0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Jaký vliv má káva na naše tělo a lze ji nahradit?

26. 04. 2022

Může být černá, s mlékem, s přídavkem různých sladkých sirupů nebo dokonce se šlehačkou či zmrzlinou. Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů.


O kávě se hodně mluví - někdy dobře, jindy špatně. Není divu, že vědci již léta zkoumají účinky kofeinu na lidský organismus. Vždyť mnozí z nás ji používají každý den, často i několikrát. Někdy jsme na ní závislí, ale také se stává, že po šálku kávy saháme automaticky, její pití se stává určitým rituálem. Nápoj, bez kterého si nedokážeme představit ráno nebo dezert po večeři. Sáhneme po něm, když pocítíme úbytek energie, a v mnoha domácnostech je nepostradatelnou součástí ranních setkání a odpoledních setkání s přáteli. Jaký vliv má káva na lidský organismus a jak rozpoznat přecitlivělost na kofein?

 

Káva... na zdraví!

Mírné pití kávy (2 až 3 šálky denně, přičemž 3 šálky jsou již považovány za maximální bezpečné množství pro zdravé lidi) zdraví neškodí a může mít na váš organismus pozitivní vliv. Podle nedávno zveřejněné studie britských vědců snižuje pití kávy riziko smrtelných onemocnění mimo jiné tím, že zlepšuje fungování jater a imunitního systému. Výzkumníci analyzovali devět dlouhodobých studií, kterých se zúčastnilo půl milionu lidí z deseti evropských zemí. Zjistili, že pravidelná konzumace kávy může významně snížit riziko cirhózy jater.

 

Káva obsahuje také mnoho dalších vlastností, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Povzbuzuje trávicí a oběhový systém, snižuje riziko cukrovky II. typu (studie prokázaly, že antioxidanty obsažené v kávě mají pozitivní vliv na metabolismus cukrů v těle), zvyšuje účinnost léků proti bolesti, takže jich s kávou můžete užívat méně, a chrání před Parkinsonovou chorobou, protože stimuluje cévy v mozku, takže se k nervovým buňkám dostane více živin a kyslíku - vyjmenovává odborník a dodává, že káva také snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a močového měchýře. Kávu pijeme hlavně tehdy, když se cítíme unavení a ospalí nebo když máme nízký krevní tlak. A je to tak správně, protože kofein může pomoci v obou případech.

 

Někdy to však může být také škodlivé

Někteří lidé pociťují nepříjemné pocity již po jednom šálku kávy. Nejen lidé s vysokým krevním tlakem by měli být s kávou velmi opatrní. Někdy se stává, že jsme na kofein geneticky citliví a po jeho konzumaci se objevují různé nepříjemné příznaky. Je však obtížné zjistit příčinu, protože kávu pijeme už léta, ze zvyku, a své potíže svádíme na jiné potraviny a nápoje.

 

U osob s přecitlivělostí na kofein se mohou vyskytnout příznaky, jako je celková malátnost, rozrušení, pocity úzkosti, přechodné zvýšení krevního tlaku, záchvaty paniky, žaludeční potíže a průjem. Je však třeba mít na paměti, že některé příznaky pozorované po pití kávy mohou být způsobeny přídavkem mléka a nemusí souviset s kofeinem - vysvětluje dietolog. Proto je vhodné pozorně sledovat signály, které naše tělo vysílá, a reagovat - upravit každodenní návyky, a nejlépe se obrátit o pomoc na odborníka. Zavedení eliminační diety na vlastní pěst je často neúčinné a časově velmi náročné.

 

S kofeinem by měli být opatrní také lidé, kteří trpí některými chorobami. Zvýšený příjem kofeinu je velmi nebezpečný v případě autoimunitních onemocnění a jejich sklonů. Často je spojena s riziky, jako je RA (revmatoidní artritida), diabetes I. typu. Kromě toho se kofein nedoporučuje užívat u poruch, jako je Hashimotova choroba, mimo jiné kvůli možnosti interakce s levotyroxinem nebo jinými léky, varuje odborník.

Nedávna studie však ukazuje, že pravidelné užívání CBD eliminuje mnoho negativních dopadů kofeinu, jako právě například úzkost, roztěkanost či bolesti hlavy.

 

A když se káva omrzí...

Každý nemusí mít chuť kávy rád. Můžete jí proto upravit cukrem, ochucenými sirupy, mlékem nebo smetanou. Je však důležité si uvědomit, že většina těchto přídatných látek může ovlivnit vaši hmotnost. Někdy si myslíme, že máme svůj příjem kalorií pod kontrolou, ale zapomínáme na kalorie, které přijímáme s nápoji. Káva je toho dokonalým příkladem. Kdo by si pomyslel, že to chutné latté, na které každý den stojíme frontu, může mít na svědomí kila navíc?

 

Naštěstí existuje několik náhražek, které jsou stejně povzbuzující jako káva. Příkladem je zelený čaj. Seznam výhod pití zeleného čaje je neuvěřitelně dlouhý. Pomáhá odstraňovat toxiny z těla, urychluje spalování tuků, posiluje cévy a má protirakovinné účinky. Je to důl minerálních solí, vitamínů a především kofeinu, kterého obsahuje dvakrát více než káva. Má to však jeden háček - aby měl zelený čaj povzbuzující účinek, musí být šikovně připraven. Proces vaření by neměl trvat déle než 2-3 minuty. Pokud na něj zapomeneme, tento báječný nálev nás uvede do stavu naprosté relaxace - vysvětluje dietoložka a dodává, že pozornost si zaslouží i kakaové boby. Ve srovnání s kávou obsahují malé množství kofeinu, ale jsou zdravotní bombou! Obsahují železo, chrom, zinek a hořčík, které odstraňují pocit únavy a zlepšují náladu.

 

Ranní přísun energie

Kdo potřebuje povzbudit zejména po ránu, měl by sáhnout po šťávě ze zelené petržele, citronu a medu. Tohle dodá vitalitu, stimuluje a posiluje celé tělo. Kombinace petržele a citronu navíc dokonale pročistí a odkyselí organismus a med posílí naši imunitu. Skvělým řešením jsou také další ovocné a zeleninové šťávy nebo koktejly, např. z jablek, citronu a červené řepy. Ještě před vypitím petrželové šťávy vypijte teplou vodu s citronem. Tělo, aby mělo sílu, musí být především dobře hydratované. Je to také obrovská dávka vitaminu C a dobrý způsob, jak očistit tělo od metabolických usazenin, říká odborník.

 

Nelze zapomenout na yerba maté. Jeho specifická chuť a zvláštní způsob přípravy a podávání mohou vyvolávat pochybnosti. Stojí však za to, to vyzkoušet. Tato "posvátná bylina" je plná mikroprvků, vitaminů a antioxidantů. Vykazuje prozdravotní a protinádorové účinky. Je to přírodní antidepresivum, zmírňuje únavu, zlepšuje koncentraci a je skvělým stimulantem.

 

U nás v coffeeshopu Herbalus v centru Ostravy na Šubertově 2 naleznete vynikající kávu z české pražírny Coffeespot!

Autor: Tomáš Konieczny