti v oblasti srdce nebo nepravidelné změny srdeční frekvence.

 

Dobré vědět

Je velmi důležité si uvědomit, že lidé, kteří mají nemocné srdce, snášejí alkohol mnohem hůře a ve skutečnosti by ho neměli konzumovat vůbec.

 

Nadměrné pití alkoholu - jaké jsou účinky na srdce a kardiovaskulární systém?

 

Při nadměrné konzumaci alkoholu je srdce velmi zranitelným orgánem. Onemocnění myokardu způsobené nadužíváním alkoholu začíná jedovatými účinky alkoholu. U lidí s tímto onemocněním dochází ke zrychlenému srdečnímu tepu, abnormálnímu srdečnímu rytmu nebo zkrácenému dýchání. Mezi následky onemocnění srdce patří také hypertrofie srdečního svalu, bolest v oblasti srdce, šelesty a podivné výsledky EKG.

 

Onemocnění se obvykle projevuje tachykardií, bolestí srdce nebo dušností. Faktory, které mohou odhalit onemocnění srdce, jsou zase například infekce, stres nebo fyzická námaha. Stav srdečního svalu ve skutečnosti závisí na tom, jak dlouho člověk požívá nadměrně alkohol.

 

Nedostatek vitaminu B1 je také faktorem, který podporuje vznik srdečních lézí. Osoby zneužívající alkohol se obvykle stravují nedostatečně nebo vůbec, čímž se snižuje přísun vitaminů do organismu.

 

vliv alkoholu na kardiovaskulární systém

 

Účinky alkoholu a jejich léčba

Výše uvedené potíže je možné úspěšně léčit, ale pozitivního výsledku dosáhne pouze člověk, který alkohol nadměrně požíval krátkou dobu a rychle přešel na abstinenci. Pokud však člověk pije alkohol dlouhodobě a často a nechce přestat, může dojít k degeneraci buněk srdečního svalu. Důsledkem je dušnost, otok srdce, plicní edém, zhoršení krevního oběhu a srdeční funkce. Léčba dlouhodobých uživatelů alkoholu nevede k úplnému uzdravení.

 

Je důležité si uvědomit, že v případě, že se osoba, která nadměrně konzumovala alkohol rozhodne svůj životní styl změnit k lepšímu, je třeba začít se o tělo starat ještě lépe a být ještě zodpovědnější, než by bylo zapotřebí u osoby, která své tělo takovým způsobem předtím neničila. Totéž platí pro osobu, která se navzdory znalosti dopadu alkoholu na zdraví rozhodne v jeho pravidelné konzumaci pokračovat.

 

Skvělým způsobem jak tělu pomoci jak v prevenci alespoň části poškození, které alkohol způsobuje, tak ve snaze pomoci tělu regenerovat a "opravit" již napáchané poškození orgánů, je právě CBD.

 

Kanabidiol pomáhá v regeneraci jater, posílení imunity, zmírnění poruch nálady a depresivních stavů, zlepšení kvality spánku či předcházení a mírnění neurodegenerativních onemocnění jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či demence, jejichž riziko vzniku pravidelná konzumace alkoholu rapidně zvyšuje.

 

Kromě toho všeho je CBD v podobě kapek nebo kapslí skvělým pomocníkem v době, kdy se probudíme po noci plné alkoholového opojení. Právě stav kocoviny je něco, s čím umí kanabidiol pomoci velmi úspěšně. Pomáhá totiž minimalizovat vedlejší účinky spojené s nadměrnou konzumací alkoholu jako například migréna, dehydrace, nedostatek energie, nekvalitní spánek, nevolnost či špatná nálada a podrážděnost.

 

Účinky alkoholu na lidský organismus - hypertenze

Hypertenze je dalším onemocněním, které je důsledkem konzumace alkoholu. Při konzumaci alkoholu tlak zpočátku stoupá, poté klesá a nakonec se vrací k normálu. Zatímco člověk konzumuje alkohol často a ve velkém množství, po několik dní tlak stoupá častěji a déle.

 

Důsledkem dlouhodobé konzumace alkoholu je hypertenzní nemoc. Zvláště ohroženi jsou obézní lidé, kuřáci cigaret, lidé, kteří nesportují, lidé se špatnou výživou, lidé s cukrovkou nebo onemocněním ledvin. Zvýšený tlak může vést k prasknutí tepenné stěny a vést k nebezpečnému vnitřnímu krvácení.

 

Těmito potížemi jsou ohroženi zejména starší lidé s aterosklerózou a lidé trpící hypertenzí. Může také dojít k mrtvici nebo mozkové obrně, která postiženého v lepším případě invalidizuje do konce života.

 

stadia poškození jater alkoholem

 

Jaký je vliv alkoholu na játra?

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování dostatečnou výživu a přísun vitaminů. Sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy a jejich správné vstřebávání organismem jsou pro fungování člověka nezbytné.

 

Člověk, který pije alkohol, má stejnou měrou narušený systém výživy a vstřebávání. Nejzranitelnějším vnitřním orgánem u člověka, který pije alkohol, jsou játra; ta jsou zodpovědná za trávení alkoholu. V játrech probíhají základní metabolické a detoxikační procesy. Pokud jsou játra poškozena v raném stadiu, nemusí se projevit žádné příznaky.

 

Při absenci jakýchkoli příznaků člověk nemusí cítit žádné znepokojivé změny na játrech a až při návštěvě lékaře se může ukázat, že změny na játrech jsou tak pokročilé, že jsou nevratné, a to i přes velkou regenerační schopnost jater.

 

TIP: Na podporu jater vyzkoušejte doplněk ZDRAVÁ JÁTRA, který obsahuje vyváženou směs přírodních látek, jenž podporují regeneraci jater, detoxikaci jaterních buněk, chrání je před poškozením a udržují optimální funkci tohoto klíčového orgánu.

 

zdravá játra

 

Účinky alkoholu na lidský dýchací systém

Nadměrná konzumace alkoholu má nepříznivý vliv na imunitní systém, takže člověk je náchylnější k rychlejšímu onemocnění infekcemi. Chronické záněty dýchacích cest jsou u osob zneužívajících alkohol normou.

 

Tomuto stavu samozřejmě napomáhá kouření, které se obvykle kombinuje s konzumací alkoholu, nedostatek vitaminů v důsledku jejich nedostatečného přísunu a horšího vstřebávání do organismu a nachlazení, které je charakteristickým znakem nadměrných pijáků.

 

Zahřívá konzumace alkoholu lidské tělo?

Obecně se říká, že alkohol zahřívá organismus. Lidé si naopak myslí, že po požití alkoholu se tělo zahřeje, ale alkohol tělesnou teplotu vůbec nezvyšuje, pouze vyvolává zdánlivý pocit tepla bezprostředně po konzumaci. Je to proto, že alkohol rozšiřuje cévy pod kůží, takže teplá krev putuje z vnitřku těla do cév.

 

Krev se pak ochladí, pokračuje v cirkulaci v cévách a ochlazené části krve se pak vracejí do těla. V důsledku toho opilí lidé často necítí rozdíly teplot. Nepřizpůsobují správně své oblečení počasí a usínají na různých místech, například na nádražích, kde není příliš teplo.

 

Důsledkem takového chování jsou častá nachlazení a chronické infekce horních cest dýchacích. Alkoholismus vytváří v lidském těle ideální podmínky pro vznik plicní tuberkulózy. Tuberkulóza byla svého času považována, stejně jako alkoholismus, za sociální onemocnění.

 

alkohol a deprese

 

Jaký vliv má alkohol na lidskou psychiku?

Zneužívání alkoholu má obrovský vliv na lidský organismus!

 

Účinky zneužívání alkoholu vedou k onemocnění vnitřních orgánů a viditelným, fyzickým příznakům nemoci. Lidé závislí na alkoholu se však velmi často potýkají také s psychickými poruchami. Osoby zneužívající alkohol jsou náchylné k částečným poruchám paměti, ztrátě vědomí, halucinacím, záchvatům paniky nebo psychózám. Velmi časté jsou u alkoholiků změny charakteru.

 

Jedná se především o poruchy osobnosti člověka, nedostatek interakce s ostatními lidmi, nedostatek empatie nebo nedostatek smyslu pro odpovědnost. Dalšími častými poruchami, které následují po alkoholismu, jsou nespavost nebo impotence.

 

Všechny výše uvedené duševní poruchy způsobené alkoholismem negativně ovlivňují pohodu člověka a především jeho sebevědomí. Pokud se u člověka závislého na alkoholu začnou objevovat duševní poruchy, je důležité neprodleně kontaktovat odborníka, protože následky zneužívání alkoholu mohou vést k závažným onemocněním.

 

To je velmi důležité, protože osoba, která trpí výpadky paměti, halucinacemi nebo bludy, může být velmi nebezpečná nejen pro sebe, ale i pro své okolí!

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.