+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Estrogen - funkce, hladiny, vedlejší účinky

|
Ženské tělo
Hormony

Estrogen je pohlavní hormon, který je nezbytný pro udržení sexuálního a reprodukčního zdraví. V tomto článku se na estrogen podíváme podrobněji, včetně toho, jak funguje, co se děje, když hladiny kolísají, a dalších jiných informací.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Estrogen - funkce, hladiny, vedlejší účinky

5 nejdůležitějších bodů článku

  • Co je to estrogen
  • Kde se tvoří estrogen
  • Typy estrogenu
  • Jakou roli hraje estrogen v těle 
  • Nízká hladina estrogenu 

Estrogen, hormon, který přispívá ke kognitivnímu zdraví, funkci kardiovaskulárního systému a dalším základním tělesným procesům. Většina lidí ho však zná pro jeho roli vedle progesteronu v ženském sexuálním a reprodukčním zdraví. Hladina estrogenu přirozeně kolísá během menstruačního cyklu a klesá během menopauzy. Trvale vysoké nebo nízké hladiny estrogenu mohou signalizovat stav, který vyžaduje pozornost. 

 

Co je to estrogen? 

Estrogen je jedním ze dvou pohlavních hormonů, které jsou běžně spojovány s ženami. Spolu s progesteronem hraje estrogen klíčovou roli v reprodukčním zdraví. Vývoj sekundárních pohlavních znaků (prsa, křivky), menstruace, těhotenství a menopauza jsou zčásti možné díky estrogenu.

 

Estrogen hraje důležitou roli i v dalších tělesných systémech. Z tohoto důvodu, ačkoli ženy mají nejvíce estrogenu, vytvářejí tento hormon všechna pohlaví. 

 

Kde se tvoří estrogen?

Vaječníky vytvářejí většinu estrogenu během reprodukčního období. Estrogen vylučují také nadledviny (žlázy na ledvinách) a tuková tkáň. Placenta (orgán, který umožňuje sdílení živin mezi rodičem a plodem) vylučuje estrogen během těhotenství.

 

Po uvolnění putuje estrogen krevním řečištěm, dokud se nedostane do té části těla, kterou je třeba povzbudit k činnosti. Tam se estrogen naváže na bílkovinu zvanou estrogenový receptor, která uvede proces do pohybu. Estrogenové receptory se nacházejí po celém těle.

 

estrogen

 

Jaké jsou typy estrogenů?

Existují tři hlavní formy estrogenu:

 

Estron (E1) 

Estron je druhým nejčastějším typem estrogenu produkovaným tělem v plodném věku. Má také slabší účinek než estradiol na specifické estrogenní hormonální receptory těla.

 

Estron se primárně vytváří z jiného typu pohlavního hormonu ve těle, který se nazývá androgen. Speciální biochemický proces zvaný aromatizace mění androgeny na estron. Tento proces probíhá především v tukové tkáni neboli tukových buňkách a ve svalech.

 

Pouze malé množství estronu produkuje vaječník. V menopauze, kdy vaječníky přestanou produkovat hormony, je estron jediným typem estrogenu, který tělo nadále produkuje.Estradiol (E2) 

Estradiol produkují muži i ženy a je to hlavním estrogenem v ženském těle v období plodnosti. Jedná se o období těsně před první menstruací až do poslední menstruace nebo menopauzy. V tomto období máte v krvi více estradiolu než jiných typů estrogenů. Estradiol má také nejsilnější vliv na receptory estrogenních hormonů specifických pro tělo.

 

Estradiol je produkován především ve vašich vaječnících a jeho množství se v průběhu měsíčního menstruačního cyklu mění. Malé množství estradiolu se přeměňuje z jiného typu estrogenu zvaného estron.Příliš mnoho estradiolu může mít za následek akné, ztrátu sexuální touhy, osteoporózu a deprese. Velmi vysoké hladiny mohou zvyšovat riziko rakoviny dělohy a prsu. Nízké hladiny však mohou mít za následek přibývání na váze a kardiovaskulární onemocnění.

 

Věděli jste?

Ethinyl estradiol je syntetická forma estrogenu, která se běžně používá v hormonální antikoncepci.

 

antikoncepce

 

Estriol (E3) 

 

Estriol je obvykle známý jako estrogen těhotenství. V době, kdy žena není těhotná, je v krevním oběhu přítomen pouze ve velmi malém (téměř nezjistitelném) množství. Ze všech typů estrogenů má nejslabší účinek na estrogenové receptory vašeho těla.

 

Ačkoli se v těhotenství zvyšuje hladina všech typů estrogenů, hladina estriolu se zvyšuje nejvíce. Je to díky placenty. Estrogen hraje v těhotenství mnoho důležitých rolí, od podpory růstu a vývoje plodu až po přípravu prsou na laktaci.

 

Funkce estrogenu

Estrogen umožňuje fungování následujících orgánů:

 

Vaječníky: Estrogen pomáhá stimulovat růst vaječného folikulu.

Pochva: V pochvě estrogen udržuje tloušťku poševní stěny a podporuje lubrikaci.

Děloha: Estrogen posiluje a udržuje sliznici, která lemuje dělohu. Reguluje také tok a tloušťku děložního hlenového sekretu.

Prsa: Tělo využívá estrogen při tvorbě prsní tkáně. Tento hormon také pomáhá zastavit tok mléka po odstavení.

 

Hladiny estrogenu

Hladiny estrogenu se u jednotlivých osob liší. Kolísají také během menstruačního cyklu a v průběhu života ženy. Toto kolísání může někdy vyvolat účinky, jako jsou změny nálady před menstruací nebo návaly horka v menopauze.

 

Mezi faktory, které mohou ovlivňovat hladinu estrogenů, patří například těhotenství, kojení, puberta, menopauza, nadváha a obezita, extrémní diety nebo mentální anorexie, namáhavé cvičení nebo trénink. Dále také cukrovka, vysoký krevní tlak, nedostatečná činnost hypofýzy a jiné. 

 

Jakou roli hraje estrogen v reprodukčním zdraví žen?

Estrogen, stejně jako všechny hormony, je chemický posel. Říká tělu, kdy má spustit a zastavit procesy ovlivňující sexuální a reprodukční zdraví. Tyto procesy způsobují v těle důležité změny.

 

Puberta

Hladina estrogenu se během puberty zvyšuje. Toto zvýšení vede ke vzniku sekundárních pohlavních znaků, jako jsou prsa, a ke změnám celkové tělesné stavby (např. křivek).

 

Menstruační cyklus

Spolu s hormony vytvářenými v mozku (FSH - folikulostimulační hormon a LH - luteinizační hormon) a progesteronem hraje estrogen důležitou roli v menstruačním cyklu. Tyto hormony koexistují v křehké rovnováze, aby udržely menstruaci pravidelnou. Estrogen hraje roli při ovulaci (kdy vaječníky uvolňují vajíčko) a zahušťuje sliznici dělohy (endometrium), aby ji připravil na těhotenství.

 

menstruační cyklus

 

Těhotenství a plodnost

Estrogen vrcholí ve dnech předcházejících ovulaci. Jedná se o nejplodnější období. Estrogen zároveň zřeďuje cervikální hlen, tekutinu, kterou musí spermie proplout, aby dosáhly vajíčka a oplodnily ho. Tyto estrogenem vyvolané změny usnadňují otěhotnění při pohlavním styku. 

 

Bez ohledu na to, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte, přítomnost estrogenu usnadňuje pohlavní styk. Udržuje poševní stěny silné, pružné a lubrikované, čímž snižuje bolest spojenou s penetračním sexem.

 

Menopauza

Hladina estrogenu klesá během perimenopauzy, tedy v období těsně před menopauzou. Perimenopauza může trvat několik let před menopauzou. Menopauza oficiálně začíná, když nemáte menstruaci po dobu 12 měsíců. Obvykle k tomu dochází kolem 51. roku života. Při menopauze klesá hladina estrogenu a končí ovulace. Pokles estrogenu může vést k příznakům, jako je suchost pochvy, změny nálad, noční pocení a návaly horka.

 

Primární estrogen v těle se během menopauzy mění z estradiolu (E2) na estron (E1). 

 

Tip: Jak zůstat pozitivní během menopauzy? Vyzkoušejte CBD oleje, které mohou být účinnou podporou v obtížných obdobích menopauzy. Více o tom, jak překonat menopauzu s úsměvem naleznete zde.

 

 

Jaká je nereprodukční funkce estrogenu?

Estrogen reguluje důležité procesy v kosterním, kardiovaskulárním a centrálním nervovém systému, které ovlivňují celkové zdraví. Estrogen ovlivňuje hladinu cholesterolu, hladinu cukru v krvi, kostní a svalovou hmotu a krevní oběh a průtok krve. Dále ovlivňuje tvorbu kolagenu a vlhkost pokožky a funkci mozku, včetně schopnosti soustředit se. 

 

Jakou roli hraje estrogen v reprodukčním zdraví mužů?

Estrogen má vliv na reprodukční zdraví i mužů. Příliš málo estrogenu může vést k nízké sexuální touze. Příliš mnoho ho může způsobit neplodnost a erektilní dysfunkci. Nadměrné množství estrogenu může způsobit gynekomastii neboli zvětšená prsa.

 

gynekomastie

 

Jaké jsou normální hladiny estrogenu?

Hladina estrogenu se v průběhu života zvyšuje a snižuje. Toto kolísání je normální. Například je normální, že hladina estrogenu stoupá během puberty a klesá s blížící se menopauzou. Je normální, že hladina estrogenu stoupá během ovulace, aby se vaše tělo mohlo připravit na těhotenství. Je normální, že hladina klesá během menstruace, kdy těhotenské změny nejsou potřeba.

 

Dobré vědět

Hladiny, které jsou trvale nízké nebo vysoké, mohou signalizovat základní onemocnění, které vyžaduje pozornost.

 

Vysoká hladina estrogenu

Nadměrné množství estrogenu v těle může být spojeno s mnoha stavy: polypy, myomy, PCOS (syndrom polycystických ovarií), bolestmi při endometrióze, nádory vaječníků a jiné. 

 

Hladiny mohou být vysoké, protože je mnoho estrogenu v poměru k druhému pohlavnímu hormonu, progesteronu. Léky, které se užívají a které obsahují estrogen, mohou způsobit, že ho je v těle příliš mnoho.

 

Mezi příznaky mohou patřit: snížená sexuální touha, přibývání na váze, zejména v oblasti pasu a boků, nepravidelná menstruace (nepředvídatelné načasování, slabé nebo silné krvácení), zhoršení příznaků spojených s PMS nebo premenstruační dysforická porucha.

 

Nízká hladina estrogenu

Nízká hladina estrogenu je často varovným signálem, že se blížíte menopauze. Nízká hladina estrogenu může také znamenat problém s plodností, nedostatek živin, onemocnění jako Turnerův syndrom atd.

 

Příznaky mohou zahrnovat citlivost prsou, slabé nebo křehké kosti, návaly horka a noční pocení, nepravidelná menstruace nebo žádná menstruace, bolesti hlavy, problémy se soustředěním, únava, ospalost, problémy se spánkem. Dále mohou zahrnovat změny nálad, podrážděnost a deprese a vaginální suchost vedoucí k bolestivému pohlavnímu styku (dyspareunie).

 

Tip: Hořčík přispívá ke snížení míry únavy, vyčerpání, normální činnosti nervové soustavy a kozlík s chmelem podporují spánek. 

 

spanek

 

Jak si udržet zdravou hladinu estrogenu?

Stavům spojeným s hormonální nerovnováhou nelze vždy zabránit. Přesto můžete zavést správné postupy, které vám pomohou udržet si celkové zdraví.

 

Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Dostatečný, nepřerušovaný spánek každou noc pomáhá tělu udržovat zdravé hladiny hormonů potřebné k vykonávání důležitých funkcí.

 

Vysoký stres může způsobit, že vaše tělo produkuje příliš mnoho stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. Nadbytek stresových hormonů může způsobit hormonální nerovnováhu, která negativně ovlivňuje hladinu estrogenu.

 

Věnujte se správnému množství pohybu. Zdravé množství pohybu vám pomůže regulovat množství přijímané potravy a množství tělesného tuku. Může vám také pomoci lépe spát.

 

Omezte příjem alkoholu. Alkohol může zvyšovat hladinu estrogenu. Přílišné vystavení estrogenu může časem zvýšit riziko vzniku rakoviny.

 

Praktikujte správné stravovací návyky. Sledujte příjem potravy, abyste pomohli vyrovnat své hormony. Omezení potravin s obsahem cukru a konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a zdravých tuků (tuky obsažené v olivovém oleji, ořechách, semenech a rybách) může pomoci s hormonální rovnováhou.

 

stravovací návyky

 

Přírodní estrogen v potravinách

Některé potraviny obsahují fytoestrogeny, což jsou látky rostlinného původu, které se podobají estrogenu. Některé studie naznačují, že mohou ovlivňovat hladinu estrogenu v těle. Nicméně neexistuje dostatek důkazů, které by to potvrzovaly.

 

Mezi potraviny, které obsahují fytoestrogeny, patří například křížatá zelenina (zelí, brokolice, květák, růžičková kapusta), sója a některé potraviny obsahující sójové bílkoviny, bobuloviny, semena a obiloviny, ořechy, ovoce a víno.

 

Někteří lidé se domnívají, že potraviny obsahující fytoestrogeny mohou pomoci zvládnout návaly horka a další projevy menopauzy, což však není vědecky podloženo. Kromě toho je nepravděpodobné, že by konzumace celých sójových potravin měla stejný účinek jako například užívání výtažků ze sóji ve formě doplňků stravy.

 

Vedlejší účinky estrogenu 

Estrogen má sice mnoho výhod, ale v některých případech může být i škodlivý. Studie ukázala, že hormonální substituční léčba, která byla prováděna jak výhradně estrogenem, tak estrogenem a progestinem má významná rizika. Zvyšovala riziko rakoviny prsu, mrtvice a krevních sraženin a nesnižovala, jak se předpokládalo, riziko srdečních onemocnění. 

 

Vzhledem k tomuto nebezpečí by měla být hormonální substituční léčba předepisována případ od případu. Většina případů rakoviny prsu je také citlivá na estrogen, což znamená, že estrogen podporuje růst nádoru. Tyto nádory se nazývají hormonálně receptorově pozitivní nádory prsu. 

 

U osob s těmito nádory lze použít léčbu snižující hladinu estrogenů nebo blokující jejich produkci, která pomáhá předcházet recidivě rakoviny po operaci nebo zpomaluje její růst.

 

Dalším onemocněním závislým na estrogenu je endometrióza. Při léčbě endometriózy se zvažuje snížení hladiny estrogenů a poskytování neestrogenové léčby. Problémem je, že snížení hladiny estrogenu u žen může vést k neplodnosti. 

 

endometrioza

endometrióza

 

Léky s estrogenem

Estrogen se nachází ve většině perorálních antikoncepčních tablet (spolu s hormonem progestinem). Estrogen pomáhá zastavit ovulaci během těhotenství a antikoncepční pilulky tento účinek napodobují tím, že regulují hladinu estrogenu, a tím zabraňují ovulaci.

 

Hormonální substituční terapie neboli léčba ke zmírnění příznaků menopauzy také zahrnuje estrogen (který může být podáván v kombinaci s progestinem). Tato léčba se někdy používá k léčbě postmenopauzálních problémů, jako jsou návaly horka, noční pocení, úzkost, problémy se spánkem a vaginální atrofie, což je ztenčení, vysušení a zánět poševních stěn v důsledku poklesu estrogenu.

 

Estrogenová hormonální substituční léčba se také využívá pro transgender ženy, protože je klíčová pro dosažení růstu prsou, potlačení růstu ochlupení a vytvoření dalších změn, které jsou důležité pro přechod z muže na ženu. Podle Kalifornské univerzity se podávání hormonů, které využívá estrogeny a androgeny, používá již více než 50 let jako účinný prostředek při léčbě genderové dysforie. 

 

Závěr

Estrogen je důležitou součástí reprodukčního zdraví a také celkového zdraví. Je přirozené, že se hladina estrogenu mění v závislosti na věku a menstruačním cyklu. Pokud jsou trvale vysoké nebo nízké, mohou se objevit nepříjemné příznaky, které stojí za to probrat s lékařem. K dispozici jsou léčebné postupy, které mohou pomoci, nejčastěji v podobě antikoncepce, úpravy životního stylu nebo hormonální terapie po menopauze.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/what-is-estrogen-and-what-does-it-do-to-my-body-4142677

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22353-estrogen

https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177#sources-and-uses

https://www.livescience.com/38324-what-is-estrogen.html