+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaké nebezpečí skrývá nemoc zvaná zápal plic?

Organismy

Zápal plic neboli pneumonie je nemoc, která je celosvětově nejčastější infekční příčinou úmrtí dětí. Čím je způsoben, jaké jsou příznaky a jak se léčí? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaké nebezpečí skrývá nemoc zvaná zápal plic?

Zápal plic ztěžuje dýchání a může způsobovat horečku a kašel se žlutým, zeleným nebo krvavým hlenem. Mezi běžné příčiny zápalu plic patří chřipka, COVID-19 a pneumokokové onemocnění. Léčba pak závisí na příčině a závažnosti zápalu plic.

 

Co je to zápal plic?

Zápal plic neboli pneumonie je infekce plic způsobená bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zápal plic způsobuje zánět. Plíce obsahují plicní váčky a plicní sklípky, které se při zánětu zaplní tekutinou (hlen nebo hnis) a ztěžují tak dýchání.

 

Bakteriální zápal plic je obvykle závažnější než virový zápal plic, který často odezní sám. Zápal plic může postihnout jednu nebo obě plíce. Zápal plic v obou plicích se nazývá oboustranný nebo dvojitý zápal plic. 

 

Jaký je rozdíl mezi virovým a bakteriálním zápalem plic?

Všechny zápaly plic jsou sice záněty způsobené infekcí v plicích, ale v závislosti na tom, zda je hlavní příčinou vir, bakterie nebo plíseň, můžete mít různé příznaky.

 

Bakteriální pneumonie 

Tento typ způsobují různé bakterie. Nejčastější je Streptococcus pneumoniae. Obvykle k němu dochází, když je organismus nějakým způsobem oslaben, například nemocí, špatnou výživou, stářím nebo oslabenou imunitou, a bakterie si mohou prorazit cestu do plic. 

 

Bakteriální zápal plic může postihnout všechny věkové kategorie, ale většímu riziku jste vystaveni, pokud užíváte alkohol, kouříte cigarety, jste oslabení, nedávno jste prodělali operaci, trpíte onemocněním dýchacích cest nebo virovou infekcí nebo máte oslabený imunitní systém.

 

Mykoplazmová pneumonie

Tento typ má poněkud odlišné příznaky a fyzické projevy a označuje se jako atypický zápal plic. Způsobuje ji bakterie Mycoplasma pneumoniae. Zpravidla způsobuje mírný, rozšířený zápal plic, který postihuje všechny věkové skupiny.

 

Virová pneumonie

Tento typ je způsoben různými viry, včetně chřipky, a je zodpovědný za přibližně jednu třetinu všech případů zápalu plic. Pokud máte virový zápal plic, můžete s větší pravděpodobností dostat bakteriální zápal plic.

 

pneumonie

 

Jaké jsou typy zápalu plic?

Zápal plic dělíme podle toho, který patogen (virus, bakterie nebo plíseň) ho způsobil (viz výše) a jak jste ho získali - komunitní, nemocniční nebo spojený s ventilátorem.

 

Komunitní pneumonie 

Když dostanete zápal plic mimo zdravotnické zařízení, nazývá se komunitní zápal plic. Mezi příčiny patří například bakterie, viry, houby nebo prvoci (Toxoplasma). 

 

Nejčastější příčinou komunitního zápalu plic je infekce bakterií Streptococcus pneumoniae, nazývaná také pneumokokové onemocnění. Pneumokokové onemocnění může způsobit také ušní infekce, infekce dutin a meningitidu.

 

Bakterie Mycoplasma pneumoniae způsobuje atypický zápal plic, který má obvykle mírnější příznaky. Mezi další bakterie způsobující komunitní zápal plic patří Haemophilus influenza, Chlamydia pneumoniae a Legionella, která způsobuje legionářskou nemoc.

 

Viry, které způsobují běžné nachlazení, chřipku (influenzu), COVID-19 a respirační syncytiální virus (RSV), mohou někdy vést k zápalu plic. Plísně, jako je kryptokok, Pneumocystis jirovecii a kokcidioidy, jsou neobvyklými příčinami zápalu plic. Lidé s oslabeným imunitním systémem jsou nejvíce ohroženi zápalem plic způsobeným plísněmi. Vzácně způsobují zápal plic i prvoci, jako je Toxoplasma.

 

Nemocniční zápal plic 

Nemocniční zápal plic můžete dostat během pobytu v nemocnici nebo zdravotnickém zařízení kvůli jinému onemocnění nebo zákroku. Je obvykle závažnější než komunitní pneumonie, protože je často způsobena bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům, jako je například zlatý stafylokok rezistentní vůči meticilinu. To znamená, že nemocniční zápal plic může způsobit, že onemocníte a bude obtížnější ho léčit.

 

Zápal plic spojený se zdravotní péčí 

Zápal plic spojený můžete dostat, když jste v zařízení dlouhodobé péče (např. v domově důchodců) nebo v ambulancích s prodlouženým pobytem. Stejně jako nemocniční pneumonie je obvykle způsobena bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům.

 

Ventilátorový zápal plic 

Pokud musíte být v nemocnici (obvykle na jednotce intenzivní péče) připojeni na respirátor nebo dýchací přístroj, který vám pomáhá dýchat, jste ohroženi ventilátorem asociovanou pneumonií. Ventilátorovou pneumonii způsobují stejné typy bakterií jako komunitní pneumonii a také druhy rezistentní na léky, které způsobují nemocniční pneumonie.

 

Aspirační zápal plic

Aspirace je stav, kdy se pevná strava, tekutiny, sliny nebo zvratky dostanou do průdušnice a do plic. Pokud je nedokážete vykašlat, mohou se plíce infikovat.

 

Kdo je nejvíce ohrožen zápalem plic?

Zvýšené riziko zápalu plic hrozí, pokud jste starší 65 let nebo mladší 2 let. Také pokud žijete s onemocněním plic nebo srdce (příkladem je cystická fibróza, astma, chronická obstrukční plicní nemoc, rozedma plic, plicní fibróza nebo sarkoidóza).

 

Dále je vyšší riziko tohoto onemocnění pro lidi trpící neurologickým onemocněním, které ztěžují polykání jako je demence, Parkinsonova choroba, mrtvice. Pokud kouříte nebo jste těhotná, tak i tyto faktory zvyšují riziko. A také oslabený imunitní systém, který můžete mít, pokud jste na chemoterapii, jste příjemcem transplantovaného orgánu, žijete s HIV/AIDS nebo užíváte léky, které potlačují imunitní systém.

 

TIP: Imunitní systém lze podpořit mnoha způsoby. Stále více výzkumů potvrzuje, že CBD a další kanabinoidy obsažené v konopí mají pozitivní vliv na imunitní systém a zlepšují naše zdraví.

 

 

Jaké jsou příznaky zápalu plic?

Příznaky zápalu plic závisí na příčině. Příznaky mohou být od mírných až po závažné. Kojenci, malé děti a starší dospělí mohou mít různé příznaky.

 

Příznaky bakteriálního zápalu plic

Příznaky bakteriálního zápalu plic se mohou rozvíjet postupně nebo náhle. Mezi příznaky patří například vysoká horečka (40,5 stupně), kašel se žlutým, zeleným nebo krvavým hlenem, únava, zrychlené dýchání, dušnost, zrychlená srdeční frekvence, pocení, zimnice, bolest na hrudi a/nebo břicha, zejména při kašli nebo hlubokém dýchání, ztráta chuti k jídlu, zmatenost nebo změněný duševní stav a namodralá kůže (rty nebo nehty). 

 

Příznaky virového zápalu plic

Příznaky virového zápalu plic se obvykle rozvíjejí v průběhu několika dnů. Můžete mít příznaky podobné bakteriálnímu zápalu plic nebo můžete mít navíc suchý kašel, bolest hlavy, bolest svalů, extrémní únava nebo slabost. 

 

Příznaky zápalu plic u malých dětí

Kojenci a novorozenci nemusí vykazovat žádné příznaky zápalu plic nebo se jejich příznaky mohou lišit od příznaků dospělých, včetně horečky, zimnice, celkové nepohody, pocení, zčervenání kůže, kašel, ztížené dýchání nebo zrychlené dýchání (tachypnoe). Také ztráta chuti k jídlu, zvracení, nedostatek energie, neklid nebo vznětlivost. 

 

Mezi příznaky, které můžete u kojenců a malých dětí sledovat, patří chrčivý zvuk při dýchání nebo hlučné dýchání, snížené množství moči nebo méně mokré pleny, bledá kůže, ochablost, více pláče než obvykle a nebo potíže s kojením/krmením.

 

Příznaky zápalu plic u dospělých nad 65 let

Dospělí nad 65 let nebo osoby s oslabeným imunitním systémem mohou mít mírné nebo méně nápadné příznaky zápalu plic (jako je kašel a dušnost). Příznaky probíhajících zdravotních potíží se mohou zhoršit. U starších dospělých se mohou vyskytnout náhlá změna duševního stavu, nízká chuť k jídlu a únava. 

 

zápal plic

 

Jak se diagnostikuje zápal plic?

Diagnóza se obvykle stanoví na základě nedávné zdravotní anamnézy (např. operace, nachlazení nebo expozice při cestování) a rozsahu onemocnění. Na základě těchto faktorů může lékař diagnostikovat zápal plic jednoduše a na základě důkladné anamnézy a fyzikálního vyšetření. K potvrzení diagnózy mohou být použity následující testy:

 

Rentgenový snímek hrudníku, toto vyšetření pořizuje snímky vnitřních tkání, kostí a orgánů včetně plic. Také krevní testy, kterýma lze zjistit, zda je přítomna infekce a zda se infekce rozšířila do krevního oběhu (kultivace krve). Vyšetření arteriálních krevních plynů zjišťuje množství kyslíku v krevním řečišti.

 

Kultivace sputa se provádí z materiálu, který je vykašláván z plic do úst. Často se používá ke zjištění, zda je v plicích infekce. Pulzní oxymetrie, při které se využívá oxymetr. Oxymetr je malý přístroj, který měří množství kyslíku v krvi. Malý senzor se nalepí nebo připne na prst. Když je přístroj zapnutý, je na senzoru vidět malé červené světlo. Test je bezbolestný a červené světlo se nezahřívá.

 

Bronchoskopie, kdy se jedná se o přímé vyšetření průdušek (hlavních dýchacích cest v plicích) pomocí ohebné trubice (tzv. bronchoskopu). Pomáhá vyhodnotit a diagnostikovat plicní problémy, posoudit ucpání a odebrat vzorky tkáně a/nebo tekutiny k vyšetření.

 

Při kultivaci pleurální tekutiny se odebírá vzorek tekutiny z pleurálního prostoru. Jedná se o prostor mezi plícemi a hrudní stěnou. Dlouhá tenká jehla se zavede přes kůži mezi žebry do pohrudničního prostoru. Tekutina se natáhne do injekční stříkačky připojené k jehle. Ta se odešle do laboratoře, kde se vyšetří, aby se zjistilo, která bakterie zápal plic způsobuje.

 

CT vyšetření hrudníku využívá kombinaci rentgenového záření a počítačové technologie k vytvoření ostrých, detailních horizontálních neboli axiálních snímků (často nazývaných řezy) těla. CT vyšetření zobrazuje detailní snímky kterékoli části těla, včetně kostí, svalů, tuku a orgánů. CT snímky jsou podrobnější než běžné rentgenové snímky.

 

CT vyšetření

 

Komplikace zápalu plic 

I při léčbě se u některých osob se zápalem plic, zejména u rizikových skupin, mohou vyskytnout komplikace, včetně například bakterie v krevním řečišti (bakteriémie). Bakterie, které se z plic dostanou do krevního oběhu, mohou infekci rozšířit do dalších orgánů a potenciálně způsobit jejich selhání.

 

Pokud je Váš zápal plic závažný nebo máte chronické základní plicní onemocnění, můžete mít potíže s vdechováním dostatečného množství kyslíku. Možná budete muset být hospitalizován(a) a používat dýchací přístroj (ventilátor), zatímco se plíce budou léčit. 

 

Zápal plic může způsobit nahromadění tekutiny v tenkém prostoru mezi vrstvami tkáně, které lemují plíce a hrudní dutinu (pohrudnice). Pokud se tekutina zanítí, může být nutné ji vypustit hrudní sondou nebo ji odstranit chirurgicky.

 

Plicní absces vzniká, pokud se v dutině v plicích vytvoří hnis. Absces se obvykle léčí antibiotiky. Někdy je k odstranění hnisu nutný chirurgický zákrok nebo drenáž pomocí dlouhé jehly nebo trubičky zavedené do abscesu.

 

Jak se léčí zápal plic?

Léčba závisí na typu zápalu plic. Většinou se zápal plic léčí doma, ale závažné případy mohou být léčeny v nemocnici. U bakteriálního zápalu plic se používají antibiotika. Antibiotika mohou také urychlit zotavení z mykoplazmového zápalu plic a některých zvláštních případů. Většina virových pneumonií nemá specifickou léčbu. Obvykle se zlepší samy od sebe.

 

Další léčba může zahrnovat dobré stravování, zvýšení příjmu tekutin, odpočinek, kyslíkovou terapii, léky proti bolesti, tlumení horečky a možná i léky proti kašli, pokud je kašel silný.

 

Je zápal plic nakažlivý?

Samotný zápal plic není infekční, ale bakterie a viry, které ho způsobují, ano. Například chřipka je nakažlivá a může vést k zápalu plic, ale většina lidí, kteří onemocní chřipkou, zápal plic nedostane.

 

Bakterie Streptococcus pneumoniae, která nejčastěji způsobuje zápal plic, se může přenášet z člověka na člověka dotykem infikovaných povrchů nebo kašláním a kýcháním. Zápal plic způsobený plísněmi není nakažlivý. Plísňové infekce se nešíří z člověka na člověka jako viry a bakterie.

 

zápal plic1

 

Jak dlouho jsem nakažlivý, když mám zápal plic?

Pokud máte bakteriální zápal plic, přestanete být považováni za nakažlivé, když vám odezní horečka a alespoň dva dny užíváte antibiotika. Pokud máte virový zápal plic, jste stále považován/a za nakažlivého/ou, dokud se necítíte lépe a jste několik dní bez horečky.

 

Jak mohu zabránit zápalu plic?

Jedním ze způsobů prevence zápalu plic je očkování proti bakteriím a virům, které ho běžně způsobují. Existují také každodenní preventivní opatření, která vám pomohou snížit riziko zápalu plic.

 

Očkování proti zápalu plic

 

Existují dva typy vakcín (očkování), které zabraňují zápalu plic způsobenému pneumokokovými bakteriemi. Podobně jako očkování proti chřipce tyto vakcíny nechrání před všemi typy zápalu plic, ale pokud onemocníte, je méně pravděpodobné, že bude mít závažný průběh.

 

Další způsoby, jak snížit riziko zápalu plic

 

Kromě očkování můžete riziko onemocnění a šíření zápalu plic snížit některými zdravými návyky jako je správná hygiena, vyhýbání se lidem s infekčním onemocněním. Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu, dostatečně odpočívejte a vyhýbejte se i kouření, včetně toho pasivního. Kouř poškozuje plíce a zvyšuje pravděpodobnost respiračních chorob. 

 

zápal plic pneumonie

 

Jak poznám, že mám zápal plic, a ne chřipku nebo nachlazení?

Rozlišit příznaky nachlazení, chřipky a zápalu plic může být obtížné a diagnózu vám může stanovit pouze lékař. Protože zápal plic může být život ohrožující, je důležité vyhledat lékařskou pomoc v případě závažných příznaků, které mohou být známkami zápalu plic, jako například bolest na hrudi, potíže s dýcháním, horečka a vykašlávání žlutého, zeleného, krvavého hlenu nebo slin.

 

Jak brzy po léčbě zápalu plic se začnu cítit lépe?

Jak brzy se budete cítit lépe, závisí na vašem věku, příčině zápalu plic a závažnosti. Pokud jste jinak zdravý/á, většina příznaků bakteriálního zápalu plic se obvykle začne zlepšovat během 24 až 48 hodin po zahájení léčby. U virového zápalu plic se můžete začít cítit lépe po několika dnech léčby. Některé příznaky, jako je kašel a únava, mohou přetrvávat několik týdnů.

 

Zápal plic u dětí

Zápal plic může být poměrně častým onemocněním v dětském věku. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) onemocní každoročně zápalem plic přibližně 1 ze 71 dětí na světě.

 

Příčiny dětského zápalu plic se mohou lišit podle věku. Například zápal plic způsobený respiračními viry, Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae je častější u dětí mladších 5 let. Zápal plic způsobený Mycoplasma pneumoniae se často vyskytuje u dětí ve věku 5 až 13 let. Zápal plic se může stát rychle nebezpečným, zejména u malých dětí. 

 

zápal plic u dětí

 

Zápal plic v těhotenství 

Zápal plic, který se objeví během těhotenství, se nazývá mateřský zápal plic. Těhotné osoby jsou více ohroženy vznikem onemocnění, jako je zápal plic. Je to způsobeno přirozeným potlačením imunitního systému, ke kterému dochází během těhotenství.

 

Příznaky zápalu plic se neliší podle trimestru. Některé z nich však můžete zaznamenat spíše v pozdějším období těhotenství v důsledku jiných potíží, se kterými se můžete setkat. Pokud jste těhotná, kontaktujte svého lékaře, jakmile začnete pociťovat příznaky zápalu plic. Mateřský zápal plic může vést k řadě komplikací, jako je předčasný porod a nízká porodní hmotnost.

 

Zápal plic a COVID

COVID pneumonie je plicní infekce způsobená virem SARS CoV-2, který způsobuje COVID-19. Způsobuje tekutinu a zánět v plicích. Zhoršující se potíže s dýcháním jsou nejčastějším příznakem COVID-19 přecházejícího v COVID pneumonii. 

 

Ačkoli zápal plic a COVID-19 mohou způsobovat mnoho podobných příznaků, největším indikátorem zhoršení infekce COVID-19 jsou potíže s dýcháním. Pokud máte dušnost a ta se zhoršuje nebo pokud máte pocit, že se nemůžete nadechnout, zajděte na nejbližší pohotovost.

 

Závěr

Zápal plic je plicní infekce způsobená bakteriemi, viry nebo plísněmi. Reakce imunitního systému na tuto infekci způsobí, že se plicní sklípky naplní hnisem a tekutinou. To vede k příznakům, jako jsou potíže s dýcháním, kašel s hlenem nebo bez něj, horečka a zimnice.

 

K diagnostice zápalu plic lékař provede fyzikální vyšetření a probere s vámi anamnézu. Může doporučit další vyšetření, například rentgen hrudníku. Léčba závisí na příčině infekce. Může zahrnovat antibiotika, antivirové léky nebo antimykotika. Zápal plic často odezní během několika týdnů. Pokud se příznaky zhorší, ihned navštivte lékaře, protože může být nutná hospitalizace, aby se předešlo závažnějším komplikacím.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4471-pneumonia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/pneumonia

https://www.healthline.com/health/pneumonia#symptoms