Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Cordyceps - co to je? Jaké má vlastnosti a přínosy?

17. 04. 2023

Cordyceps je houba, která se přirozeně vyskytuje v oblastech Asie, především na Tibetské náhorní plošině, jejíž zdraví prospěšné vlastnosti jsou již po staletí využívány v lidovém léčitelství pro léčebné účely. Jaké to jsou?


V České republice jsou stále populárnější přípravky s cordycepsem (česky zvaný také housenice čínská), které se doporučují speciálně na imunitu a nedostatek energie. Přestože je cordyceps u nás snadno dostupný již dlouho, jeho vlastnosti a účinky stále málokdo zná a pro mnoho lidí zní cize už jeho samotný název. Nedávno byla tato houba zpopularizovaná (bohužel celkem negativně) v seriálu Last of Us. Proto si dnes řekneme, co cordyceps ovlivňuje a kdy se po něm vyplatí sáhnout.

 

Co je cordyceps?

Cordyceps, známý také jako cordyceps sinensis, čínský cordyceps a Ophiocordyceps sinensis, patří k druhu houby, přesněji je to parazitická houba. Přirozeně roste na Tibetské náhorní plošině, nejvyšších horách Nepálu a Tibetu. Je poměrně vzácný a obtížně dostupný, a proto má velkou hodnotu. Cordyceps stojí až 20 000 dolarů za kilo!

 

Houba cordyceps parazituje na larvách molů, které v zimě žijí pod zemí, nebo také mravencích. Živí se jimi, bere jim živiny z těla. V důsledku toho larvy hynou a na jejich tělech později vyroste plně rozkvetlá houba.

 

Co se týče mravenců, tak cordyceps převezme celkovou kontrolu na jejich tělem (doposud se stále neví, zda-li to cordyceps dělá pomoci ovládnutí mozkou mravence nebo jeho nervové/ svalové soustavy), donutí mravence vystoupat na vysoký trs trávy či list rostliny, a v tomto místě mravence usmrtí.

 

Proč právě takto? Usmrcení mravence je totiž spojeno se zahájením růstu plodnice houby. Pokud je plodnice v dostatečně optimálním místě, jako jsou právě výše zmíněné vysoké trávy či listy, tak po dokončení růstu začne vypouštět spory (rozmnožovací látky hub), které následně zasáhnou mnoho dalších živočichů a celý proces se u nich opakuje.

 

V seriálu Last of Us tvůrci vyobrazili vizi postapokalyptického světa, ve kterém se cordyceps transformoval a začal takto zasahovat lidi. Nemusíte mít však obavy - v reálném světě je tato změna pole působení cordycepsu z mravence na člověka zcela nereálná.

 

cordyceps

 

Cordyceps - vlastnosti

Výzkum ukázal, že cordyceps obsahuje sloučeniny, které pomáhají udržovat tělesnou rovnováhu a tím i zdraví. Je bohatý na biologicky aktivní látky.

 

Extrakt z Cordycepsu aktivuje imunitní buňky těla k produkci protizánětlivých látek. Proto se houbě připisuje imunostimulační účinek, což znamená, že posiluje odpověď imunitního systému. Proto se kapsle cordyceps doporučují při snížené imunitě a opakovaných infekcích.

 

Jednou ze sloučenin obsažených v cordycepsu je cordycepin, který má schopnost zabudovat se do řetězce DNA nebo RNA virů a bakterií a vést k jejich rozpadu a smrti. A co víc, cordycepin může inhibovat nekontrolovaný růst a dělení buněk, a proto jsou mu přisuzovány protirakovinné vlastnosti. Kromě toho má ochranný účinek na játra a ledviny.

 

TIP: CBD olej významně a dlouhodobě přispívá ke zlepšení imunity a odolnosti proti bakteriím a virům

 

Houba cordyceps sinensis je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínů C a E a také minerálních látek. Obsah mastných kyselin není vysoký, jedná se především o polynenasycené mastné kyseliny (hlavně kyseliny olejové a linolenové). Cordyceps také obsahuje takové účinné látky jako:

 

 • triterpenoidy
 • fenolické sloučeniny
 • polysacharidy
 • steroly
 • peptidy a aminokyseliny

 

Nejcharakterističtější sloučeninou pro cordyceps je nukleosid cordycepin. Tato sloučenina ovlivňuje průběh buněčných procesů, včetně buněčné apoptózy. Právě přítomnosti této jedinečné sloučeniny vděčí cordyceps za své jedinečné zdraví prospěšné vlastnosti.

 

cordyceps

 

Cordyceps - účinky a přínosy

Houba Cordyceps v lidském zdraví prokazatelně pozitivně ovlivňuje:

 

 • podporuje imunitní systém,
 • zabraňuje poškození tkáně během infekce,
 • upravuje hladinu cukru v krvi,
 • příznivě působí na oběhový systém,
 • inhibuje proces steatózy a fibrózy jater,
 • chrání ledviny před toxickými účinky léků,
 • vykazuje účinnost při zmírňování příznaků bronchitidy,
 • stimuluje libido a zvyšuje potenci,
 • má pozitivní vliv na plodnost,
 • snižuje pocit únavy,
 • příznivě působí na stav nervové soustavy a mozku,
 • snižuje riziko rozvoje demence,
 • moduluje střevní bakteriální flóru,
 • zlepšuje výkon.

Přestože cordyceps lze jen stěží nazvat účinným lékem na rakovinu, přesto má v tomto směru mnoho cenných vlastností. Bojuje proti stresu a únavě a přirozeně zvyšuje hladinu energie. A co víc, zlepšuje sportovní výkon a zvyšuje imunitu proti virům. 

 

Dobře působí při infekcích dýchacích cest, zmírňuje kašel a další příznaky nachlazení a chřipky. Je také podporou při chronické bronchitidě a dokonce i při astmatu. Močový systém je další oblastí, kde se těmto houbám velmi dobře daří, protože zklidňují poruchy ledvin a účinně podporují úlevu od příznaků infekce močového měchýře. To snižuje problémy s močením. 

 

Z hlediska oběhového systému je cordyceps ceněn především pro zlepšení krevního oběhu a nepravidelného srdečního rytmu, zastavení srdečních chorob a snížení hladiny špatného cholesterolu.

 

Pozitivní účinky cordycepsu mohou pocítit i játra. Projevuje se účinkem na hepatitidu B, ale i dalšími poruchami tohoto orgánu, které tyto houby zmírňují.

 

TIP: Jak efektivně pročistit játra?

 

Asijský cordyceps je velmi dobrý stimulant. Dá se s jistotou označit za přírodní zdroj energie. Je nejen cennou podporou při chronickém únavovém syndromu, ale také zmírňuje závratě. Kromě toho zvyšuje fyzickou výkonnost a sexuální touhu, což z něj dělá přírodní lék na potenci.

 

cordyceps jídlo

 

Cordyceps - kdy užívat?

S ohledem na působení cordycepsu jsou indikace pro jeho použití následující:

 

 • stavy snížené imunity,
 • zvýšené riziko infekce (období podzim-zima),
 • opakované virové a bakteriální infekce,
 • stavy fyzického a nervového vyčerpání,
 • chronická únava,
 • kardiovaskulární onemocnění,
 • cukrovka,
 • snížení libida,
 • prevence rakoviny.

Cordyceps však směle můžete užívat i pokud se vás žádný z výše uvedený problémů přímo netýká. Cordyceps totiž působí také preventivně.

 

Jak dávkovat přípravky s cordycepsem?

 

Neexistují žádná obecná doporučení, jak přípravky cordyceps dávkovat. Každý přípravek by měl být vždy užíván v souladu s pokyny výrobce v doporučených dávkách. Při výběru cordycepsu v kapslích nebo prášku cordycepsu k rozpuštění si proto musíte přečíst informace na obalu produktu.

 

Máte-li jakékoli pochybnosti o dávkování cordycepsu, můžete vždy požádat o radu svého lékárníka či prodejce. Pamatujte, že účinky užívání se dostaví až časem, proto je nesmírně důležité vybraný přípravek pravidelně užívat.

 

Cordyceps – kontraindikace

Nebylo studováno, jak cordyceps ovlivňuje tělo těhotné ženy, a proto se těhotným ženám nedoporučuje jej užívat. Kojící ženy by se také měly zdržet používání přípravků s cordycepsem.

 

Kontraindikací užívání cordycepsu je alergie na tuto složku. Cordyceps se nedoporučuje kombinovat s antidiabetiky, antikoagulancii, imunosupresivy a antidepresivy.

 

Vedlejší účinky Cordycepsu

 

Cordyceps je obecně lidským tělem dobře snášen, proto je považován za bezpečný, nicméně je třeba mít na paměti, že u některých lidí může vést k nežádoucím účinkům. Jedním z vedlejších účinků suplementace cordycepsem může být vyplavování vápníku z těla. Tato houba může také interferovat s působením některých léků a mít negativní vliv na srážlivost krve.

 

 

Přípravky s cordycepsem - kolik stojí?

Cordyceps, jak již bylo zmíněno výše, je cennou složkou, ale ceny doplňků stravy obsahující tuto houbu se velmi liší. Nejlevnější kapsle s cordycepsem (balení 60 kusů) se dají koupit za cca 200 kč. Existují však i kvalitnější přípravky, za které musíte zaplatit mnohem více, i přes 1000 kč. Nicméně, vezmeme-li v úvahu všechny výhody užívání cordycepsu, určitě to stojí za to.

 

Před zadáním objednávky se vždy vyplatí porovnat jednotlivé produkty a vybrat si ten, který v každém ohledu splňuje naše očekávání. Rozhodujícím faktorem by v tomto ohledu neměla být nutně samotná cena.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Použité zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284906/

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2016/1360386/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7950209/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110835/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6462325/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19545680/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6441223/

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí a mnoha dalších látek v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.