+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Spirulina - vlastnosti, použití a kontraindikace

|
Strava
Organismy

Spirulina patří do skupiny tzv. "superpotravin". Navíc je díky svým léčivým účinkům velmi oblíbená po celém světě. V současné době se řasa pěstuje v Africe a Jižní Americe.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Spirulina - vlastnosti, použití a kontraindikace

Spirulina je modrozelená řasa, která za svůj název vděčí tvaru připomínajícímu spirálu. Název spirulina pochází ze slova spirála. Její zdraví prospěšné vlastnosti oceňovali již dávní Aztékové. Řasy prodávali na trzích v podobě velmi cenných zelených sušenek. 

 

Spirulina - co to je?

Spirulina je název pro zelenomodrou řasu, která roste v teplých vodách jezer v Africe a Střední a Jižní Americe. Pěstuje se zde speciálně, protože je zde vysoká poptávka po této rostlině, která se používá při výrobě kosmetiky a prodává se také ve formě prášku nebo kapslí jako doplněk stravy. Jaký je důvod jejího úspěchu?

 

 • Spirulina se přidává mimo jiné do ovocných a zeleninových koktejlů. Najdete ji také ve složení pokrmů, pomazánek a některých energetických tyčinek.
 • Sportovci a lidé s náročným životním stylem tuto řasu s oblibou používají.
 • Složky obsažené ve spirulině pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a také předcházet srdečním onemocněním.

 

spirulina

 

Spirulina jako doplněk stravy

Spirulina je jednou z nejcennějších potravin díky obsaženým složkám. Má štiplavou chuť. Nekonzumuje se jako samostatná potravina, ale přidává se například do ovocných nebo zeleninových koktejlů a energetických tyčinek.

 

Doplňky stravy s jeho obsahem jsou široce rozšířené, oblíbené zejména u sportovců, lidí vedoucích aktivní a vyčerpávající životní styl, lidí dbajících na zdraví a těch, kteří hubnou nebo si chtějí udržet štíhlou postavu. Užívání spiruliny je zcela bezpečné a nemá žádné negativní vedlejší účinky. Poskytuje tělu mnoho cenných látek.

 

Řasy - zdroj spiruliny

Spirulina se již mnoho let získává pěstováním řas, které mohou růst prakticky kdekoli na světě ve vodním prostředí s dostatečně vysokou vlhkostí. Přesněji řečeno, řasy jsou rostliny patřící do vývojové linie pleuropodních neboli beztkáňových organismů.

 

Tyto rostliny nemají žádná vyvinutá pletiva a díky obrovským zásobám chlorofylu jsou schopny autotrofie (samovýživy) prostřednictvím fotosyntézy.

 

Mezi řasy patří například sinice, které jsou známější jako cyanobakterie (např. Arthrospira platensis a Arthrospira maxima), z nichž lze získat také spirulinu. Právě ony mají charakteristické zelenomodré zbarvení a díky své vyvinuté přizpůsobivosti jsou schopny se snadno adaptovat na nejrůznější podmínky.

 

spirulina ve vode

 

Spirulina - vlastnosti

Spirulina se může pochlubit významným obsahem bílkovin  (čtyřikrát více než maso o stejné hmotnosti), sice ne tak dobrým aminokyselinovým složením jako živočišné produkty, ale lepším než většina rostlinných produktů.

 

Doplňky stravy obsahující tuto řasu proto mohou doplnit veganskou a vegetariánskou stravu o nutné aminokyseliny potřebné pro správné fungování našeho těla. Díky vysokému obsahu bílkovin (60-70 % hmotnosti) se často označuje také jako "zelené maso".

 

Spirulina obsahuje:

 • osm esenciálních aminokyselin, které si tělo nevytváří,
 • vitamin B1 (ve větším množství než ovoce a zelenina),
 • vitamin B2 (v množství až 20krát vyšším než v jiných potravinách),
 • vitaminu B12 (2,5krát více než v živočišných játrech),
 • kyselina gama-linolenová - GLA.

 

Řasy budou cenným prvkem stravy, pokud chceme doplnit o vitamin A. Tento vitamin je nezbytný pro správné vidění, udržení plného zdraví a je také zodpovědný za stav vlasů, kůže a nehtů. Vitamin A se ve spirulině vyskytuje ve formě β-karotenu. 

 

Každodenní strava je často chudá na omega-3 kyseliny, které se nacházejí ve spirulině. Jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Kyseliny omega-3 jsou navíc potřebné pro vývoj mozku. Ve spirulině je také kyselina gama-linolenová, která má vliv na snížení "špatného" cholesterolu a zabraňuje srdečním chorobám. 

 

spirulina

 

Spirulina je zdrojem mnoha vitamínů, například vitamínu A, C, D, E a vitamínů skupiny B. Vitamíny v naší stravě mají řadu funkcí, například posilují imunitní systém a urychlují hojení ran. Pokud chceme pečovat o stav své pokožky, vlasů a nehtů, je vhodné dbát na správný přísun těchto složek ve stravě. 

 

Železo je nezbytným prvkem pro fungování našeho organismu. Je součástí hemoglobinu, který je zodpovědný za přenos kyslíku do buněk v našem těle. Spirulina obsahuje 28,5 mg železa, takže je ideálním doplňkem veganské, vegetariánské a redukční diety.

 

Americká lékopisná konvence vydala kladné stanovisko k užívání spiruliny a potvrdila její bezpečnost ve stravě. Při nákupu spiruliny bychom měli dbát na to, zda výrobce má příslušné certifikáty, protože jinak může být řasa kontaminována toxickými látkami, například hliníkem.

 

Jak spirulina funguje?

Spirulina se doporučuje při mnoha zdravotních problémech. Má zdraví prospěšné účinky:

 

 • Snižuje krevní tlak - díky obsaženému fykocyaninu. Japonští vědci shodně dospěli k závěru, že užíváním řas lze zvrátit endoteliální dysfunkci u metabolického syndromu (MS), který se vyznačuje četnými poruchami, jež zvyšují riziko vzniku a rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a také cukrovky. Spirulina je tak velmi slibnou složkou, která může přinést velké výhody, i když je třeba mít na paměti, že se neobejde bez dalšího výzkumu a testování. Spirulina nám může pomoci v boji proti výše uvedeným nemocem a snížit jejich výskyt.

 • Zabraňuje ateroskleróze a mozkové mrtvici - další výzkum ukázal, že suplementace spirulinou může snížit plochu membrány tvořené cholesterolem uvnitř aorty o 33 % až 48 %. Díky tomu zvyšuje propustnost cév, což zároveň naznačuje, že spirulina může zabránit ateroskleróze a vzniku mrtvice. Je třeba také poznamenat, že studie používala vysokocholesterolovou dietu (HCD). To ukazuje, že pravidelný příjem spiruliny může zvrátit škody způsobené špatnou stravou. V kombinaci se správnou, tj. vyváženou stravou lze srdce udržet v dobré kondici.

 • Odstraňuje z těla těžké kovy - podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se mnoho zemí na světě potýká s problémy s vysokým obsahem arsenu (otravy arsenem se vyskytují i v zemích, které patří k těm vysoce rozvinutým). Vědci se shodují, že největší počet případů se týká Dálného východu, tedy Bangladéše a Indie, a také Chile. Arzen se nejčastěji vyskytuje v pitné vodě, kterou lidé denně konzumují. Klinické studie potvrdily, že jen v Bangladéši má až 3 % celého národa příznaky otravy arzenem. Velmi důležité je, že na otravu neexistuje žádná specifická léčba, a proto byla zavedena alternativní metoda, kterou jsou právě řasy.

  Dvacet čtyři pacientů trpících chronickou otravou arsenem dostávalo dvakrát denně Spirulinu (250 mg) a zinek (2 mg), zatímco dalších 17 pacientů dostávalo pouze placebo. Výsledky ukázaly, že Spirulina spolu se zinkem měla významný účinek. U testovaných osob, které užívaly řasy, došlo ke snížení obsahu arsenu v těle až o 47 %.

 • Urychluje odbourávání tuků a snižuje hladinu cholesterolu - díky vysokému obsahu fenylalaninu, který snižuje chuť k jídlu. Vláknina obsažená v mořských řasách vytváří na střevních stěnách slizovitý povlak, čímž snižuje vstřebávání tuků a nadbytečných cukrů, pomáhá normalizovat hladinu glukózy v krvi a snižuje hladinu cholesterolu. Stimulací metabolismu je spirulina schopna výrazně usnadnit hubnutí.

 • Prevence rakoviny - podle údajů Lékařského centra Marylandské univerzity bylo na základě studií na zvířatech prokázáno, že spirulina zvyšuje produkci protilátek, proteinů bojujících proti infekcím a dalších buněk, které jsou zodpovědné za imunitu, a pomáhá předcházet infekcím a nemocem, jako je rakovina. Podle studie provedené v dubnu 2014 českými vědci bylo prokázáno, že spirulina může snižovat hladinu cholesterolu v krvi a obsahuje tetrapyrrolové sloučeniny (které jsou silně spojeny s molekulami bilirubinu), silné antioxidanty a také antiproliferační látky.

 

BIO Algae - Spirulina a Chlorella

Kombinace spiruliny a chlorelly v tabletách.

 

Vlastnosti spiruliny byly potvrzeny studiemi na zvířatech. Kromě toho četné studie prokázaly, že spirulina působí proti chřipce, herpesu a HIV. Může se také stát velmi vhodnou složkou stravy pro lidi, kteří kouří nebo trvale užívají léky. Protože byly prokázány detoxikační účinky spiruliny na lidský organismus.

 

Detoxikační funkce a ochranný potenciál, který spirulina nabízí, nás může chránit před cirhózou a poškozením jater, takže pomůže i lidem, kteří zneužívají alkohol. Kromě toho zmírňuje zánět při alergické rýmě a pomáhá při anémii tím, že zvyšuje tvorbu červených krvinek. Doporučujeme bio spirulinu v práškové formě, která se skvěle hodí k přidávání do jídel a nápojů a pomůže dodat tělu cenné živiny.

 

Spirulina a kontrola hmotnosti

 

Užívání přípravků obsahujících spirulinu pomáhá udržovat normální hmotnost. Vláknina v ní obsažená podporuje tuto funkci spiruliny prostřednictvím změn střevních funkcí, jako jsou: zkrácení doby potravin v trávícím traktu, zvýšení objemu stolice nebo zvýšení frekvence střevních pohybů, tzv. "červů". 

 

Spirulina navíc obsahuje malé množství nasycených mastných kyselin, kterým se snažíme ve stravě vyhýbat. Kromě toho tyto zdraví prospěšné řasy obsahují vitamíny skupiny B, včetně biotinu, který ovlivňuje náš energetický metabolismus. 

 

Udržování normální hladiny glukózy v krvi

 

Stále častěji slýcháme o civilizačních chorobách. Jedním z těchto onemocnění je cukrovka 2. typu, kterou momentálně trpí okolo 11% dospělé populace v česku. Statistiky bohužel ukazují, že každým rokem přibývá lidí, kteří onemocní cukrovkou. Kromě toho se s tímto onemocněním potýká stále více dětí. Proto bychom měli do svého jídelníčku zařadit superpotraviny, jako je spirulina, které mají vliv na udržení normální hladiny cukru. 

 

spirulina prášek

 

Spirulina - kontraindikace

Spirulina je považována za velmi zdravý a bezpečný produkt, ale nemělo by se zapomínat, že stejně jako každý jiný produkt může také škodit. Před zahájením užívání tohoto přípravku je vhodné poradit se s odborníkem. Správné dávkování je nesmírně důležité. Je zajímavé, že studie ukázaly, že nežádoucí účinky a případy alergických reakcí se objevily při dávkách vyšších než 1 gram denně.

 

Mezi osoby, které by spirulinu neměly užívat, patří: kojící matky a těhotné ženy; děti (pokud po konzultaci s lékařem nevidí žádné kontraindikace); osoby, které bojují s autoimunitními chorobami; osoby užívající léky na srážení krve nebo imunosupresiva; osoby trpící fenylketonurií.

 

Před použitím spiruliny bychom měli hledat produkt ze spolehlivého a vhodného zdroje, abychom se vyhnuli škodám způsobeným konzumací kontaminovaných složek, které mohou následně způsobit více problémů než užitku pro naše tělo.

 

Při užívání kontaminované spiruliny může dojít k potížím, jako jsou bolesti břicha, nevolnost, zvracení, dehydratace, šok a v krajním případě i riziko úmrtí. To je částečně způsobeno přítomností toxických druhů sinic, které mohou mít hepatotoxické, cytotoxické a neurotoxické účinky.

 

Proto je vždy důležité se nejprve ujistit, že po spirulině můžeme sáhnout, pak si vybrat špičkový produkt a teprve poté jej používat podle doporučení. Poraďte se v tomto ohledu s odborníkem na výživu.

 

Jak spirulinu dávkovat?

Doplněk stravy by měl být dávkován podle doporučení výrobce. Kapsle se obvykle užívají třikrát denně. Pokud jde o spirulinu v prášku, dobrou radu dal Dr. Oz, který je známý z americké televize. Konkrétně je třeba rozpustit jednu čajovou lžičku prášku v 350 ml limetkové šťávy a zmrazit ji ve formě kostky. Jednu kostku pak můžete rozpustit ve sklenici vody nebo džusu.

 

Takový nápoj dodá tělu energii a zrychlí metabolismus. Čajovou lžičku zeleného prášku lze také rozpustit ve sklenici teplé vody nebo přidat do smoothie.

 

Kromě toho je spirulina součástí mnoha doplňků stravy. Patří mezi i doplněky stravy pro lidi, kteří snášejí stresové situace a mají problémy se spánkem, a kyselina hyaluronová 50 mg, přípravek podporující funkci svalů, kloubů a kostí.

 

spirulina nápoj

 

Spirulina - nutriční hodnoty

Spirulina obsahuje asi 350 kalorií na 100 gramů produktu. Tento obsah kalorií je způsoben významným množstvím bílkovin ve výrobku, které činí 60 gramů. Řasa obsahuje také malé množství sacharidů a 8 gramů vlákniny.

 

Při zvažování nákupu této zdraví prospěšné látky stojí za to věnovat pozornost obsahu vitamínů C, E, D a vitamínů skupiny B. Kromě toho obsahuje významné množství železa, mědi a hořčíku

 

Recepty na chutná jídla se spirulinou

Spirulinu lze použít jako přísadu do koktejlů, zmrzliny, salátů a koláčů. Můžeme ji také rozpustit přímo ve vodě. Níže uvádíme několik zajímavých receptů na jídla obsahující tuto řasu:

 

Koktejl zelené energie

Ingredience:

 • 1 sklenice rostlinného nápoje (např. ovesného, mandlového)
 • Středně velké jablko
 • Banán
 • 1 odměrka spiruliny
 • 3 hrsti kapusty
 • 1 lžička medu
 • 1 lžička loupaných semínek

 

Způsob přípravy:

 1. Všechny ingredience kromě vyloupaných semínek vložíme do mixéru
 2. Rozmixujeme na hladkou hmotu
 3. Do hotového koktejlu přidáme vyloupaná semínka

 

spirulina jídlo

 

Zelený pudink s chia a malinovou pěnou

Ingredience na pudink:

 • Sklenice kokosového mléka
 • 3 lžíce chia semínek
 • 1 odměrka Bio spiruliny Herbalus
 • 1 lžička xylitolu
 • Pár jahod

 

Suroviny na pěnu:

1 sklenice malin

 

Způsob přípravy:

 1. Chia semínka zalijeme kokosovým mlékem a nechte několik hodin odležet
 2. Poté přidáme xylitol, spirulinu a důkladně promícháme
 3. Jahody nakrájíme na plátky a vložíme do pudinku
 4. Mezitím zalijeme maliny 2-3 lžícemi vody a vaříme, dokud se nevytvoří pěna
 5. Vychladlou pěnu nalijeme na pudink
 6. Dobrou chuť!

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.