+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Fibromyalgie - jaké jsou příznaky a jak léčit?

|
Bolest
Pohyb

Fibromylagie je relativně nově objevené civilizační onemocnění. Jaké jsou jeho příčiny? Jak nás ovlivní a jak proti němu bojovat?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Fibromyalgie - jaké jsou příznaky a jak léčit?

Jaké onemocnění patří k nejvíce bolestivým? Vyjmenovávat všechna, která nás napadnou, to by trvalo věky. Na mysli ale máme jedno konkrétní, a to nemoc zvanou fibromyalgie. Řeč je o chronické nemoci, která způsobuje opravdu rozsáhlou, nepříjemnou bolest procházející kompletně celým tělem. Velice často je doprovázená neutuchající únavou, zároveň však nespavostí a nekončícími depresemi. I proto se často říká, že diagnóza této nemoci se nese ve znamení zoufalství.

 

Co je fibromyalgie a jaké jsou její příčiny?

Syndrom fibromyalgie (FMS) je charakterizován chronickou, generalizovanou bolestí svalů a kloubů a výskytem tzv. citlivých bodů, tj. oblastí těla, které jsou nadměrně citlivé na tlak.

 

Kromě bolesti mají pacienti řadu dalších obtíží, jako je únava, pocit ztuhlosti těla, poruchy spánku a nálady, a mohou mít také příznaky naznačující onemocnění vnitřních orgánů. Tyto potíže jsou nepříjemné a výrazně zhoršují fungování v práci i v soukromém životě.

 

Fibromyalgie byla teprve nedávno uznána jako samostatné onemocnění a lékaři se stále rozcházejí v názoru na její výskyt. Vzhledem k tomu, že příznaky tohoto onemocnění jsou netypické a mohou naznačovat i jiná onemocnění, čeká pacienta obvykle dlouhá cesta k různým specialistům. Proto je fibromyalgie často diagnostikována s velkým zpožděním, což ztěžuje její účinnou léčbu.

 

K diagostikování fibromyalgie neexistuje žádný jednoduchý test nebo vyšetření. Jedná se spíše o proces založený na vylučovací metodě.

 

TIP: Pokud trpíte bolestmi, jednou z nejúčinnějších přírodních látek na jejich utlumení je kratom. Jedná se o přírodní látku, jenž je nabízena v podobě prášku ze sušených a nadrcených listů stromu.

 

herbík kratom

 

Fibromyalgie je spojena s abnormálním vnímáním bolesti. Ačkoli mechanismus tohoto jevu nebyl zcela vysvětlen, jako nejpravděpodobnější se jeví tzv. centrální senzitizace, tj. nadměrná citlivost struktur vedoucích bolest v míše a mozku. Vzhledem k tomu, že oblast mozku, kde probíhá čtení bolestivých podnětů, reguluje i další funkce organismu, jako je spánek, imunita nebo reakce na stres, lze tím vysvětlit další příznaky onemocnění doprovázející bolest.

 

Ve studiích provedených u pacientů s fibromyalgií byly zjištěny abnormální koncentrace různých látek podílejících se na vnímání bolesti v nervovém systému, včetně snížené hladiny serotoninu (proto se při léčbě používají léky zvyšující jeho hladinu). Důležitým zjištěním je výskyt poruch hlubokého spánku, což je fáze spánku odpovědná za regeneraci organismu.

 

To vysvětluje nedostatek odpočinku během spánku, nadměrnou únavu během dne a některé hormonální poruchy. Dosud však nebyly nalezeny žádné změny "na periferii", tj. ve svalech a kloubech - bolest pociťovaná v nich je tedy pravděpodobně důsledkem poruchy centrální regulace bolesti.

 

Přesný faktor zodpovědný za poruchu regulace bolesti není znám, ale na jejím vzniku se pravděpodobně podílejí následující faktory:

 

 • genetická náchylnost - příbuzní prvního stupně mají osmkrát vyšší riziko fibromyalgie; mimo jiné se předpokládá, že se na vzniku onemocnění podílejí geny zodpovědné za působení serotoninu,
 • psychologické faktory, např. chronický stres, nízké sebevědomí, nespokojenost v zaměstnání, závažné psychické trauma.
 • infekce - mnoho pacientů dává vznik příznaků do souvislosti s prodělaným infekčním onemocněním, jako je borelióza, HIV, HCV, HBV,
 • jiné onemocnění - fibromyalgie může být důsledkem jiného dlouhodobého onemocnění; často se vyskytuje například u pacientů s autoimunitními chorobami (jako je revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes nebo Hashimotova choroba). Příznaky fibromyalgie pak mohou být mylně považovány za zhoršení základního onemocnění. Správné rozlišení těchto stavů je velmi důležité, protože vhodná léčba tohoto onemocnění může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů. Na druhou stranu je u pacientů s fibromyalgií velmi nízké riziko, že se u nich později vyvine autoimunitní onemocnění.

 

 

Jak častá je fibromyalgie?

Výskyt fibromyalgie není přesně znám. Odhaduje se, že se vyskytuje často, přibližně u 2-10 % lidí. Ženy jsou postiženy desetkrát častěji než muži. Fibromyalgie je jedním z nejčastějších onemocnění diagnostikovaných revmatology. Nejčastěji se objevuje mezi 30. a 50. rokem života, ale může se objevit v jakémkoli věku.

 

TIP na související článek: Polyneuropatie - co to je? Jak může pomoci CBD?

 

Kdo trpí fibromyalgií?

Fibromyalgií může onemocnět kdokoli, ale častěji jí trpí ženy než muži. Může postihnout lidi v jakémkoli věku, dokonce i děti, ale obvykle začíná ve středním věku a pravděpodobnost jejího výskytu se s přibývajícím věkem zvyšuje. Vyskytuje se u lidí všech ras a etnik.

 

Jaké jsou příznaky fibromyalgie?

Fibromyalgie může mít mnoho různých příznaků. Nejdůležitější z nich je chronická (trvající nejméně 3 měsíce) "bolest celého těla". Zpočátku může být bolest omezena na jednu oblast, ale pak se stane generalizovanou a postihuje klouby a svaly na obou stranách těla, nad i pod pasem.

 

Typická je bolest páteře (hlavně zad nebo krku) a velkých kloubů (kyčle, ramena, kolena). Pacienti pociťují bodání, škubání nebo pálení ve svalech a často popisují ztuhlost těla a otoky kloubů. Nepříjemné pocity jsou intenzivnější ráno a při monotónních činnostech, jako je sezení u počítače nebo monotónní fyzická práce. Charakteristická je svalová slabost, která odrazuje od jakékoli fyzické aktivity. Dalšími příznaky fibromyalgie jsou:

 • výrazná únava, nedostatek energie, celkové vyčerpání; často je doprovázeno pocitem neschopnosti efektivně myslet, pamatovat si a soustředit pozornost.
 • poruchy spánku - pacienti se v noci často budí a nemohou znovu usnout; spánek nepřináší odpočinek, takže je nutné si během dne zdřímnout.
 • deprese, úzkost, pocity strachu.
 • příznaky dráždivého tračníku - nepravidelná stolice, bolest břicha, pocit tlačení na stolici (při absenci jiné příčiny těchto příznaků).
 • přecitlivělý močový měchýř - časté močení bez příznaků naznačujících infekci močových cest.
 • pocit nepravidelného srdečního tepu a dušnosti bez zjevné příčiny.
 • necitlivost a brnění rukou a nohou (pseudoparestézie), pocit chladu, chlad v prstech na rukou a nohou (může se objevit Raynaudův příznak).
 • syndrom neklidných nohou
 • přecitlivělost na změny počasí a silné podněty (hluk, jasná světla).
 • bolesti hlavy, záchvaty migrény
 • bolestivá menstruace, premenstruační syndrom.

Tyto příznaky často znemožňují správné fungování. Vzniká začarovaný kruh, protože pacienti omezují své aktivity v profesním a společenském životě, a tím se u nich zvyšuje pocit, že nezvládají situaci, a zhoršuje se jejich fyzická kondice.

 

 

Co vyvolává vzplanutí fibromyalgie?

Určité události nebo změny v životě mohou vyvolat vzplanutí fibromyalgie. Každý člověk je jiný a to, co u někoho vyvolává příznaky, u některých nemusí. Obecně platí, že vzplanutí může vyvolat cokoli, co zvyšuje stres, včetně emocionálního stresu způsobený prací, finanční situací nebo společenským životem, změny v každodenní rutině, jídelníčku, hormonální změny, nedostatečný spánek, onemocnění či změny počasí a teploty.

 

Co byste měli dělat, pokud máte příznaky fibromyalgie?

Pokud se u vás objeví příznaky fibromyalgie, měli byste navštívit lékaře. Obvykle se tímto onemocněním zabývají revmatologové, i když pacienti mohou zpočátku navštívit i jiné specialisty, zejména pokud příznaky napodobují jiná onemocnění. Včasné rozpoznání fibromyalgie usnadňuje její účinnou léčbu dříve, než se stane závažnější a sníží kvalitu života.

 

Fibromyalgie často způsobuje příznaky naznačující onemocnění vnitřních orgánů (např. střevní poruchy, bušení srdce, dušnost), které jsou způsobeny poruchou nervové kontroly a při léčbě se zmírňují. Je však důležité tyto příznaky neignorovat a v případě, že přetrvávají, výrazně se zhoršují nebo se objeví jiné alarmující příznaky, jako je horečka, nepřiměřený úbytek hmotnosti, krev ve stolici nebo bolest na hrudi, urychleně vyhledat lékaře.

 

Jak lékař stanoví diagnózu?

Lékař může diagnostikovat fibromyalgii na základě typických příznaků nemoci a nálezu nadměrné citlivosti alespoň 11 z 18 tzv. citlivých bodů a vyloučení jiných onemocnění, která mohou příznaky fibromyalgie napodobovat. U fibromyalgie nebyly při dalších vyšetřeních zjištěny žádné významné odchylky. Mezi nejčastější citlivé body neboli spoušťové body patřily zadní část hlavy, vrcholky ramen, horní část hrudníku, vnější strany loktů, boky a kolena.

 

Citlivé body již většinou nejsou součástí diagnostického procesu. Místo toho mohou zdravotníci diagnostikovat fibromyalgii, pokud jste měli bolesti ve čtyřech z pěti oblastí bolesti, jak jsou definovány v revidovaných diagnostických kritériích z roku 2016, a nemáte žádné jiné diagnostikovatelné onemocnění, které by mohlo bolest vysvětlit.

 

Jaké jsou možnosti léčby fibromyalgie?

Protože fibromyalgie je velmi různorodé onemocnění, musí být její léčba přizpůsobena každému pacientovi. Nejlepších výsledků se dosahuje při kombinaci různých terapií. Cílem užívání léků je snížit bolest, zlepšit náladu a zlepšit kvalitu spánku. Různé formy nefarmakologické léčby pomáhají obnovit funkci a vyrovnat se s nepohodlím. Bohužel je často nutné vyzkoušet různé metody, než se najde ta, která přinese uspokojivé zlepšení. Proto je léčba fibromyalgie někdy frustrující jak pro pacienta, tak pro lékaře.

 

Léky

Bylo prokázáno, že různé léky účinně zmírňují příznaky fibromyalgie. U některých pacientů je nutné vyzkoušet několik různých přípravků, než se najde ten, který pacientovi vyhovuje. Nejčastěji užívané léky jsou:

 

 • antidepresiva - ačkoli fibromyalgie není psychiatrické onemocnění, léčí se léky používanými při depresi, jejichž účinnost souvisí se zvýšením hladiny serotoninu a dalších neurotransmiterů podílejících se na vedení bolesti. Tyto léky snižují bolest a únavu, zlepšují psychomotorický pohon a kvalitu spánku;
 • analgetika, jako je paracetamol a tramadol; tlumí bolest a mohou zlepšit funkci (jiné léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), steroidy nebo silné opioidy, se pro léčbu fibromyalgie nedoporučují, protože mají mnoho vedlejších účinků a jejich účinnost při léčbě tohoto onemocnění nebyla prokázána);
 • antiepileptika (např. pregabalin, gabapentin) - bylo prokázáno, že zmírňují příznaky fibromyalgie, jako je bolest, poruchy spánku a únava; lze je užívat v kombinaci s antidepresivy;
 • svalová relaxancia - u některých pacientů přinášejí úlevu, zatímco u jiných nemají na příznaky fibromyalgie žádný vliv.

 

Nefarmakologická léčba

Nefarmakologická léčba je velmi důležitou součástí léčby tohoto onemocnění. Všem pacientům se doporučuje vyhýbat se stresu spojenému s pracovními i rodinnými povinnostmi. Někdy je nutné vzít si volno, změnit zaměstnání nebo se vzdát jiných stresujících závazků.

 

Protože se příznaky fibromyalgie zpravidla zhoršují po určité době trvání činnosti, je prospěšné rozdělit si práci na kratší časové úseky a čas od času si udělat přestávku, například se jít projít. Důležitá je spánková hygiena - chodit spát v pevně stanovenou hodinu, vzdát se kofeinu, vytvořit vhodné podmínky pro úplnou relaxaci, léčit stavy narušující spánek (např. syndrom neklidných nohou).

 

Svolte ke konopí

Jednou z cest v rámci léčby může být lékařská marihuana či nepsychoaktivní konopí, které obsahuje látku zvanou CBD. I když stále ještě prochází řadou vědeckých bádání, pravdou je, že v některých případech se může s klidným svědomím říct, že kanabidiol pocházející z rostliny konopí pomáhá. A to platí právě v tomto případě.

Bylo zjištěno, že CBD zlepšuje a zkvalitňuje spaní (stačí, když si kapky z CBD obchodu nakapeme pod jazyk). Také že efektivně bojuje s chronickou bolestí obecně a že zatočí i s úzkostnými stavy a depresemi, které mohou pacienty s diagnostikovanou fibromyalgií postihnout.

 

CBD pozitivně ovlivňuje endokanabinoidní systém

V souvislosti s látkami pocházející z konopí musíme také zmínit, že přímo ovlivňuje takzvaný endokanabinoidní systém, a to pozitivním způsobem. To znamená, že CBD je schopno ovlivnit chování receptorů v lidském těle, které mají za úkol přenášet bolest. Také může ovlivnit, jakým směrem se budou ubírat či chovat buňky přenášející zánět v centrálním systému. Díky tomuto zjištění víme, že konopí je při léčbě či snaze zvládnout fibromyalgii opravdu nedocenitelným pomocníkem.

 

Alternativní formy terapie

Kromě toho se při léčbě fibromyalgie používají různé formy terapie, které se přizpůsobují individuálním potřebám. Nejčastější jsou:

 • balneoterapie spočívající v aktivitách v teplé vodě, nejlépe v kombinaci s fyzickými cvičeními
 • systémová kryoterapie
 • fyzické cvičení prováděné alespoň třikrát týdně, mírné intenzity - pacienti s fibromyalgií si často stěžují na zvýšenou bolest při cvičení, proto je třeba zvolit takovou aktivitu, která je příjemná a příliš nezvyšuje bolest; cvičení se zintenzivňuje, jak se stav zlepšuje. Doporučuje se jízda na kole, plavání, chůze (vyhnout se aktivitám, které vyžadují značnou námahu).
 • behaviorálně-kognitivní terapie a další formy psychoterapie - zaměřené na rozvoj metod boje proti stresu, zhoršené náladě a dalším překážkám zhoršujícím kvalitu života.
 • relaxační techniky, akupunktura, tai-chi, masáže a další metody - jejich účinnost u fibromyalgie nebyla jednoznačně prokázána, ale u některých pacientů mohou být cennou metodou doplňující jiné formy léčby.

akupunktura

 

Jaký význam má edukace při léčbě pacienta s fibromyalgií?

Prvním krokem při léčbě osob s fibromyalgií by mělo být prodiskutování charakteristik diagnostikované poruchy s pacientem. Samotné vysvětlení, že pozorované příznaky nejsou život ohrožující, může pacienta uklidnit a perspektiva adekvátní pomoci umožňuje pacientovi pochopit specifičnost fibromyalgie a poskytuje příležitost k navázání správné spolupráce pacienta s lékařem.

 

Účinná terapie může proběhnout pouze tehdy, když pacient porozumí problému, který se ho týká.

 

Je možné úplné vyléčení?

V současné době je obtížné hovořit o možnosti úplného vyléčení této nemoci. Vhodná léčba, zejména v raném stadiu, může způsobit, že příznaky na dlouhou dobu vymizí. Obvykle se střídají období zhoršení a zmírnění příznaků. Zmizení nemoci se projevuje zlepšením nálady, snížením bolesti, zlepšením kvality spánku a návratem k běžným činnostem. Fibromyalgie nevede k invaliditě ani ke zkrácení očekávané délky života, i když může výrazně snížit kvalitu života.

 

Co musím udělat po zakončení léčby?

Abyste předešli opakovanému výskytu fibromyalgie, je nutné pečovat o svou psychickou i fyzickou pohodu. Vyhýbat se stresu, plánovat aktivity podle vlastního vkusu, udržovat se v co nejlepší kondici, zajistit si dostatek odpočinku - to vše pomáhá tuto nemoc zvládat. Pokud příznaky vymizely a vy již nemusíte užívat léky, není třeba žádných kontrol ani pravidelných návštěv lékaře. Pokud se však onemocnění opakuje, je vhodné vyhledat lékaře.

 

Co dělat, abyste neonemocněli?

Sklon k rozvoji fibromyalgie je vrozený, často souvisí s povahovými rysy, jako je emocionalita a perfekcionismus, a nemůžeme mu zabránit. Na druhou stranu můžeme ovlivnit mnoho faktorů, které spouštějí "začarovaný kruh" fibromyalgie, jako je chronický stres, nedostatek pocitu spokojenosti, špatná fyzická kondice. Je důležité navštívit lékaře co nejdříve, když si všimneme příznaků onemocnění. To umožní účinnější a rychlejší kontrolu onemocnění.

 

Závěr

Fibromyalgie je komplexní a bolestivé onemocnění, které má významný dopad na kvalitu života postižených. Jedná se o chronickou nemoc, která zahrnuje nejen bolest svalů a kloubů, ale také řadu dalších obtíží, jako je únava, poruchy spánku a psychické problémy. Diagnostika fibromyalgie je často obtížná a trvá dlouho, což ztěžuje její léčbu. Výzkum naznačuje, že CBD pocházející z konopí může také napomoct pacientům s fibromyalgií tím, že zlepšuje spánek, snižuje bolest a působí proti depresím a úzkostem.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.niams.nih.gov/health-topics/fibromyalgia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780