Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Yerba maté - druhy, vlastnosti, zdravotní účinky

14. 11. 2022

Odkud yerba maté pochází? Jaké jsou její druhy a jak ji připravovat a pít? Zjistěte, jak ovlivňuje duševní zdraví, kognitivní funkce či sexuální výkonnost.


Yerba maté je paraguayský nápoj s povzbuzujícími účinky. Nálev napomáhá hubnutí, dodává energii, potlačuje únavu a vyčerpání, zlepšuje kognitivní funkce, snižuje hladinu špatného cholesterolu a zlepšuje krevní oběh. V návaznosti na typ a způsob přípravy může mít také relaxační a uklidňující účinky.

 

Yerba maté - původ a druhy

Sušené listy a tyčinky cesmíny paraguayské neboli yerba maté, lze přirovnat k čaji. Plantáže Yerby se nacházejí v Argentině, Brazílii a Uruguayi. Do Evropy se však dostala až v 17. století díky jezuitům. Mniši tento nápoj propagovali jako alternativu k asijskému čaji. V Paraguayi je společné pití yerby dodnes příležitostí k setkávání.

 

Název yerba maté pochází z latinských slov "herba" (bylina) a "mati" (kalabasa). Tradiční nádobou na pití nápoje je speciální pohár z kalabasy. V současné době jsou velmi oblíbené keramické a dřevěné šálky. Existuje několik druhů yerby, a to paraguayská, argentinská a brazilská.

 

Paraguayská yerba maté

Paraguayská yerba maté je nejsilnější, protože její listy se suší nad kouřem z ohně. Díky tomu má silné stimulační účinky. V Česku se paraguayská yerba často pije horká, ale Paraguayci ji mají raději zmraženou. Obě skupiny do ní přidávají čerstvé bylinky a studenou šťávu.

 

Argentinská yerba maté

Argentinské yerba maté má naopak jemnější chuť a slabší povzbuzující účinky. To je způsobeno procesem sušení, který je kratší než u yerby z Paraguaye. V Argentině se tento nápoj pije hned ráno, stejně jako káva. Je to jejich národní nápoj. Pro Argentince je to totéž, co pro obyvatele arabských zemí vodní dýmka.

 

Brazilská yerba maté

Brazilská yerba maté má jemně mleté listy, které mohou připomínat i mouku. Nálev je hustý, takže k jeho pití potřebujete speciální brčko zvané bomba nebo bombilla. Má světle zelenou barvu a travnatou vůni. Svým vzhledem připomíná zelenou kávu. Kromě toho je účinný, takže se může nalévat častěji než například tzv. "paraguayský".

 

Tip: Pokud chcete vyzkoušet kvalitní brazilskou yerbu maté, tak zde na našem webu naleznete hned několik variant.

 

yerba mate jižní amerika

 

 

Strom yerby - cesmína paraguayská

Strom yerba maté je druh z čeledi cesmínovitých s listy, které jsou stálezelené (listy se objevují ve všech čtyřech ročních obdobích) a vytvářejí malé plodové bobule, které kvetou zelenobílými květy. 

 

Listy a jemné stonky se často sbírají ručně a poté se suší v kontrolovaném prostředí. Někdy se praží na dřevěném ohni, než se mohou lámat nebo řezat, aby vznikla konečná bylina určená ke konzumaci. Některé yerba maté se dokonce nechávají zrát v cedrovém nebo jiném dřevě až po dobu jednoho roku nebo déle, aby se zintenzivněla jejich chuť.

 

Nejkvalitnější yerba maté se pěstuje ve stínu pod bohatými korunami deštných pralesů a mimo dosah přímého slunečního světla. Díky tomuto úkrytu si listy uchovávají více živin a chuti než rostliny vystavené slunci. Divoké stromy yerba maté se sklízejí pouze jednou za dva roky, protože jejich listy se plně rozvíjejí déle. Zatímco pěstované stromy se sklízejí na konci každé zimy, protože díky pečlivému prořezávání, vystavení slunci a kontrole vody rostou rychleji.

 

cesmína paraguyská

 

Zdravotní vlastnosti yerba maté

Yerba maté vděčí za svou popularitu povzbuzujícím účinkům. Mnoho lidí se kvůli yerbě vzdává pití kávy - nápoj obsahuje malé množství kofeinu. S pitím yerba maté navíc často začínají závislí na kávě, kteří se chtějí zbavit svého návyku. Existuje teorie, že yerba maté obsahuje všechny vitamíny a minerály potřebné k udržení života, kterých je o 196 více než v zeleném čaji.

 

Nápoj yerba maté má následující zdravotní účinky:

  • je zdrojem energie a osvěžuje tělo,
  • stimuluje nervový systém, odbourává podrážděnost,
  • zvyšuje schopnost soustředění,
  • zlepšuje paměť,
  • snižuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh,
  • má uvolňující účinek na svaly,
  • odstraňuje pocit únavy a hladu,
  • pomáhá při vylučování vody z těla a metabolismu lipidů,
  • má antioxidační vlasnosti,
  • pomáhá v boji proti astmatu (díky obsahu mateinu).

 

Mezi největší výhody yerba maté patří vysoký obsah živin, jako jsou vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9) a vitaminy C a E. Dále obsahuje: hořčík, zinek, fosfor, železo, draslík, vápník a křemík. Díky výše uvedeným mikroživinám může lidské tělo správně fungovat.

 

Yerba maté obsahuje vysoké množství kyseliny chlorogenové, silného antioxidantu. Jeho užívání snižuje hladinu glukózy v krvi a může chránit před cukrovkou. Navíc je užitečný v boji proti inzulínové rezistenci, protože zvyšuje citlivost organismu na její působení. Kyselina chlorogenová obsažená v yerba maté navíc pomáhá při hubnutí.

 

Bylo vědecky prokázáno, že cesmína paraguayská potlačuje chuť k jídlu. Díky obsaženému matéinu se zrychluje metabolismus, a tím se rychleji spalují tuky. Proto se pití yerba maté doporučuje ženám i mužům, kteří se starají o svou štíhlou postavu.

 

 

Vliv yerba maté na mysl

Yerba maté je víc než jen další náhražka kávy. Odvar má na lidský organismus nesrovnatelně lepší účinek. Především má lepší stimulační vlastnosti a díky vitaminům skupiny B a hořčíku pomáhá zlepšovat koncentraci a pozornost. Lidé, kteří pijí yerba maté, mají více energie než lidé závislí na kávě, a mohou pracovat déle na jednom úkolu.

 

Nápoj má také příznivý vliv na lidskou psychiku. Díky vysokému obsahu vitaminů skupiny B působí yerba maté antidepresivně a zmírňuje úzkost. Samozřejmě by neměla být považována za typický lék, ale díky látkám, které obsahuje, může být mozek lépe vyživován. To se projeví na lepší náladě. Yerba maté se vyplatí používat jako přírodní doplněk stravy, když naše emocionální výkonnost klesá.

 

Yerba maté a fyzické cvičení

Yerba maté je cenným zdrojem benefitů, které podporují sportovní aktivity; počínaje dávkou kofeinu, která stimuluje nervový systém a je ideální před jakoukoli fyzickou nebo intelektuální aktivitou. Na rozdíl od kávy nevyplavuje živiny, ale naopak je ve velkém množství dodává. Mnoho sportovců se k yerba maté chová jako k izotonickému nápoji. 

 

Před tréninkem funguje maté jako povzbuzující nápoj, který je přirozenější než energetické nápoje a jiné sportovní doplňky. Během tréninku pomáhá maté účinněji metabolizovat sacharidy a zabraňuje hromadění kyseliny mléčné v těle; což se projevuje větším množstvím lepší energie a větší fyzickou vytrvalostí. Kromě toho všeho však podle studie yerba maté výrazně zvyšuje rychlost regenerace po cvičení. Maté zlepšuje motorické schopnosti a má protizánětlivé účinky po tréninku, zejména při vysoce zátěžových aktivitách.

 

Má yerba maté vliv na sexuální výkonnost?

Zdravotní vlastnosti yerba maté znamenají, že zvyšuje celkovou výkonnost organismu. Lidé, kteří pravidelně pijí nálev z cesmíny paraguayské, mají také vyšší libido. Všechny dříve zmíněné výhody pití yerba maté, jako je zvýšená výdrž a komplexní výživa organismu, také způsobují, že jeho konzumenti jsou také… lepší milenci.

 

Extrakt z yerba maté jako stimulant

Extrakt z yerba maté má skvělé stimulační vlastnosti. Právě z tohoto důvodu jsme jej zakomponovali do přípravku Magnesium - PRO ENERGII. Užíváním tohoto komplexního přípravku tělu dodáte nejen zcela zásadní minerály a vitamíny, ale díky extraktům z yerby maté a zeleného čaje také tělu dodáte energii a potlačíte únavu.

 

Magnesium pro energii

 

Yerba maté a přínosy pro pokožku, nehty a vlasy

Cesmína paraguayská má také příznivý vliv na stav pokožky, nehtů a vlasů. Díky vitamínům B, C, E, křemíku a zinku vlasy rychleji rostou a struktura nehtů se posiluje. Je prokázáno, že mnozí milovníci yerba maté vypadají lépe a jsou úspěšnější u opačného pohlaví. Navíc pomáhá bojovat proti volným radikálům, které přispívají k rychlejšímu stárnutí. Nejen yerba maté přispívá k boji proti volným radikálům ale také například spirulina a chlorella, které lze najít na našem eshopu zde.

 

Yerba maté a přínosy v oblasti léčby rakoviny

Vědecká studie z roku 2011 zjistila, že čajové lístky yerba maté mají protizánětlivé a protirakovinné účinky. Studie ukázala, že deriváty kyseliny kafeochininové (CQA) z čaje yerba maté úspěšně léčí rakovinu tlustého střeva. Když vědci zvýšili koncentraci CQA, rakovinné buňky odumíraly. Studie z roku 2020 odhaluje, že yerba maté také chrání jaterní buňky a vykazuje protizánětlivý účinek i pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

 

Jaké jsou xantiny a saponiny obsažené v yerba maté?

Xantiny jsou sloučeniny, které dodávají yerba maté povzbuzující vlastnosti. Patří mezi ně kofein, teofylin a teobromin. Kofein aktivuje mozkovou kůru a rozšiřuje koronární cévy. Díky němu se vylučuje žaludeční šťáva. Teofylin naopak rozšiřuje průdušky a zlepšuje dýchací kapacitu, takže jeho užívání ulevuje mimo jiné astmatikům a kuřákům s dýchacími potížemi.

 

Saponiny jsou chemické sloučeniny patřící mezi glykosidy. Vyskytují se jak v cesmíně paraguayské, tak v jiných rostlinách. Díky nim má nápoj yerba maté expektorační a diuretický účinek, podporuje vylučování hlenu a stimuluje vstřebávání živin. Saponiny se doporučují lidem s nadměrnou hladinou cholesterolu. Mají také protizánětlivé a antibakteriální účinky.

 

Saponiny obsažené v nálevu podporují trávicí procesy a usnadňují odbourávání toxinů v těle. Proto je yerba maté velmi oblíbená jak mezi lidmi, kteří si vychutnávají její chuť, tak mezi těmi, kteří ji pijí právě pro její zdravotní účinky. Díky xantinům a saponinům je příliv energie o něco pomalejší než u kofeinu.

 

yerba mate

 

Jak připravit yerba maté

Jednu porci yerba maté (cca 5 gramů, tj. 2-3 čajové lžičky) je možné a vhodné uvařit několikrát (asi sedmkrát), dokud neztratí svou charakteristickou hořkou chuť. Suchá hmota se nasype do hrnku o výšce nejméně ¼, max. ¾. Nádoba by k tomu měla být speciálně navržena. Nádoba speciálně navržena pro pití yerby je kalabasa.

 

Sušený produkt se přelije vodou o teplotě asi 70-80 °C. Neměla by se zalévat vroucí vodou. Nejprve se nalije jen tolik vody, aby ji listy mohly vstřebat, teprve později se šálek doplní až do konce. Po 4-5 minutách je maté připraveno k pití. Pije se speciálním brčkem se sítkem na konci, který se nazývá bombilla.

 

Je yerba pro každého?

Přestože má nápoj mnoho zdravotních výhod, existují některé kontraindikace jeho konzumace. Především by yerba maté kvůli přítomnosti kofeinu neměly pít děti a těhotné ženy. Může být škodlivý i pro kojící matky. Nicméně v jejich případě není nutné vzdát se pití yerba maté, ale pouze se omezit na dva šálky denně.

 

Výhody pití yerba maté jsou prospěšné zejména pro lidi, kteří pracují s myslí a jejichž práce vyžaduje soustředění a duševní jasnost. Studenti, právníci nebo kancelářští pracovníci rádi sáhnou po šálku yerby. Yerba maté má příznivý vliv na psychofyzické schopnosti - to je způsobeno kofeinem, teofylinem a teobrominem.

 

Jak pít yerba maté?

Většina lidí, kteří s yerba maté začínají, je přesvědčena, že se nedá pít bez kalabasy a bombilly. Výše zmíněné náčiní vlastně není potřeba, sušinu lze nalít i do běžného hrnku. Je to dobrý způsob, jak poznat chuť různých druhů maté a vybrat si to, které vám nejvíce vyhovuje. Teprve pak se vyplatí investovat do výše zmíněné bombilly a kalabasy.

 

Zatímco kalabasa není pro začátečníka nezbytná, vyplatí se koupit si bombillu ještě předtím, než si poprvé uvaříte yerba maté. Bombilla je speciální brčko se sítkem, které zabraňuje nasátí listů při pití nápoje. Nápoj je samozřejmě možné pít i bez bombilly, ale je nutné chvíli počkat, než se listy rozvaří a spadnou na dno šálku.

 

Pro pití yerba maté se vyplatí koupit si odnímatelnou bombillu, která se lépe omývá. Odšroubování jednotné konstrukce nezřídka končí poškozením zařízení a nutností nákupu nového. Ve většině bombil je filtr umístěn v závitu - stačí jej jemně vyšroubovat.

 

kalabasa a bombila

 

Kolikrát denně mohu pít čaj yerba maté?

Množství vypitého yerba maté závisí na osobních preferencích. Neexistují žádné kontraindikace pro každodenní pití. Je však vhodné ověřit si, jaké živiny konkrétní yerba obsahuje, a pak množství upravit podle svého jídelníčku. Přesto se doporučuje vypít jednu až dvě porce denně - každý doušek lze nalít asi šestkrát.

 

Nicméně je třeba mít na paměti, že yerba maté obsahuje kofein, který má v nadměrném množství škodlivý vliv na lidský organismus. Každý by si měl sám určit, jakou má jeho tělo toleranci k této složce, a na základě toho stanovit denní dávku yerby. Mnozí matéisté pijí jeden doušek denně, tj. 6 až 9krát si nalijí jednu porci. Díky této porci se budete cítit dobře a neměla by vám způsobovat bolesti hlavy.

 

Jak skladovat yerba maté? 

Správné skladování yerba maté zajistí, že zůstane co nejdéle čerstvé. Pokud maté skladujete na místě, kde je vystaveno příliš velké vlhkosti, vystavujete se riziku vzniku plísní. Vyschnout může také, pokud je vystavena slunečnímu záření nebo příliš suchým podmínkám. 

 

Yerba maté můžete jednoduše nechat v původním obalu, ve kterém jste ho zakoupili. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, ujistěte se, že je otvor správně utěsněn. Pokud skladujete yerba maté v původním obalu, měli byste sáček uchovávat na suchém, chladném a tmavém místě, které nebude vystaveno extrémním změnám teplot. Nejlepší je skladovat yerba maté při pokojové teplotě. Jako místa pro uložení maté se dobře hodí místa jako skříň, police nebo zásuvka psacího stolu.

 

Yerba maté nebo čaj?

Yerba maté se označuje jako čaj, i když mnozí matéisté ji považují spíše za léčivou bylinu než za čaj. Přesto je mezi oběma nápoji několik podobností. Obojí se připravuje přelitím sušených listů horkou nebo vařící vodou. Yerba maté i čaj navíc obsahují tein. Co se týče přípravy, rozdíl spočívá v množství použitých sušených lístků - yerba maté se sype do kalabasy mnohem více než běžný čaj.

 

Na rozdíl od čaje je yerba maté mnohem povzbudivější. Obsahuje také mnohem větší množství vitamínů a minerálů. Jak vidíte, nazývat yerba maté čajem je spíše nedorozumění, protože se jedná o zcela jiný druh nápoje. Nicméně oba nápoje jsou skvěle chutnající a zlepšují náladu.

 

Zdroje: 

https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition

https://www.taragui.com/en/discover/health/excellent-health-benefits-yerba-mate#yerba-mate-is-antioxidant

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588612/

https://draxe.com/nutrition/yerba-mate/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mnfr.201100128

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevování přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.

Bc. Tereza Hoffmannová 
Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 
Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.