Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Zelený čaj - léčivé vlastnosti a charakteristika

11. 10. 2022

Čaj. Všichni ho známe a většina z nás ho má doma a pravidelně, nebo aspoň občas, ho i pije. Jeden z nejoblíbenějších druhů čaje je právě zelený čaj. Rozhodli jsme se vám ho v tomto článku trochu přiblížit.


Pochází z Číny, ale své příznivce má po celém světě. Čaj je jedním z nejoblíbenějších nápojů a za zmínku stojí zejména jeho zelená varianta. Po tisíce let je ceněná pro své léčivé účinky a jedinečnou chuť a vůni. Zjistěte, proč by se zelený čaj měl stát stálou součástí vašeho jídelníčku.

 

Nápoj, který léčí

Zelená odrůda čaje neprochází procesem fermentace, což mu dodává nejen chuť, ale také cenné složky. Nálev z jeho listů nám mimo jiné poskytuje:

 

 

Má každý zelený čaj stejné zdraví prospěšné vlastnosti? Ne - záleží na podmínkách, ve kterých se pěstuje a sklízí. Jednotlivé odrůdy zeleného čaje se proto liší chutí, barvou nebo koncentrací příslušných účinných látek. Důležitý je také druh čaje - nejcennější je čaj listový, zatímco kvalita čaje udělaného z tradičních čajových sáčků je nižší. Záleží také na způsobu vaření zeleného čaje, ale o tom až za chvíli.

 

Zelený čaj - na co pomáhá?

Zelený čaj vděčí za své blahodárné účinky především polyfenolickým sloučeninám. Ty mají antioxidační účinek a "odstraňují" z těla volné radikály. Ty jsou pak zodpovědné za proces stárnutí a rozvoj některých onemocnění. Pití nálevu z listů zeleného čaje může být součástí prevence kardiovaskulárních onemocnění (doporučujeme si přečíst také článek o vlivu CBD na kardiovaskulární onemocnění). Pití 2-3 šálků čaje denně pomáhá snižovat riziko hypertenze, infarktu nebo mrtvice. Flavonoly obsažené v zeleném čaji působí proti ateroskleróze, zatímco polyfenoly a katechiny mají protirakovinné účinky. To však není vše.

 

Tato odrůda čaje podporuje metabolismus jater a čistí tělo od toxinů. Snižuje hladinu cukru a přispívá k redukci tuku. Zelený čaj na hubnutí? Ano, pokud ho nepijete ve společnosti sladkostí. Odborníci doporučují pít zelený čaj na noc, zejména pokud se rozhodnete pro nálev s relaxačními účinky. Zelený čaj také snižuje riziko demence a samotný rituál jeho přípravy může mít relaxační a antidepresivní účinky. Ale co stimulační účinek?

 

TIP: V naší YERBA MATE - ENERGY jsme skombinovali tradiční jihoamerickou yerbu právě se zelným čajem!

 

 

Zelený čaj a kofein

Pití zeleného čaje může být stejně povzbuzující jako pití kávy. Je to proto, že nápoj obsahuje tein, látku, která má podobný účinek jako kofein. Má o něco pomalejší účinek, ale účinně zlepšuje koncentraci a odstraňuje ospalost stimulací centrálního nervového systému. Pokud si přejete silnou stimulaci, měl by se čaj louhovat krátce, 2-3 minuty. Delší louhování dodává nálevu relaxační vlastnosti, ale také mírně nahořklou chuť.

 

Pokud Vás zajímá spánek a chcete se dozvědět více o problémech s ním spojených, doporučujeme tento článek!

 

Je také třeba mít na paměti, že pro přípravu zeleného čaje je nejvhodnější měkká voda o správné teplotě, která se může pohybovat mezi 60 a 90 °C v závislosti na druhu čaje. Důležité je, že stejné čajové lístky se louhují několikrát a druhé louhování je považováno za nejcennější.

 

Stimulační účinek

Právě pro váše zmíněné stimulační účinky je zelený čaj či jeho extrakt vhodný pro záskíní energie a potlačení únavy a vyčerpání.
Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro jeho použití při tvorbě našeho přípravku Magnesium - PRO ENERGII, jenž kromě vysoce vstřebatelného hořčíku obsahuje také práve extrakt ze zeleného čaje, yerby maté, vitaminu B6 a biotinu.

 

Díky tomuto unikátnímu produktu doplníte nejen základní minerály a vitamíny, ale také získáte dostatečnou dávku energie, která vás nakopne na několik hodin.

 

Magnesium - PRO ENERGII

 

 

Pečující vlastnosti zeleného čaje

I když oceňujeme jeho chuť, vůni nebo bohatství cenných složek, neměli bychom zapomínat ani na to, že zelený čaj se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Extrakt ze zeleného čaje je oblíbenou složkou přípravků proti vráskám a stárnutí pleti. Tato odrůda čaje je vhodná i pro mastnou a smíšenou pleť. Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti zeleného čaje se využívají také při ústní hygieně. Výtažek ze zeleného čaje je vhodný také pro péči o vlasy, zejména pro mastné vlasy.

 

Může být zelený čaj škodlivý?

Přestože jsou jeho zdraví prospěšné vlastnosti nesporné, má zelený čaj i nevýhody, které musí mít na paměti každý, kdo ho pije. Při nadměrném pití přispívá k vyplavování vápníku z těla a zhoršuje vstřebávání železa z potravy.

Lidé se sklonem k osteoporóze nebo anémii by měli omezit konzumaci čaje nebo se poradit s lékařem, aby zjistili, jaké množství čaje jim neublíží. Zelený čaj také reaguje s léky, například s léky na vysoký krevní tlak.

Může nepříznivě ovlivnit vstřebávání kyseliny listové, zatímco nadbytek teinu přispívá k nervozitě, poruchám srdečního rytmu nebo zvýšení krevního tlaku - je třeba mít na paměti, že tein se nedoporučuje dětem. Lékaři také varují před pitím zeleného čaje nalačno nebo pokud máte refluxní potíže nebo potíže s trávicím traktem, protože může zhoršit jejich příznaky.

 

 

 

 

Nezapomínejte také na konopný čaj

Pokud Vám zelený čaj nesedí, nebo byste jej chtěli občas vystřídat, či dokonce máte čaj rádi natolik, že jej pijete pravidelně a několikrát denně, tak zvažte i čaj konopný. Konopný čaj zklidňuje žaludek, ulevuje od bolesti břicha a pozitivně ovlivňuje trávení a zažívání. Také ulevuje od bolesti, uklidňuje a je plný antioxidantů a působí protizánětlivě. Uvolňuje stres a napětí a tím zklidňuje mysl. Vybírat můžete z několika směsí konopného čaje a dalších přírodních a zdravých přísad, konkrétně zaměřených na metabolismus, vitalitu, imunitu, či na uklidnění a spánek.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.