+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jak a proč pečovat o svá játra?

|
Játra

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle se stovkami úkolů, které musí dělat. Rozkládají tuky, odstraňují toxiny a další škodlivé chemikálie z krve a pomáhají bojovat s infekcemi. Jak ale o ně pečovat?

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jak a proč pečovat o svá játra?
4 nejdůležitější body článku
 • Proč pečovat o svá játra
 • Jak pečovat o svá játra 
 • Doplňky stravy na podporu jater
 • Detoxikace jater  

 

Játra jsou ultraúčinnou elektrárnou, která metabolizuje prakticky každou látku, se kterou přijdete do styku, včetně potravin, které jíte, nápojů, které pijete, částic ve vzduchu, které vdechujete, a látek, které se absorbují přes kůži.

 

Proč pečovat o svá játra? 

Játra pomáhají bojovat s infekcemi. Čistí krev tím, že zbavuje tělo přirozených odpadních produktů a dalších škodlivých látek, včetně alkoholu a drog. Játra také přeměňují potraviny na energii a živiny, které může tělo využít, a regulují, jak živiny proudí do různých částí těla, když je to potřeba. 

 

Játra mohou fungovat, i když je jejich část poškozena nebo odstraněna. Ale pokud se začne úplně vypínat – stav známý jako selhání jater – můžete přežít jen maximálně pár dní, pokud nedostanete pohotovostní léčbu.

 

Funkce jater může ovlivnit mnoho věcí. Některé problémy s játry jsou dědičné, některé jsou způsobeny viry (určité druhy hepatitidy) a některé souvisí s chováním (např. pití alkoholu). Některá onemocnění jater odezní sama od sebe. Jiné mohou trvat celý život a způsobit vážné onemocnění. Ačkoli onemocnění jater často nemá žádné příznaky, varovnými příznaky mohou být oteklé břicho, nevolnost, svědění nebo žloutenka (se žlutým zabarvením kůže a očního bělma).

 

Většina lidí o svých játrech dvakrát nepřemýšlí, pokud se u nich nerozvine chronické onemocnění jater, které od nich vyžaduje, aby změnili své každodenní návyky, přijali zvláštní opatření nebo zvládli své zdraví léky. Bohužel nejlepším způsobem, jak bojovat s onemocněním jater, je se mu úplně vyhnout.

 

žloutenka

žloutenka 

 

Jak pečovat o svá játra? 

Existuje mnoho tipů, jak zlepšit zdraví svých jater. Níže si uvedeme jak o ně správně pečovat.

 

Hlídejte si váhu

Dokonce i lidé s mírnou nadváhou jsou v nebezpečí ztučnění jater, které může vést k nealkoholickému ztučnění jater. Hubnutí může hrát zásadní roli při snižování jaterního tuku.

 

Obezita může způsobit onemocnění jater, stejně jako další zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby, diabetes 2. typu, artritida a některé druhy rakoviny. Studie zveřejněná Národním centrem pro biotechnologické informace (NCBI) v roce 2010 ukázala, že 65 % obézních lidí s BMI nad 30 let mělo nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) a toto číslo vzrostlo na 85 % u lidí s BMI. přes 40.

 

Pokud máte obavy o svou váhu a máte nějaké zdravotní problémy, poraďte se se svým lékařem o nejlepších strategiích, jak bezpečně zhubnout, než přijmete novou dietu nebo cvičení. Snížení kalorií, vyhýbání se cukru, zvýšení příjmu ovoce a zeleniny a nahrazení zpracovaných potravin širokou škálou přirozenějších, zásaditějších potravin vám pomůže pečovat o vaše játra, zlepšit vaše celkové zdraví a zhubnout. Přijetí zdravé stravy a cvičení také pomáhá játrům řídit hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

 

Ideální je si udržovat index tělesné hmotnosti (BMI) mezi 18 a 25. Existují online nástroje, které vám pomohou zjistit vaše BMI. Cvičení a dobře vyvážená strava jsou nejlepším způsobem, jak pomoci udržet si váhu vhodnou pro vás a snížit riziko nealkoholického ztučnění jater. 

 

 

Omezte alkohol

Vaše játra zacházejí s alkoholem jako s jakoukoli jinou toxickou chemikálií. Příliš mnoho alkoholu může přemoci schopnost jater rozkládat ho, a to může poškodit buňky a vést ke ztučnění jater, fibróze a smrtelné nemoci, cirhóze. Zneužívání alkoholu nadměrným pitím může také způsobit zranění a nehody související s alkoholem a zhoršit další onemocnění, jako jsou srdeční choroby a formy demence.

 

Doporučení pro konzumaci alkoholu se v jednotlivých zemích liší a liší se i velikost „jednotky“ alkoholu. Například v USA nejnovější doporučení zní nepít více než dva nápoje denně pro muže a jeden pro ženy, přičemž „nápoj“ odpovídá 145 ml vína (12% alkoholu), 350 ml piva (5 % alkoholu) nebo 44 ml lihovin (40 % alkoholu). 

 

TIP: Právenká latnatá - jak souvisí s játry?

 

Výhody delší přestávky od alkoholu byly prokázány ve studii z roku 2015, která požádala více než 100 lidí, kteří pravidelně pijí více, než je doporučené množství, aby na měsíc přestali pít. Studie zjistila, že se jim zlepšila hladina cukru a cholesterolu v krvi a tuk v játrech klesl v průměru o 15 procent. Zlepšila se ztuhlost jater, jejich inzulinová rezistence klesla o 28 procent a snížila se i jejich hmotnost.

 

Nadměrné pití alkoholu může poškodit nebo zničit jaterní buňky a zjizvit játra. Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké množství alkoholu je pro vás správné.

 

játra nemoci

 

Aktivní cvičení 

Cvičení je dobré pro vaše játra a pro tělo obecně a nemusíte kvůli tomu chodit do posilovny a nosit speciální oblečení (ačkoli můžete, pokud chcete). Dalším způsobem je jednoduše učinit cvičení běžnou součástí vašeho života, a to chůzí, jízdou na kole, zahradničením, tancem, plaváním nebo sportováním.

 

Mezi jednoduché změny, které můžete provést, patří jít po schodech místo výtahů nebo eskalátorů, zaparkovat co nejdále od dveří nákupního centra, jet autobusem a vystoupit o několik zastávek dříve a zbytek cesty jít pěšky nebo se projít po večeři místo sezení u televize.

 

Pozor na nadužívání léků

Některé léky způsobují problémy, zvláště pokud je užíváte příliš mnoho. Mezi volně prodejné léky, které mohou poškodit játra, pokud jsou užívány nadměrně nebo po dlouhou dobu, patří acetaminofen, aspirin, ibuprofen a naproxen.

 

I velké dávky vitamínů mohou způsobit poškození. Mnoho léků na předpis může také poškodit játra, včetně všech statinů, niacinu, kyseliny valproové, halotanu, isoniazidu, fenytoinu a azathioprinu mimo jiné. Web livertox.nih.gov uvádí všechny léky, které byly spojeny s poškozením jater.

 

Pokud máte zdravotní problémy, nemusí být možné vyhnout se lékům, ale můžete si pomoci tím, že budete užívat pouze léky, které skutečně potřebujete, a vyhnout se kombinaci léků a pití alkoholu, protože to může zvýšit poškození jater.

 

Vyhněte se hepatitidě

Hepatitida A, B a C jsou vážná onemocnění, která mohou poškodit játra. Virus hepatitidy A se může nakazit pitím špinavé nebo infikované vody, zatímco hepatitida B a C se přenáší tělními tekutinami.

 

Existují vakcíny proti typu A a B, ale proti hepatitidě C zatím žádná vakcína neexistuje. Abyste se těmto nemocem vyhnuli a pomohli svým játrům, ujistěte se, že vaše pitná voda a jídlo jsou čisté, vyvarujte se sdílení jehel, zubních kartáčků a dalších osobních věcí s ostatními a vždy praktikujte bezpečný sex.

 

Virová hepatitida může být přítomna po mnoho let, aniž by vyvolala příznaky, takže pokud si myslíte, že ji můžete mít, zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás vhodný krevní test. Více o hepatitidě zde

 

hepatitida očkování

 

Udržujte chronické stavy pod kontrolou

Stavy, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol, jsou hlavními rizikovými faktory pro ztučnění jater. Jejich udržování pod rozumnou kontrolou pomocí diety může pomoci omezit a zabránit poškození jater. Kouření je spojováno s rakovinou jater a může také zvýšit toxické účinky, které mají některé léky na játra.

 

Používejte netoxické produkty a organické potraviny

Játra jsou hlavní zbraní těla v boji s toxiny v životním prostředí a v potravinách. Játrům můžete pomoci snížením toxické zátěže. Domovy, školy a pracoviště se mohou stát toxickým prostředím, pokud se používají nepřirozené čisticí prostředky, insekticidy a další aerosolové produkty. 

 

Toxiny, jako jsou zbytky pesticidů a herbicidů, se mohou do našeho těla dostat také prostřednictvím neekologických potravin a potravin, které nejsou řádně umyty. Existuje stále více důkazů, že glyfosát, který je široce používán na potravinářských plodinách a považuje se za bezpečný v domácnosti, může způsobit poškození jater. 

 

Ideálně používejte přírodní alternativy, kdykoli je to možné, abyste pomohli svým játrům. Mezi dobré netoxické čisticí prostředky patří hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) a obyčejný bílý ocet. Ovoce a zeleninu pečlivě omyjte a pokud můžete, vybírejte organickou.

 

polyneuropatie příčiny

 

Doplňky stravy

Řada doplňků může posílit zdraví jater, včetně doplňků obsahující: 

 • Kurkuma: Bylo zjištěno, že kurkumin v kurkumě snižuje tuk v játrech.
 • Berberin může zlepšit krevní lipidy a jaterní funkce u pacientů s nealkoholickým ztučněním jater (NAFLD) a má dobrý výzkum při snižování hladiny glukózy v krvi u pacientů s NAFLD.
 • Česnek: Studie spojily česnek se snížením jaterního tuku, triglyceridů a LDL cholesterolu.
 • Tymián: Snižuje produkci a expresi zánětlivých mediátorů, zlepšuje funkci jater, snižuje poškození způsobeného oxidativním stresem a zánětem a zvýšuje antioxidantové aktivity.
 • Zázvor: Protizánětlivé vlastnosti zázvoru snižují zánět v játrech.
 • Ženšen: Přestože bylo prokázáno, že ženšen zlepšuje funkci jater, může také interagovat s některými léky a poškodit játra, proto jej vždy používejte pod dohledem praktického lékaře.
 • Černý pepř: Výsledky ukazují, že piperin (v kombinaci s kurkuminem) může zlepšit lipidové profily, kontrolu glukózy a enzymy jaterních funkcí.
 • Pampeliška: Výzkum naznačuje, že pampeliška může pomoci zlepšit funkci jater a žlučníku.
 • Ostropestřec mariánský: Jako silný antioxidant může ostropestřec pomoci snížit zánět jater.
 • Cholin Bitartrát: Studie ukazují, že cholin bitartrát může také podporovat zdravou funkci jater. Lidé s nedostatkem cholinu mají zvýšenou hladinu tukových zásob v játrech.

 

Detoxikace jater

Existuje mnoho přírodních metod čištění jater, které zajišťují účinnost bez rizika vedlejších účinků. Jednou z takových jednoduchých metod je pravidelný příjem citrónové vody, nabité vitamínem C a antioxidanty, které pomáhají při detoxikaci jater. Umírněná konzumace kávy (ideálně bez cukru) může pomoci udržet játra zdravá. 

 

Před zahájením jakéhokoli procesu čištění jater nebo detoxikace jater je nezbytné vyhledat radu od jaterního specialisty, aby bylo možné vyhodnotit jakékoli potenciální poškození nebo lékové interakce, přičemž je třeba si uvědomit, že zranitelná játra vyžadují opatrnost.

 

TIP: Na podporu jater vyzkoušejte doplněk ZDRAVÁ JÁTRA, který obsahuje vyváženou směs přírodních látek, jenž podporují regeneraci jater, detoxikaci jaterních buněk, chrání je před poškozením a udržují optimální funkci tohoto klíčového orgánu.

 

játra

 

Zůstaňte hydratovaní 

Zajištění správného zdraví jater vyžaduje dostatečnou hydrataci. Hydratace usnadňuje vyplavování nežádoucích toxinů, které mohou jinak značně poškodit funkci jater. Vynechání dostatečné hydratace může vést k potenciálně nebezpečným toxickým akumulacím v těle, což může mít vážné negativní dopady na celkové zdraví jater.

 

Aby se předešlo takovým komplikacím, je zásadní zajistit dostatek vody. Hlavní funkcí vody je vylučovat škodlivé toxiny z těla a zároveň zajistit hladký chod jater. Zanedbání hydratace má často za následek hromadění toxinů, což způsobuje značné poškození jater. Abyste se vyhnuli takovým nešťastným následkům, měli byste denně pít hodně vody.

 

Univerzální doporučení je vypít alespoň osm sklenic vody každý den. Aby byl tento cíl dosažitelný, zvažte nošení lahve s vodou, kamkoliv jdete, a pití vody při jídle.

 

Závěr

Péče o játra je nezbytná pro udržení celkového zdraví. Játra hrají klíčovou roli v těle při detoxikaci, zpracovávání potravy a boji s infekcemi. Klíčové body zahrnují udržování zdravé váhy, omezení konzumace alkoholu, pravidelné cvičení, opatrnost s léky, ochranu před hepatitidou, používání netoxických produktů a ekologických potravin, udržování chronických stavů pod kontrolou, dostatečnou hydrataci, detoxikaci jater a používání doplňků stravy. Péče o játra by měla být považována a konzultována s lékařem, zejména u jedinců s rizikovými faktory, jako je nadměrná konzumace alkoholu nebo chronická onemocnění.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.southerncalgi.com/blog/5-tips-for-keeping-your-liver-healthy

https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-keep-liver-healthy 

https://liverfoundation.org/resource-center/blog/13-ways-to-a-healthy-liver/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27270872/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7348626/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8063808/ 

https://www.hindawi.com/journals/bmri/2022/2988334/