+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Lymská borelióza - příznaky, prevence, léčba, výzkum

|
Organismy
Bolest

Borelióza způsobuje příznaky podobné chřipce, necitlivost končetin a jazyka, chronické bolesti kloubů, kožní vyrážky a depresivní stavy. Jak nemoc rozpoznáte a jak se před ní správně chránit? Existuje vakcína proti borelióze?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Lymská borelióza - příznaky, prevence, léčba, výzkum

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to lymská borelióza 
 • Jaké jsou příznaky lymské boreliózy 
 • Diagnóza lymské boreliózy 
 • Lze léčit lymskou boreliózu 
 • Osobní zkušenost s léčbou boreliózy 

 

Lymská borelióza je onemocnění, jinak známé jako borelióza nebo klíšťová spirochéta, které je způsobují infikovaná klíšťata a může mít fatální následky pro lidský orgnanismus.

 

Lymská borelióza - nemoc přenášená klíšťaty

Lymská nebo také Lymaská borelióza. Poprvé se o tomto onemocnění začalo mluvit v druhé polovině 80. let. Předpokládá se, že je způsobena infekcí bakterií (Borellia burgdorferi). Tyto bakterie mohou existovat v několika formách (jako spirochéty a cysty).

 

První z nich se vyznačují vysokou pohyblivostí, zatímco cysty (spory) jsou nepohyblivé a odolné vůči antibiotikům, která mohou spirochéty zničit.

 

Některé formy boreliózy způsobují příznaky v oblasti kloubů, zatímco jiné zahrnují neurologické stavy. Objevují se také různé kožní léze. Naštěstí už v dnešní době medicína pokročila natolik, že exsitují léky jak na aktuní stav nemoci, tak jako prevence a pomoc v jejím předcházení.

 

Jaké jsou příznaky boreliózy?

Borelióza napadá také obličejové nervy, které jsou zodpovědné za normální mimiku - v tomto případě může mít pacient problémy se zavíráním víček nebo pokleslým koutkem úst.

 

Při neuroborrelióze je také možné, že jsou postiženy nervy zodpovědné za normální vidění, takže častým příznakem může být přecitlivělost na světlo a přechodné poruchy vidění.

 

Bohužel někteří lékaři příznaky pacienta ignorují a nedokážou je správně rozpoznat, borelióza může způsobovat deprese, výkyvy nálad, nadměrnou podrážděnost a poruchy soustředění.

 

Mezi další příznaky boreliózy, kromě výše uvedených, patří:

 • zánět močového měchýře,
 • problém s pravidelnou menstruací;
 • zhoršená potence (zřídka).

Všechny typy boreliózy se léčí antibiotiky. Když borelióza napadne orgány, je těžké jí odhalit. Je nutné umět rozlišit nejdůležitější kožní formy onemocnění, protože léčba má v této fázi největší účinek. Lymská borelióza je ve většině případů zcela léčitelné onemocnění, pokud je včas diagnostikováno. Proto byste měli navštívit lékaře, jakmile se u vás objeví první příznaky boreliózy.

 

Lymská borelióza - kožní příznaky

Prvním kožním příznakem, který může indikovat boreliózu, je erytém neboli také lidově zvaný "borelióza flek". Má podobu oválného kroužku, který se objeví v místě kousnutí klíštětem. Je pro něj charakteristické, že se šíří do stále větších oblastí.

 

Někdy se na jeho povrchu objeví puchýře a dokonce nekrotické léze. Erytém není jediným kožním příznakem typickým pro boreliózu. Kromě toho lze pozorovat následující:

 • chronická atrofická dermatitida - jedná se o červenošedé skvrny na nohou, které se objevují zřídka (nejčastěji jsou příznakem boreliózy u dětí);
 • červenomodrý nádor (lymfocytární lymfom) - tato léze není bolestivá a obvykle se vyskytuje v šourku, ušním boltci nebo na bradavkách.

Lymská borelióza - erytém

Po kousnutí klíštětem se může objevit takzvaný erythema migrans, což je obvykle toxicko-zánětlivá nebo alergická léze. Erytém (borelioza flek) má podobu vyrážky, která obvykle nepřesahuje úroveň kůže. Erytém je na dotek teplý a obvykle není doprovázen pocitem svědění nebo bolesti. Vyrážka má obvykle maximální průměr 5 cm a mizí po jednom měsíci bez ohledu na léčbu.

 

Je třeba zmínit, že erytém se nevyskytuje u každé osoby kousnuté klíštětem. Charakteristické zčervenání kůže se objevuje pouze v některých případech. Lidé, u nichž se objeví erytém, by měli neprodleně navštívit svého praktického lékaře, aby zjistil, zda se jedná o alergickou reakci na kousnutí nebo o migrující erytém, který je příznakem rozvoje boreliózy.

 

borelioza flek

erytém (borelióza flek)

 

Jaká je diagnóza boreliózy?

Diagnóza boreliózy by měla být stanovena vždy po kousnutí klíštětem. To je velmi důležité, protože čím dříve je nemoc odhalena, tím větší je šance na vyléčení.

 

Nebezpečí vzniku boreliózy je v prvních dvou dnech malé, ale pak se s každou další hodinou začíná zvyšovat. Pokud máte podezření, že trpíte boreliózou, nechte si provést soubor laboratorních testů, aby bylo možné stanovit diagnózu a nasadit účinnou léčbu.

 

Test IgG na boreliózu

Jedním z testů pro diagnostiku boreliózy je test ELISA. Jedná se o jednu z nejstarších metod používaných ke zjištění boreliózy. Jedná se o odběr krve kousnuté osoby a následnou analýzu na přítomnost protilátek.

 

Test využívá bakterii boreliové spirochéty, která se v případě přítomnosti protilátek váže na protilátky v krvi infikované osoby (pozitivní výsledek). Test Elisa je nejlevnější diagnostický test, ale není příliš účinný. Účinnost se odhaduje přibližně na 40 %.

 

 

Western Blot test na boreliózu

Podobně jako test ELISA vyžaduje tento diagnostický test odběr krve od osoby po kousnutí klíštětem. Western blot test detekuje specifické protilátky - IgM a IgG, které jsou charakteristické pro boreliózu. Citlivost tohoto testu je mnohem vyšší, protože se blíží 90 %.

 

Jednou z nevýhod tohoto testu je, že výsledky jsou k dispozici až přibližně šest týdnů po infekci, a to kvůli tzv. sérologickému oknu, což je časová prodleva mezi okamžikem infekce spirochetou a detekcí protilátek v krvi.

 

PCR test na boreliózu

Doporučuje se provést, jakmile vznikne podezření na infekci boreliózou. Testem PCR se zjišťuje přítomnost bakterií způsobujících boreliózu v DNA. Test lze provést již několik hodin po infekci, tedy ještě předtím, než se dostaví imunitní reakce organismu. Pro test PCR je rovněž zapotřebí krev. Čekací doba na výsledek je přibližně jeden týden.

 

PCR test

 

Borelióza u dětí

Borelióza u dětí může zůstat dlouho nediagnostikována. Erytém se objevuje jen u některých dětí a ostatní příznaky nejsou příliš charakteristické, takže správná diagnóza se odkládá. Zároveň je spojena s nižší šancí na úplné vyléčení.

 

Borelióza u dětí může být vrozená, tj. k infekci došlo ještě v děloze matky. To je však poměrně vzácné, protože lymská borelióza se nejčastěji objevuje v důsledku kousnutí klíštětem (v oblasti ohbí nohou nebo rukou). Klíšťata obvykle přenášejí bakterii Borrelia burgdorferi.

 

U dítěte kousnutého klíštětem se mohou objevit nespecifické příznaky v podobě:

Prevence boreliózy - jak se chránit?

Proti lymeské borelióze dosud neexistuje vakcína a její léčba je velmi vysilující, protože musíte dlouhodobě užívat antibiotika.

 

Proto je třeba být obzvláště ostražitý vůči přítomnosti klíšťat na kůži - po každé návštěvě lesní oblasti nebo procházce na louce je nejlepší sebe i své blízké pečlivě prohlédnout a věnovat zvláštní pozornost oblastem v tříslech. V těchto oblastech je kůže mnohem tenčí a je vůči klíšťatům obzvláště zranitelná. Kromě toho je třeba věnovat pozornost také domácím zvířatům.

 

V posledních letech se objevily zprávy o výzkumu potenciální mRNA vakcíny proti borelióze. Vývoj a uvedení takového přípravku na trh by mohly rozhodujícím způsobem ovlivnit současnou situaci, pokud jde o rozšířené riziko boreliózy.

 

Jak odstranit klíště?

Pokud je klíště nalezeno na těle, mělo by být okamžitě odstraněno pinzetou, přičemž je třeba dbát na to, aby nedošlo k usazení ústních částí klíštěte v kůži (nesmí se mu urvat tělo od hlavy). Klíšťata jsou velmi odolná vůči rozdrcení, proto je nejlepší zbavit se jich pomocí alkoholu. První kožní příznaky v podobě charakteristického erytému je třeba co nejdříve nahlásit lékaři - boreliózu je snadnější léčit v prvním stadiu.

 

klíště

 

Je borelióza nebezpečná?

Ano, pokud je borelióza neléčená, může být velkým rizikem s fatálními následky. Borelióza, která se v našem těle vyvíjí mnoho let, může napáchat mnoho škod a velmi často se projeví až po letech. Diagnostikování boreliózy po delší době je pro naše zdraví a život velmi nebezpečné, protože se může rozvinout mnoho neurologických příznaků, včetně zánětu nervů nebo mozku. Někteří pacienti jsou v tak špatném stavu, že již nemohou samostatně fungovat.

 

Mezi příznaky chronické boreliózy patří také poruchy příjmu potravy (které mohou vést až k anorexii), psychózy, poruchy vědomí, poruchy vidění, demence, delirium a záchvaty.

 

Lze boreliózu léčit?

Léčba boreliózy spočívá v užívání antibiotik. Léčba je dlouhodobá, trvá 21 až 28 dní. Současně mohou být podávány prostředky proti příznakům boreliózy.

 

Mezi standardní antibiotika podávaná při borelióze patří tetracykliny, minocyklin, metronidazol, penicilin nebo cefalosporin. Pokud je pacient těhotná žena, dítě nebo osoba s alergií na určité léky, volí lékař farmakoterapii individuálně.

 

Léčba v raných stadiích boreliózy:

 • Zinnat - suspenze a 500 mg tablety,
 • Ceroxim - antibakteriální lék.

V důsledku kousnutí klíštětem se kromě lymské boreliózy mohou rozvinout i další nemoci přenášené klíštětem, pokud bylo klíště přenašečem těchto nemocí. V takové situaci je také nutné zavést souběžnou léčbu těchto onemocnění.

 

Lymská borelióza - komplikace spojené s onemocněním

1. Neurologické komplikace boreliózy jsou:

  • meningitida,
  • encefalitida,
  • strabismus očních víček,
  • obrna lícního nervu,
  • zánět zrakového nervu.

2. Boreliová artritida (objevují se silné a krátkodobé bolesti, které postihují: kolenní, loketní, ramenní a kyčelní klouby.

 

3. Srdeční komplikace boreliózy:

 • příznaky podobné zápalu plic,
 • perikarditida,
 • endokarditida,
 • lymeská myokarditida,
 • dilatační kardiomyopatie.

Konopí v léčbě lymské boreliózy

O konopí v souvislosti s léčbou boreliózy vám zřejmě mnoho lékařů neřekne, avšak má zde až neuvěřitelný přínos v mnoha aspektech - jak při vnitřním užívání, tak při vnějším.

 

Osoby trpící boreliózou zpravidla zažívají velké bolesti, od kterých jim může pomoci právě konopí, aplikované ať už formou oleje, kapslí či sušiny samotné. Velice dobrým prostředkem k odbourání bolestí se jeví také legální kanabinoid HHC, který svými účinky připomíná spíše THC.

 

Při léčbě erytému (brelióza fleku) a jeho svědění je pro změnu skvělým pomocníkem CBD mastička, který dokáže zabránit jeho svědění, rozšiřování a významně urychlit jeho hojení a vymizení.

 

Borelióza dokonce svým způsobem stojí za vznikem Herbalusu.

 

konopí borelioza

 

Osobní zkušenost s léčbou boreliózy

Zde je osobní zkušenost zakladatele Tomáše Konieczného s lymskou boreliózou a její léčbou:

"V mých 19ti letech jsem znenadání začal trpět různými bolestmi. Nejdříve zejména bolestmi hlavy, posléze také svalů, kloubů a obecně celého těla. Byl to fyzický pocit, jako když na vás přichází chřipka či máte kocovinu. Cítil jsem se permanetně unavený a v souvislosti s bolestmi také neschopný cokoliv vykonávat nebo se soustředit - což při právě začínajícím studiu VŠ nebyla úplně ideální kombinace.

 

Jakmile tento stav pokračoval již několikátým týdnem a příznaky se spíše zhoršovaly než aby mizely, vyhledal jsem lékařskou pomoc. Absolvoval jsem několik testů a byla mi diagnostikována borelióza. Jelikož byl podzim a od času, kdy jsem měl možnost chytit klíště uběhla již delší doba, musel jsem být infikován již několik měsíců.

 

Byly mi přdepsány antibiotika na několik měísců a plno dalších léků. Tyto medikamenty sice měly odstranit nemoc jako takovou, zabránit jejímu dalšímu šíření a případným dalším onemocněním, které by moha neléčená borelióza způsobit, ale niketrak nepomáhaly s jejími příznaky, tzn. nesnesitelnou bolestí hlavy a každíčkého svalu. Bolest hlavy připomínala nekonečnou kocovinu po prohýřené noci.

 

Do té doby jsem na veškeré psychoaktivní látky pohlížel skrze prsty, měl je zařazeny v kategori "drogy" a jako něco špatného. Bolest však byla čím dál tím horší a já čím dal zoufalejší. Když mi jednoho dne na univerzitě můj dredatý spolužák holdující konopí nabídl o jedné z přestávek ať se s ním zhulím, změnil mi tím život.

 

Prakticky jsme ani nedokouřili celého jointa a během několika minut zmizela veškerá bolest, prostě zmizela! Po dlouhých týdnech, kdy jsem se s bolestí hlavy, kloubů a každíčkého svalu budil i usínal, byla bolest pryč. Nechápal jsem co se to stalo, byl to neskutečně osvobozující pocit. To vše po vykouření jednoho půlgramového jointu. ZÁZRAK!

 

V ten moment jsem došel k prozření, že konopí není jenom něco co mě "dokáže oblbnout", ale že může ledacos nabídnout a stojí za moji pozornost. Konopí jsem od tohoto momentu začal zkoumat, pěstovat, zpracovávat a významně od té doby změnilo a ovlivnilo můj život."

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.