+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Autoimunitní onemocnění - příznaky, příčiny, typy

|
Autoimunitní onemocnění

Co je to autoimunitní onemocnění a jak k tomu dochází? Jaké mohou být autoimunitní onemocnění a jejich příznaky? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Autoimunitní onemocnění - příznaky, příčiny, typy

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to autoimunitní onemocnění
 • Příznaky autoimunitních onemocnění 
 • Jaké mohou být autoimunitní onemocnění
 • Jak se diagnostikuje autoimunitní onemocnění
 • 14 nejčastějších autoimunitních onemocnění 

 

Představte si, že vaše tělo je hrad a váš imunitní systém je armáda, která bojuje proti vetřelcům, jako jsou bakterie. K autoimunitním onemocnění dochází pokud vaše armáda nefunguje správně a napadá váš hrad.

 

Co jsou autoimunitní onemocnění?

Váš imunitní systém se skládá z orgánů a buněk, které mají za úkol chránit vaše tělo před bakteriemi, parazity, viry a rakovinnými buňkami. Autoimunitní onemocnění je výsledkem toho, že imunitní systém náhodně napadá vaše tělo, místo aby ho chránil. Není jasné, proč to imunitní systém dělá.

 

Autoimunitní onemocnění mohou postihovat mnoho typů tkání a téměř všechny orgány v těle. Mohou způsobovat řadu příznaků včetně bolesti, únavy (vyčerpání), vyrážek, nevolnosti, bolestí hlavy, závratí a dalších. Konkrétní příznaky závisí na konkrétním onemocnění.

 

Věděli jste?

Je známo více než 100 autoimunitních onemocnění. Mezi nejčastější patří lupus, revmatoidní artritida, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

 

Porucha imunitního systému

Buňky imunitního systému zvané T-lymfocyty (T-lymfocyty) používají speciální receptory na svém povrchu k identifikaci cizích mikrobů, jako jsou bakterie a viry. Obvykle jsou T-lymfocyty, které reagují na tkáně těla, zničeny brzlíkem, orgánem imunitního systému umístěným za hrudní kostí. 

 

T-lymfocyty, které uniknou zničení, mohou být aktivovány spouštěčem. Přesné spouštěče nejsou známy, ale mezi podezřelé patří virové infekce a hormony. Zběhlé T-lymfocyty pak dají pokyn B-lymfocytům, aby vytvořily protilátky proti dané tkáni, orgánu nebo systému. Takové protilátky se nazývají autoprotilátky.

 

Příznaky autoimunitního onemocnění

Různá autoimunitní onemocnění mohou mít podobné časné příznaky. Mezi ně mohou patřit:

 

 • únava,
 • závratě nebo malátnost,
 • nízký stupeň horečky,
 • bolesti svalů,
 • otoky,
 • potíže se soustředěním,
 • necitlivost a brnění rukou a nohou,
 • vypadávání vlasů,
 • kožní vyrážka.

U některých autoimunitních onemocnění, jako je lupénka nebo revmatoidní artritida (RA), mohou příznaky přicházet a odcházet. Období příznaků se nazývá vzplanutí. Období, kdy příznaky odezní, se nazývá remise.

 

Jednotlivá autoimunitní onemocnění mohou mít také své vlastní jedinečné příznaky v závislosti na postižených tělesných systémech. Například u cukrovky 1. typu se může vyskytnout extrémní žízeň a úbytek hmotnosti. Zánětlivé onemocnění střev (IBD) může způsobovat nadýmání a průjem.

 

únava

 

Jaké jsou autoimunitní onemocnění?

Mezi běžná autoimunitní onemocnění patří více než 100 známých onemocnění. 

Onemocnění kloubů a svalů:

 

Onemocnění trávicího traktu:

 

Nemoci kůže:

 

 • dermatomyozitida,
 • vitiligo
 • lupénka.

vitiligo

vitiligo

Onemocnění endokrinního systému:

 

 • Gravesova choroba,
 • Hashimotova tyreoiditida,
 • Addisonova choroba.

Nemoci nervového systému:

 

 • chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie (CIDP),
 • Guillainův-Barrého syndrom,
 • roztroušená skleróza (RS).

Další onemocnění:

 

 • Myasthenia gravis,
 • autoimunitní vaskulitida,
 • Diabetes 1. typu,
 • perniciózní anémie.

diabetes

 

Co může způsobit autoimunitní onemocnění?

Lékaři přesně nevědí, co je příčinou nesprávného fungování imunitního systému. Přesto je u některých lidí pravděpodobnost vzniku autoimunitního onemocnění vyšší než u jiných.

 

Mezi faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku autoimunitního onemocnění, mohou patřit:

 

Pohlaví - ženy ve věku 15 až 44 let, mají větší pravděpodobnost, že onemocní autoimunitním onemocněním, než muži.

Rodinná anamnéza - pravděpodobnost vzniku autoimunitních onemocnění může být vyšší díky zděděným genům, ale mohou k ní přispívat i faktory prostředí.

Faktory životního prostředí - vystavení slunečnímu záření, rtuti, chemickým látkám, jako jsou rozpouštědla nebo látky používané v zemědělství, cigaretovému kouři nebo některým bakteriálním a virovým infekcím, včetně COVID-19, může zvýšit riziko autoimunitního onemocnění.


Etnická příslušnost - některé autoimunitní choroby se častěji vyskytují u lidí z určitých skupin. Například u bělochů z Evropy a Spojených států může být vyšší pravděpodobnost vzniku autoimunitního svalového onemocnění, zatímco lupus se častěji vyskytuje u lidí afroamerického, hispánského nebo latinskoamerického původu.

Výživa - strava a živiny mohou mít vliv na riziko a závažnost autoimunitního onemocnění.

Další zdravotní potíže -některé zdravotní stavy, včetně obezity a jiných autoimunitních onemocnění, mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku autoimunitního onemocnění.

 

obezita 1

 

Diagnostika autoimunitních onemocnění

Potvrzení diagnózy může vyžadovat čas a několik různých druhů testů. Příznaky mnoha autoimunitních onemocnění vypadají jako příznaky jiných onemocnění, takže stanovení správné diagnózy může trvat měsíce nebo dokonce roky.

 

Lékař může začít tím, že vás vyzpovídá ohledně vašich příznaků a zdravotní anamnézy. Poté může provést některé testy, které se běžně používají k diagnostice autoimunitních onemocnění.

 

Krevní testy

Lékař může použít různé krevní testy, aby překontroloval všechny příznaky, které jste popsali. Jeden z běžných testů, známý jako screening autoprotilátek, hledá protilátky, které napadají vaše vlastní tkáně (autoprotilátky). 

 

Přítomnost autoprotilátek v krvi sice nestačí k potvrzení diagnózy autoimunitního onemocnění, ale je to začátek. Další krevní testy, které může lékař použít, zahrnují:

 

 • test na antinukleární protilátky,
 • kompletní krevní obraz,
 • rychlost sedimentace erytrocytů,
 • komplexní metabolický panel,
 • C-reaktivní protein (CRP),
 • vyšetření moči.

 

krevní test

 

Zobrazování

Lékař může pomocí těchto testů hledat viditelné příznaky autoimunitního onemocnění. Například ultrazvuk a rentgen mohou odhalit problémy s klouby a magnetická rezonance může ukázat poškození hluboko v těle.

 

Jaké jsou nejčastější autoimunitní choroby?

Vědci identifikovali více než 100 autoimunitních onemocnění. Zde je 14 nejčastějších z nich.

 

Cukrovka 1. typu

Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Při cukrovce 1. typu imunitní systém ničí buňky slinivky břišní produkující inzulín.

 

Věděli jste?

Vysoká hladina cukru v krvi při cukrovce 1. typu může poškodit cévy a orgány. To se může týkat například srdce, ledvin, očí a nervů. 

 

Revmatoidní artritida (RA)

Při RA váš imunitní systém napadá klouby. To způsobuje příznaky postihující klouby, jako jsou například otoky, teplo, bolestivost a ztuhlost.

 

Ačkoli RA častěji postihuje lidi s přibývajícím věkem, může začít již po třicítce. Příbuzný stav, juvenilní idiopatická artritida, může začít v dětství.

 

Psoriáza/psoriatická artritida

Kožní buňky rostou a pak se vylučují, když už nejsou potřeba. Lupénka způsobuje příliš rychlé množení kožních buněk. Přebytečné buňky se hromadí a vytvářejí zanícené skvrny. 

 

Na světlejších odstínech kůže se mohou skvrny jevit červené se stříbřitě bílými šupinkami plaku. Na tmavších odstínech pleti může lupénka vypadat purpurově nebo tmavě hnědě s šedými šupinkami.

 

Až u 30 % lidí s lupénkou se také vyvine psoriatická artritida. Ta může způsobit kloubní příznaky, které zahrnují otoky, ztuhlost a bolest.

 

lupénka

 

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) poškozuje ochranný obal obklopující nervové buňky (myelinovou pochvu) v centrálním nervovém systému. Poškození myelinové pochvy zpomaluje rychlost přenosu zpráv mezi mozkem a míchou do a ze zbytku těla.

 

Toto poškození může vést k necitlivost, slabost, problémy s rovnováhou a potíže s chůzí. Různé formy RS postupují různou rychlostí. Jedním z nejčastějších problémů s pohyblivostí u RS jsou potíže s chůzí.

 

Zánětlivé onemocnění střev

Zánětlivé onemocnění střev (IBD) popisuje stavy, které způsobují zánět ve sliznici střevní stěny. Každý typ IBD postihuje jinou část trávicího traktu. 

 

Crohnova choroba může způsobit zánět v kterékoli části trávicího traktu, od úst až po konečník. Ulcerózní kolitida postihuje sliznici tlustého střeva (tračníku) a konečníku. Mezi běžné příznaky IBD mohou patřit průjem, bolesti břicha a krvácející vředy.

 

Systémový lupus erythematodes (SLE)

Ačkoli lékaři v 19. století poprvé popsali lupus jako kožní onemocnění kvůli vyrážce, kterou běžně vytváří, systémová forma, která je nejčastější, ve skutečnosti postihuje mnoho orgánů. 

 

Může se jednat například klouby, ledviny, mozek, srdce. Mezi běžné příznaky patří bolest kloubů, únava a vyrážky. Více o lupusu zde

 

lupus vyrážka

 

Addisonova choroba

Addisonova choroba postihuje nadledvinky, které produkují hormony kortizol a aldosteron a také androgenní hormony. Příliš málo kortizolu může ovlivnit způsob, jakým tělo využívá a ukládá sacharidy a cukr (glukózu). Příliš málo aldosteronu může vést ke ztrátě sodíku a nadbytku draslíku v krevním oběhu.

 

Mezi běžné příznaky Addisonovy choroby mohou patřit slabost, únava, úbytek hmotnosti a nízká hladina cukru v krvi. 

 

Gravesova choroba

Gravesova choroba napadá štítnou žlázu v krku a způsobuje, že produkuje příliš mnoho svých hormonů. Hormony štítné žlázy řídí spotřebu energie v těle, tzv. metabolismus.

 

Příliš mnoho těchto hormonů zvyšuje aktivitu vašeho těla a způsobuje příznaky, které mohou zahrnovat zrychlený srdeční tep (tachykardie), nesnášenlivost tepla, neúmyslné hubnutí a zduření štítné žlázy (struma).

 

U některých lidí s Gravesovou chorobou se mohou vyskytnout také příznaky postihující kůži (Gravesova dermopatie) nebo oči (Gravesova oftalmopatie).

 

Sjögrenova choroba

Toto onemocnění postihuje exokrinní žlázy jako například slzné, slinné, potní či poševní. Charakteristickými příznaky Sjögrenovy choroby jsou suchost očí a suchost v ústech, ale může postihnout i vaše klouby nebo kůži.

 

 

Hashimotova tyreoiditida

Při Hashimotově tyreoiditidě dochází ke zpomalení produkce hormonů štítné žlázy až k jejich nedostatku. Mezi běžné příznaky Hashimotovy tyreoiditidy mohou patřit přibývání na váze, citlivost na chlad, únava, vypadávání vlasů a zduření štítné žlázy (struma). 

 

Myasthenia gravis

Myastenia gravis postihuje nervové impulzy, které pomáhají mozku ovládat svaly. Když je komunikace mezi nervy a svaly narušena, signály nemohou nasměrovat svaly ke kontrakci.

 

Nejčastějším příznakem je svalová slabost. Může se zhoršovat při aktivitě a zlepšovat při odpočinku. Svalová slabost může také postihovat pohyby očí, otevírání a zavírání očí, polykání a pohyby obličeje.

 

Celiakie

Lidé s celiakií nemohou jíst potraviny obsahující lepek, bílkovinu, která se nachází v pšenici, žitu a dalších obilných produktech. Pokud se lepek nachází v tenkém střevě, imunitní systém napadá tuto část trávicího traktu a způsobuje zánět.

 

Lidé s celiakií mohou mít po konzumaci lepku zažívací potíže. Příznaky mohou zahrnovat zvracení, průjem, zácpa a krvácení z břicha. Více o celiakii zde

 

Věděli jste?

Podle Národního institutu pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin trpí celiakií asi 1 % lidí na světě.

 

celiakie (2)

 

Autoimunitní vaskulitida

Autoimunitní vaskulitida vzniká, když imunitní systém napadá krevní cévy. Vzniklý zánět zužuje tepny a žíly, takže jimi proudí méně krve.

 

Perniciózní anémie

Perniciózní anémie může vzniknout, když autoimunitní porucha způsobí, že vaše tělo neprodukuje dostatek látky zvané vnitřní faktor. Nedostatek této látky snižuje množství vitaminu B12, které vaše tenké střevo vstřebává z potravy. To může způsobit nízký počet červených krvinek.

 

Bez dostatku tohoto vitaminu se u vás vyvine anémie a schopnost vašeho těla správně syntetizovat DNA bude změněna. To může způsobit příznaky, které zahrnují únavu, slabost a bolesti hlavy. 

 

Toto vzácné autoimunitní onemocnění se obvykle vyskytuje u lidí ve věku 60 až 70 let a starších.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/autoimmune-disorders

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/autoimmune-diseases 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21624-autoimmune-diseases 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/autoimmune-disease-why-is-my-immune-system-attacking-itself