+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Co je to kofein a jaké jsou jeho dopady na naše zdraví?

|
Strava

Kofein je stimulant a nejčastěji užívaná droga na světě. Jaké mohou být benefity a rizika? Lze se předávkovat kofeinem a proč mohou energetické nápoje představovat problém? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Co je to kofein a jaké jsou jeho dopady na naše zdraví?

Miliony lidí denně konzumují kofein, aby zvýšili bdělost, zmírnili únavu a zlepšili koncentraci a soustředění. Na pozadí mýtů a sporů o tom, zda je kofein pro nás dobrý, nebo špatný, existují důkazy, že mírná konzumace kávy může přinášet jak výhody, tak rizika.

 

Co je to kofein? 

Kofein se přirozeně nachází v listech a plodech některých rostlin. Je obsažen v kávě, černém a zeleném čaji, yerbě maté, kakau, kolových nápojích a energetických nápojích. Může být také obsažen v čokoládových tyčinkách, energetických tyčinkách a některých lécích bez předpisu, jako je sirup proti kašli a tablety na hubnutí. Přírodním zdrojem kofeinu je také guarana (oblíbená přísada do energetických nápojů).

 

Kofein je stimulant, což znamená, že zvyšuje aktivitu mozku a nervového systému. Zvyšuje také cirkulaci chemických látek, jako je kortizol a adrenalin, v těle.

 

V malých dávkách vám kofein může dodat pocit svěžesti a soustředění. Ve velkých dávkách může kofein vyvolat pocit úzkosti a potíže se spánkem. Stejně jako na mnoho jiných drog je možné si na kofein vypěstovat toleranci, což znamená, že k dosažení stejného účinku potřebujete stále větší dávky.

 

Jak kofein působí na vaše tělo?

Kofein se v těle dobře vstřebává a krátkodobé účinky se obvykle projeví mezi 5 a 30 minutami po jeho požití. Mezi tyto účinky může patřit zrychlené dýchání a srdeční frekvence a zvýšená duševní bdělost a fyzická energie. V závislosti na jednotlivci mohou tyto účinky trvat až 12 hodin.

 

Mezi příznaky a symptomy požití příliš velkého množství kofeinu patří například zvýšení tělesné teploty, časté močení, dehydratace, závratě, bolesti hlavy, zrychlený tep, neklid, úzkost, podrážděnost, třes rukou, nespavost a také nejprve pocit energie ale pak ještě větší pocit únavy. 

 

kofein

 

Benefity kofeinu 

Mezi benefity, které užívání kofeinu přispívá je například zvýšení hladiny energie, zvýšená rychlost metabolismu a jiné. 

 

Zvýšení hladiny energie

Zdaleka nejznámějším účinkem kofeinu je jeho schopnost dodávat lidem energii. K tomu dochází proto, že kofein je látka známá jako stimulant, která pomáhá vytvářet lepší náladu, vyšší úroveň bdělosti a nižší úroveň únavy, kterou uživatelé sami uvádějí. Studie prokázaly, že se nejedná pouze o placebo efekt, ale že kofein skutečně dokáže dodat energii.

 

Zvýšená rychlost metabolismu

Stejný stimulační účinek, který vám může pomoci zvýšit bdělost, může také podpořit váš metabolismus. Konzumace množství kofeinu obsaženého v jednom šálku kávy je spojena s 3-4% zvýšením rychlosti metabolismu. To znamená, že konzumace kofeinu může mírně zvýšit počet kalorií, které za den spálíte.

 

Vědci stále ještě zkoumají, aby potvrdili, zda k tomuto účinku dochází samoúčelně. Další možností je, že kofein snižuje únavu a podporuje u lidí více pohybu nebo cvičení.

 

Zlepšuje výkon při cvičení

Stejné snížení únavy vám může pomoci k efektivnějšímu cvičení. Studie naznačují, že konzumace mírného množství kofeinu před cvičením může pomoci zlepšit váš sportovní výkon a snížit únavu během cvičení. Kofein může dokonce způsobit, že vám cvičení připadá méně náročné, což vám může pomoci si ho více užít a cvičit častěji.

 

TIP: Vyzkoušejte naše Yerba maté na zlepšení výkonu při cvičení, jelikož na rozdíl od kávy nevyplavuje živiny, ale naopak je ve velkém množství dodává. Více o Yerba maté naleznete zde

 

 

Zmírnění rizik srdečních onemocnění

Káva je spojována se zvýšenou srdeční frekvencí, proto někteří lidé předpokládají, že kofein může způsobit riziko srdečních problémů. V mírném množství však konzumace kofeinu může riziko srdečních onemocnění skutečně snížit.

 

Jedna studie porovnávala různé úrovně konzumace kofeinu. Výzkumníci došli k závěru, že ženy, které konzumovaly mírné množství kofeinu, měly výrazně nižší riziko srdečních onemocnění než ženy, které ho konzumovaly méně. 

 

Potenciální rizika kofeinu

Přestože má kofein některé zdraví prospěšné účinky, neměli byste ho konzumovat ve velkém množství. Kofein může interagovat s léky a zdravotními potížemi a způsobit tak negativní následky. Před konzumací kofeinu zvažte následující skutečnosti.

 

Vytváření návyků 

V první řadě je kofein návykový a může se stát návykovým. Konzumace kofeinu ve velkém množství po dlouhou dobu může u mnoha lidí vést k abstinenčním pocitům, jako jsou bolesti hlavy a podrážděnost. I když je odvykání kofeinu ve srovnání s mnoha jinými formami odvykání mírné, může být přesto nepříjemné. Před zvýšením spotřeby kofeinu zvažte možné účinky.

 

Interakce s léky

Kofein může interagovat s řadou léků. Lidé, kterým byly předepsány léky včetně antidepresiv, antipsychotik, léků proti arytmii nebo lupénce, by se měli před přidáním kofeinu do své běžné stravy poradit se svým lékařem, aby předešli negativním farmaceutickým interakcím. 

 

Může způsobovat úzkost

Někteří lidé zjišťují, že kofein u nich může vyvolat větší úzkost než obvykle. Velké množství kofeinu může vyvolat produkci sloučeniny známé jako kynurenin, která je spojována s pocity úzkosti. Tento účinek lze snížit konzumací menšího množství kofeinu.

 

kofein

 

Kolik kofeinu je příliš mnoho?

Co se považuje za "nadměrný příjem" kofeinu, závisí na tom, koho se zeptáte, a na individuální toleranci dané osoby. "Umírněné množství" kávy pro zdravé dospělé osoby, které koreluje se zdravotními přínosy, dosahuje maximálně asi 400 až 500 miligramů kofeinu denně, což je asi pět šálků doma připravené běžné kávy.

 

Pro těhotné ženy je doporučené nebo tolerované množství kofeinu nižší. Většina odborníků doporučuje během těhotenství maximálně 200 miligramů denně z nápojů a potravin dohromady.

 

Předávkování kofeinem

Záleží hodně na konkrétním člověku, ale už dávka 500 miligramů kofeinu a více může potenciálně vyvolat některé příznaky předávkování kofeinem. Někteří lidé se cítí dobře, resp. jejich vnímání "normálně", když vypijí kolem 500 miligramů, zatímco jiní se velmi rychle cítí nemocní a slabí.

 

Kofein je Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv klasifikován jako "obecně uznávaný jako bezpečný". Za toxické dávky se obvykle považuje cokoli nad 10 gramů denně pro dospělého člověka. Pro představu, jeden šálek kávy obsahuje 80-175 miligramů kofeinu v závislosti na druhu kávových zrn a způsobu přípravy. Někdo by musel vypít zhruba 50-100 běžných šálků kávy, aby dosáhl smrtelné dávky a skutečně se předávkoval kofeinem.

 

Rozdíly mezi kofeinem a teinem 

První věc, kterou je třeba mít na paměti, abyste pochopili rozdíly mezi těmito dvěma pojmy, je jejich složení. Všichni známe pojem kofein, jedná se o hořkou látku, která se přirozeně vyskytuje ve více rostlinách, nejoblíbenější je v kávových zrnech.

 

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však kofein netvoří kávová zrna ani nápoj, který ráno pijeme. Kofein jsou molekuly patřící do skupiny xantinů s krystalickým složením, bílé barvy a s hořkou chutí. Ze své strany tein, jak napovídá jeho název, pochází z čaje. Stejně jako kofein je tvořen stejnou molekulární skupinou xantinů, protože z chemického hlediska se jedná o složky, ale s odlišným původem.

 

Zjednodušeně lze říci, že kofein i tein jsou z chemického hlediska stejné látky. Jejich rozdíly však spočívají v tom, jak jsou dodávány a jak se tím mění jejich účinky.

 

tein

čajovník

 

Rozdíl v účincích 

Hlavní rozdíl mezi oběma pojmy spočívá v původu jejich konzumace. Zatímco kofein, který obvykle pijeme v kávě, interaguje s dalšími molekulami ze zrn, jako je kyselina kávová, tein z čaje interaguje s teofylinem.

 

Díky tomu jsou jeho účinky ve fúzích, kde ho najdeme, zcela odlišné. Čaj má mezi svými složkami polyfenoly, které pomáhají inhibovat vstřebávání kofeinu v oběhovém systému, čímž vytváří mnohem méně agresivní energetický účinek a pomalejší trvání. 

 

Dávky kofeinu, které najdeme v kávě, mají zase díky svým složkám mnohem rychlejší účinek a s větším vstřebáváním v oběhovém systému. Tím je dosaženo rychlého, ale méně trvalého účinku na organismus.

 

Rozdíl v množství 

Zatímco ve velkých šálcích kávy je možné získat až 200 mg kofeinu, u čaje by k dosažení těchto dávek byly potřeba až 3 šálky. Aby se s nimi zacházelo jako se stejnými stimulanty a bylo dosaženo podobných účinků, musela by se dodávaná množství změnit.

 

Kofein a těhotenství 

Kofein mírně zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci a množství moči, které tělo produkuje. Kofein může způsobit pocit nervozity, zažívací potíže nebo problémy se spánkem. Během těhotenství můžete být na kofein obzvláště citlivá, protože jeho vyloučení z těla může trvat déle, než kdybyste těhotná nebyla. Může také způsobovat nevolnost nebo závratě. 

 

Možná jste slyšela, že příliš mnoho kofeinu může způsobit potrat (když dítě zemře v děloze před 20. týdnem těhotenství), předčasný porod (porod, ke kterému dojde před dokončením 37. týdne těhotenství) nebo nízkou porodní hmotnost. Některé studie tvrdí, že je to pravda, jiné nikoli. Dokud nebudeme vědět více o tom, jak může kofein ovlivnit těhotenství, je nejlepší omezit jeho množství na 200 miligramů denně

 

kofein těhotenství

 

Kofein a srdeční onemocnění 

Kofein stimuluje srdce, zvyšuje průtok krve a dočasně zvyšuje krevní tlak, zejména u lidí, kteří obvykle kofein nekonzumují. V klinických studiích však nebyly zjištěny silné negativní účinky kofeinu na krevní tlak, a to ani u osob s hypertenzí, a kohortové studie nezjistily, že by pití kávy bylo spojeno s vyšším rizikem hypertenze.

 

Studie rovněž neprokázaly souvislost příjmu kofeinu s fibrilací síní (abnormálním srdečním rytmem), srdečním onemocněním nebo mozkovou mrtvicí.

 

Kofein a diabetes 

Kofein stimuluje uvolňování stresového hormonu zvaného adrenalin, který způsobuje, že jaterní a svalová tkáň uvolňuje uloženou glukózu do krevního oběhu, což dočasně zvyšuje hladinu glukózy v krvi. 

 

Pravidelný příjem kofeinu však není spojen se zvýšeným rizikem cukrovky. Kohortové studie ve skutečnosti ukazují, že pravidelný příjem kávy je spojen s nižším rizikem cukrovky 2. typu, i když tento účinek může být spíše způsoben sloučeninami kávovníku než samotným kofeinem, protože podobný ochranný účinek vykazuje i káva bez kofeinu. Jiné studie naznačují, že kofein může chránit a zachovávat funkci beta buněk ve slinivce břišní, které jsou zodpovědné za vylučování inzulinu.

 

Kofein a spánek

Kofein může blokovat účinky hormonu adenosinu, který je zodpovědný za hluboký spánek. Kofein se váže na receptory adenosinu v mozku, čímž nejen snižuje hladinu adenosinu, ale také zvyšuje nebo snižuje hladinu dalších hormonů, které ovlivňují spánek, včetně dopaminu, serotoninu, noradrenalinu a GABA. 

 

Hladiny melatoninu, dalšího hormonu podporujícího spánek, mohou v přítomnosti kofeinu klesat, protože oba jsou metabolizovány v játrech. Příjem kofeinu v pozdějších hodinách dne v blízkosti doby spánku může narušit kvalitu spánku. Ačkoli vytvoření tolerance na kofein pravidelným užíváním kofeinu v průběhu času může snížit jeho rušivé účinky, ti, kteří mají problémy se spánkem, mohou zvážit minimalizaci příjmu kofeinu později během dne a před spaním.

 

TIP: Pro kvalitnější spánek vyzkoušejte naše MAGNESIUM PRO SPÁNEK s L-Tryptofanem, který má významnou úlohu v metabolismu melatoninu.

 

magnesium pro spánek

 

Co jsou to energetické nápoje a proč mohou představovat problém?

Energetické nápoje jsou nápoje s přidaným kofeinem. Množství kofeinu v energetických nápojích se může značně lišit a někdy se na etiketách nápojů neuvádí skutečné množství kofeinu. Energetické nápoje mohou obsahovat také cukry, vitaminy, bylinky a doplňky stravy.

 

Společnosti, které vyrábějí energetické nápoje, tvrdí, že nápoje mohou zvýšit bdělost a zlepšit fyzickou a duševní výkonnost. To přispělo k tomu, že se tyto nápoje staly populárními mezi dětmi a dospívajícími. Existují omezené údaje, které ukazují, že energetické nápoje mohou dočasně zlepšit bdělost a fyzickou vytrvalost.

 

Víme však, že energetické nápoje mohou být nebezpečné, protože obsahují velké množství kofeinu. A protože obsahují velké množství cukru, mohou přispívat k obezitě a zhoršovat cukrovku.

 

Někdy mladí lidé míchají energetické nápoje s alkoholem. Kombinace alkoholu a kofeinu je nebezpečná. Kofein může narušit vaši schopnost rozpoznat, jak moc jste opilí, což může vést k tomu, že budete pít více. 

 

TIP: 5 způsobů, jak zlepšit své zdraví

 

Závěr 

Kofein je stimulant, který má výhody i rizika, a jeho konzumace by měla být zvažována s ohledem na individuální potřeby a tolerance. Mírná konzumace kávy a jiných kofeinových nápojů může přinášet výhody jako zvýšení energie, zlepšení sportovního výkonu a snížení rizika srdečních onemocnění. Nicméně nadměrná konzumace kofeinu může mít nepříznivé účinky, jako je nespavost, úzkost, neklid a případně i zdravotní problémy, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže. 

 

Celkově platí, že umírněná konzumace kofeinu, včetně kávy, může přinést některé výhody, ale je důležité být si vědom rizik spojených s jeho nadměrným užíváním. Dbejte na svou individuální reakci na kofein a snažte se udržovat vyvážený přístup ke konzumaci kofeinových nápojů, aby byly pro vás co nejvíce prospěšné.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://medlineplus.gov/caffeine.html

https://www.medicalnewstoday.com/articles/285194#benefits

https://www.webmd.com/diet/caffeine-health-benefits