+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Endorfin - hormon štěstí. Co to je? Jak vzniká? Jak podpořit jeho produkci?

|
Hormony

Slovo endorfin slyšel bezpochyby každý. Je spojeno se štěstím, blahem a příjemnými emocemi. Jak vznikají endorfiny? Jak můžeme stimulovat jejich produkci? To a další informace naleznete v našem článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Endorfin - hormon štěstí. Co to je? Jak vzniká? Jak podpořit jeho produkci?

5 nejdůležitějších bodů článku

  • Co je to endorfin
  • Proč hormon štěstí? 
  • Jak stimulovat jejich produkci 
  • Endorfin - hormon lásky
  • Serotonin - hormon štěstí bez lékařského předpisu 

Endorfin je hormon, díky kterému se cítíte dobře a šťastně. Hormon štěstí se vylučuje například při fyzické námaze. Jak jinak můžeme stimulovat vylučování endorfinů?

 

Co je to endorfin?

Endorfiny jsou produkovány tělem v určitých situacích a po konzumaci určitých potravin. Dosud bylo objeveno přes tucet druhů endorfinů. Jsou produkovány v mozku a míše v reakci na podněty, jako je cvičení nebo smích.

 

Endorfiny se také nazývají molekuly emocí. Za zmínku stojí, že největší počet receptorů emocí se nachází v mozku, v oblasti považované za centrum slasti. V 60. letech 20. století experimenty na krysách ukázaly, že elektrická stimulace těchto míst vyvolává u zvířat tak intenzivní extázi, že by raději zemřela vyčerpáním, než aby tento extrémně příjemný zážitek zastavila.

 

Endorfin - proč hormon štěstí?

Endorfiny jsou skupinou hormonů produkovaných lidským tělem. Jsou zodpovědné za dobrou náladu, spokojenost a dokonce i euforické stavy. Kromě toho mají také analgetický účinek, potlačují pocit necitlivosti a dokonce snižují úzkost. 

 

Když byly objeveny endorfiny, byla zaznamenána podobnost jejich působení s morfinem, proto se jim říkalo endogenní morfin – zkráceně endorfin. Stejně jako chemická sloučenina morfin, endorfiny snižují bolest a způsobují, že se cítíte blaženě.

 

TIP: Po tomto hormonu štěstí byla pojmenována naše nejlepší odrůda CBD konopí.

 

 

Endorfiny – jak stimulovat jejich produkci?

Vylučování endorfinů má vliv na naši pohodu, proto stojí za to vědět, co dělat, abychom jejich hladinu v těle zvýšili. Nejprve si připomeňme fyzickou námahu. Vědci se neshodnou na tom, jak intenzivní by měla být, aby množství uvolněných endorfinů při jakékoliv fyzické aktivitě bývá významné.

 

Někdo namítá, že tzv. běžecká euforie nastává pouze při tvrdém, anaerobním tréninku. To však není pravda - endorfiny jsou vyplavovány i při mírné fyzické aktivitě jako je rychlá chůze, lehké cvičení, józe nebo jízdě na kole.

 

Samozřejmě však platí, že čím delší, intenzivnější a náročnější pohybovou aktivitu provádíme, tím více endorfinu je v našem těle vyplaveno. Díky tomuto jevu tak při zdolávání náročných vrcholků hor, uběhnutí maratonu či zvedání těžkých vah cítíme enormní příliv štěstí.

 

Vyplavování endorfinů je jednou z věcí, která nás tak přirozeným způsobem váže k pohybovým aktivitám. Náš mozek, naše tělo se při nich (a po nich) cítí šťastné, což v nás vyvolává nutkání tyto aktivity dělat opakovaně. Právě díky endofrinům si tak můžeme vybudovat zdravé návyky ke pohybovým aktivitám a sportu.

 

Né nadarmo se říká, že začít s pravidelným cvičením je nejtěžší. Jakmile si po několika výletech na hory či do fitka mozek zvykne na opojný příliv štěstí v podobě endorfinů, začneme se na tyto chvíle strávené pohybem těšit.

 

Mnoho lidí má obavy ze zařazení pohybových aktivit na ráno, ještě před naše povinnosti a pracovní aktivity. Je to však to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Nemusíte mít obavy z únavy, ale naopak - dostaví se pocit štěstí, radosti a vám se tak bude celý nadcházející den zvládat lépe a s úsměvem.

 

 

Existují také doplňky stravy, které dokážou v těle zvýšit hladinu hormonu štěstí, nikoli však endorfinů, ale serotoninu. Místo investic do umělých preparátů však důrazně doporučujeme zaměřit se na jídelníček – některé potraviny stimulují vylučování hormonů štěstí. Jednou z nich je čokoláda, která zvyšuje nejen hladinu endorfinů, ale i serotoninu. Náladu vám zlepší i chilli papričky – to vše díky obsahu kapsaicinu. 

 

Pokud hledáte jídlo pro dobrý pocit, vyberte si potraviny bohaté na tryptofan, který se přeměňuje na serotonin. Jídelníček, který vás bude doslova činit šťastnějšími, by měl být bohatý na dýňová semínka, konopná semínka, slunečnicová semínka, maso, ryby a mléčné výrobky.

 

TIP: Magnesium - PRO SPÁNEK obsahuje mezi jinými také tryptofan, tedy látku, která se následně mění na serotonin a činí nás šťastnějšími.

 

infografika spanek

 

Endorfin – hormon lásky

Jedním ze spolehlivých způsobů, jak zvýšit vylučování endorfinů, je sex. Už jen předehra způsobuje vyplavování hormonů v našem těle, a pokud sblížení skončí orgasmem, jejich množství se ještě zvýší. 

 

Opalování a smích také zvyšují vylučování endorfinů a pro někoho překvapivě také nakupování. Některé studie říkají, že i akupunktura je jedním ze stimulů, které zvyšují hladinu endorfinů v těle.

 

Serotonin – hormon štěstí bez lékařského předpisu

Endorfiny nelze dodávat ve formě léků nebo doplňků – pokud by se to ukázalo jako proveditelné, nastal by průlom v léčbě poruch nálady či bolesti. Přípravky z lékárny mohou zvýšit hladinu serotoninu, který se také nazývá hormon štěstí, ale ve skutečnosti to není hormon, ale neurotransmiter.

 

Serotonin má obrovský vliv na fungování těla. Reguluje chuť k jídlu, tělesnou teplotu a krevní tlak, podílí se na kontrakcích hladkého svalstva, spolu s melatoninem reguluje spánek a jeho množství v mozku ovlivňuje sexuální potřeby. 

 

Příliš nízké hladiny serotoninu mohou způsobit nespavost, agresivitu, úzkost, neustálou únavu, zvýšenou citlivost na bolest a dokonce depresivní poruchy. Pokud se tyto příznaky objeví, používají se léky, které blokují zpětné vychytávání serotoninu - jinak taky zvané antidepresiva.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.