+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Hormonální nerovnováha - když tělo ztrácí kontrolu nad svými chemickými posly

Hormony

Hormonální nerovnováha nastává, když je v těle příliš mnoho nebo příliš málo jednoho nebo více hormonů. Co ale způsobuje hormonální nerovnováhu a jak se s ní vypořádat? To a více informací naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Hormonální nerovnováha - když tělo ztrácí kontrolu nad svými chemickými posly

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co jsou to hormony a hormonální nerovnováha  
  • Jaké jsou příznaky hormonální nerovnováhy 
  • Příčiny hormonální nerovnováhy 
  • Diagnostika a léčba hormonální nerovnováhy 
  • Prevence hormonální nerovnováhy

 

Hormony jsou složité a silné chemické látky. Pokud se jedna nebo více z nich vychýlí z rovnováhy, může to způsobit určité příznaky, které ve vás vyvolávají pocit, že nemáte své tělo zcela pod kontrolou. 

 

Co jsou to hormony?

Hormony jsou chemické látky, které koordinují různé funkce v těle tím, že přenášejí zprávy krví do orgánů, kůže, svalů a dalších tkání. Tyto signály říkají tělu, co má dělat a kdy to má dělat. Hormony jsou nezbytné pro život a zdraví. Vědci dosud identifikovali v lidském těle více než 50 hormonů.

 

Hormony a většina tkání (především žláz), které je vytvářejí a uvolňují, tvoří endokrinní systém. Hormony řídí mnoho různých tělesných procesů, včetně metabolismu, homeostázy, růstu, vývoje, sexuální funkce, reprodukce, cyklus spánku a bdění a i náladu. 

 

Co je to hormonální nerovnováha?

Hormonální nerovnováha nastává, když je jeden nebo více hormonů v těle příliš mnoho nebo příliš málo. Jedná se o široký pojem, který může představovat mnoho různých stavů souvisejících s hormony. Hormony jsou mocné signály. U mnoha hormonů může jejich i jen mírně nadměrné nebo nedostatečné množství způsobit v těle závažné změny a vést k určitým stavům, které vyžadují léčbu.

 

Některé hormonální nerovnováhy mohou být dočasné, zatímco jiné jsou chronické (dlouhodobé). Některé hormonální nerovnováhy navíc vyžadují léčbu, abyste si mohli zachovat fyzické zdraví, zatímco jiné nemusí mít vliv na zdraví, ale mohou negativně ovlivnit kvalitu života.

 

Příznaky hormonální nerovnováhy 

Příznaky hormonální nerovnováhy se mohou lišit podle toho, která žláza je postižena a zda se jedná o muže nebo ženu. Mezi příznaky hormonální nerovnováhy u žen častěji patří výkyvy nálad, zácpa nebo průjem, nepravidelný menstruační cyklus, neplodnost, bolesti břicha nebo zad během menstruace, nízký sexuální apetit, nespavost, křehké kosti, nadměrný růst ochlupení, vyrážky na kůži a přírůstek nebo úbytek na váze. 

 

Muži s hormonální nerovnováhou mohou být postihnuti nízkou hladinu testosteronu, jeho příznaky obvykle zahrnují snížení sexuální touhy, erektilní dysfunkce, úbytek svalové hmoty, řídnutí vlasů a snížený růst vlasů a citlivost v oblasti hrudníku. Více o testosteronu zde

 

TIP: Pokud Vás trápí problémy s nespavostí, vyzkoušejte naše Magnesium - PRO SPÁNEK, který je složen nejen z vysoce vstřebatelného hořčíku, ale je obohacen také o tryptofan, chmel otáčivý, kozlík lékařský a vitamín B6. Tzn. látky, které stimuluji tvorbu melatoninu a významně pomáhají k odbourání spánkových poruch.

 

 

Projevy hormonální nerovnováhy

Hormonální problémy způsobují desítky zdravotních potíží. Mnohé z těchto nerovnováh vyžadují léčbu, některé však mohou být dočasné a mohou odeznít samy. Mezi nejčastější stavy související s hormony patří:

 

Nepravidelná menstruace (perioda)  

Na menstruačním cyklu se podílí několik hormonů. Z tohoto důvodu může nerovnováha jednoho nebo několika z těchto hormonů způsobit nepravidelnou menstruaci. Mezi specifické hormonální stavy, které způsobují nepravidelnou menstruaci, patří syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a amenorea.

 

Neplodnost 

Hormonální nerovnováha je hlavní příčinou neplodnosti u žen. Hormonální stavy, jako je PCOS a anovulace, mohou způsobit neplodnost. U mužů, se také může vyskytnout hormonální nerovnováha, která ovlivňuje plodnost, například nízká hladina testosteronu (hypogonadismus).

 

Akné 

Akné je primárně způsobeno ucpanými póry. I když ke vzniku akné přispívá mnoho faktorů, významným faktorem jsou hormonální výkyvy, zejména v období puberty. Olejové žlázy, včetně těch v kůži na obličeji, se stimulují, když se během puberty aktivují hormony.

 

Hormony testosteron, estrogen a progesteron mohou ovlivňovat mazové žlázy v kůži. Testosteron pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu. Nadměrné množství může potenciálně blokovat póry, což může vést ke vzniku akné.

 

Zvýšená hladina progesteronu pravděpodobně hraje roli v akné souvisejícím s těhotenstvím, i když lékaři si nejsou jisti, jak přesně. U žen se může vyskytnout postmenopauzální akné, které může být způsobeno změnami hladin estrogenu a progesteronu.

 

Kromě toho se u žen, které trpí syndromem polycystických vaječníků (PCOS), častěji vyskytuje závažné a přetrvávající akné. Lékaři se domnívají, že zvýšená expozice androgenním hormonům, jako je testosteron, a rezistence vůči hormonům inzulínu mohou zvyšovat riziko akné.

 

TIP: Pokud Vás trápí akné vyzkoušejte CBD, které tlumí záněty, stabilizuje hladinu androgenních hormonů a také potlačuje bakteriální infekce. Dále snižuje produkci kožního mazu a zprůchodňuje zablokované póry.

 

mast na dermatitidu

 

Diabetes neboli cukrovka

Při cukrovce slinivka břišní nevytváří žádný nebo dostatečné množství hormonu inzulínu nebo ho tělo nevyužívá správně. Existuje několik různých druhů cukrovky. Nejčastější jsou diabetes 2. typu, diabetes 1. typu a těhotenská cukrovka. Cukrovka vyžaduje léčbu. Více o cukrovce naleznete zde.

 

Onemocnění štítné žlázy

Dva hlavní typy onemocnění štítné žlázy jsou hypotyreóza (nízká hladina hormonů štítné žlázy) a hypertyreóza. Tento stav nastává, když máte nízkou hladinu hormonů štítné žlázy, což způsobuje zpomalení metabolismu. To může způsobit přibývání na váze. Každé onemocnění má více možných příčin. Onemocnění štítné žlázy vyžaduje léčbu.

 

Menopauza

Během menopauzy mnoho žen přibírá na váze v důsledku hormonálních změn, které způsobují zpomalení metabolismu. Je důležité si uvědomit, že tento typ "hormonální nerovnováhy" je přirozený a je očekávanou součástí života.

 

Obezita 

Mnoho hormonů může ovlivňovat to, jak tělo signalizuje, že potřebujete potravu, a jak tělo využívá energii, takže nerovnováha některých hormonů může mít za následek přibývání na váze v podobě ukládání tuku. K obezitě může přispívat například nadbytek kortizolu (hormonu) a nízká hladina hormonů štítné žlázy (hypotyreóza).

 

Co způsobuje hormonální nerovnováhu?

V průběhu života - a dokonce i během dne - hladina hormonů přirozeně stoupá a klesá. Některá životní období způsobují dramatičtější změny a výkyvy hormonů, včetně puberty, těhotenství a menopauzy. 

 

Existuje však několik dalších důvodů, proč může být hladina hormonů v neočekávaných obdobích nepravidelná. Mezi nejčastější příčiny kolísání nebo nevyrovnaných hladin hormonů patří například stres, některé léky a užívání steroidů. Tyto hormonální nerovnováhy jsou s větší pravděpodobností dočasné nebo napravitelné změnou léků nebo správným zvládáním stresu.

 

Chronické stavy související s hormony mohou mít několik různých možných příčin. Obecně mezi hlavní stavy nebo situace, které způsobují lékařsky významné hormonální nerovnováhy, patří nádory, poškození nebo poranění endokrinní žlázy a autoimunitní stavy. Také anorexie může mít dopad na hormonální nerovnováhu. 

 

menopauza..

 

Poškození nebo poranění endokrinní žlázy

Jakékoli poškození nebo poranění endokrinní žlázy může způsobit hormonální nerovnováhu - obvykle nedostatek (deficit) hormonů. Poškození může být důsledkem následujících stavů nebo situací jako je náhodné poškození při operaci - například přibližně 75 % případů hypoparatyreózy (nízká hladina parathormonu) je důsledkem náhodného poškození příštítných tělísek při operaci krku nebo štítné žlázy.

 

Také radiační terapie při léčbě rakoviny může poškodit žlázy s vnitřní sekrecí. Například až u 50 % osob léčených pro rakovinu hlavy a krku pomocí radioterapie se vyvine hypotyreóza. Úraz mozku nebo hlavy (nazývaný také traumatické poranění mozku nebo TBI), kdy situace, jako je dopravní nehoda, pád nebo kontaktní sporty, mohou způsobit úraz hlavy a poranění mozku, které mohou způsobit poškození hypofýzy nebo hypotalamu.

 

Nadměrná ztráta krve nebo nedostatečné prokrvení žlázy s vnitřní sekrecí může způsobit odumření tkáně (nekrózu). Například k Sheehanovu syndromu, který je příčinou hypopituitarismu, může dojít, když u člověka dojde k velké ztrátě krve po porodu.

 

Autoimunitní stavy

K autoimunitnímu onemocnění dochází, když imunitní systém náhodně napadne určitou část těla, místo aby ji chránil. Není jasné, proč to imunitní systém dělá. Pokud imunitní systém napadne žlázu nebo orgán, který produkuje hormony, způsobí to hormonální nerovnováhu.

 

Mezi autoimunitní endokrinní stavy patří například Diabetes 1. typu, polyglandulární syndromy, Hashimotova choroba, Gravesova choroba a Addisonova choroba. 

 

Diagnostika hormonální nerovnováhy

Testování hormonální nerovnováhy závisí do značné míry na tom, jaký stav může být podle lékaře příčinou onemocnění. Některé z testů, které může lékař použít, zahrnují:

  • Krevní testy - lékaři mohou testovat určité hormony, například estrogen, testosteron nebo hormon štítné žlázy.
  • Zobrazovací metody - Lékaři mohou provést zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk, rentgen nebo vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), aby zjistili cysty nebo nádory, které by mohly způsobovat nadměrnou produkci hormonů v těle.
  • Vyšetření moči - Lékaři používají testy moči k měření hladin hormonů souvisejících konkrétně s menstruačním cyklem, jako je například folikuly stimulující hormon (FSH).

 

krevní test

 

Léčba hormonální nerovnováhy

Léčba hormonální nerovnováhy závisí na tom, co ji způsobuje. Pokud máte nižší než normální hladinu hormonů, je hlavní léčbou hormonální substituční terapie. V závislosti na tom, kterého hormonu je nedostatek, můžete užívat perorální léky (tablety) nebo injekční léky.

 

Pokud máte například nízkou hladinu hormonů štítné žlázy (hypotyreózu), může vám lékař předepsat syntetické tablety hormonů štítné žlázy. Pokud máte nedostatek růstového hormonu, budete pravděpodobně muset užívat injekce syntetického růstového hormonu.

 

Pokud máte vyšší než normální hladinu hormonů, existuje mnoho možností léčby v závislosti na příčině. Mezi možnosti patří léky, chirurgický zákrok, radioterapie nebo kombinace některého z těchto způsobů. Pokud máte například prolaktinom, nezhoubný nádor, který způsobuje nadměrné množství prolaktinu (hormonu), může vám lékař předepsat léky na zmenšení nádoru nebo může být nutný chirurgický zákrok k jeho odstranění.

 

Těhotenství a hormonální nerovnováha 

Těhotenství vede ke změně hladiny hormonů pro výživu rostoucího plodu. Mezi ně patří změna hladin hormonů progesteronu, estrogenu a testosteronu. I když se hladiny hormonů mohou lišit, nemusí být během těhotenství nutně nevyvážené. Některé hormony, které se během těhotenství zvyšují, však mohou ovlivnit způsob, jakým tělo ženy využívá inzulín. To může vést k inzulínové rezistenci a cukrovce během těhotenství.

 

Padání vlasů a hormonální nerovnováha

Vlasy mohou začít řídnout a jednou z příčin může být změna hladiny hormonů během menopauzy. Hladina estrogenu a progesteronu klesá, což znamená, že se zvyšuje účinek androgenů, mužských hormonů. Během menopauzy a po ní mohou být vlasy jemnější (tenčí), protože se zmenšují vlasové folikuly.

 

Když androgeny, jako je například testosteron, kolísají, může to zmenšit vlasové folikuly a zkrátit obvyklý cyklus růstu vlasů, což může vést k jejich vypadávání a řídnutí. Zatímco někteří muži mohou zjistit, že jejich vlasy jsou na tyto hormony obzvláště citlivé, jiní žádné výrazné změny na svých vlasech nezaznamenají.

 

Jak napravit hormonální nerovnováhu?

Mnoho zdravotních potíží, které zahrnují hormonální nerovnováhu, jako je cukrovka a onemocnění štítné žlázy, vyžaduje lékařskou léčbu. Kromě lékařské léčby vám může lékař doporučit určité změny životního stylu, které vám pomohou zvládnout hormonální nerovnováhu.

 

Mezi změny životního stylu, které mohou pomoci snížit pravděpodobnost a příznaky hormonální nerovnováhy, patří udržování přiměřené tělesné hmotnosti, konzumace výživné a vyvážené stravy, pravidelné cvičení, používání volně prodejných přípravků na akné, oplachů a léčivých krémů nebo gelů na mírné až středně silné akné. Dále snížení a zvládání stresu, omezení sladkých potravin a rafinovaných sacharidů.

 

Přírodní způsoby, jak vyrovnat příznaky hormonální nerovnováhy 

Hladinu hormonů můžete ovlivnit stravou. Některé rostliny obsahují sloučeniny, které napodobují estrogen. Mezi potraviny, které mohou pomoci zvýšit hladinu estrogenu, patří například jablka, bobuloviny, broskve, hrušky a švestky. Dále například brokolice, ječmen, mandle, sója, olivový olej a káva.

 

Vitamíny B a D mohou pomoci zvýšit hladinu estrogenu a minerál zvaný bór může pomoci tělu absorbovat estrogen a testosteron. Pokud zvažujete užívání doplňků stravy, je dobré se nejprve poradit s lékařem. Mezi bylinky, které mohou napomoc při hormonální nerovnováze se uvádí ashwaganda, majoránka a drmek obecný. 

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus

 

Prevence hormonální nerovnováhy

Ačkoli mnoha hormonálním nerovnováhám nelze zabránit, existují určité věci, které můžete udělat pro optimalizaci svého celkového zdraví a které by mohly pomoci udržet vaše hormony v rovnováze, včetně udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení, zvládání stresu, dostatek kvalitního spánku a konzumace vyvážené, zdravé stravy.

 

Závěr

Většina lidí zažije během svého života alespoň jedno nebo dvě období hormonální nerovnováhy. Hormonální nerovnováha je častější v období puberty, menstruace, těhotenství, menopauzy a stárnutí. U některých lidí se však hormonální nerovnováha vyskytuje nepřetržitě a nepravidelně.

 

K hormonální nerovnováze mohou vést i zdravotní potíže, které ovlivňují endokrinní systém nebo žlázy nebo se jich týkají. Příčinou však mohou být i vnější faktory, jako je stres nebo hormonální léky. O dlouhodobých nevysvětlitelných příznacích, zejména těch, které způsobují bolest, nepohodlí nebo narušují každodenní činnosti, by se měl člověk poradit s lékařem.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22673-hormonal-imbalance

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321486#treatment

https://www.verywellhealth.com/hormonal-imbalance-symptoms-7565418