+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kratom - co to je? Jaké má vlastnosti, účinky, přínosy a rizika?

|
Strava
Rostliny

Co je to kratom? Jak kratom učinkuje? Proč se těší stále větší oblibě? Jaké má kratom dávkování? Jaké přínosy a rizika jeho užívání přináší? Jaké jsou druhy kratomu? Jak je to se závislostí? V tomto článku naleznete vše, co o kratomu potřebujete vědět

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Kratom - co to je? Jaké má vlastnosti, účinky, přínosy a rizika?

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co je to kratom
 • Účinky a druhy kratomu
 • Jak užívat kratom
 • Légálnost kratomu v Česku a jiných zemích 
 • Zkušenosti uživatelů

 

Kratom (Mitragyna speciosa) roste v horkých a vlhkých lesích jihovýchodní Asie (především v Indonésii, Thajsku, Malajsii, na Filipínách a ostrovech Kalimantan, Sumatra, Papua a Nová Guinea). 

 

Co je kratom?

Jedná se o přírodní látku s velice širokým spektrem účinků, mnoha zdravotními přínosy, ale také riziky spojenými s jeho nadužíváním. Kratom se získává ze stromu Mitragyna speciosa.

 

Jedná se o velký tropický stálezelený strom s rozložitými, vzhůru směřujícími větvemi s tmavě zelenými listy a žlutými květy. Kratom je v mnoha částech světa (včetně ČR) plně legální, někde je veden jako léčivo na předpis a v některých zemích je naopak na seznamu zakázaných látek.

 

Kratom patří mezi přírodní opioidy, tedy látky se sedativními, relaxačními, uspávacími, a protiúzkostnými účinky (tyto účinky však u kratomu nejsou pravidlem, podrobněji toto rozebíráme níže). V menších dávkách je však naopak stimulační a povzbuzující.

 

Kratom je zpravidla distribuován v podobě prášku (usušených a drcených listů), tablet či kapslí.

 

Mitragyna speciosa

 

Kratom - chemie

Kratom je mimo jiné agonistou u opioidních receptorů. Kratom aktivuje receptory MOR podobně jako morfin, ale není tak škodlivý jako ostatní opioidy. Obsah alkaloidů v listech Mitragyna speciosa je přibližně 0,5 %, z čehož přibližně polovinu tvoří mitragynin. V kratomu se nachází mnoho dalších alkaloidů, které podporují imunitní systém a snižují krevní tlak.

 

kratom chemický vzorec

 

Kratom - účinky

Kratom má stimulační a zároveň uklidňující účinek, díky čemuž je opravdu jedinečnou rostlinou s různorodým využitím. Účinky se odvíjí podle typu zpracování, užitého množství a také doby růstu rostliny a doby, kdy dojde ke sklizni samotné rostliny.

 

Stimulační účinky kratomu

Kratom má v malých dávkách aktivační a energizující účinek, dodává chuť pracovat, ale také pomáhá zlepšit koncentraci a zlepšuje kognitivní funkce. Dodává pocit štěstí a ovlivňuje fyzickou odolnost. Při nízkých dávkách si lidé všímají, že mají více energie, jsou soustředěnější a otevřenější vůči lidem.

 

Dobré vědět

Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) je nízká dávka jen několik gramů a první účinky jsou viditelné do 10 minut a trvají 2-5 hodin.

 

Sedativní účinky kratomu

Ve středních a vysokých dávkách má kratom sedativní a analgetický účinek, umožňuje relaxaci mysli, působí jako opioid, dodává nadšení, euforii, velké uvolnění, oslabuje negativní emoce, dodává pocit zklidnění a dokonce i zamilovanosti. Stav může trvat až šest hodin.

 

Sedativní a relaxační účinky kratomu nejsou jen psychické, ale lze je poměrně silně cítit i fyzicky. Uvolnění svalstva, pocit tělesné blaženosti, těžká oční víčka, nutkání spát, avšak při vyšších dávkách nastává velmi zvláštní pocit, kdy se člověk pohybuje někde na hranici mezi vědomým stavem a spánkem.

 

Často nastávají velmi živé sny a představy, které má uživatel leckdy problém rozlišit od reality. Tyto stavy jsou spojovány primárně s červeným druhem kratomu, avšak lze je pozorovat u jakéhokoli druhu kratomu, pokud je dávka dostatečně vysoká.

 

kratom prášek

 

Kratom dávkování

Kratom by měl být používán spíše příležitostně, nikoliv denně, protože tolerance na něj se vytváří velmi rychle, což způsobuje, že se účinná dávka může v průběhu času značně lišit.

 

Užití cca 1-4 g sušených listů působí povzbudivě a stimulačně (podobně jako kofein) a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky, jako je bušení srdce, nevolnost apod. 

 

Začátečníkům se doporučuje 3-6 g denně rozdělených do 2-3 dávek.

 

Průměrná doporučená dávka kratomu, která dle lékařských studií (informace zdravotní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky) nezpůsobuje žádné negativní účinky a dopady na lidská organismus je 8-12 g denně. 

 

Od 16 g denně začíná dávka vysoká. Při vysoké toleranci to může být i 20-25 g denně, ale nic nad tuto dávku se nedoporučuje, jelikož při takto vysokých dávkách vzniká nadměrná zátěž na játra a při takovémto dlouhodobém užívání může dojít k jejich poškození.

 

Vyšší dávky (zejména u nezkušených uživatelů) mohou vyvolat nevolnost, zvracení, úzkost a nepříjemné pocity.

 

 

Kratom - tolerance a závislost

Na kratomu může vzniknout fyzická i psychická závislost. Fyzická závislost u kratomu může mít opravdu těžké abstinenční příznaky! 

 

To vše vychází již z podstaty, na jakém principu funguje, a tedy že se váže na opioidní receptory v lidském těle. Abstinenční příznaky jsou tedy velmi podobné těm, které nastávají u jiných opioidů (morfin, heroin).

 

Právě z toho důvodu se doporučuje spíše nepravidelné (výjimečné užívání), popřípadě při pravidelném užívání vytvoření systému, kdy uživatel tvoří pravidelné přestávky, díky kterým nedochází ke vzniku závislosti a zároveň se v průběhu přestávky snižuje tolerance na kratomu, tzn. uživatel nemusí užívat vyšší množství pro dosažení stejného účinku.

 

Jak se při pravidelném užívání kratomu vyhnout vytvoření závislosti a zároveň udržet látku účinnou při stejném množství?

 

Pokud užíváte kratom 7-14 dní v kuse (delší pravidelné užívání se nedoporučuje, protože po 14 dnech již musíte užívat významně vyšší množství než na začátku), tak si následně dejte alespoň stejně dlouhou pauzu od užívání (v ideálním případě však tuto pauzu udělejte 2x delší, než byla doba užívání.)

 

Dobré vědět

V případě týdenního užívání kratomu na denní bází by měla následovat minimálně 7 dní abstinence, ideálně však 14-ti denní.

 

Jak se zbavit závislosti na kratomu?

 

Pokud však již došlo k tomu, že kratom užíváte pravidelně, dlouhodobě a bez jeho užití pociťujete známky abstinenčních příznaků, nikdy neukončujte jeho užívání ze dne na den! Tímto si můžete přivodit těžké abstinenční příznaky v podobě křečí, zvracení, nechutenství, nespavosti a mnoho dalších.

 

Pokud pociťujete známky závislosti a chcete se jí zbavit, kratom užívejte dál, ale postupně snižujte po dobu několika dní počet dávek i užité množství. Tímto způsobem se zbavíte závislosti a vyhnete se fyzickým abstinenčním příznakům vašeho těla.

 

kratom listy

 

Jak užívat kratom?

Kratom v podobě prášku se nejčastěji nasype do sklenice vody (džusu, sirupu s vodou - jakéhokoliv neperlivého nápoje, který vám vyhovuje) a důkladně rozmíchá. Popřípadě se dá také zalít vroucí vodou a vypije se nálev (sušené listy se dají uvařit stejně jako čaj). 

 

Pokud máte k dispozici listy rostliny, můžete ho také jíst či žvýkat (fyzicky pracující osoby jihovýchodní Asie žvýkají syrové listy, k odstranění pocitu únavy). 

 

Můžete jej také jednoduše polknout ve formě kapslí či tablet, je k dispozici i ve formě pasty. Nejméně účinnou metodou je kouření (nedoporučuje se).

 

Věděli jste?

v Thajsku, zejména v rolnických rodinách, je muž, který užívá kratom, vítanější jako manžel pro dceru než ten, který kouří konopí, protože kratom stimuluje chuť k práci. Rolníci žvýkají čerstvé listy až několikrát denně a zapíjejí je horkým čajem nebo kávou.

 

Kratom z pohledu medicíny

Kratom je velmi přínosný v souvislosti se spoustou zdravotních problémů. Listy (sušené či čerstvé) a extrakty z listů se používají jako sedativum i stimulant. 

 

 • Studie prokázaly, že alkaloidy nacházející se v kratomu mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, jsou také protirakovinné (v některých zemích se pacientům s rakovinou podává silný odvar nebo extrakt z více než 10 g suchých listů) 

 • Kratom pomáhá léčit chronické bolesti

 • Kratom se používá v léčbě úzkostí a depresí

 • Kratom prokazuje velice vysokou účinnost při léčbě všedních onemocnění, jako je nachlazení, chřipka či covid-19. Významným způsobem potlačuje projevy nemoci, snižuje horečku a umožňuje nemocným uživatelům fungovat a zmírnit průběh onemocnění.

 • Kratom se používá také ke zmírnění příznaků fibromyalgie, protože působí jako svalový relaxant.

 • Kratom se dá použít při zažívacích neduzích a střevních potížích. V zemích jihovýchodní Asie už léta používají Kratom jako lék na kašel, cukrovku a při léčbě hypertenze – ke zlepšení krevního oběhu. 

 • Kratom také vykazuje schopnost zvyšovat libido a obecně zvyšovat sexuální výkonnost a sexuální výdrž u mužů

 • V kontrolovaných dávkách může být použit jako sedativum. 

 • Díky svým energizujícím a stimulujícím vlastnostem pomáhá v boji proti depresi a usnadňuje vysazování některých drog (např. opia či alkoholu), protože zmírňuje abstinenční příznaky a potlačuje touhu po drogách (existuje mnoho lékařských zpráv a studií na toto téma). 

 • Kratom se běžně doporučuje jako léčebný prostředek při odvykání od alkoholu a opiátů, protože směs alkaloidů v něm obsažená je agonistou pro opioidní receptory. 

 • Některé údaje naznačují, že anestezie, kterou produkuje, je mnohem vyšší než u morfia. 

 • Kratom pozitivně působí při léčbě závislostí na kokainu a heroinu (o tom, že listy Mitragyna speciosa léčí závislost na opiu, informoval v roce 1897 H. Ridley). Na Novém Zélandu aktuálně pacienti podstupující odvykací léčbu pravidelně kouří listy kratomu po dobu 6 týdnů, zatímco se detoxikují ze závislosti na metadonu

 

kratom herbalus

V Herbalusu nabízíme ty nejkvalitnější odrůdy kratomu každé barvy.

 

Vedlejší (nežádoucí) efekty kratomu

Kratom dosud nebyl důkladně klinicky prostudován ve všech směrech (což je důležité při vývoji nových léků), takže jej nelze oficiálně doporučit pro lékařské použití, ačkoliv jej v mnoha zemích jako léčivo používají. 

 

Výsledky studií však potvrdily návykové vlastnosti mitragyninu, hlavního psychoaktivního alkaloidu obsaženého v kratomu. Závislost může způsobit nežádoucí účinky, jako je nevolnost, třes, pocení, neschopnost spát a halucinace. 

 

Dlouhodobé užívání kratomu může způsobit zácpu nebo průjem, nechutenství, nežádoucí hubnutí, problémy se spánkem a může také změnit barvu pokožky (zejména tváří). 

 

Dobré vědět

Dlouhodobé užívání vysokých dávek kratomu také způsobuje nadměrnou zátěž na játra a může způsobit jejich trvalé poškození.

 

Závislost na kratomu

Kratom by se neměl užívat denně, protože může být návykový (ale ne tolik jako morfin a heroin). Při nadměrném užívání kratomu po delší dobu, kdy je ze dne na den vysazen, se mohou objevit abstinenční příznaky, jako jsou: nespavost nebo prodloužený spánek, depresivní nálada, nízká energie, bolest svalů, zácpa, nevolnost, zvracení, nervozita, agresivita, ztráta libida, sucho v ústech a dokonce ztmavnutí kůže na tvářích. 

 

V těchto situacích je užitečné postupně snižovat dávku. Kratom není tak zdraví škodlivý jako například opium a vedlejší účinky při dlouhodobém pravidelném užívání jsou mírné. 

 

Kratom, stejně jako mnoho ostatních látek, může být velkým pomocníkem, ale zároveň zlým pánem.

 

kratom

 

 

Jaterní toxicita způsobena vysokými dávkami kratomu 

K jaterní toxicitě kratomu dochází, když někdo užívá příliš mnoho kratomu do té míry, že jeho játra nejsou schopna vykonávat svou práci. Užívání vysokých dávek může způsobit poškození jater i ledvin

 

Mezi nejčastější účinky kratomu na játra patří tmavá moč, toxicita a žloutenka (zežloutnutí kůže a očí). K toxicitě dochází, když jsou játra zaplavena větším množstvím kratomu, než jsou schopna metabolizovat, což může způsobit jejich selhání.

 

Toxicita kratomu pro játra odezní, když člověk přestane kratom užívat. Nicméně ti, kteří mají problémy s játry v důsledku užívání kratomu, by ho po ukončení užívání neměli znovu užívat. Schopnost rozpoznat příznaky kratomového poškození jater může zvýšit pravděpodobnost včasného odhalení a léčby.

 

žloutenka

žloutenka

 

Je kratom v ČR legální?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, legalita kratomu se výrazně liší stát od státu. V České republice jej můžete volně koupit kdekoliv, avšak již v sousedním Polsku či na Slovensku za pouhé držení kratomu hrozí tvrdé postihy, jelikož je nesmyslně zařazen po boku látek jako heroin či pervitin.

 

V České republice je však aktuální legislativa (k 10.2.2023) nastavena také nepříliš šťastně. Kratom je sice legální, avšak je řazen mezi "nové potraviny", tzn. není povoleno jej prodávat za účelem konzumace, což většina prodejců řeší tak, že jej oficiálně prodává jako sběratelský předmět či barvu k malování.

 

Tento typ prodeje však má jedno obrovské mínus, které je původcem nesprávného užívání a potažmo tak i většiny negativních zkušeností a závislostí. O kratomu, jakožto o "novel food", který je prodáván jako sběratelský předmět či barva, nemůže prodejce uvést/zprostředkovat jakékoliv účinky ani rizika. Mnoho lidí tak kupuje a následně i konzumuje kratom bez jakéhokoliv povědomí o této látce.

 

Nedostatečná informovanost společnosti byla hlavním důvodem, proč jsme vytvořili tento obsáhlý článek, jelikož správná informovanost může mnoha lidem pomoci ke správnému užívání kratomu a předejít problémům vzniklým z neznalosti.

 

V České republice se aktuálně hojně diskutuje zákaz či regulace kratomu. Je to zejména z toho důvodu, že na tomto doposud neregulovaném trhu se najdou bezpáteřní a ziskuchtiví jedinci/společnosti, kteří se neštítí prodávat kratom v automatech, jenž jsou často umísťovány do obchodních center či dokonce v blízkosti škol. Následně tak mohou tuto blahodárnou, ale zároveň i nebezpečnou látku bez jakéhokoliv omezení koupit děti či osoby, které o ní nic nevědí a je u nich velké riziko nesprávného užití.

 

Legálnost kratomu v ČR - aktualizace k 15.10.2023 - Zasedání vlády se dohodlo, že se kratom prozatím zakazovat nebude. Měl by být zařazen na seznam regulovaných látek, tzn. mělo by možné jej zakoupit jakožto oficiální léčivo/doplněk stravy/návykovou látku s možností informovat o všech přínosech a rizicích. Zároveň bude také zamezen prodej pomocí prodejních automatů a tím i osobám mladším 18 let.

 

Legalita kratomu ve světě

Jak je na tom s legálností kratomu zbytek světa?

 

kratom v tabletách

Kratom Pure green v tabletách

 

Legálnost kratomu v Asii

Ačkoliv EMCCDA kratom řadí mezi tzv. „legal highs“ nebo „smart drugs“, jeho legalita není jasně definovaná. V roce dokonce 1979 zařadila thajská vláda kratom do zákona o narkotikách, byť se jedná o zemi, kde se tradičně využívá po tisíciletí. Díky tomuto zákonu se stal na čas prodej, nákup, dovoz nebo držení kratomu v Thajsku nezákonným. Znovuzlegalizovám byl až v roce 2013.

 

V Malajsii, další zemí s velkou tradicí této látky, byl kratom povolen až do roku 2003. Od té doby spadá pod zákon o jedech a jeho prodej je trestným činem s možným trestem odnětí svobody. V Indonésii je kratom legální. Je pěstován, využíván a také hojně vyvážen do zbytku Asie, Severní Ameriky a Evropy.

 

Zajímavost

Zcela zakázán je kratom kromě Malajsie pouze v Austálii, Barmě a Vietnamu.

 

Legálnost kratomu ve Spojených státech

V USA kratom nespadá pod seznam kontrolovaných substancí, avšak DEA (Drug Enforcement Administration) ho neuznává jako látku sloužící k lékařskému použití. Tento názor zakládá na varování FDA (Food and Drug Administration), která kratom nedoporučuje jako alternativu k opioidům na předpis a neshledává kratom jako bezpečný.

 

Kratom je nelegální v některých státech USA, a to v Alabamě, Arkansasu, Indianě, Rhode Islandu, Tennessee, Vermontu a Wisconsinu. V ostatních státech je kratom legální látkou, ale například ve státě Illinois je spodní hranice pro nákup kratomu 18 let.

 

Legálnost kratomu v jednotlivých zemí Evropy

V Belgii, Čechách, Maďarsku, Německu, Rakousku, a na Ukrajině kratom sice není zařazen mezi regulované látky, nelze jej však nabízet pro lidskou spotřebu. V Portugalsku bylo v roce 2001 dekriminalizováno držení všech drog, výroba a prodej jsou však nadále zakázané.

 

V Bělorusku, Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Francii, Gruzii, Irsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Moldávii, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku, Slovensku, Švédsku, Švýcarsku, Turecku a Velké Británii je zařazen mezi regulované/zakázané substance. V mnoha případech byl ilegalizován spolu s přilivem tzv. "research chemicals", většinou stimulantů (s chemickou strukturou blízkou již zakázaným látkám) nebo zvláště nebezpečných syntetických kanabinoidů (látek vyvinutých pro výzkum cannabinoidních receptorů, ne však v živých organismech, pouze "ve zkumavce").

 

V Dánsku (2009), Finsku (2014) a Norsku (2005) je kratom regulován jako farmaceutická substance a v těchto zemích je možné získat osvědčení k vlastnictví a užívání od příslušných regulačních úřadů - jinými slovy: kratom je vydáván na předpis lékaře. 

 

V Albánii, Lichtenštejsku, Kosovu a Srbsku je legalita kratomu sporná a v Andoře, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Islandu, Kypru, Makedonii, Maltě a Monaku nejsou k právnímu statutu kratomu dostupné informace.

 

kratom bílý, zelený, červený

 

Druhy kratomu

U kratomu se rozlišují různé druhy, resp. barvy této rostliny. Přesněji různé druhy či barvy výsledného produktu. Základem nebo tedy hlavním faktorem v tomto dělení je barva žilek na listech rostliny. Podle jejich barev se kratom dělí na tři základní skupiny: bílý, zelený a červený kratom.

 

Jednotlivé druhy kratomu a také samotné účinky se odvíjejí od několika faktorů, které mají vliv na množství alkaloidů ve výsledném produktu a jejich poměr.

 

Mezi tyto faktory patří například místo, kde rostlina roste, vystavení slunci, stáří rostliny, délka doby než dojde ke sklizni nebo následný proces zpracování a fermentace, kterou kratom přejde než se dostane do rukou uživatele.

 

Věděli jste?

Existují i ​​další skupiny neboli podskupiny druhů kratomu, jako například žlutý čili zlatý kratom, který představuje něco jako spojení bílého a zeleného kratomu.

 

Bílý kratom

Bílý kratom je pravděpodobně nejoblíbenějším druhem kratomu, za což vděčí převážně svým silným stimulačním a euforickým účinkům, které mají kromě rekreačních uživatelů v oblibě také sportovci či těžce nebo manuálně pracující osoby.

 

Zajímavostí je, že tento druh kratomu se suší velmi dlouho a pomalu a téměř se nevystavuje slunečnímu záření. Nepsaným pravidlem je v tomto případě hrubší mletí sušených listů a tak je textura většiny bílých kratomů hrudkovitější než u jiných druhů.

 

Nejznámějšími představiteli bílého kratomu jsou White Borneo, Bali, Maeng Da či Super White, který se převážně získává ze starších stromů. I bílý kratom má však zelenou barvu a je vizuálně nerozeznatelný od zeleného kratomu.

 

 

Zelený kratom

Zelený kratom je obecně nejrozšířenější druh kratomu, který se pyšní největším počtem aktivních uživatelů. 

 

Je to hlavně pro jeho mírnější a vyváženější účinky, které stále nabízejí určitou stimulaci a nárůst energie, avšak ne tak intenzivně, jako je tomu u kratomu bílého. Zároveň má příjemné relaxační a uklidňující účinky, jaké nabízí například červený kratom. 

 

Je převážně oblíbený u studentů, kteří bojují s enormním množstvím učiva, či osobami pracujícími v kanceláři, případně osobami, jejichž práce vyžaduje dlouhé hodiny strávené u počítače a velké soustředění, pozornost a kreativitu.

 

Nejvyhledávanějším a nejužívanějším zeleným kratomem je tzn. Green Bali či například Green Borneo, který je považován za jeden z nejsilnějších. Dále také Green Maeng Da, nebo také silný Super Green, Elephant, Ketapang, či všestranné druhy jako Entikong, Jongkong a Bentuangie.

 

kratom

 

Červený kratom

Červený kratom je specifickým druhem kratomu, který se netěší takovému počtu uživatelů jako kratom bílý a zelený.

 

Tento druh kratomu má nejblíže typickým opioidním účinkům. Je užíván a vyhledáván primárně pro jeho relaxační, sedativní a analgetické účinky, ve kterých vyniká suverénně nejvíce ze všech ostatních druhů kratomu.

 

Pravidlem je, že se zpracovává a suší ve vnitřních prostorách bez jakéhokoli slunečního záření.

 

Listy červeného kratomu mají výrazné a syté červené žilky na spodní straně a je tak prakticky nemožné si je zaměnit za jiný druh. Výsledný produkt, prášek z pomletých sušených listů, má díky tomu viditelné červené tóny a je tak velmi snadno odlišitelný od všech ostatních druhů.

 

Začátečníci a uživatelé, kteří nemají zkušenosti s užíváním kratomu by se měli raději vyhnout známému Red Borneo, který je považován za kratom s nejintenzivnějšími účinky napříč všemi druhy kratomu obecně.

 

Pro nové či svéteční uživatele jsou vhodnější druhy jako Red Bali, Red Maeng Da, případně Jongkong Red. Dalším silným adeptem s intenzivními účinky vhodný spíše pro zkušené uživatele je Super Red.

 

kratom druhy

 

Jak dlouho zůstává kratom v těle?

Účinky kratomu jsou závislé na dávce. Použití vyšších množství látky povede k účinkům, které mohou trvat několik hodin. 

 

Předpokládá se však, že poločas rozpadu kratomu je pro většinu uživatelů pravděpodobně kolem 24 hodin. Poločas rozpadu se týká doby, kterou potřebuje systém člověka k odstranění poloviny množství látky.

 

Úplné odstranění léku z těla za většiny podmínek bude trvat 5–7 poločasů, ale přesná doba eliminace jakéhokoli léku u každého jedince závisí na několika faktorech. Ale pro kratom by toto okno bylo asi 5–7 dní, aby bylo zajištěno, že kratom byl zcela odstraněn ze systému.

 

Testy na kratom

Jak bylo uvedeno, jen málo testů pravděpodobně odhalí kratom, ale jeho metabolity mohou být identifikovány ve speciálních testech. Pomocí jednoho z těchto testů bylo možné tuto látku nalézt v moči po dobu až sedmi dnů

 

I když je identifikován, může, ale nemusí to být problém, protože kratom je ve většině oblastí legální a byl by podobný nálezu alkoholu v těle člověka, který konzumoval dva dny před testem.

 

V současné době se k detekci kratomu nebo jeho metabolitů běžně nepoužívají testy slin, krevní testy a testy vlasových folikulů. U lidí, kteří podstupují specializovaný test, může dobu, po kterou může být v systému detekován, ovlivnit několik proměnných, včetně následujících:

 • Tělesná hmotnost a procento tuku
 • Nedávno použité množství kratomu
 • Věk a rychlost metabolismu
 • Přítomnost dalších látek, jako je alkohol
 • Funkce jater
 • Existence souběžně se vyskytujících zdravotních problémů

Kratom - zkušenosti uživatelů

Tento článek je založen na datech, informacích a faktech z vědeckých studií a lékařské praxe. Rozhodli jsme se však podělit i o několik osobních zkušeností, které nejsou pouze pozitivní, ale dávají objektivní pohled na tuto látku.

 

Vladimír Németh, 25 let, obchodní a projektový manažer

"Já osobně jsem člověk, který si rád rozšiřuje obzory. Od útlého věku jsem měl blízký vztah k biologii a chemii a obecně přírodním vědám. V průběhu let jsem nabyl přesvědčení, že se správnými znalostmi různých substancí je lze využít k osobnímu prospěchu. 

 

Krutou realitou je právě fakt, že drtivá většina závislostí, úmrtí a předávkování u všemožných psychoaktivních látek pramení ne tak úplně z podstaty látky samotné, ale naopak z nepochopení dané látky uživatelem a rovněž následným nesprávným a nezodpovědným užíváním. 

 

Stejně je tomu tak u kratomu. Je to věc, na kterou už dnes nedám dopustit. Jelikož jsem osoba, která je výrazně rezistentní na kofein, a tedy káva nebo energetické nápoje na mě nemají absolutně žádné citelné stimulační účinky, tak je to právě kratom, po kterém sáhnu, když potřebuji podat skutečně nadstandardní výkon, ať už fyzický v posilovně a na tréninku, nebo mentální v kanceláři za počítačem. 

 

Sám jsem však na sobě odpozoroval výraznou rychlost jakou se tolerance na alkaloidy v kratomu v lidském organismu buduje. Již po pár dnech užívání je cítit výrazný rozdíl v síle účinků. Stačí, abych kratom užíval tři až čtyři dny v řadě k tomu, abych byl schopen jednoznačně pozorovat výrazný pokles jeho stimulačních efektů. Stejně tak rychlý nárůst nutkavých pocitů znovu aplikovat další dávku - tzv. "re-dose". 

 

Je proto velmi důležité dopředu si jasně určit postup při užívání kratomu. Vždy dávkovat v cyklech, kdy X představuje počet dní, které kratom užívám a X*2 je počet dní, které od užívání kratomu abstinuji. To mi osobně funguje skvěle. 

 

Také bych nikomu nedoporučoval učívat více než 2-3 dávky denně a nakolik pozoruji negativní dopad na kvalitu spánku, pokud je poslední dávka těsně před spaním (konkrétně mám na mysli bílý kratom, který primárně užívám já), rozhodně nedoporučuji užívat bílý či zelený kratom ve večerních hodinách, pro jeho intenzivní stimulační účinky. Mně samému funguje skvěle aplikovat poslední dávku kolem 16:00 až 17:00 pokud jdu v daný den spát ve 23:00."

 

kratom v tabletách

Kratom v tabletách. 1 tableta = 1 gram.

 

Vojtěch T., 21 let, student VŠ

"Můj vztah ke kratomu je komplikovaný. Začnu prvně pozitivy. Je to za mě naprosto ideální medicína pro časy, kdy jsem nemocný. Tlumí kašel, bolest (ve středních a vyšších dávkách opravdu perfektně), a je jedno, jestli mám angínu nebo chřipku - díky kratomu do sebe nemusím cpát pareleny, ibalginy, a jiné farmaka, která jsou oproti kratomu jako rána do mých jater. Opioidy se v medicíně používají už velice dlouho a je štěstí, že existuje nějaký, který je dost slabý na to, aby si s ním člověk mohl vybudovat dobrý vztah, ale dost silný, aby zahnal většinu nepříjemných symptomů způsobených nemocí.

 

Taktéž může být pomocníkem i v jiných věcech. Například v nízkých dávkách při produktivitě. Od doby, kdy užívám kratom, nemám tendenci sahat po kávě (ačkoliv společně je to zajímavá, silně stimulující kombinace). Také mi skvěle funguje na úzkosti, a moji přátelé, trpící poruchami počínaje ADD, konče aspergerem, si ho chválí, jelikož jim údajně na tyto poruchy pomáhá daleko efektivněji než běžně předepisované léky.

 

Vidím v něm i rekreační potenciál - kdyby si náš národ zvykl na sklenici "zelené bažiny" (myšleno kratom - poznámka autora) místo sklenice alkoholu, hned bych se v páteční večery cítil na místech, kde se "kalí", bezpečněji. Je to sice složitý problém, ale dle mého je to mnohem bezpečnější alternativa než mnohé jiné psychoaktivní látky.

 

Negativa jsem začal vnímat, když jsem se na něm stal poprvé závislý. Horší spánek, menší chuť k jídlu a neexistující libido mě donutilo se zamyslet, a kratom jsem začal vysazovat. Naštěstí jsem nikdy nebral extra vysoké dávky, od těch se odvyká poměrně obtížně, ale mně se to postupně podařilo. To neznamená, že jsem se pak už nikdy závislým nestal - občas mám složité období, kdy mě kratom zachraňuje jak po fyzické, tak po psychické stránce, jen se pořád učím, jak ho co nejvíc využívat, ale zároveň nezneužívat.

 

Svoji zkušenost bych zakončil moudrem, které se dá vztáhnout na většinu látek - kratom je dobrý sluha, ale zlý plán, pokud máte rádi svůj spánek, apetit a sexuální život."

 

Josef Kliment, 29 let, podnikatel

"První užití kratomu bylo čistě experimentální s tím, že mi bylo řečeno, jak je to super a člověka to nabudí. Jak tak vzpomínám, super to nebylo a nenabudilo mě to. V podstatě jsem nezpozoroval žádné změny a pak jsem jej dlouho odmítal s tím, že mi nic nedělá, tak proč ho brát.

 

Asi po dalším roce jsem zase na kratom narazil s tím, že už jsem si o něm něco přečetl a zjistil, že existují různé druhy, které mají různé účinky. Vyzkoušel jsem tedy bílou variantu a nestačil se divit, jak se mi zlepšila koncentrace a zápal do práce. Začal jsem jej tedy užívat nepravidelně pravidelně, hlavně při vypjatých pracovních situacích a v momentech, kdy jsem věděl, že budu potřebovat být vysoce produktivní v krátkém čase. Také jsem jej vyzkoušel v souvislosti se začínající, či probíhající nemocí a musím říct, že v těchto případech dochází opravdu k úlevě. 

 

Pro pracovní výkon je kratom ideální, avšak po čase jsem začal pozorovat i negativní stránky a to hlavně výkyvy nálad, či podrážděnost, které v mém případě souvisí s množstvím užitým přes den. Pokud to s kratomem člověk nepřehání a užívá ho s rozumem, může využít veškeré benefity, které přináší."

 

Tomáš Konieczny, 30 let, zakladatel a jednatel Herbalusu

"S kratomem jsem se setkal poprvé asi ve svých 22 letech, když jsem s velice skoupými informacemi objednal na internetu testovací balíček obsahující 5 druhů kratomu po 10ti gramech. Kvůli informačnímu embargu (prodejci mají zakázáno informovat o účincích či dávkování této látky) jsem neměl tušení, jak jej správně užít. Věděl jsem, že by měl mít stimulační a euforický účinek.

 

Jednoho pátečního večera, před plánovaným posezením s přáteli a koncertem jsem se tedy rozhodl kratom vyzkoušet s tím, že by mohl nahradit kafíčko či energeťák a udržet mě příjemně čerstvého po většinu noci. Testovací balíčky byly po 10 gramech, rozmíchal jsem si tedy ve sklenici vody 10 gramů (netuším, o jaký druh se jednalo). Tuto dávku jsem vypil a vyrazil do společnosti.

 

O několik desítek minut později jsem měl dojem, že každou chvilku složím. Začalo mi být nevolno, v restauraci jsem raději trávil více času na toaletě než u stolu, protože jsem měl dojem, že se každou chvíli pozvracím. Tento stav trval asi dvě hodiny.
Jakmile mi začalo být lépe, kamarádi mě přesvědčili, že by tento stav mohla zcela odbourat slivovice. Po vypití panáka pálenky se nežádoucí stav vrátil, dokonce v horším. Točil se mi svět, byl jsem malátný a ztrácel jsem balanc. Měl jsem pokažený večer a kratom jsem si zařadil do pomyslného šuplíku látek, na které už nikdy nesáhnu.

 

V tomto přesvědčení jsem byl několik dalších let, než jsem narazil na lidi, kteří mi zvedli povědomí o správném užívání této látky. Kratomu jsem dal ještě šanci a objevil jeho přínosy. Aktuálně kratom užívám na relativně pravidelné bázi zejména ke zlepšení soustředění, zvýšení produktivity a pracovního nasazení. Pravidelná báze znamená cca 3-4x týdně v objemu 2-3 dávky denně po 3-4 gramech bílého či zeleného kratomu. Po dvou týdnech takovéhoto užívání aplikuji minimálně týdenní pauzu, často však i delší.

 

Kratom je pro mě však úplným zázrakem v souvislosti s onemocněními. Jakožto pro osobu řídíci firmu pro mě neexistuje něco jako nemocenská, tzn. ať už v případě covidu-19, nachlazení či chřipky jsem díky kratomu mohl vždy minimálně v rámci homeofficu plnohodnotně fungovat (nikoliv se sebezapřením, ale opravdu s klasickým úsměvem na tváři). Kratom zvládné odbourat prakticky všechny příznaky nemoci, které člověk pociťuje pouze ráno po probuzení, kdy není pod vlivem kratomu.

 

Tímto způsobem (v souvislosti s běžnými respiračními nemocemi) jsem naučil kratom užívat také své okolí, jenž jeho přínosy pociťuje stejně a nemůže si ho vynachválit.

 

Velice rád šířím povědomí o této skoro zázračné látce, ale ruku v ruce každému sděluji i rizika, která kratom nese. Díky dostatečné informovanosti a vzdělanosti potenciálních uživatelů může být tato látka dokonalým pomocníkem, bez negativních dopadů, kterými jsem si prošel já při své první zkušenosti s kratomem"

 

Tereza Hoffmannová, 23, marketing specialista/student VŠ

“Moje osobní zkušenost s kratomem je velice proměnlivá. Kratom jsem mohla mít dohromady 5x v životě a pouze jednou mohu říct, že to byla dobrá zkušenost. Pociťovala jsem skvělé soustředění, nával energie a lepší schopnost pamatovat si informace, prostě skvělý pomocník při učení. 

 

Každopádně tento stav jsem zažila pouze jednou. V ostatních případech mi bylo z kratomu zle i při podání nízkých dávek. Při užití kratomu jsem také pociťovala pocity na zvracení, malátnost a ospalost. Zkoušela jsem i různé druhy užití, jako jsou tablety nebo prášek, a i různé druhy kratomu ale výsledek byl vždy stejný.

 

Na každého kratom může působit jinak a za sebe tedy mohu říct, že nejsem a v budoucnu pravděpodobně ani nebudu uživatelem kratomu, jelikož není dobré něco nutně lámat přes koleno.”

 

Máte vlastní zkušenost s kratomem, kterou shledáváte jako zajímavou pro ostatní a chtěli byste se o ní podělit? Napište nám ji na info@herbalus.cz a rádi je zde zveřejníme (může být plně anonymní).

 

Kratom - shrnutí

Kratom je přírodní látka, která při správném užívání může uživateli nabídnout ohromné množství benefitů a vyřešit mnoho psychických i fyzických zdravotních potíží. Je-li však nadužívána nebo užívána bez dostatečného povědomí o efektech a rizicích, může se stát nebezpečnou drogou.

 

Jak řekl slavný alchymista a lékař Paracelsus: jediný rozdíl mezi jedem a lékem je dávka.

 

Budeme-li informovaní a rozumní, můžeme bez obav čerpat to, co nám příroda nabízí. 

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová

 

Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK585120/
https://www.mdpi.com/1660-4601/19/10/6294
https://nida.nih.gov/research-topics/kratom#safe
https://rb.gy/s1ct44
https://rb.gy/weuasf
https://rb.gy/sckwxw
https://rb.gy/s1ct44

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.