+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Spánková apnoe - jak velké je zdravotní riziko? Příznaky, příčiny a léčba

|
Spánek
Dýchání

Co je to spánková apnoe a proč je tak nebezpečná? Jaké jsou příčiny a příznaky spánkové apnoe a jak tento stav léčit?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Spánková apnoe - jak velké je zdravotní riziko? Příznaky, příčiny a léčba

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co je to spánková apnoe 
 • Jaké mohou být příčiny spánkové apnoe
 • Příznaky spánkové apnoe
 • Spánková apnoe u dětí 
 • Léčba spánkové apnoe 

 

Spánková apnoe, přesněji syndrom obstrukční spánkové apnoe, je závažné onemocnění, kterým v současné době trpí tisíce lidí. Jeho hlavním příznakem je chrápání, které je mnohými pacienty často podceňováno. Je však třeba si uvědomit, že ačkoli je to pro mnoho lidí nepříjemný problém, neměli bychom ho podceňovat, protože může mít mnoho vážných důsledků pro naše zdraví a život.

 

Spánková apnoe - co to je?

Obstrukční spánková apnoe (OSA) je zdravotní stav definovaný v roce 1999 Americkou akademií spánkové medicíny. Charakteristickým znakem tohoto stavu jsou četné, opakované epizody zastavení nebo omezení průtoku vzduchu dýchacími cestami v oblasti krku, se současnou zvýšenou prací dýchacích svalů.

 

Je třeba také poznamenat, že apnoe nebo dušnost (diagnostikované snížení amplitudy dechu o 50 %) musí trvat déle než 10 sekund. Apnoe nebo dušnost je navíc často doprovázena poklesem saturace o 2-4 % oproti saturaci typické pro období bdělosti.

 

Existují dva typy spánkové apnoe:

 • centrální spánková apnoe, která znamená úplné zastavení průtoku vzduchu dýchacími cestami během spánku (tato atrofie zahrnuje břišní a hrudní dýchací pohyby). Tento typ apnoe se vyskytuje u malého procenta nemocných;
 • obstrukční periferní spánková apnoe, která je spojena s částečnou blokádou dýchacích cest, což vede k mělkému dýchání a pacient během spánku zažívá krátké epizody apnoe.

Spánková apnoe - příčiny

Obstrukční spánková apnoe je časté onemocnění, které může postihnout až 40 % mužů starších 40 let. U žen se obvykle objevuje po menopauze, ale mezi rizikové faktory vzniku apnoe u žen patří také některá endokrinní onemocnění, jako je neléčená hypotyreóza (při níž může dojít k otoku tkání) nebo akromegalie.

 

Jednou z hlavních příčin spánkové apnoe jsou abnormality ve struktuře horních cest dýchacích, které způsobují snížení svalového tonu během spánku, což vede ke kolapsu stěn hltanu. Mezi tyto abnormality patří:

 • polypy
 • křivá nosní přepážka nebo jiná nosní vada, která brání dýchání
 • hypertrofie tkáně po infekcích (včetně hypertrofie patrových mandlí)
 • abnormální struktura dolní čelisti
 • příliš ochablé svaly patra

Mezi příčiny spánkové apnoe mohou patřit také:

 • obezita a nadváha - konkrétně s tím spojený zvýšený obvod krku, který je u mužů vyšší než 43 cm a u žen vyšší než 40 cm
 • zneužívání alkoholu a jeho konzumace před spaním
 • kouření
 • chronická onemocnění, jako je těžká oběhová nedostatečnost (respirační dráha, která se nazývá Cheyneovo a Stokesovo dýchání)
 • užívání sedativ a léků na spaní

 

Spánková apnoe - příznaky

Přestože nejcharakterističtějším příznakem spánkové apnoe je chrápání, nezapomeňte, že to není jediný příznak tohoto onemocnění. Ve většině případů si neuvědomujeme, o jak závažný problém se jedná.

 

Jediným příznakem, který nám může naznačovat noční problémy s dýcháním, je to, že nás ráno bolí hlava a cítíme se unavení. Lidé, kteří trpí spánkovou apnoe, mají tendenci spát neklidně a často a prudce se probouzet, protože musí silně nasávat vzduch ústy.

 

Odborníci rozdělují příznaky provázející obstrukční spánkovou apnoe do dvou kategorií:

 • příznaky noční spánkové apnoe - hlasité, nepravidelné chrápání přerušované náhlým odmlčením, které budí ostatní, neklidný spánek, náhlá probuzení ze spánku spojená se zrychlenou srdeční frekvencí, problémy s usínáním, nadměrné noční pocení, časté močení během noci;

 • denní příznaky spánkové apnoe - ranní bolest hlavy a pocit únavy, zvýšená denní ospalost, sucho v ústech a popraskané rty po probuzení, nervozita, podrážděnost, problémy se soustředěním a pamětí, snížené libido.

 

 

Spánková apnoe u dětí

Problém obstrukční spánkové apnoe se týká dospělých i malých dětí. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku od tří do šesti let, může se však vyskytnout i při spánkové apnoi u kojenců (v takovém případě trvá zástava dechu nejméně 20 sekund - kratší pauzy do 10 sekund jsou u kojenců zcela běžné).

 

Jednou z příčin tohoto stavu je u dětí, stejně jako u dospělých, obezita nebo nadváha. Zvětšení patrových mandlí nebo zvětšení hltanových mandlí je také klíčovým faktorem obstrukce dýchacích cest u dětí. Během spánku se svaly dítěte uvolní, a mandle tak mohou bránit průchodu vzduchu do plic.

 

Je třeba také zmínit, že riziko spánkové apnoe je výrazně vyšší u dětí s vrozeným onemocněním, které může být doprovázeno kraniofaciální deformitou - samy o sobě se tyto abnormality pravděpodobně nevyskytují. Příkladem jsou děti s Downovým syndromem, z nichž téměř polovina trpí spánkovou apnoe.

 

Testování spánkové apnoe

Diagnostika spánkové apnoe je poměrně jednoduchá. Ve většině případů postačí potvrzení typických klinických příznaků, což je snazší, pokud si partner stěžuje na pacientovo chrápání nebo si u pacienta všimne apnoických epizod. Diagnostika problému je pak založena na Epworthské škále spavosti, která určuje stupeň denní spavosti, což signalizuje závažnost stavu.

 

Další referenční metodou pro diagnostiku obstrukční spánkové apnoe je spánková studie neboli polygraf, při níž speciální přístroj zaznamenává průtok vzduchu horními a dolními dýchacími cestami, stupeň okysličení organismu, dechovou námahu a přítomnost chrápání.

 

Dalším vyšetřením je také polysomnografie, která se provádí v nemocnici a samotná diagnostika probíhá přes noc. K hlavě pacienta se pak připojí elektrody (EEG), které zaznamenávají mozkové vlny a analyzují efektivitu spánku pacienta.

 

Jak léčit spánkovou apnoe?

Spánková apnoe a z ní plynoucí hypoxie představuje pro organismus velkou zátěž, a proto tento stav vyžaduje vhodnou léčbu. V současné době bohužel neexistuje žádná farmakologická léčba spánkové apnoe. Pacienti s mírnou formou onemocnění by měli především změnit svůj životní styl, snížit tělesnou hmotnost a vyhnout se alkoholu a lékům na uklidnění.

 

Kde se léčí spánková apnoe? Pacientům se obvykle doporučuje podstoupit ORL zákrok, při kterém se odstraní překážka bránící volnému proudění vzduchu. V závažných případech je nutné použít speciální vzduchovou protézu, s níž lze odstranit chrápání a apnoe a obnovit normální spánek. Protézy se vyrábějí v několika formách:

 • CPAP - vzduch je do plic vháněn po celou noc přes těsně nasazenou nosní masku;
 • automatický CPAP - zařízení, které rozlišuje fáze dýchání a upravuje tlak podle odporu horních cest dýchacích;
 • BiPAP - rozlišuje nádech a výdech změnou tlaku.

Spánková apnoe - důsledky neléčeného onemocnění

Příznaky spánkové apnoe se nesmí podceňovat, protože tento stav může přinést komplikace. Mezi ty, které se u pacientů vyskytují nejčastěji, patří dvojnásobně zvýšené riziko vzniku hypertenze, čtyřnásobně zvýšené riziko ischemické choroby srdeční a v jejím důsledku i úmrtí. Za zmínku stojí také to, že spánková apnoe je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod, a proto by lidé s touto diagnózou neměli řídit.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.