+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Beta karoten - zdroje, účinky, kontraindikace

|
Vitaminy a minerály
Rostliny

Beta karoten patří mezi hojně užívané doplňky stravy. Jak souvisí s vitaminem A a kde ho přirozeně najít ve stravě? Jaké benefity má užívání beta karotenu? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Beta karoten - zdroje, účinky, kontraindikace

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to beta karoten
 • Účinky beta karotenu na lidské tělo
 • Dávkování beta karotenu  
 • Negativní účinky a kontraindikace beta karotenu
 • Beta karoten a těhotenství

 

Beta karoten hraje důležitou roli pro vaše zdraví a konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny je nejlepším způsobem, jak ho do svého jídelníčku dostat.

 

Co je beta karoten?

Karotenoidy jsou skupinou žlutých, oranžových nebo červených pigmentů, které se nacházejí v ovoci a zelenině. Konkrétně beta karoten je typ karotenoidu, který se nachází v zelenině, jako je mrkev, paprika, dýně, sladké brambory, špenát a kapusta.

 

Věděli jste?

Beta karoten se v těle mění na vitamin A. Vitamin A podporuje zdravý zrak, imunitu a mnoho dalších životně důležitých funkcí.

 

vzorec betakaroten

Beta karoten - vzorec

 

Karotenoidy

Existuje mnoho druhů karotenoidů, které se obecně považují za součást jedné ze dvou skupin nazývaných xantofyly a karoteny. Mezi karoteny, které se v těle mění na vitamin A, patří:

 

 • Alfakaroten
 • Betakaroten
 • Beta kryptoxantin

Mezi xantofyly patří lutein, zeaxanthin a astaxanthin. Tyto karotenoidy se na vitamin A nepřeměňují.

 

Zdravotní výhody betakarotenu 

Beta karoten je sloučenina, která se v těle přeměňuje na vitamin A. Vitamin A má v těle mnoho důležitých funkcí. Mezi zdravotní přínosy beta karotenu patří:

 

Zdraví očí

Beta karoten je provitamin A karotenoid neboli živina, která se v těle snadno přeměňuje na vitamin A. Výzkumem bylo zjištěno, že konzumace stravy bohaté na karotenoidy, včetně beta karotenu, podporuje zdraví očí a předchází očním chorobám

 

Studie prokázaly, že u lidí s vysokou hladinou karotenoidů v krvi se může snížit riziko makulární degenerace až o 35 %. Jedna korejská studie zjistila silnou souvislost mezi příjmem beta karotenu a snížením rizika makulární degenerace u kuřáků.

 

 

Snižuje oxidační stres

Beta karoten je antioxidant. Existuje mnoho typů antioxidantů, včetně umělých i přírodních. Přírodní antioxidanty se nacházejí v rostlinách. Předpokládá se, že antioxidanty zpomalují poškození buněk odpadními látkami zvanými volné radikály. 

 

Volné radikály vznikají v těle v důsledku běžných tělesných procesů a stresu z vnějšího prostředí. Pokud nejsou volné radikály z těla účinně odstraňovány, může dojít k oxidačnímu stresu. Oxidační stres se může podílet na několika typech zdravotních potíží, včetně následujících:

 

 • Rakovina: Růst zhoubných buněk v těle.
 • Kardiovaskulární onemocnění: Patří sem stavy, které postihují srdce a cévy. 
 • Cukrovka: Chronické onemocnění, při kterém slinivka břišní neprodukuje inzulín k regulaci hladiny cukru v krvi.
 • Zánětlivá onemocnění: Nemoci způsobené přetrvávajícím zánětem v těle.
 • Infekční onemocnění: Například infekce bakteriemi.
 • Neurodegenerativní onemocnění: Mezi tyto nemoci patří demence, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Dobré vědět

Antioxidanty, jako je beta karoten, mohou pomáhat odstraňovat volné radikály, a tím předcházet stavům, které mohou volné radikály způsobovat.

 

Udržuje zdraví kůže

Beta karoten může pomáhat chránit pokožku před škodlivým slunečním zářením. To však vyžaduje užívání beta karotenu ve větším množství po delší dobu.

 

Karotenoidy mohou prospět lidem s onemocněními, která jsou významně ovlivněna slunečním zářením (např. erytropoetická protoporfyrie), nebo těm, kteří užívají léky způsobující citlivost na slunce.

 

Beta karoten a další karotenoidy mohou také pomáhat udržovat zdravou pokožku tím, že ji chrání před ultrafialovým (UV) zářením a znečištěním

 

Věděli jste?

Protože vystavení UV záření a znečištění mohou způsobit stárnutí kůže, může ochrana před sluncem, včetně prospěšnosti karotenoidů, udržet kůži zdravou.

 

opalování betakaroten

 

Zlepšení kognitivních funkcí

Existují důkazy, že beta karoten, stejně jako jiné antioxidanty, může zlepšovat paměť a kognitivní funkce. Z přehledu několika studií vyplynulo, že dlouhodobá suplementace beta karotenem má pozitivní účinky na kognitivní funkce a paměť

 

Antioxidanty, jako je beta karoten, mohou být velmi užitečné při zmírňování příznaků Alzheimerovy choroby a poklesu kognitivních funkcí souvisejících s věkem.

 

Může podporovat zdraví plic

Vitamin A je nezbytný pro zdravou funkci plic. Nedostatek vitaminu A může být faktorem, který se podílí na vzniku nebo zhoršení některých plicních onemocnění. Proto je pro plíce důležitý dostatek betakarotenu, který se v těle mění na vitamin A.

 

Přitom studie ukázaly, že užívání doplňků stravy s beta-karotenem zvyšuje riziko rakoviny plic u lidí, kteří kouří cigarety. Proto může být pro zdravou funkci plic lepší získávat beta-karoten z potravin.

 

betakaroten mrkev

 

Může podporovat zdraví kostí

Jedna studie porovnávala riziko osteoporózy a zlomenin u populace s nízkou a vysokou hladinou betakarotenu. Výsledky ukázaly:

 

 • Vysoký příjem beta-karotenu byl spojen s nízkou mírou osteoporózy u mužů i žen.
 • Vysoký příjem beta-karotenu byl spojen s vyšší hustotou kostních minerálů (BMD) a nízkou osteoporózou.

Autoři studie poznamenali, že beta-karoten může zlepšit BMD a snížit riziko osteoporózy a zlomenin. Tyto účinky se však mohou lišit podle pohlaví a rasy a musí být dále ověřeny dalšími studiemi.

 

Může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny

Výzkum naznačuje, že strava bohatá na potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, jako je beta karoten, může pomáhat chránit před vznikem některých druhů rakoviny.

 

Patří sem například:

 

 • rakovina prsu před menopauzou,
 • rakovina plic,
 • rakovina slinivky břišní.

Obecně odborníci na zdraví obvykle doporučují konzumovat stravu bohatou na ovoce a zeleninu, která je plná vitamínů, minerálů a rostlinných sloučenin, které společně podporují zdraví.

 

Potraviny bohaté na beta-karoten

Beta karoten je obsažen v ovoci a zelenině červené, oranžové nebo žluté barvy. Nevyhýbejte se však ani tmavě zelené listové zelenině nebo jiným zeleným druhům zeleniny, protože i ty obsahují značné množství tohoto antioxidantu.

 

Některé výzkumy ukázaly, že vařená mrkev poskytuje více karotenoidů než mrkev syrová. Přidání olivového oleje může také zvýšit biologickou dostupnost karotenoidů.

 

Beta karoten je sloučenina rozpustná v tucích, proto konzumace této živiny s tukem zlepšuje její vstřebávání. Mezi potraviny s nejvyšším obsahem beta karotenu patří např:

 

 • tmavá listová zelenina, jako je kapusta a špenát,
 • sladké brambory,
 • mrkev,
 • brokolice,
 • máslová dýně,
 • meloun,
 • červené a žluté papriky,
 • meruňky,
 • brokolice,
 • hrášek,
 • římský salát.

betakaroten potraviny

 

Užívání betakarotenu 

Dospělí a dospívající: 6 až 15 miligramů (mg) beta-karotenu (ekvivalent 10 000 až 25 000 UI vitaminu A) denně

 

Děti: 3 až 6 mg beta-karotenu (ekvivalent 5 000 až 10 000 UI vitaminu A) denně.

 

Předávkování betakarotenem

Užívání doplňků stravy s beta-karotenem ve vysokých dávkách může způsobit žlutý nebo oranžový vzhled kůže (karoténie). Vyšší dávky jsou také spojovány s rizikem vzniku některých druhů rakoviny. 

 

Dobré vědět

To platí zejména u lidí, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku rakoviny po expozici azbestu, nebo u kuřáků.

 

Interakce beta karotenu s léky

Léková interakce znamená, že látka zasahuje do účinku léku tím, že buď snižuje jeho účinnost, zvyšuje jeho účinnost, nebo mění to, co má lék dělat. Následující léky mohou být ovlivněny doplňky beta karotenu:

 

Statiny - účinnost simvastatinu a niacinu může být snížena, pokud pacient užívá beta karoten se selenem a vitaminy E a C.

Některé léky snižující hladinu cholesterolu - cholestyramin a kolestipol mohou snížit hladinu beta karotenu v krvi o třicet až čtyřicet procent.

Orlistat - jedná se o lék na kontrolu hmotnosti. Může snížit vstřebávání beta-karotenu až o 30 procent, což má za následek snížení hladiny beta-karotenu v krvi. Ti, kteří se rozhodnou užívat multivitamín během léčby orlistatem, by je měli užívat alespoň dvě hodiny před užitím léku.

Minerální olej - používaný k léčbě zácpy může snižovat hladinu beta karotenu v krvi.

 

Dobré vědět

Dlouhodobá konzumace alkoholu může interagovat s beta karotenem, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku jaterních problémů.

 

Beta karoten v těhotenství

Beta karoten se v těle mění na vitamin A podle potřeby, což snižuje riziko toxicity vitaminu A. Díky tomu je bezpečný během těhotenství, kdy je třeba se vyhnout vysokým hladinám samotného vitaminu A (retinolu).

 

Je betakaroten stejný jako vitamin A?

Beta karoten není totéž co vitamin A. Říká se mu "provitamin A". Tělo si vytváří vitamin A z beta-karotenu a dalších karotenoidů. 

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4663591/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564658/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5150257/ 

https://www.mdpi.com/2072-6643/10/9/1132

https://www.mdpi.com/2076-3921/9/3/264 

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional