+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Pampeliška lékařská - vlastnosti, účinky, přínosy

|
Játra
Strava
Rostliny

Na co je dobrá pampeliška? Jaké má účinky a jakým způsobem může zlepšit lidské zdraví? Kdy roste a kdy kvete pampeliška? Vše, co jste o pampeliškách potřebovali vědět, naleznete v následujících řádcích.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Pampeliška lékařská - vlastnosti, účinky, přínosy
5 nejdůležitějších bodů článku
  • Základní informace o pampelišce
  • Bezpečnost užívání pampelišky
  • Pampeliška jako zdroj vlákniny
  • Pampeliška a játra 
  • Zlepšení nálady pomocí pampelišky

 

Pampelišku pozná každý. Jsou v Čechách všudypřítomné a je jich mnoho. Věděli jste však, že jsou bohaté na antioxidanty a mohou hrát důležitou roli ve vyváženém životním stylu? Mezi další potenciální zdravotní přínosy patří snižování krevního tlaku, regulace hladiny cukru v krvi a regulace hmotnosti.

 

Pampeliška lékařská  

Pampeliška lékařská nebo jinak také smetánka (lat. Taraxacum officinale) se vyskytuje v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Pampelišky můžeme najít na travnatých místech a kvetou od dubna do září. Pampeliška je dvouděložná trvalka, která může dorůst do výšky téměř 12 cm. 

 

Tyto rostliny mají hluboce vykrajované, zubaté, lopatkovité listy, které jsou lesklé a bez chlupů. Stonky pampelišek jsou zakončeny jasně žlutými květy. Po utrhnutí stonku vytéká latex, který na vzduchu tuhne a nechává barevné fleky na rukou. Žlábkovité listy odvádějí déšť ke kořenům. 

 

Květy pampelišek se otevírají ráno se sluncem a zavírají se večer nebo za pošmourného počasí. Tmavě hnědé kořeny jsou masité a křehké a jsou naplněny bílou mléčnou hmotou, která je hořká a mírně zapáchá.

 

pampeliška

 

Výživové hodnoty pampelišek

Pampelišky obsahují spoustu vitamínů a minerálů v malé rostlině. Také jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, jako např. vitamíny A, C a K, hořčík, zinek, železo, vápník a draslík. 

 

I s těmito mikroživinami obsahuje šálek syrové pampeliškové zeleniny pouhých 25 kalorií. Pampeliška má nízký obsah sacharidů a minimální obsah cukru v jedné porci. Esenciální vitamíny a minerály pampelišky nabízejí několik zdraví prospěšných látek, aniž by do vašeho jídelníčku přidávaly nadměrné množství kalorií nebo sacharidů.

 

Jak je možné užívat pampelišku? 

Listy pampelišky se používají k dochucení salátů, sendvičů a čajů. Květy se používají k výrobě vína nebo medu. Kořen pampelišky lze užívat ve formě tablet nebo doplňku stravy s extraktem nebo jej použít k přípravě horkého šálku pampeliškové kávy či čaje bez kofeinu.

 

Je pampeliška bezpečná? 

Pampeliška je obecně považována za bezpečnou rostlinu. Pro většinu zdravých dospělých je přidání této silné byliny do jídelníčku obvykle bezpečné a prospěšné, nicméně je třeba vzít v úvahu i několik vedlejších účinků.

 

Pro začátek může pampeliška u některých lidí vyvolat alergické reakce při konzumaci nebo aplikaci na kůži. Pokud jste citliví na jiné rostliny ze stejné čeledi rostlin, jako je ambrózie, sedmikráska nebo bodlák, můžete být citliví i na pampelišku.

 

Pokud se u vás objeví příznaky jako otok, svědění nebo zarudnutí, měli byste okamžitě přerušit užívání a poradit se se svým lékařem. Také lidé, kteří mají problémy s ledvinami, žlučníkem nebo žlučovými kameny, by se měli před konzumací pampelišky poradit se svým lékařem.

 

Pampeliška bývá občas zaměňována s mléčem zelinným. Na následujícím obrázku je vidět rozdíly, mezi těmito rostlinkami.

 

vykvetená pampeliška

Mléč zelinný vs. pampeliška lékařská

 

Kdy roste a kvete pampeliška?

Pampeliška kvete od dubna do července a na podzim podruhé. Má žluté, jazykovité květy, sbalené v květinovém koši zabalené v tmavě zelených listech. Po dokončení květenství připomíná bílou, ochmýřenou kouli a plodem pampelišky je tzv. nažka. Všechny části rostliny mají bílou mléčnou šťávu.

 

Přínosy pampelišky

Ačkoli je pampeliška často přehlížena jako otravný plevel, může být ve skutečnosti užitečným doplňkem vaší kuchyně i lékárničky. Mnoho částí pampelišky je jedlých, včetně kořenů, listů a květů. 

 

Věděli jste?

Kořeny i zelené části mají zdraví prospěšné vlastnosti a lze z nich připravit vše od pampeliškového čaje až po super výživné saláty. 

 

Poskytuje velké množství antioxidantů

Antioxidanty neutralizují škodlivé účinky volných radikálů. Lidské tělo volné radikály produkuje přirozeně, ale škodí tím, že urychlují stárnutí nebo postup některých onemocnění. 

 

Pampelišky obsahují beta-karoten, což je antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením. Karotenoidy, jako je beta-karoten, hrají zásadní roli při snižování poškození buněk. Květ pampelišky je také plný flavonoidů a polyfenolů, což jsou další typy antioxidantů. 

 

 

Zdroj vlákniny

Kořeny pampelišky jsou skvělým zdrojem vlákniny a jsou obzvláště bohaté na druh rozpustné vlákniny známé jako inulin. Vláknina je spojována s několika zdraví prospěšnými účinky, zejména pokud jde o regulaci hladiny cukru v krvi. Protože vláknina prochází tělem nestrávená, pomáhá zpomalit vstřebávání cukru v krevním řečišti, což může pomoci zlepšit dlouhodobou kontrolu hladiny cukru v krvi.

 

Kromě udržování stálé hladiny cukru v krvi může vláknina také chránit před mnoha zažívacími problémy, včetně zácpy, bolestí žaludku, hemoroidů, gastroezofageální refluxní choroby (GERD) a žaludečních vředů.

 

Pozitivní účinky na pleť 

Díky svým vlastnostem proti stárnutí pomáhá extrakt z pampelišky v péči o pleť snižovat výskyt jemných linek a vrásek. Trojice vitamínů - A, C a E - obsažená v pampeliškovém extraktu pomáhá snižovat výskyt nepříjemných linek a vrásek, protože podporuje tvorbu zdravých kožních buněk.

 

Napomáhá zdravému trávení

Výzkum ukazuje, že pampelišky mohou zvýšit průtok žluči, který je nezbytný pro proces trávení a vstřebávání tuků. Čerstvá nebo sušená pampelišková bylina se také používá jako mírný stimulant chuti k jídlu a ke zlepšení žaludečních potíží. 

 

Kořen pampelišky může působit jako mírné projímadlo a používá se ke zlepšení trávení. Obsahuje prebiotickou vlákninu, která prokazatelně zmírňuje zácpu a podporuje pravidelnost střev.

 

pampeliška

 

Hubnutí

Pampeliška zlepšuje metabolismus sacharidů a reguluje vstřebávání tuků. Potřebujeme zdravý metabolismus sacharidů, abychom zajistili, že je naše tělo využije jako energii, a ne jako tukové zásoby.

 

Pampeliška a játra 

Pampeliška působí na játra hned několika způsoby. Studie dospěla k závěru, že pampeliška snižuje nadbytečný tuk uložený v játrech a chrání před oxidativním stresem, který může způsobit poškození jater. Pampelišky také mohou napomáhat předcházet onemocnění jater tím, že zlepšují jejich funkci a podporují tvorbu žluči. 

 

TIP: Na podporu jater vyzkoušejte doplněk ZDRAVÁ JÁTRA, který obsahuje vyváženou směs přírodních látek včetně extraktu z pampelišky, jenž podporují regeneraci jater, detoxikaci jaterních buněk, chrání je před poškozením a udržují optimální funkci tohoto klíčového orgánu.

 

zdravá játra

 

Podpora imunity 

Kromě mnoha dalších zdraví prospěšných látek má kořen pampelišky také antimikrobiální a antivirové vlastnosti, které mohou pomoci zastavit růst bakterií a patogenů způsobujících nemoci.

 

Studie ukázala, že kořen pampelišky je obzvláště účinný proti některým kmenům bakterií, které jsou zodpovědné za stafylokokové infekce a nemoci přenášené potravinami. Ačkoli je třeba provést další výzkum, kořen pampelišky může být užitečnou přírodní metodou na podporu imunitního systému v boji proti bakteriálním infekcím.

 

Pampeliška je také dobrým zdrojem vitamínu C, jednoho z nejpřínosnějších vitamínů pro imunitní systém. Přítomnost vitamínu C může být příčinou její uváděné účinnosti proti sezónnímu nachlazení. 

 

Kosti a zuby 

Pampelišky jsou skvělým zdrojem vitamínu K, důležité živiny, která hraje klíčovou roli pro zdraví kostí. Tento esenciální vitamín zvyšuje hladinu specifické bílkoviny potřebné k budování silných kostí, a právě proto je nižší příjem vitamínu K spojován se zvýšeným rizikem zlomenin a sníženou hustotou kostí. Pampeliška obsahuje také vápník, který tvoří strukturu kostí a zubů a pomáhá je udržovat silné.

 

Smetánka a rakovina 

Části rostliny pampelišky mohou pomoci snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny. Ačkoli studie o listech pampelišky jsou omezené, kořeny pampelišky mohou minimalizovat růst rakoviny prsu. Kořen pampelišky může díky svým léčivým složkám potlačovat růst rakovinných buněk a snižovat riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, prostaty a slinivky břišní.

 

Ačkoli je k prokázání těchto teorií zapotřebí dalších testů, současné výzkumy jsou povzbudivé. Tradiční medicína již dlouho využívá rostlinu pampelišku k léčbě různých orgánových onemocnění a může být účinnou přírodní léčbou při léčbě některých forem rakoviny.

 

TIP na související článek: Jak a proč vzniká rakovina?

 

Pomoc při menstruačních křečích 

Listy pampelišky mohou díky svým protizánětlivým a uvolňujícím účinkům pomoci zmírnit menstruační křeče. Pampeliškový list je také přírodní diuretikum, takže může pomoci snížit zadržování vody v těle a nadýmání, což jsou časté příznaky menstruačních křečí.

 

Listy pampelišky mohou také pomoci vyrovnat hladinu hormonů v těle, což může pomoci zmírnit menstruační křeče. Listy pampelišky obsahují fytoestrogeny, což jsou rostlinné sloučeniny, které mají vlastnosti podobné estrogenům. I když je zapotřebí dalších testů a výzkumů, listy pampelišky mohou pomoci zmírnit některé příznaky menstruačních křečí.

 

menstruační bolesti

 

Zlepšení nálady a kognitivních funkcí

Nálada a kognitivní funkce jsou ovlivněny zdravím mozku a jeho podpůrných živin. Listy pampelišky obsahují antioxidanty a cholin, dvě sloučeniny, které pomáhají mozku fungovat co nejlépe. Antioxidanty chrání buňky před poškozením a snižují oxidační stres v mozku, což zlepšuje kognitivní funkce a snižuje riziko poklesu kognitivních funkcí souvisejících s věkem. 

 

Cholin zase napomáhá syntéze acetylcholinu, neurotransmiteru, který podporuje paměť a kognitivní funkce. Díky živinám v pampeliškovém listu, které podporují činnost mozku, může pampeliška zlepšovat náladu a kognitivní funkce a potenciálně snižovat riziko neurodegenerativních onemocnění.

 

Snížení hladiny cholesterolu

Pampelišky obsahují bioaktivní látky, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Výzkumy prováděné in vivo a in vitro ukázaly, že pampeliška může pomáhat snižovat hladinu krevních lipidů. To může zahrnovat lipidy včetně cholesterolu a triglyceridů.

 

Je možné, že pampeliška může lidem pomoci při léčbě vysoké hladiny cholesterolu, ale je třeba provést ještě další výzkumy.

 

Závěr

Přestože pampelišku mnozí považují za pouhý plevel, má působivé účinky na zdraví, pokud jde o podporu trávicího a imunitního systému. Ačkoli se s ní nezachází jako s lékem, jako doplněk stravy nabízí ochranu před oxidačním stresem, jaterními chorobami, vysokým cholesterolem a krevním tlakem, vysokou hladinou cukru v krvi, problémy s ledvinami a infekcemi.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://lifebotanics.com.au/blogs/life-botanics/the-10-health-benefits-of-dandelion

https://www.mountsinai.org/health-library/herb/dandelion

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29548293/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5712354/ 

https://ensosuperfoods.com/blogs/supergreens/dandelion-leaf-benefits