+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Lutein - přínosy pro zdraví a hlavní zdroje potravin

|
Strava
Rostliny

Lutein, také známý jako oční vitamín se běžně vyskytuje v potravinách. Kdy a proč je vhodné ho doplňovat? Ve kterých potravinách se nachází a jak souvisí se zdravím očí? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Lutein - přínosy pro zdraví a hlavní zdroje potravin

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to lutein 
 • Kde se nachází lutein
 • Jaké benefity přináší užívání luteinu
 • Potraviny obsahující lutein 
 • Dávkování a vedlejší účinky luteinu 

 

Lutein, přezdívaný "oční vitamín", je druh karotenoidního antioxidantu, který je nejznámější pro ochranu zdraví očí. Oční vitaminy s luteinem jsou ve skutečnosti jedny z nejlepších vitaminů proti makulární degeneraci.

 

Co je lutein?

Lutein je xantofil neboli karotenoid obsahující kyslík. Karotenoidy jsou zodpovědné za přirozeně se vyskytující žluté, oranžové a červené pigmenty v potravinách. Jsou považovány za esenciální živiny - protože si je naše tělo nedokáže vytvořit, musíme je získávat potravou.

 

Existují dva typy karotenoidů. Xantofyly, které obsahují kyslík a obvykle přispívají ke vzniku žlutých pigmentů, a karoteny, které kyslík neobsahují a přispívají spíše ke vzniku oranžových pigmentů.

 

Lutein se nachází v oční sítnici spolu s dalším xantofylem, zeaxantinem. Protože se tyto karotenoidy nacházejí koncentrovaně v zadní části oka, jsou známé jako makulární pigmenty a mohou být prospěšné pro zdraví očí.

 

Věděli jste?

Lutein má antioxidační vlastnosti, které mohou hrát roli také v kognitivních funkcích, zdraví srdce a prevenci některých druhů rakoviny, i když je třeba provést další studie. 

 

Kde se lutein nachází? 

Lutein se přirozeně vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny, zejména v těch, které mají sytě zelené, oranžové a žluté zbarvení, jako je špenát, brokolice, mrkev a paprika. Vysoké množství luteinu obsahují také vaječné žloutky. Lutein je k dispozici také ve formě doplňků stravy.

 

potraviny lutein

 

Účinky luteinu 

K čemu je lutein dobrý? Zde jsou některé z hlavních výhod antioxidantů, jako je tento:

 

Zdraví očí

Jaký je nejlepší oční vitamín proti makulární degeneraci? Lutein je považován za přírodní léčbu příznaků makulární degenerace (AMD), která je považována za nejčastější příčinu slepoty u starších dospělých. 

 

Podle odhadů je věkem podmíněnou makulární degenerací nebo šedým zákalem postiženo více než 25 milionů lidí na celém světě, zejména lidé ve věku 55 let a starší žijící v průmyslově vyspělých západních zemích. Podle Americké optometrické asociace se bohužel očekává, že do roku 2025 se výskyt AMD ztrojnásobí.

 

Lutein chrání oči tím, že filtruje určité procento škodlivého krátkovlnného UV záření, které negativně ovlivňuje citlivé části očí, jako je sítnice (makula). Výzkumníci z Harvardovy univerzity zjistili, že každodenní doplňování luteinu může snížit riziko makulární degenerace.

 

Podobně i další studie ukazují, že vyšší příjem zeaxantinu a luteinu ve stravě spolu s dalšími přírodními antioxidanty, včetně vitaminu C, betakarotenu a vitaminu E, je spojen s významně sníženým rizikem vzniku šedého zákalu. 

 

I když je výzkum teprve v počáteční fázi, bylo prokázáno, že užívání luteinu třikrát týdně po dobu až dvou let zlepšuje vidění u starších lidí, kteří již mají šedý zákal.

 

Mezi další přínosy luteinu pro zdraví očí patří:

 

 • pomáhá snižovat únavu očí, oslnění a citlivost na světlo,
 • pomáhá udržovat čočku a sítnici v odpovídající hustotě,
 • posiluje oční tkáň,
 • pomáhá ostřejšímu vidění.

Věděli jste? 

Pokud jde o zdraví očí, každý člověk má jiné nároky na množství luteinu, které je pro něj nejpřínosnější. 

 

Je možné, že u některých lidí může být i při relativně vysokém příjmu potravin s vysokým obsahem antioxidantů hladina živin, jako je lutein, v krvi dostatečně vysoká, ale vyšetření tkání v očích ukáže, že hladina v sítnici je stále příliš nízká. 

 

Naštěstí mají dnes lékaři možnost změřit hladinu luteinu v makulárním pigmentu v očích a zjistit, zda je u dané osoby zvýšené riziko onemocnění. 

 

Provedením testu optické hustoty makulárního pigmentu (MPOD) mohou lékaři lépe poskytovat specializovaná dietní doporučení pro ochranné živiny na základě individuálních reakcí, genetických predispozic a faktorů životního stylu.

 

Možné přínosy pro zdraví srdce

Vysoký příjem luteinu ve stravě a vysoké hladiny cirkulujícího luteinu jsou spojeny s lepším zdravím srdce.

 

Jedna studie spojila lutein a zeaxantin se zlepšením klinických markerů u pacientů s onemocněním srdce. Vědci se domnívají, že protizánětlivé vlastnosti byly prospěšné, a navrhují pokračovat ve výzkumu v této oblasti.

 

Jiná studie zjistila, že denní suplementace 20 mg luteinu po dobu 3 měsíců byla spojena se snížením hladiny cholesterolu a triglyceridů, což jsou známé rizikové faktory srdečních onemocnění.

 

Výzkumy týkající se luteinu a zdraví srdce jsou však celkově smíšené a některé studie nezjistily žádnou souvislost. K určení role luteinu ve zdraví srdce je zapotřebí dalšího výzkumu, konkrétně na lidech.

 

zdravi srdce

 

Pomáhá chránit zdraví pokožky

Karotenoidy se nacházejí nejen v očních pigmentech, ale také v kůži. Pro zachování zdraví pokožky a boj proti rakovině kůže pomáhá lutein filtrovat vysokoenergetické vlnové délky viditelného světla, což zpomaluje rychlost oxidačního stresu

 

Některé studie na zvířatech ukazují, že lutein poskytuje významnou ochranu před poškozením kůže způsobeným světlem, jako jsou známky stárnutí a potenciálně i rakovina kůže.

 

Může pomoci snížit riziko cukrovky

Podle některých studií na zvířatech je vyšší hladina karotenoidů v krvi spojena s menšími problémy s kontrolou hladiny cukru v krvi a nižším rizikem cukrovky nebo souvisejících komplikací. 

 

Studie provedená v roce 2009 na diabetických potkanech zjistila, že doplňování luteinu a DHA (důležitý typ omega-3 mastné kyseliny) pomáhá normalizovat všechny biochemické změny vyvolané cukrovkou.

 

Ve srovnání s kontrolní skupinou byla u diabetických potkanů užívajících tyto doplňky zjištěna nižší míra oxidačního stresu a menší poškození oční sítnice, přestože byli v hyperglykemických podmínkách.

 

 

Může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny

Některé důkazy ukazují, že u lidí, kteří ve stravě získávají více luteinu, se vyskytuje nižší výskyt rakoviny prsu, tlustého střeva, děložního čípku a plic. 

 

I když zatím přesně nevíme, jak spolu lutein a vznik rakoviny souvisí, korelační studie prokázaly, že u dospělých s vyšší hladinou luteinu v krvi se snižuje riziko vzniku několika forem běžných druhů rakoviny

 

Patří sem i studie z roku 2018, v níž vědci dospěli k závěru, že: "Doplněk stravy s luteinem může být slibnou alternativou a/nebo doplňkem léčby rakoviny prsu".

 

Lutein může působit jako přírodní léčba rakoviny, protože potraviny bohaté na lutein (např. zelené listy a citrusové plody) poskytují také další prospěšné antioxidanty a živiny, které snižují zánět a oxidační stres způsobující onemocnění. 

 

V současné době je však stále zapotřebí dalšího výzkumu, který nám pomůže plně pochopit účinky karotenoidů na rakovinu spolu s imunitním, hormonálním a kardiovaskulárním zdravím, a to nezávisle na dalších živinách, které se nacházejí v ovoci a zelenině.

 

Věděli jste?

Dávkování u dospělých se bezpečně užívá 10 až 20 mg luteinu denně po dobu až tří let.

 

Lutein v potravinách 

V čem najdeme lutein? Následující potraviny nejlepším zdrojem luteinu, jehož příjem můžete zvýšit přirozenou cestou (a to nemluvíme o dalších antioxidantech, vitamínech a minerálech):

 

 • 1 šálek syrové kapusty: 22 miligramů,
 • tuřín - 1/2 šálku vařeného: 9 miligramů,
 • špenát - 1 šálek syrový: 6,7 miligramů,
 • brokolice - 1 šálek vařené: 3 miligramy,
 • růžičková kapusta - 1 šálek vařené: 2 miligramy,
 • kukuřice - 1 šálek vařené: 1,4 miligramu,
 • zelené fazolky - 1 šálek: 0,8 miligramů,
 • vejce - 2 celá: 0,3 miligramů,
 • pomeranč - 1 střední: 0,2 miligramu,
 • papája - 1 střední: 0,2 miligramu.

brokolice lutein

 

Dávkování luteinu 

Doporučené dávkování luteinu pro prevenci oxidačního poškození a zmírnění příznaků očních nebo kožních poruch se u dospělých pohybuje mezi 6 a 30 miligramy denně.

 

Lidé, kteří nejedí mnoho zeleniny nebo ovoce, mohou pravděpodobně těžit z doplňování vyšších dávek, stejně jako starší dospělí, kuřáci a ženy po menopauze.

 

Vstřebávání luteinu 

Mějte na paměti, že stejně jako u jiných antioxidantů se lidé zřejmě liší v tom, jak je jejich tělo schopno lutein vstřebávat. Pro některé může být obtížnější využít ho a další antioxidanty z potravin a dopravit do tkání v očích nebo jiných orgánech. To může zvyšovat riziko, že se u nich s přibývajícím věkem projeví nedostatek a poruchy.

 

U lidí s genetickou predispozicí k očním poruchám nebo rakovině může být nutné užívat více luteinu. Jako další příklad lze uvést skupinu lidí, kteří si obvykle mohou dovolit užívat více luteinu, a to osoby s cystickou fibrózou

 

Zdá se, že lidé s touto poruchou nemusí dobře vstřebávat některé karotenoidy z potravy a často vykazují nízké hladiny luteinu v krvi.

 

Dobré vědět

Pokud máte podezření, že by vám vysoké dávky luteinu mohly prospět, je nejlepší poradit se s lékařem, aby vyloučil případné kontraindikace.

 

Nežádoucí účinky luteinu

Lutein a doplňky luteinu jsou pravděpodobně bezpečné, pokud se užívají ústy v přiměřeném množství. Konzumace až 30 miligramů denně se zdá být bezpečná a bez vedlejších účinků.

 

Pokud doplněk stravy s luteinem kombinuje různé vitaminy, je třeba vzít v úvahu i možné vedlejší účinky těchto složek.

 

Bezpečnostní opatření

Lutein je pravděpodobně bezpečný pro těhotné a kojící osoby, pokud se užívá v množství podobném tomu, které se získává z potravy.

 

Lutein je pravděpodobně bezpečný i u zdravých dětí, pokud je podáván v přiměřeném množství. Před podáváním doplňků stravy se vždy poraďte s pediatrem vašeho dítěte.

 

Pokud je lutein součástí kombinovaného doplňku stravy určeného pro zdraví očí, přečtěte si etiketu a poraďte se s lékařem nebo registrovaným dietologem o rizicích a přínosech všech složek.

 

Co se stane, když budu užívat příliš mnoho luteinu?

O toxicitě luteinu není mnoho informací. Vysoké dávky luteinu by mohly způsobit stav zvaný karotenémie neboli zežloutnutí kůže, který je neškodný a po ukončení užívání doplňku odezní.

 

karotenemie

karotenémie vpravo

 

Shrnutí 

Lutein je druh karotenoidu se silnými antioxidačními vlastnostmi, které se ukázaly jako prospěšné pro zdraví očí, kognitivní funkce a zdraví srdce, a dokonce může pomáhat snižovat riziko některých druhů rakoviny.

 

I když jsou však některé výzkumy slibné, většina z nich není jednoznačná a k potvrzení některých z těchto přínosů je zapotřebí dalších studií.

 

Skvělým zdrojem luteinu jsou potraviny, jako je tmavá listová zelenina a vaječné žloutky. Lutein sice najdete ve formě doplňků stravy, ale dostatek luteinu je možné přijímat i samotnou stravou.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23154578/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28527371/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26762372/ 

https://www.mdpi.com/2072-6643/5/4/1169 

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0227048 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32526861/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29662002/