+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Ashwagandha - co to je, jak funguje a na co pomáhá?

|
Duševní zdraví
Strava
Rostliny

Ashwagandha je rostlina ceněná zejména v ajurvédské medicíně. Jaké jsou její účinky? Jaké jsou zkušenosti jejich uživatelů? A jakými problémy dokáže pomoci a jaké má kontraindikace? To a další informace naleznete v našem článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Ashwagandha - co to je, jak funguje a na co pomáhá?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co je to Ashwagandha
  • Jaké účinky má Ashwagandha 
  • Benefity Ashwagandhy 
  • Jaké jsou vedlejší účinky Ashwagandhy
  • Užívání Ashwagandhy 

 

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen nebo vitánie, je rostlina, která se veze na vlně popularity ájurvédské medicíny a získává si oblibu i u nás. Cenné látky obsažené v plodech a kořenech rostliny se používají při léčbě mnoha onemocnění. Používají se při léčbě problémů s plodností u mužů, pomáhají také v boji proti řadě onemocnění a mají příznivý vliv na celkové zdraví našeho těla.

 

Ashwagandha – co to je?

Ashwagandha je rostlina ceněná v ajurvédské medicíně, která roste ve formě zeleného keře především v subtropickém pásmu, ale pěstuje se i v mírném podnebí. Rostlina je známá i pod jinými názvy, mezi které patří withania somnifera nebo indický ženšen.

 

Ashwagandha si již získala oblibu v tradiční indické medicíně, zejména v ájurvédském systému.

 

Vzhledem k potvrzení řady prospěšných vlastností ve výzkumech si ashwagandha našla své místo i v konvenční medicíně. V současné době se na trhu vyskytuje v doplňcích stravy, mezi které patří především kořen withanie somniferous v práškové formě nebo extrakt. Používají se také listy a plody této rostliny.

 

Ashwagandha - účinky

Ashwagandha se po staletí používá v ajurvédské medicíně. Rostlina byla ceněna především pro svůj pozitivní účinek v boji proti nemocem jako je artritida, tuberkulóza, bronchitida, ale i jako prostředek používaný při problémech se spánkem, poruchách menstruačního cyklu nebo chronické škytavce.

 

Pokud jde o nejlépe zdokumentované vlastnosti ashwagandhy, patří mezi ně úleva od stresu a úzkosti. K účinku rostliny, který však vyžaduje potvrzení v dalšími výzkumy, patří i zlepšení celkové výkonnosti organismu, kognitivních funkcí, regeneračních procesů a také pozitivní vliv na plodnost.

 

Výjimečný účinek ashwagandhy je způsoben přítomností jedinečných sloučenin v rostlině. Zelená část ashwagandhy obsahuje withanolidy (klasifikované jako steroidní laktony), které mají silný antibakteriální a protirakovinný účinek

 

Kořen ashwagandha obsahuje glykovitanolidy, které mají adaptogenní účinek (tj. posilují proces budování imunity organismu) a withanosidy, jejichž účinky nejsou dosud plně prozkoumány. Kromě uvedených sloučenin obsahuje indický ženšen také saponiny a alkaloidy.

 

Ashwagandha

 

Ashwagandha - na co pomáhá?

Ashwagandha je ceněna především pro svůj pozitivní vliv na vitalitu, tedy celkový stav těla i mysli. Konzumace withanie somnifera se doporučuje lidem, kteří chtějí posílit svou fyzickou kondici, a také těm z nás, jejichž život vyžaduje namáhavou duševní práci, vysokou koncentraci a vysokou psychickou odolnost.

 

Věděli jste?

Ashwagandha působí protistresově a stimuluje mozkové receptory, což souvisí s přítomností četných glykovitanolidů v kořenu rostliny.

 

 

Podle názoru vědců má ashwagandha i antidepresivní účinek a účinky podávání přípravků na bázi ashwagandhy jsou podobné jako u léků na bázi imipraminu. Ashwagandha se doporučuje i lidem, kteří bojují s dalšími psychickými problémy jako je špatná nálada, deprese, ale i nemoci jako schizofrenie nebo bipolární porucha, úzkosti a neurózy.

 

Ashwagandha je také studována pro své protirakovinné vlastnosti. Podle provedeného výzkumu mohou mít withanolidy přítomné v zelené části rostliny inhibiční účinek na růst některých druhů rakoviny: rakoviny prsu, plic, slinivky a kolorekta. Kromě toho je ashwagandha účinným prostředkem podporujícím pacienty během chemoterapie.

 

TIP: V oblasti spánku či psychických potíží nabízí podobné přínosy také kanabidiol neboli CBD - nepsychoaktivní složka konopí.

 

čaj ashwagandha konopi

 

Látky obsažené v ashwagandha inhibují progresi neutropenie (příliš málo bílých krvinek). Pacienti podstupující chemoterapii a současně užívající přípravky z ashwagandhy tvrdí, že se jejich zlepšila jejich celková pohoda a jsou méně unavení.

 

Ashwagandha se doporučuje také lidem vystaveným těžkým kovům. Působení ashwagandhy chrání játra před škodlivými účinky toxických sloučenin a poskytuje jim ochrannou bariéru. Přípravky s obsahem ashwagandhy jsou účinné při léčbě artritidy a snižují hladinu cukru v krvi.

 

Ashwagandhu se doporučuje užívat profylakticky jako způsob zlepšení obranyschopnosti organismu. Pití čajů s obsahem ashwagandhy zvyšuje aktivitu tzv. NK buňky (Natural Killers), tedy buňky, které jsou zodpovědné za ničení škodlivých virů a bakterií naším tělem.

 

Dobré vědět

Čaj s obsahem ashwagandhy se vyplatí konzumovat zejména na podzim a v zimě, kdy jsme zvláště vystaveni riziku nachlazení a chřipky.

 

Posiluje imunitní systém

Protože ashwagandha působí jako adaptogen, který dokáže snížit hladinu stresových hormonů v těle, může pomoci posílit imunitní systém a snížit záněty v těle. Výzkumy na zvířatech a v laboratořích ukazují, že může posílit funkci imunitního systému tím, že zvyšuje produkci imunoglobulinů.

 

Dokáže také podpořit protizánětlivé prostředí tím, že potlačuje prozánětlivé cytokiny. Tím, že snižuje regulaci imunitního systému, když je narušen, může být tato adaptogenní bylina užitečným nástrojem při léčbě různých zánětlivých onemocnění.

 

Snižuje degeneraci mozkových buněk a zlepšuje paměť

Emoční, fyzický a chemický stres může mít škodlivé účinky na mozek a nervový systém. Nejnovější výzkumy ukazují, že ashwagandha Withania somnifera je víc než jen prostředek proti stresu - chrání také mozek před degenerací buněk, která může vést k neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

 

Jedním z hlavních důvodů, proč je tak účinná při léčení mozku, je to, že obsahuje silné antioxidanty, které ničí volné radikály způsobující stárnutí. Withaferin A a withanolid D jsou dva hlavní withanolidy v ashwagandha, které se používají ke zlepšení kognitivních funkcí. Withanolidy jsou přirozeně se vyskytující steroidy, které jsou běžně přítomny v rostlinách z čeledi lilkovitých.

 

TIP: Pro optimální fungování mozku a podporu kognitivních funkcí vyzkoušejte náš unikátní produkt BYSTRÝ MOZEK. Také podporuje duševní zdraví a posiluje odolnost vůči stresu.

 

Bystrý mozek

 

Ashwagandha na neplodnost

Ashwagandha může být účinným prostředkem v boji proti neplodnosti u mužů. Studie prokázaly, že u mužů konzumujících přípravky na bázi ashwagandhy došlo ke zlepšení kvality spermatu a úrovně motility spermií.

 

Ashwagandha – kontraindikace

Bohužel existuje několik kontraindikací konzumace přípravků na bázi ashwagandhy. Ashwagandha by neměli užívat těhotné a kojící ženy, děti a lidé užívající sedativa, prášky na spaní, antiepileptika a některé léky proti bolesti; riziko interakce se týká např. léky, jako je klonazepam nebo diazepam. 

 

Pokud se shledáváte, jako osobu teoreticky spadající do kategorie osob s kontraindikacemi, stojí za to zkonzultovat užívání ashwagandhy s lékařem.

 

Ashwagandha vedlejší účinky

Užívání ashwagandhy může mít také vedlejší účinky. Nejsou příliš časté, avšak bezpochyby je důležité tyto rizika zmínit. Hlavní vedlejší účinky užívání ashwagandhy jsou nevolnost, zvracení a další onemocnění související s trávicím systémem. 

 

Hypertyreóza a kožní onemocnění, jako je svědění, změna barvy a pálení, byly pozorovány u některých lidí užívajících přípravky na bázi ashwagandhy.

 

Ashwagandha - jak používat?

Existuje několik způsobů, jak využít ashwagandhu, podle toho, jakou formu rostliny zvolíme. Ashwagandha je dostupná především ve formě kapslí, tekutého extraktu (podáváme po kapkách), drceného nebo mletého kořene a také čajů.

 

V případě kapslí nebo kapek se somniferou je užívejte v souladu s pokyny výrobce a nepřekračujte doporučený denní příjem. Pokud jde o drcený kořen rostliny, umožňuje připravit nálev z ashwagandhy.

 

Mletý kořen lze konzumovat po smíchání přiměřené porce s vodou nebo jako přídavek do jídla (např. do jogurtu).

 

Ashwagandha se také používá jako jedna ze složek sušených rostlinných čajů. V takových bylinných čajích můžete kromě withanie najít rostliny jako kozlík lékařský, centella asiatica, citronová tráva nebo bazalka asijská.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.