+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jak žít zdravě?

|
Strava
Pohyb

Mnoho lidí by chtělo žít zdravěji, být v lepší kondici, cítit se lépe. Jak na to? Za jaký konec změnu svých návyků uchopit? Čemu věnovat pozornost? Je lepší obrat o 180° nebo postupná úprava životního stylu?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Jak žít zdravě?

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co znamená zdravý životní styl
 • 5 důležitých zásad zdravého životního stylu
 • 10 tipů pro zdravý životní styl 
 • Jak žít zdravě
 • Aktivní životní styl 

V 70. letech nabyl na významu pojem životní styl, mezi jinými také díky studii Marca Lalondeho „Nový pohled na zdraví Kanaďanů“, která ukázala, že životní styl je zodpovědný až za 50 % zdraví každého člověka. V současné době se zdá, že životní styl má ještě větší vliv na výskyt mnoha civilizačních chorob. Co znamená zdravý životní styl? Jaké jsou nejdůležitější zásady, které vám pomáhají změnit váš životní styl na zdravější?

 

Co znamená zdravý životní styl?

Životní styl je považován za hlavní faktor určující lidské zdraví. Tento termín používají různé vědy, kupř. psychologie, sociologie a lékařství. V posledních letech nabývá pojem “životní styl” stále větší důležitosti. Proč tomu tak je? 

 

I přes zvyšující se rozvoj medicíny a dostupnosti zdravotní péče se zdravotní stav společnosti nijak převratně nezlepšuje a civilizační choroby se rozvíjejí stále dynamičtěji. Mnoho civilizačních chorob je navíc způsobeno obezitou a nesprávnou výživou. Z toho plyne jednoduchý závěr, že naše zdraví do značné míry závisí na životním stylu.

 

To co jíme, jak se hýbeme a jak se o sebe staráme přímo ovlivňuje naši fyzickou i psychickou kondici. Pokud sami sebe zanedbáváme, můžeme tak sami zapříčinit vznik různorodých chorob či zdravotních komplikací.

 

zdravý životní styl

 

5 nejdůležitějších zásad zdravého životního stylu

Chcete přejít na zdravější životní styl? Uplatňování následujících zásad vám pomůže předejít mnoha nemocem a prodloužit si život!

 

1. Správně jíst
Co to znamená? Dbejte na správnou energetickou bilanci – jezte tolik, kolik potřebujete. Budete-li dlouhodobě přijímat více kalorií než spálíte - budete tloustnout.

Vybírejte čerstvé, přírodní produkty, pijte hodně vody. Vyřaďte ze svého jídelníčku vysoce zpracované potraviny (na bázi trans mastných kyselin, cukru a bílé mouky), omezte konzumaci masa, zvyšte množství zeleniny a ovoce.

 

2. Zbavit se závislostí

Cigarety, alkohol, marihuana, prášky na spaní, sociální sítě. Závislosti můžou být různé a zbavit se jich nebývá jednoduché. Jakmile se vám to ale povede, kvalita vašeho života a zdraví se významně pozvedne.

 

Věděli jste, že s každou vykouřenou cigaretou absorbujete čtyři tisíce škodlivých látek? Z toho přes 40 je karcinogenních, včetně: acetonu, kyanovodíku, kadmia, arsenu, amoniaku, oxidu uhelnatého, metanolu, DDT, toluenu, butanu!

 

Pouhých 20 minut po uhašení poslední cigarety se tep a krevní tlak vrátí do normálu.

 

A to je jen začátek proměny. Po 25 hodinách abstinence se plíce začnou čistit.

 

Po třech dnech se nikotin z těla odstraní, začnete intenzivněji cítit chutě a vůně.

 

Po pěti letech bez cigarety se o polovinu snižuje riziko rakoviny plic, úst, hrtanu a jícnu a snižuje se i riziko mrtvice.

 

TIP: Jak přestat kouřit?

 

 

3. Pravidelná fyzická aktivita
Pohyb omlazuje a pomáhá snižovat riziko chronických onemocnění a zlepšovat naše zdraví. Pohyb nejen prodlužuje život, ale také dodává energii, díky čemuž se cítíme o pár let mladší. Stejně tak pomocí vyplavování endorfinů zlepšuje naši náladu.

 

Fyzická aktivita ovlivňuje celé tělo, včetně srdce, cévy, imunitní systém, svaly, kostní dřeň a dokonce i duševní zdraví.

 

Jaká fyzická aktivita je nejlepší? Tím, že děláme sport či cviky, které jsou pro nás zábavné a jednoduché, je větší šance, že se jimi nenecháme odradit. Může to být pár kilometrů chůze, jízda na kole, fitness lekce nebo běh.

 

Pamatujte, že existují tři druhy cvičení a každý z nich má pro zdraví našeho těla jiný význam.

 • Obecná pohybová aktivita - jedná se o každodenní pohyb, tedy procházku, mytí oken, nákupy, zdolávání schodů. Všechny tyto činnosti přispívají ke zdraví a celkové kondici organismu.

 • Kondiční trénink – to jsou aktivity, při kterých nám trochu zrychlí tep, když nám začne docházet dech nebo se potíme. Mohou to být rychlé procházky, nordic walking, tanec, běh, hraní tenisu atd.

 • Silový trénink – po třicítce nám začíná ubývat svalová hmota a každé další procento svalové hmoty nám prodlužuje život o další rok. Proto se vyplatí zařadit do naší činnosti cvičení zaměřená na rozvoj a posílení svalů.

4. Péče o dobrou kvalitu spánku
Přiměřené množství a vysoká kvalita spánku je základním prvkem zdravého životního stylu. Dobrý spánek dopřává regeneraci nejen našim svalům, ale také mozku, trávicímu systému a všem orgánům v našem těle.

Pokud je váš spánek nekvalitní, nedosahujete všech fází spánku, v noci se probouzíte, ráno jste nevysaní a bez energie - je to špatně. Spánek je pro náš organismus zcela zásadní a pokud není kvalitní a není ho dost, může tento nedostatek stát za vznikem mnoha různých onemocnění.

Pokud cítíte, že by vás spánek mohl být kvalitnější, zkuste zvážit pořízení si Magnesia - PRO SPÁNEK či některého z CBD olejů, tzn. produktů, které významným způsobem pomáhají snadno usnout a zlepšit kvalitu spánku.

 

5. Vhodné mentální nastavení  

Buďte laskaví k ostatním, optimističtí ohledně života, snažte se vyhýbat stresovým situacím. Snažte se chovat k druhým tak, jak byste chtěli aby se chovali oni k vám.

Udělejte pro někoho něco nezištně. Užívejte si malé radosti a všední chvíle.

Nespokojenost a negativní myšlenky pramení z hlav lidí, protože jsou takto nastaveni. Jakmile začnete na svět pohlížet jako na hezké místo, vaše všední realita se stane příjemnější.

 

sportem ke zdraví

 

10 tipů pro zdravý životní styl

Užitečným tipem pro lidi, kteří chtějí zavést zdravý životní styl, je „Pyramida zdravého stravování a fyzické aktivity“. Byl vyvinut v roce 2016 odborníky z Ústavu potravin a výživy. 

 

Pyramida zdravé výživy s 10 body je jednoduchý, krátký a přehledný způsob, jak představit nejdůležitější zásady zdravého životního stylu, zejména pak správné výživy. Pyramida je zaměřena na zdravé lidi. 

 

V případě onemocnění, jako je obezita, diabetes, ischemická choroba srdeční, osteoporóza a hypertenze, může být nutné navrhovaná doporučení upravit. 

 

Na druhou stranu v mnoha případech může dodržování pravidel obsažených v „Pyramidě“ zabránit rozvoji výše zmíněných onemocnění.

 

Jak vést zdravý životní styl v deseti krocích?

 1. Jezte pravidelně 4-5 jídel denně, přibližně každé 3-4 hodiny.

 2. Jezte zeleninu co nejčastěji a co nejvíce. Zelenina a ovoce by měly tvořit alespoň polovinu toho, co jíte. Správné poměry jsou: 3/4 zeleniny a 1/4 ovoce.

 3. Jezte obilné výrobky, zejména celozrnné.

 4. Jezte 2 porce libových mléčných výrobků denně. Může to být mléko, jogurt, kefír, nízkotučný sýr. Pokud nekonzumujete mléčné výrobky, volte rostlinné nápoje obohacené vápníkem.

 5. Omezte konzumaci masa (zejména červeného a zpracovaných masných výrobků). Místo toho volte jiné zdroje bílkovin – ryby, luštěniny a vejce.

 6. Omezte konzumaci živočišných tuků. Nahraďte je rostlinnými oleji.

 7. Vyhýbejte se cukru a sladkostem. Uspokojte chuť na sladké ovocem a ořechy.

 8. Nesolte zbytečně. Kupujte výrobky s nízkým obsahem soli. Zkuste obohatit chuť pokrmů bylinkami – pomáhají snižovat množství soli a obsahují cenné složky, jako jsou antioxidační polyfenoly.

 9. Vypijte alespoň 2 litry vody denně.

 10.  Nekonzumujte alkohol.

 

zdravé jídlo

 

Jak žít zdravě? Dbejte na svůj jídelníček!

Pokud se váš životní styl dříve výrazně lišil od toho „zdravého“ a váš jídelníček sestával převážně z hranolek, hamburgerů, čokoládových tyčinek a chipsů, nebude pro vás snadné přejít ze dne na den na zdravý životní styl. 

 

K cíli byste se měli snažit dojít malými krůčky a zásady zdravého životního stylu zavádět postupně. 

 • Nejprve se snažte najít alternativy k nezdravým jídlům, které máte rádi. 

 • Sladkosti nahraďte ovocem (čerstvým i sušeným), chipsy nahraďte oříšky. 

 • Místo pochybného hamburgeru z rychlého občerstvení zkuste udělat přírodní řízek na bázi zeleniny, luštěnin a/nebo libového drůbežího masa. 
 • Pomalu omezte solení jídla a slazení čaje. 

 • Pokud jste si doposud do nápojů přidávali dvě lžičky cukru, omezte se na jednu a raději cukr nahraďte xylitolem, který je stejně sladký, méně kalorický a má blahodárné protizánětlivé vlastnosti. 

 • Výrobky z bílé mouky nahraďte celozrnným pečivem, sladkými snídaňovými cereáliemi, ovesnými vločkami chutnými doplňky (např. banán, arašídové máslo, hořká čokoláda, datle). 

 • Jezte 4-5 jídel denně v pevně stanovenou dobu – díky tomu se nebudete přejídat a vyhnete se návalům hladu mezi jídly. 

 • Pokud jste hodně zaneprázdněni a nemáte čas na domácí přípravu jídel, vsaďte na pestrý jídelníček, který zprostředkují krabičkové diety.

 • Ujistěte se, že každé jídlo obsahuje různé druhy potravin. 

Hledání nových chutí může být nesmírně fascinující. Pokud jedinou zeleninou, která byla na vašem talíři doposud, jsou rajčata a okurky, sáhněte klidně po novinkách. Mezi rozmanitou zeleninou jistě najdete víc, co vám bude chutnat!

 

Pokud je pro vás těžké udělat první krok ke zdravému životnímu stylu, možná budete potřebovat pomoc a neváhejte se obrátit na některého z odborníků ve stravování. 

 

 

Vsaďte na aktivní životní styl

Na závěr stojí za to vysvětlit význam fyzické aktivity při vedení zdravého životního stylu. 

 

Doporučuje se alespoň 30-45 minut zdravého pohybu denně, a to i formou spontánní pohybové aktivity, jako je např. chůze, chůze do schodů nebo rekreační jízda na kole. 

 

Vyplatí se zavést středně intenzivní aerobní trénink, např. plavání, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Pohybová aktivita by měla být především přizpůsobena věku a schopnostem cvičícího. Námaha by měla být pro mysl relaxační, zlepšovat náladu a odbourávat stres, takže její intenzita pro nás nesmí být něco odrazujícího.

 

Zdravý životní styl založený na vyvážené výživě a pohybové aktivitě pozitivně ovlivňuje fungování organismu a pomáhá předcházet mnoha civilizačním chorobám, především obezitě, která přispívá ke vzniku řady dalších nebezpečných onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, hypertenze či ateroskleróza.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.