Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Cirhóza jater - příčiny, příznaky, vyšetření, léčba

30. 11. 2022

Co je to cirhóza jater? Kde bolí játra při cirhóze? Jak postupovat při její diagnostice, léčení a jak vypadá jaterní dieta?


Cirhóza je stav, při kterém dochází k poruše funkce jater a k jejich poškození. Je důsledkem mnoha chronických onemocnění jater. Může vést k závažným zdravotním komplikacím a může končit smrtí.

 

Cirhóza - co je to cirhóza a jaké jsou její příčiny?

Mezi nejčastější příčiny cirhózy jater patří chronická hepatitida B nebo C, alkoholový zánět nebo steatóza jater. K cirhóze vede také dlouhodobé poškození nebo ucpání žlučových cest nebo užívání některých léků. Výsledkem dlouhodobého zánětu je snížení počtu zdravých buněk a nahromadění fibrózní tkáně v parenchymu - forma malých pozánětlivých jizev.

 

Jaterní fibróza (proces, který předchází jaterní cirhóze) obvykle postupuje po mnoho let. Jedná se o proces jizvení, tj. vznik vazivové tkáně (regeneračních uzlů), které nahrazují normální buňky a zhoršují funkci jater. To nakonec vede k vytvoření mnoha silných fibrotických sept oddělujících různé oblasti jaterního parenchymu. Průtok krve v takto poškozeném orgánu je výrazně snížen a jeho funkce (neutralizace metabolických produktů, vylučování žluči) jsou narušeny.

 

V důsledku obstrukce průtoku krve orgánem vznikají závažné komplikace, tzv. portální hypertenze. Tlak krve v žíle vedoucí do jater (portální žíla) se výrazně zvýší a způsobí její rozšíření. Krev, která nemůže orgánem protékat, ho časem začne obcházet jinými malými žilkami. Rozvíjí se kolaterální oběh. Drobné žíly v jícnu nebo v anální oblasti - anální a jícnové varixy - se rozšíří. V samotném orgánu se počet zdravých, živých buněk snižuje a časem jich je příliš málo na to, aby mohly účinně plnit svou funkci.

 

To má za následek snížení produkce krevních bílkovin a látek, které zajišťují správnou srážlivost krve. Je narušeno odbourávání škodlivých látek, které v nadměrných koncentracích poškozují mimo jiné mozek a způsobují endokrinní poruchy.

 

játra stádia onemocnění

 

Cirhóza - stádia onemocnění

Cirhóza je stav, který se vyvíjí velmi pomalu. Vzniká v důsledku dlouhodobých procesů, které orgán poškozují. Normální tkáň je nahrazována tkání vláknitou, což je proces známý jako progresivní fibróza. Existují čtyři různá stadia fibrózy. Cirhóza se vyskytuje v nejpokročilejším stadiu 4.

 

 • Fáze 1 se označuje jako středně těžká fibróza.
 • Fáze 2 a 3 jako pokročilá fibróza.
 • Fáze 4 jako velmi pokročilá fibróza s cirhózou.

 

Jednotlivá stádia mohou trvat velmi dlouho, ale čím je fibróza pokročilejší, tím rychleji se postupuje k cirhóze. Alkohol a některé drogy jsou rozhodně faktorem, který urychluje její rozvoj. Léky na ochranu jater a některé vitaminy mohou potlačit a zpomalit progresi onemocnění.

 

Co je cirhóza jater?

 • Jedná se o velmi závažné poškození, při kterém dochází k nahrazení jaterních buněk zjizvenou tkání
 • Při cirhóze odumírá většina buněk orgánu
 • Jedná se o stav, který může způsobit život ohrožující komplikace

 

 

Jaké jsou hlavní příčiny cirhózy jater?

 • Virové hepatitidy B a C (HCV, HBV).
 • Autoimunitní onemocnění jater
 • Poškození jater
  • Toxické
  • Alkoholické
  • Vyvolané léky
 • Onemocnění žlučových cest
 • Některá vrozená a získaná metabolická onemocnění (diabetes, obezita, Wilsonova choroba).

 

Cirhóza jater - příznaky

 • Hubnutí
 • Gastrointestinální potíže
 • Žloutenka
 • Jícnové varixy
 • Ascites
 • Snížení počtu krevních destiček (PLT)

 

Diagnóza - co dělat?

 • Kontakt s odborníkem
 • Jaterní testy
 • Zobrazovací vyšetření: ultrazvuk břicha rozšířený o elastografii jater
 • Gastroskopie.

 

Příčiny cirhózy

Mezi příčiny patří mimo jiné:

 

 • chronické hepatitidy B a C - HBV a HCV,
 • pravidelné nadužívání alkoholu,
 • zánět způsobený steatózou jater,
 • autoimunitní onemocnění (autoimunitní hepatitida,
 • primární biliární cirhóza - PBC,
 • primární sklerotizující cholangitida - PSC),
 • sekundární poškození žlučových cest s obstrukcí odtoku žluči,
 • nemoci spojené s nadměrným hromaděním různých látek v játrech (hemochromatóza, Wilsonova choroba), toxické účinky chemických látek a některých léků.
 • cirhóza postupuje rychleji, pokud působí dva nebo více faktorů současně; v Česku jsou nejčastějšími příčinami cirhózy zneužívání alkoholu a infekce HBV a HCV. Proto je pacientům, u nichž byl diagnostikován jeden z faktorů vedoucích k cirhóze, pití alkoholu zcela zakázáno.

 

cirhoza jater

 

Příznaky cirhózy jater

V počátečních stadiích nemusí nemoc vyvolávat žádné příznaky. Laboratorní krevní testy mohou prokázat abnormální jaterní enzymy. Častá je také bolest v podžebří na pravé straně. V časném stadiu lze cirhózu diagnostikovat pouze pomocí jaterní biopsie nebo neinvazivních metod, jako je elastografie nebo vyšetření tzv. sérologických markerů fibrózy v krvi. Při podezření na poškození orgánu je vhodné provést neinvazivní test. V současné době je nejlepší metodou elastografie jater. Je nesmírně důležité diagnostikovat onemocnění co nejdříve. To umožňuje provést vhodnou léčbu a předejít velmi nebezpečným komplikacím.

 

Mezi počáteční příznaky cirhózy patří:

 • pomalé hubnutí,
 • svalová atrofie - "kaštanové" držení těla (štíhlé končetiny, zvětšené břicho),
 • gastrointestinální potíže (nevolnost, zvracení), zejména po konzumaci těžkých jídel nebo alkoholu,
 • na kůži hrudníku se objevují rozšířené malé cévy, tzv. pavoučí žíly.

 

Mezi příznaky cirhózy patří také nespavost nebo svědění kůže. Dalším stupněm je rozvoj portální hypertenze, která vede ke stagnaci krve v žilách trávicího traktu a sleziny. Poté se objevují rektální a jícnové varixy, chronický zánět žaludeční sliznice, zvětšení sleziny a snížený počet krevních destiček - důsledek jejich zrychleného odbourávání slezinou. Velké varixy mohou prasknout a být zdrojem život ohrožujícího krvácení.

 

V pokročilých stadiích nemoci se objevuje žloutenka, otoky chodidel, kotníků a dolních končetin, které se během dne zvětšují. Ascites - hromadění tekutiny v břišní dutině - způsobuje výrazné zvětšení obvodu břicha. Vyskytují se také poruchy srážlivosti krve (krvácení z nosu, dásní, snadné tvorba modřin na kůži, dlouhodobé krvácení z řezných ran), poruchya funkce mozku (jaterní encefalopatie) - poruchy paměti, orientace, nálady, v nejtěžších případech kóma. Velmi pokročilé onemocnění vede ke smrti.

 

Další velmi nebezpečnou komplikací je hepatocelulární karcinom - HCC. Jedná se o nádor, který se nejčastěji vyvíjí u cirhotických a ztučnělých jater. Jedinou šancí na vyléčení je včasné odhalení léze a chirurgická léčba. Pacientům s diagnostikovanou cirhózou se doporučuje, aby každých šest měsíců absolvovali kontrolní ultrazvukové vyšetření. Velmi užitečné je také sledování hladiny AFP. Jedná se o marker, jehož koncentrace se výrazně zvyšuje, pokud je přítomen hepatocelulární karcinom.

 

Kde bolí játra při cirhóze?

Častým dotazem také bývá "kde bolí játra při cirhóze?" Nejtypičtěji se cirhóza v souvislosti s bolestí projevuje tlakem a bolestí v pravém podžebří.

 

Co dělat, když se objeví příznaky cirhózy? 

U pacientů s podezřením na toto onemocnění by měla být provedena řada specializovaných laboratorních testů. Takový pacient by měl bezpodmínečně navštívit lékaře, který by měl nejprve nařídit stanovení aktivity enzymů (ALT, AspAT a GGTP), krevního obrazu (u cirhózy často dochází k poklesu počtu krevních destiček). Tyto testy lze provádět již u praktického lékaře. Následně se doporučuje další zobrazovací diagnostika.

 

Jak lékař stanoví diagnózu?

Diagnóza cirhózy je založena na analýze výsledků krevních testů a dalších vyšetření. Donedávna se standardně prováděla jaterní biopsie, ale nyní lze onemocnění potvrdit neinvazivními metodami. Jednou z nejlepších metod je elastografie.

 

 • SWE elastografie (k posouzení fibrózy) - Elastografie je v současné době základním zobrazovacím vyšetřením, které se provádí u pacienta s podezřením na cirhózu. Umožní potvrdit nebo vyloučit diagnózu.

 

U pacientů s diagnostikovanou cirhózou by měla být navíc provedena následující zobrazovací vyšetření:

 

 • Ultrazvuk břicha (jednou ročně),
 • Dopplerovské ultrazvukové vyšetření portálního systému (jednou ročně).

 

Doporučuje se také provést gastroskopii k posouzení přítomnosti jícnových varixů. Tento postup je mimořádně důležitý u pacientů s pokročilým onemocněním. Umožňuje uzavření rozšířených varixů a významně snižuje riziko krvácení. Krvácení z jícnových varixů je častou příčinou úmrtí u pacientů s cirhózou.

 

krevní test

 

Léčba cirhózy jater - jaké jsou možnosti léčby?

Léčba cirhózy je založena na potlačení fibrózy jater a prevenci nebo léčbě komplikací. Používá se symptomatická i kauzální léčba.

 

U pacientů s tímto onemocněním je třeba pravidelně provádět laboratorní testy k posouzení jaterních funkcí a závažnosti portální hypertenze, včetně gastroskopie. Léčba cirhózy závisí na stupni jejího vývoje. V případech tzv. dekompenzace jaterních funkcí, tj. ascitu, edému, žloutenky, encefalopatie, je nutná léčba v nemocnici. Velké jícnové varixy lze před prasknutím ochránit endoskopickou operací. Pacienti bez kontraindikací by měli být kvalifikováni pro transplantaci orgánů.

 

Je třeba se vyvarovat alkoholu v jakékoli formě, včetně nealkoholického piva a léků, které zatěžují játra, vyhýbat se dehydrataci, infekcím, výrazné fyzické námaze, lékům a chemickým látkám, které poškozují játra. Tyto faktory totiž mohou způsobit náhlé selhání (dekompenzaci) jaterních funkcí a zhoršení stavu pacienta.

 

Je možné úplné vyléčení?

Nedávné studie ukazují, že u některých pacientů může docházet k pomalému ústupu lézí. To platí zejména pro pacienty vyléčené z virové hepatitidy. Jakmile je infekce HCV nebo HBV odstraněna, faktor poškozující játra zmizí a játra se pomalu regenerují. Totéž platí pro alkoholiky, kteří přestali pít a začali žít zdravým životním stylem. Regenerace jater probíhá mnohem rychleji u mladých lidí, kteří nezneužívají alkohol ani drogy.

 

lékařská marihuana

 

Konopí v léčbě cirhózy jater

Lékařská pozorování z posledních let ukazují obrovský přínos konopí v léčbě cirhózy a obecně jakýchkoliv poškození jater. Kanabidiol neboli CBD významně detoxikuj játra a urychluje regeneraci jaterní tkáně. Díky širokospektrálním účinkům CBD oleje však má mnohem větší potenciál v souvislosti se zdravotními problémy způsobenými cirhózou. Dokáže pomoci s hypertenzí, otoky, záněty a mnoho dalšími. Stejně tak po psychické stránce dokáže zlepšit náladu, úzkost či depresi a obecně nastolit v těle homeostázu.

 

V Herbalusu jsme vyvinuli pro detoxikaci jater speciální přípravek - CBD olej 5% - DETOX, který obsahuje kromě kvalitního CBD také extrak z kurkumy a černého pepře, což jsou látky které taktéž působí pozitivně v souvislosti s regenerací jaterní tkáně a zároveň působí synergicky s CBD a vzájemně umocňují své účinky.

 

Zdravotní komplikace spojené s cirhózou

Cirhóza může vést ke vzniku četných komplikací. Nejzávažnější z nich jsou:

 

 • hepato-renální syndrom,
 • hepato-pulmonální syndrom,
 • gastrointestinální krvácení,
 • jaterní encefalopatie,
 • primární rakovina jater.

 

Cirhóza jater a délka života

Očekávanou délku života s cirhózou je obtížné jednoznačně odhadnout. Záleží mimo jiné na závažnosti onemocnění nebo na dodržování doporučení a odstranění faktorů, které játra poškozovaly. Podle studií žije pouze 25 % pacientů s diagnózou cirhózy déle než 10 let.

 

Prevence - jak se vyhnout cirhóze jater?

Nejdůležitější je včasné rozpoznání a léčba onemocnění, která vedou k cirhóze - chronické infekce HBV a HCV, autoimunitní onemocnění, a zejména vyvarování se nadužívání a pravidelného pití alkoholu, včetně piva. Je nutné pravidelné sledování aktivity jaterních enzymů a základní zobrazovací vyšetření - ultrazvuk. Pacientům infikovaným viry hepatitidy a osobám zneužívajícím alkohol se doporučuje jednou ročně podstoupit elastografii jater.

 

Zároveň je důležité snažit se udržovat tělo v dobré kondici, pravidelně se hýbat a snažit se dbát na dostatečný příjem základních vitaminů a minerálů, jako jsou vitamin C, vitamin D3, vitamin K, hořčík či zinek.

 

Dieta při cirhóze jater

Lidé s cirhózou by měli dodržovat tato obecná doporučení:

 

 • vyřazení alkoholu ze stravy - včetně nealkoholického piva
 • jíst 5-6 lehce stravitelných a menších jídel,
 • omezení jednoduchých cukrů (bílé pečivo, těstoviny, ovoce, sladkosti) ve stravě,
 • konzumace bílkovin z libového masa, ryb, mléka nebo mléčných výrobků,
 • omezení tuku na 1 g/kg tělesné hmotnosti. U osob se selháním jater nebo cholestázou by se toto množství mělo snížit na 0,8 g/kg tělesné hmotnosti.

 

SWE elastografie v diagnostice jaterní fibrózy a cirhózy

Elastografie SWE je neinvazivní metoda pro rychlé a bezbolestné hodnocení jater. Tato metoda umožňuje posoudit progresi jaterní fibrózy a určit tak riziko cirhózy. Kromě toho lze ultrazvukovým vyšetřením posoudit velikost sleziny, velikost cév portálního oběhu a průtokové parametry. Na základě těchto údajů může lékař určit riziko vzniku jícnových varixů a v případě potřeby odeslat na gastroskopii. Krvácení z varixů je častou příčinou úmrtí u pacientů s cirhózou.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.