+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaké mohou být příčiny bolesti kloubů a jak jim předcházet?

|
Bolest

Bolest kloubů může být velmi nepříjemná pro každodenní život. Jak předcházet bolesti kloubů a kdy je vhodné navštívit lékaře? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaké mohou být příčiny bolesti kloubů a jak jim předcházet?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to bolest kloubů a jaké má příznaky
 • Co způsobuje bolest kloubů
 • Rizikové skupiny u bolesti kloubů
 • Léčba a diagnostika bolesti kloubů
 • Bolest kloubů v těhotenství 

 

Klouby jsou důležité části těla, které pomáhají končetinám v pohybu. Pokud člověk pociťuje bolest kloubů, může to být nepříjemné a ovlivnit jeho schopnost účastnit se každodenních aktivit.

 

Co je to bolest kloubů?

Bolest kloubů je nepříjemný pocit, který postihuje jeden nebo více kloubů v těle. Kloub je místo, kde se spojují konce dvou nebo více kostí. Například kyčelní kloub je místo, kde se stýká stehenní kost s pánví.

 

Kloubní potíže jsou běžné a obvykle je pociťujete na rukou, nohou, kyčlích, kolenou nebo páteři. Bolest kloubů může být stálá nebo může přicházet a odcházet. Někdy mohou být vaše klouby ztuhlé, bolavé nebo bolestivé. 

 

Někteří lidé si stěžují na pocit pálení, pulzování nebo "skřípání". Kromě toho mohou být klouby ráno ztuhlé, ale při pohybu a aktivitě se uvolní a cítíte se lépe. Přílišná aktivita by však mohla bolest zhoršit.

 

Bolest kloubů může ovlivnit funkci kloubů a může omezit schopnost vykonávat základní činnosti. Silné, bolestivé klouby mohou narušit kvalitu života. Léčba by se měla zaměřit nejen na bolest, ale i na návrat ke každodenním činnostem a plnohodnotný život.

 

bolest klouby

 

Co jsou to klouby?

Kloub je místo v těle, kde se stýkají dvě kosti. Jsou součástí kosterního systému. Po celém těle máte stovky kloubů a lékaři je seskupují mnoha způsoby (klasifikace). Klouby se obvykle klasifikují na základě:

 

 • Jejich funkce: Jak se pohybují.
 • Jejich složení: Z čeho jsou složeny (histologicky).

Klouby podpírají tělo od hlavy až k patě. Ať už se jedná o kloub, o kterém víte (např. kotník), nebo o kloub, o kterém jste možná nikdy neslyšeli (např. klouby, které drží vaši lebku pohromadě), všechny vaše klouby vám pomáhají každý den používat vaše tělo.

 

Věděli jste? 

Člověk se narodí s přibližně 300 kostmi. Jak roste, některé z těchto kostí se spojují. V době, kdy je dosažena dospělost, tak se počet pohybuje okolo 206 kostí.

 

Příznaky bolesti kloubů 

V některých případech si bolest kloubů vyžádá návštěvu lékaře. Pokud neznáte příčinu bolesti kloubů a máte další nevysvětlitelné příznaky, měli byste se k němu objednat.

 

Lékaře byste měli navštívit také v případě, že:

 

 • oblast kolem kloubu je oteklá, zarudlá, citlivá nebo teplá na dotek,
 • bolest přetrvává tři dny nebo déle,
 • máte horečku, ale nemáte žádné jiné příznaky chřipky.

Na pohotovost jděte, pokud se vyskytne některý z následujících případů:

 

 • jste utrpěli vážný úraz,
 • kloub se zdá být deformovaný,
 • otok kloubu se objeví náhle,
 • kloub je zcela nepohyblivý,
 • máte silné bolesti kloubu.

 

Co způsobuje bolest kloubů?

Mezi nejčastější příčiny bolesti kloubů patří:

 

Artritida

Artritida a artralgie jsou si velmi podobné, ale mají zásadní rozdíly. Obě popisují bolest kloubů, ale artralgie se vyskytuje bez výrazného zánětu v kloubu, který charakterizuje artritidu. 

 

Téměř polovina dospělých s artritidou uvádí přetrvávající bolesti kloubů. Existuje více než 100 různých druhů artritidy, včetně:

 

 • osteoartritida (OA),
 • revmatoidní artritida (RA),
 • dna,
 • septická artritida.

Příčina artritidy se mezi jednotlivými typy liší. Ve většině případů je septická artritida důsledkem bakteriální infekce. Bakterie se dostanou do synoviální tekutiny v kloubech, která nakonec degraduje chrupavku, což vede k artritidě.

 

Osteoartritida

K osteoartróze, běžnému typu artritidy, dochází časem, když se chrupavka - ochranný polštář mezi kostmi - opotřebovává. Klouby jsou pak bolestivé a ztuhlé.

 

Věděli jste?

Osteoartróza se vyvíjí pomalu a obvykle se objevuje po 45. roce života.

 

Revmatoidní artritida (RA)

RA je chronické onemocnění, které způsobuje otoky a bolest kloubů. Často dochází k deformaci kloubů (obvykle se vyskytuje v oblasti prstů a zápěstí).

 

Časem může deformovat a oslabit klouby. RA způsobuje bolest, zánět a hromadění tekutiny v kloubech, protože imunitní systém napadá membránu, která klouby vystýlá.

 

Dna

Dna je bolestivé onemocnění, při kterém se v kloubu hromadí krystaly kyseliny močové z vašeho těla, což způsobuje silnou bolest a otok. Kyselina močová se dostává do kloubních prostor a způsobuje zánět. Obvykle k tomu dochází v palci u nohy.

 

Věděli jste?

Dospělé lidské tělo má 360 kloubů.

 

Bursitida 

Nadměrné používání způsobuje zánět bursy. Obvykle se vyskytuje v kyčli, koleni, lokti nebo rameni.

 

Zánět šlach

Tendinitida je zánět šlach - pružných pásů, které spojují kosti a svaly. Obvykle se vyskytuje v oblasti lokte, paty nebo ramene. Často ji způsobuje nadměrné používání.

 

Kromě toho mohou bolestivý pohyb kloubů způsobit virové infekce, vyrážka nebo horečka. Bolest kloubů mohou způsobit také úrazy, například zlomeniny kostí nebo podvrtnutí.

 

Systémový lupus erythematodes

Zánět kloubů je běžný u systémového lupus erythematodes (lupus nebo SLE). To je chronické autoimunitní onemocnění, které může postihnout téměř všechny orgány v těle. Lupus zasahuje zejména:

 

 • kolena,
 • zápěstí,
 • klouby prstů.

Má tendenci postihovat klouby na stejné straně těla. Ráno často přichází ztuhlost, která však obvykle trvá jen několik minut. Bolest kloubů bývá také krátkodobá. V průběhu dne se může přesouvat z jednoho kloubu na druhý.

 

lupus vyrážka

lupus 

 

Fibromyalgie

Fibromyalgie je chronické bolestivé onemocnění zahrnující dysfunkci nervového systému a přecitlivělost nervů.

 

Fibromyalgická bolest se obvykle pohybuje po těle. Může postihovat klouby, svaly a pojivové tkáně. Nervy mohou způsobovat vystřelující, brnící nebo mravenčící bolest.

 

K dalším příznakům patří ochromující únava a kognitivní dysfunkce ("fibro mlha"). Někteří lidé s tímto onemocněním mají bolesti kloubů a drobné otoky. Vyšetření a testy však obvykle nezjistí žádný závažný zánět nebo poškození kloubů.

 

Hypotyreóza

Hypotyreóza zahrnuje nedostatečnou činnost štítné žlázy. Nejčastější příčinou je Hashimotova tyreoiditida, autoimunitní onemocnění, při kterém vaše tělo napadá štítnou žlázu.

 

Štítná žláza je zodpovědná za udržování mnoha hormonů v rovnováze. Když jsou v nerovnováze, může se pokazit spousta věcí. Mezi příznaky hypotyreózy patří např:

 

 • bolesti kloubů,
 • ztuhlost,
 • únava,
 • přibývání na váze,
 • zácpa,
 • nesnášenlivost chladu,
 • vypadávání vlasů.

hypotyreóza

 

Další příčiny

Bolest kloubů může být způsobena:

 

 • některá infekční onemocnění, jako jsou příušnice, chřipka a hepatitida,
 • chondromalacie čéšky neboli rozpad chrupavky v čéšce,
 • zranění,
 • obezita,
 • infekce kosti nebo kloubu,
 • přetěžování kloubu,
 • nádorové onemocnění,
 • osteoporóza,
 • sarkoidóza,
 • křivice.

Jak se diagnostikuje bolest kloubů?

Váš lékař pravděpodobně provede fyzikální vyšetření. Také vám položí řadu otázek týkajících se bolesti kloubů. To může pomoci zúžit okruh možných příčin. K identifikaci poškození kloubů souvisejícího s artritidou může být nutné provést rentgenové vyšetření kloubů.

 

Pokud má lékař podezření na jinou příčinu, může vám nařídit krevní test, aby zjistil přítomnost určitých autoimunitních poruch. Může si také vyžádat test sedimentace k měření úrovně zánětu v těle nebo kompletní krevní obraz.

 

jak na klouby

 

Léčba bolesti kloubů

Léčba bolesti kloubů se liší v závislosti na příčiněObvykle může lékař předepsat léky proti bolesti, které bolest zmírní. Například u artritidy může navrhnout nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), kortikosteroidy nebo chorobu modifikující antirevmatika (DMARD).

 

Pokud je bolest kloubů způsobena infekcí, lékař předepíše antibiotika nebo antivirotika ke zmírnění a zvládnutí příznaků.

 

Pokud je bolest způsobena zraněním nebo artritidou, může lékař odeslat lidi k fyzioterapeutovi na rehabilitaci. V závažnějších případech nebo pokud bolest přetrvává, může lékař doporučit operaci. Pokud jde o bolest kloubů, kvůli nadváze, tak je vhodné zařadit více pohybu a úprava jídelníčku.

 

Věděli jste?

Hojně doporučovanou aktivitou na podporu kloubů je plavání.

 

Možnosti kolagenu při bolestech kloubů 

S přibývajícím věkem se množství kolagenu v těle snižuje a zvyšuje se riziko onemocnění kloubů, jako je například osteoartróza. Některé studie naznačují, že kolagenové doplňky mohou pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a snížit celkovou bolest kloubů.

 

Vědci se domnívají, že kolagen může pomáhat při bolestech kloubů tím, že spouští v těle produkci látek, které bojují proti zánětu. Kromě toho se předpokládá, že složky kolagenu, jako je chondroitin a glukosamin, pomáhají obnovovat chrupavky.

 

Studie z roku 2017 zjistila, že perorální kolagenové doplňky snižují bolest, ranní ztuhlost a otoky kloubů, ale upozornila, že kolagen nenahrazuje ani není tak účinný jako typické léky na RA.

 

Vitamin D a bolest kloubů

Vědci, kteří se zabývají revmatoidní artritidou, zjistili, že lidé trpící tímto onemocněním mají často nedostatek vitaminu D

 

Nízká hladina této základní živiny může vést k chronické bolesti. Pokud ho budete užívat jako doplněk stravy, může to pomoci lepšímu fungování léčby artritidy.

 

vitamin D3K2 moře

 

OMEGA 3 proti bolesti kloubů 

Tyto jantarově zbarvené olejové doplňky stravy blokují bílkoviny a mastné kyseliny, které mohou vyvolat zánět. Vaše tělo je přemění na protizánětlivé chemické látky zvané resolviny, které mohou pomoci odstranit ztuhlost a citlivost kloubů.

 

Prevence bolesti kloubů 

Bolesti kloubů jsou pro mnoho lidí zdrojem nepohodlí a omezují jejich pohyblivost. Ale je možné předejít tomu, aby se tělo dostalo do této nepříjemné situace? Podle odborníků je prevence klíčem. Pravidelný, ale šetrný pohyb je jedním z hlavních doporučení. 

 

Stravovací návyky také hrají významnou roli v udržení zdraví kloubů. Zahrnutí zdravých a různorodých potravin do jídelníčku může podpořit zdraví kloubů. Také je vhodné zařadit doplňky stravy jako vitamin D, omega 3 nebo kolagen. 

 

Nadměrné kouření a konzumace alkoholu mohou naopak zhoršit stav kloubů. Toxické látky obsažené v cigaretách mohou poškodit tkáně kloubů a způsobit zánět, zatímco nadměrný příjem alkoholu může vést k dehydrataci těla, což má negativní dopad na stav kloubů.

 

Kombinace těchto opatření - pravidelný pohyb, zdravá strava a omezení škodlivých návyků - může být klíčem k udržení zdravých a pružných kloubů i v pokročilém věku.

 

procházka

 

Jaké jsou rizikové faktory bolesti kloubů?

Bolesti kloubů postihují spíše lidi, kteří mají:

 

 • artritidu nebo jiná dlouhodobá (chronická) onemocnění.
 • Předchozí zranění kloubu.
 • Opakovaně používaný a/nebo přetěžovaný sval.
 • Deprese, úzkost a/nebo stres.
 • Nadváhu (s BMI neboli indexem tělesné hmotnosti vyšším než 25) nebo obezitu (s BMI vyšším než 30).
 • Věk je také faktorem ztuhlých a bolestivých kloubů. Po letech používání a opotřebení kloubů se mohou problémy objevit po 45. roce věku.

 

Bolest kloubů na ruce

Artritida ruky může být velmi bolestivá. Revmatoidní artritida, která může napadat klouby v celém těle, běžně postihuje klouby a okolní šlachy zápěstí a prstů. Může způsobit, že klouby otékají, jsou bolestivé a případně deformované. To může narušit normální funkci ruky.

 

Příčinou bolesti rukou a prstů mohou být také onemocnění, jako je karpální tunel, trigger finger, gangliové cysty a autoimunitní onemocnění, které jsou často způsobeny namáhavou a opakovanou činností.

 

bolest kloubů prsty

 

Bolest kloubu prstů

Bolest prstů mohou způsobovat i některé stavy: artritida, rozpad chrupavky v kloubu, který způsobuje zánět s bolestí, ztuhlostí a otokem. Syndrom karpálního tunelu, tlak na středový nerv v zápěstí, který způsobuje necitlivost a bolest ruky a prstů.

 

Bolest kloubu prstu může být také způsobena drobným podvrtnutím nebo natažením prstu. Po 1-2 týdnech domácí léčby by se bolest prstu měla zlepšit. Pokud se bolest nezlepší nebo je silná, měli byste navštívit lékaře.

 

Bolest kloubů a svalů po celém těle

Někdy se to označuje jako bolesti těla. Bolesti svalů a kloubů mohou být způsobeny zraněním, intenzivní prací nebo sportem, špatným držením těla a zdravotními potížemi (například infekcemi, myozitidou a artritidou).  Hlavními příznaky jsou bolest, ztuhlost a omezený rozsah pohybu postižených částí těla.

 

Bolest kloubů v těhotenství

Hlavní příčinou bolesti nebo změknutí kloubních vazů jsou těhotenské hormony relaxin a progesteron. Relaxin je hormon, který vaše tělo uvolňuje během těhotenství a který způsobuje zvýšení vazivové laxity (v překladu: volné vazy).

 

Bolest kloubů po alkoholu

Konzumace alkoholu může v těle vyvolat zánětlivou reakci, která má dopad na různé systémy včetně pohybového aparátu. Zánět může vést k bolesti a ztuhlosti kloubů, zejména u osob s již existujícími onemocněními, jako je artritida nebo autoimunitní poruchy.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507893/ 

https://www.cdc.gov/lupus/features/lupus-awareness/index.htm 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10058045/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30368550/ 

https://my.clevelandclinic.org/health/body/25137-joints 

https://kidshealth.org/en/kids/bones.html