+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kořen Maca - co to je, jaké má vlastnosti a vedlejší účinky?

Strava
Rostliny

Peru toho nabízí opravdu mnoho. Tento článek však nebude o horách, kultuře a historii, jak jistě tušíte, ale o jednom kořeni, který má víc než příznivé účinky na naše zdraví – kořen Maca neboli Řeřicha peruánská.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Kořen Maca - co to je, jaké má vlastnosti a vedlejší účinky?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to kořen Maca
 • Jaké má kořen Maca vlastnosti
 • Maca a hubnutí 
 • Jak dávkovat kořen Maca
 • Kontraindikace kořene Maca

 

V posledních dvou desetiletích se celosvětově výrazně zvýšila poptávka po kořenu maca díky intenzivní marketingové propagaci této suroviny. Díky tomuto zájmu se maca stala jedním z vlajkových exportních produktů Peru, prodávaných ve formě prášku, tablet, kapslí a extraktů. Dnes ji snadno najdete v obchodech s doplňky stravy a zdravou výživou, proto stojí za to podívat se, jaké cenné vlastnosti Maca má.

 

Co je maca?

Maca je dvouletá rostlina z čeledi kapustovitých (Brassicaceae). Její latinský název je Lepidium meyenii Walpers. Používá se od roku 1843 a pochází od německého botanika Gerharda Walperse, který uložil první holotyp této rostliny.

 

Maca peruánská se přirozeně vyskytuje v nadmořské výšce 3800 až 4500 metrů ve středních Andách na území Peru. Ve výživě a doplňcích stravy se kořen Maca používá většinou ve formě prášku nebo tablet.

 

Maca - složení

Sušený kořen Maca se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů včetně cenné vlákniny, jejíž významné množství se nachází také v bobulích goji. Kromě toho je peruánský pepř, což je jiný název pro macu, bohatý na aminokyseliny (obsahuje jich až 20) a zdravé nenasycené mastné kyseliny (EFA), antioxidanty včetně rostlinných sterolů a glukosinolátů.

 

Věděli jste?

Má také mnoho mikroživin a makroživin, včetně železa, vápníku, mědi, zinku a draslíku, a také vitamínů (B1, B2, C, E).

 

Maca v prášku

Prášek z kořene Maca je nejoblíbenější formou dostupnou na trhu. Je mimořádně vhodný, protože díky tomuto složení jej lze použít mnoha různými způsoby, například jako přídavek do smoothie, džusu, vody, jogurtu, kefíru, pyré nebo jiných pokrmů.

 

Průměrná cena prášku Maca se pohybuje od cca. 100 Kč výš v závislosti na velikosti balení.

 

Tablety Maca

Tablety Maca mohou být alternativou pro lidi, kteří dávají přednost této konkrétní formě užívání doplňků stravy. Obvykle obsahují extrakt ze suroviny nebo jednoduše surovinu v práškové formě, uzavřenou například v kapslích. Cena tablet s kořenem maca se pohybuje od 50 korun výš.

 

Řeřicha peruánská maca rostlina

 

Kořen Maca - vlastnosti

Kořen Maca má silné adaptogenní vlastnosti. Dodává energii, zvyšuje výdrž a odolnost vůči stresu. Umožňuje efektivnější duševní a fyzickou práci. Je všeobecně uznáván jako superpotravina, jejíž vlastnosti využívají mimo jiné sportovci.

 

Užívání maca zlepšuje výkonnost a v kombinaci s doplňováním koenzymu Q10 může přinést znatelné výhody lidem, kteří intenzivně sportují.

 

Maca a libido a reprodukční funkce

V tomto ohledu jsou léčivé vlastnosti macy již poměrně dobře známé. Již dávno byla rostlina považována za afrodiziakum. Ukázalo se, že zcela oprávněně. Je známo, že surovina ovlivňuje sexuální funkce a zvyšuje libido, a to jak u mužského, tak u ženského pohlaví.

 

Mimo jiné byly provedeny studie, které ukázaly, že Maca pro muže může být zvláště užitečná při problémech s erekcí, ale nejen při ní. Bylo prokázáno, že kořen Maca zlepšuje kvalitu spermií tím, že zvyšuje jejich pohyblivost a celkový počet spermií. U žen má příznivý vliv na proces ovulace.

 

Používá se také jako prostředek proti bolestivé menstruaci a příznakům provázejícím menopauzu, které mohou být rovněž zmírněny estrogenními vlastnostmi červeného jetele.

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS obsahující extrakt z kořene Maca, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus

 

Maca - antioxidační účinky

Zdravotní vlastnosti macy jsou silně spojeny s antioxidační a protizánětlivou aktivitou. Maca chrání buňky před poškozením v důsledku hromadění volných radikálů a podobně jako kurkumin může být využívána k prevenci vzniku neurodegenerativních onemocnění a rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku, myeloidní leukémie a rakoviny jater, což potvrzují studie provedené na lidských rakovinných buněčných liniích.

 

Maca - účinky na kosti

Účinky macy se vztahují i na kosti, protože se ukázalo, že tato "superpotravina" může ovlivňovat proliferaci a diferenciaci kostních buněk. Přestože výzkum v této oblasti probíhal především na zvířatech, uznává se, že kořen maca může být užitečný při prevenci vzniku osteoporózy.

 

Pro komplexní ochranu pohybového aparátu se vyplatí také posilovat klouby a užívat glukosaminové preparáty.

 

Maca - neuroprotektivní působení

Při výčtu léčivých vlastností kořene maca nelze přehlédnout jeho vliv na nervový systém, a to zejména na mozek. Koneckonců, jak již bylo zmíněno, jedná se o silný adaptogen. Maca ovlivňuje koncentraci a zlepšuje kognitivní funkce.

 

Její pravidelná konzumace vede ke zvýšení rychlosti učení. Studie provedené na ženách po menopauze trpících depresemi navíc prokázaly, že kořen maca zlepšuje jejich náladu. Pokud je deprese doprovázena také úzkostí a neklidem, může být GABA užitečným doplňkem.

 

Řeřicha peruánská kořen

 

Maca - použití

Kořen maca se používá mimo jiné při:

 • stavech fyzického a psychického vyčerpání;
 • snížené koncentraci;
 • sníženém libidu;
 • anémii;
 • celkové slabosti;
 • snížené imunity;
 • zhoršená náladě.

Díky své vysoké nutriční hodnotě je kořen maca také doporučovanou složkou každodenní stravy, která poskytuje dostatečné množství sacharidů, cenných aminokyselin a esenciálních nenasycených mastných kyselin (EFA).

 

Pro zvýšení energie, lepší regeneraci, lepší spánek a náladu je dobrý nápad podpořit užívání maca i dalšími přírodními doplňky stravy, které nabízejí s kořenem maca účinný synergický efekt. Například kanabidiol (CBD) ve formě kapek nebo kapslí, či speciální mixy elementárního hořčíku pro podporu energie, nebo podporu spánku.

 

Kořen Maca vs. štítná žláza

Kořen Maca a hypotyreóza - to je otázka! Proč? Inu, Maca, stejně jako jiné rostliny z čeledi kapustovitých, může negativně ovlivňovat štítnou žlázu. Teoreticky by se před ní měli mít na pozoru lidé trpící hypotyreózou, protože goitrogeny obsažené v kořenu Maca narušují vstřebávání jódu a jsou považovány za goitrogenní faktor.

 

Na druhou stranu se jedná o surovinu bohatou na jód, který může funkci tohoto orgánu podpořit. Hodně záleží na použitém dávkování a individuálních predispozicích, ale užívání kořene maca při onemocnění štítné žlázy by měla předcházet konzultace s lékařem.

 

Maca na hubnutí

Doplňky stravy jsou důležitou součástí hubnutí. Výběr správných doplňků může tomuto procesu výrazně napomoci. Maca pro muže a ženy, kteří chtějí zhubnout, může být velmi užitečná, a to díky několika faktorům.

 

Za prvé, kořen Maca reguluje hladinu cukru v krvi. Za druhé zvyšuje energii a umožňuje pravidelnou fyzickou aktivitu a za třetí snižuje hladinu adenokortikotropního hormonu, jehož vysoká hladina ovlivňuje přibývání na váze.

 

Maca - dávkování

Dávkování kořene maca není přesně definováno. Obvykle se jedná o jednu čajovou lžičku přidanou např. do jogurtu nebo smoothie, i když doporučená denní dávka může být 1 až 5 gramů denně.

 

Vše záleží na přípravku a indikacích a potřebách výrobce, stejně jako na účelu, ke kterému se má prostředek používat. Kromě toho se doporučuje jednou za 2-3 měsíce udělat přestávku v užívání maca.

 

Kořen Maca - kontraindikace

Pokud jde o kontraindikace užívání maca, je obvykle zdůrazňována nutnost opatrnosti u osob s hypotyreózou, jak je uvedeno výše. Užívání kořene Maca se nedoporučuje v těhotenství, během kojení a u dětí, a to vzhledem k nedostatku odpovídajících výzkumů v tomto směru.

 

Určité opatrnosti by měli dbát také lidé trpící hypertenzí. Může u nich totiž dojít ke zvýšení krevního tlaku a snížení účinnosti léků.

 

Kořen maca - nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky maca jsou spíše vzácné. Surovina je obecně považována za bezpečnou, i když rozsah výzkumů provedených v tomto ohledu je poměrně chudý. Občas se uvádí možnost zvýšení krevního tlaku, nespavost a hyperaktivita, ale hlavně při užívání macy v nadměrných dávkách.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.