+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Krevní destičky neboli trombocyty - jak zajistit správnou hodnotu?

|
Srdce

Co jíst, aby se zvýšil počet krevních destiček? Jak zvýšit nízkou hladinu krevních destiček? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Krevní destičky neboli trombocyty - jak zajistit správnou hodnotu?

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co jsou to krevní destičky
 • Kde se tvoří krevní destičky
 • Jaký je normální počet krevních destiček
 • Zdravotní stavy
 • Nedostatek krevních destiček

 

Krevní destičky jsou spolu s bílými a červenými krvinkami základními morfotickými složkami krve a mají v těle mnoho důležitých funkcí. Především jsou zodpovědné za tvorbu krevních sraženin při poranění a pomáhají udržovat správnou tekutost a hustotu krve, proto jsou nezbytné pro udržení rovnováhy v oběhovém systému. Krevní destičky se tvoří v kostní dřeni a jejich počet v krvi se pohybuje mezi 150 000 a 450 000 v jednom mikrolitru (muži mají obvykle o něco více krevních destiček než ženy).

 

Co jsou to krevní destičky? 

Krevní destičky, také nazývané trombocyty, jsou drobné složky krve, které pomáhají při srážení krve. Plná krev se skládá z plazmy, červených a bílých krvinek a krevních destiček. Vzhledem k tomu, že krevní destičky jsou nejlehčí složkou celé krve, jsou tlačeny ke stěnám vašich krevních cév, což umožňuje plazmě a krevním buňkám proudit středem, což pomáhá krevním destičkám rychle dosáhnout místa poranění.

 

Kde najdeme krevní destičky a kde se tvoří? 

Krevní destičky jsou součástí krve a sleziny. Tvoří se v měkké tkáni kostí (kostní dřeni). Největší buňky v kostní dřeni (megakaryocyty) vytvářejí krevní destičky.

 

krevní destičky

 

Normální počet krevních destiček

Během kompletního testu krevního obrazu (CBC) lékař odebere vzorek krve z žíly, aby otestoval, kolik bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček je ve vzorku. Normální počet krevních destiček u dospělých se pohybuje od 150 000 do 450 000 krevních destiček na mikrolitr krve. Jakýkoli počet nad 450 000 nebo pod 150 000 by byl rizikovými faktory pro stavy související s krevními destičkami.

 

Zdravotní stavy 

Existují stavy, které jsou výsledkem abnormálního počtu krevních destiček:

 

Trombocytopenie 

V tomto stavu kostní dřeň tvoří příliš málo krevních destiček. Nebo jsou krevní destičky zničeny. Pokud se počet krevních destiček příliš sníží, může se objevit krvácení pod kůží jako modřiny. Nebo se to může stát uvnitř těla jako vnitřní krvácení či mimo tělo řezem, který nezastaví krvácení, nebo krvácením z nosu. Trombocytopenie může být způsobena mnoha důvody. Patří mezi ně několik léků, rakovina, onemocnění jater, těhotenství, infekce a abnormální imunitní systém.

 

 

Esenciální trombocytémie

Během esenciální trombocytémie kostní dřeň tvoří příliš mnoho krevních destiček. Lidé s tímto onemocněním mohou mít počet krevních destiček vyšší než 1 milion, což může vést ke krvácení, pravděpodobně z krevních destiček, které se používají během tvorby sraženin, nebo z krevních destiček, které nefungují správně. 

 

Další příznaky mohou zahrnovat krevní sraženiny, které tvoří a blokují přívod krve do mozku nebo srdce. Zdravotničtí odborníci nevědí plně, co způsobuje tento typ trombocytémie, ale změny v buňkách kostní dřeně (nazývané mutace) mohou vést k některým případům.

 

Sekundární trombocytóza

Trombocytóza je další stav způsobený příliš velkým počtem krevních destiček. Sekundární trombocytóza je častější. Není to způsobeno problémem kostní dřeně. Místo toho jiné onemocnění nebo stav stimuluje kostní dřeň, aby produkovala více krevních destiček. 

 

Mezi příčiny patří infekce, anémie, záněty, některé typy rakoviny a reakce na léky. Příznaky obvykle nejsou závažné. Lidé se sekundární trombocytózou mají nižší riziko krevních sraženin a krvácení než lidé s esenciální trombocytémií. Počet krevních destiček se vrátí k normálu, když se druhý stav zlepší.

 

Dysfunkce krevních destiček

Mnoho vzácných onemocnění je spojeno se špatnou funkcí krevních destiček. To znamená, že počet krevních destiček je normální, ale krevní destičky nefungují tak, jak by měly. Mohou to způsobit některé druhy léků.

 

Krevní destičky a jejich nedostatek

K nízkému počtu krevních destiček dochází, když například kostní dřeň člověka je poškozená a není schopna vytvořit dostatek vlastních krevních destiček. To může být způsobeno určitými druhy rakoviny, jako je leukémie – a také to může být způsobeno léčbou rakoviny. 

 

Další příčinou nízkého počtu krevních destiček je, že krevní destičky byly ztraceny v důsledku těžkého krvácení, například po traumatickém poranění nebo během operace nebo krevní destičky byly zničeny autoimunitními onemocněními, některými léky, infekcemi nebo jinými stavy. Také příčinou může být slezina pacienta, která filtruje krevní oběh, odstraňuje příliš mnoho krevních destiček.

 

Příznaky nízkého počtu krevních destiček zahrnují snadnou tvorbu modřin a neobvyklé krvácení, jako je nadměrné krvácení z malého řezu nebo krev v moči či stolici.

 

trombocytoza

 

Jak zvýšit počet krevních destiček pomocí stravy a doplňků stravy?

Správná strava pomáhá léčit mnoho zdravotních problémů. Dobře složená jídla poskytují vitamíny a minerály: kyselinu listovou, vitamíny B12, C, D, K, ale také železo, omega-3 mastné kyseliny a chlorofyl - všechny tyto látky jsou nezbytné pro tvorbu trombocytů a silně podporují jejich vznik. Získat všechny živiny z potravy je často nemožné, proto je třeba podpořit příjem živin správnými doplňky. Doplňky stravy s krevními destičkami jsou přesně ty samé vitamíny a minerály, které jsou obvykle koncentrovány ve formě tablet.

 

 • Vitamín B12 - jeho zdrojem jsou produkty živočišného původu - zejména vnitřnosti, ale také hovězí a vepřové maso, vejce, ryby (pstruh, losos, tuňák, sleď, candát), mušle, mléko a výrobky z něj.

 • Kyselina listová - je nezbytná pro správnou tvorbu krvinek. Mezi jeho bohaté zdroje patří: černé fazole, bílé fazole, ořechy, čočka, cizrna, římský salát, petržel, špenát, růžičková kapusta, květák, červená řepa, quinoa, droždí, neaktivní kvasnicové vločky, slunečnicová semínka, pohanka, proso, datle, avokádo, pomeranče a maso. Aby se zvýšilo vstřebávání kyseliny listové, je vhodné ji podávat společně s vitamíny C, B6 a B12, které lze užívat také ve formě doplňků stravy.

 • Železo - nejlepším zdrojem jsou živočišné produkty: hovězí a vepřové maso, vnitřnosti, vejce, ryby a ústřice. Asimilovatelnost těchto produktů je 20 %. Dobrými rostlinnými zdroji železa jsou také: sója, obiloviny, bylinky, ovoce, zelená zelenina, kukuřice, hrách, černé fazole, kakao. Jejich asimilovatelnost je však pouze 1-5 %. Lze ji zvýšit např. současným podáváním přírodního vitamínu C.

 • Vitamín C - je důležitý nejen pro imunitu, ale také pomáhá správné funkci krevních destiček a zvyšuje vstřebávání železa. Zdrojem jsou citrusové plody, maliny, jahody, rybíz, jablka, papriky, šípky, petržel, růžičková kapusta, kedlubny a zelí.
 • Vitamín D - kromě toho, že zajišťuje normální strukturu kosterního systému, ovlivňuje také buňky kostní dřeně. Vitamín D hraje důležitou roli ve fungování krvetvorných kmenových buněk, buněk kostní dřeně, které se podílejí na tvorbě červených a bílých krvinek a krevních destiček. Jeho zdrojem jsou tučné ryby a vejce. Množství dodávané stravou nestačí potřebám organismu, proto se v letních měsících doplňuje syntézou v kůži. Na podzim a v zimě se doporučuje další doplňování.

 • Vitamín K - pro udržení jeho správné hodnoty v organismu je vhodné dbát na přítomnost v jídelníčku takových produktů, jako jsou: kapusta, špenát, petržel, zelí, hlávkový salát, červené maso. Dostatečné množství vitamínu K může přispět ke zvýšení počtu krevních destiček.

 • Omega-3 mastné kyseliny - dobrým zdrojem jsou ryby: tuňák, divoký losos a lněný olej. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají zlepšovat imunitu a stimulují tvorbu krevních destiček.

 • Chlorofyl - výzkum naznačuje, že i on může podpořit tvorbu krevních destiček. Je to antioxidant a nachází se například v pšeničné trávě. Velké množství chlorofylu obsahují také špenát, kapusta, hlávkový salát, zelí, petržel a kopr.

 

info D3k2

TIP: Chcete-li si udržet zdravou hladinu vitamínu D, vyzkoušejte VITAMIN D3+K2

 

Co ovlivňuje snížení hladiny krevních destiček?

Měli byste se vyhnout nebo zcela vyloučit ze svého jídelníčku zpracované potraviny, rychlé občerstvení a rafinovaný cukr. Měli byste se také vzdát nebo omezit nápoje obsahující kofein a alkohol. Mléko a mléčné výrobky snižují hladinu krevních destiček zejména u osob alergických na mléčné výrobky. Pro jistotu zkuste na měsíc vyřadit ze svého jídelníčku všechny mléčné výrobky. Pokud se počet krevních destiček po této době zvýší, měli byste se vzdát mléčných výrobků. Pokud se jejich počet nezmění, můžete mléčné výrobky používat i nadále.

 

Dalšími příčiny nízkého počtu krevních destiček může být virová nebo bakteriální infekce, autoimunitní onemocnění, anémie, rakovina, chemická expozice nebo infekce a dysfunkce ledvin. 

 

Domácí způsoby ke zvýšení krevních destiček

Granátové jablko a papája jsou produkty, které mají příznivý vliv na počet krevních destiček. Do jídelníčku se vyplatí zařadit také šťávu z mrkve a červené řepy, která zvyšuje tvorbu krvinek. Dobrou dávkou kyseliny listové je například smoothie ze špenátu, petržele a pomerančů nebo z červené řepy a jablečné šťávy, která je rovněž zdrojem železa. 

 

Na sendviče si můžete připravit pastu nebo paštiku z cizrny a čočky v kombinaci s masem, která dodá vitamín B12 a železo, a papriku - zdroj vitamínu C. Ideálním pokrmem k večeři je libové hovězí maso s quinoou, salátem z červené řepy, červenou paprikou a petrželí, pokapaný lněným olejem.

 

mrkvová šťáva trombocyty

 

Vysoký počet krevních destiček

Pokud je váš počet krevních destiček příliš vysoký, krevní destičky se slepí a způsobí zbytečné srážení krevních cév. Krevní sraženiny mohou vést k infarktu a mrtvici. 

 

Vysoký počet krevních destiček neboli trombocytóza je diagnostikována, když jsou hladiny krevních destiček vyšší než 450 000 krevních destiček na mikrolitr krve. Není vždy zřejmé, kdy se obávat vysokého počtu krevních destiček. Mnohokrát není vysoký počet krevních destiček vážný a nemusí způsobovat příznaky. Vysoký počet krevních destiček však může vést k problémům se srážením krve a v některých případech může být spojen s vážnými stavy, jako je rakovina.

 

Darování krevních destiček 

Darování krevních destiček probíhá pomocí speciálních přístrojů (separátorů), kdy jsou dárci odebrány pouze destičky s malým množstvím plazmy a ostatní krevní složky jsou převedeny zpět do krevního oběhu dárce.

 

Závěr

Krevní destičky, také nazývané jako trombocyty, jsou malé složky krve, které hrají klíčovou roli při srážení krve. Tvoří se v kostní dřeni a najdeme je v krvi a slezině. Normální počet krevních destiček u dospělých se pohybuje mezi 150 000 a 450 000 na mikrolitr krve. Odchylky od tohoto rozmezí mohou naznačovat různé zdravotní stavy. Správná strava hraje důležitou roli v podpoře tvorby krevních destiček. Potraviny bohaté na vitamíny B12, C, D, K, železo, omega-3 mastné kyseliny, chlorofyl a kyselinu listovou jsou užitečnými pomocníky pro tvorbu krevních destiček. 

 

Autor: Tomáš Konieczný, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=160&ContentID=36

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22879-platelets

https://www.fnbrno.cz/pristrojove-odbery-trombocytu/t2979