+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Reishi - houba nesmrtelnosti

|
Strava
Organismy

Co je to Reishi? Jaký je původ a historie této houby? Jaké má zdravotní přínosy a proč se jí říká houba nesmrtelnosti?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Reishi - houba nesmrtelnosti

5 nejdůležitějších bodů článku

 • Co je to Reishi 
 • Jaké přínosy má užívání Reishi 
 • Využití
 • Odkud pochází Reishi
 • Historie Reishi 

 

Houby s léčivými vlastnostmi jsou stále oblíbenější alternativní cestou k posílení organismu. Vlastnosti vitálních hub jsou mimořádně zajímavým tématem pro výzkum mnoha skupin vědců. Využití vitálních hub je rozpoznatelnější a pohled na ně ve formě dedikovaných doplňků upoutá pozornost mnoha vyznavačů zdravého životního stylu. Vyplatí se proto seznámit s působením, vlastnostmi a dávkováním další z vitálních hub, kterou je Reishi.

 

Reishi - co to je?

Vitální houba Reishi je nazývána božskou houbou nesmrtelnosti. Je známá i pod jinými názvy, jako je ganoderma nebo houba lingzhi. Má širokou škálu aplikací. Podle tradiční čínské medicíny houba posiluje Zheng Qi neboli vitalitu, životní sílu, odolnost vůči okolí a mnoho dalších.

 

Houba Reishi, která roste především v Asii, je tam známá svými léčivými vlastnostmi již po tisíciletí. Její alternativní název je lingzhi, což v Číně označuje bylinu s duchovní silou. Vzhledem k množství použití byla Reshi pokřtěna v Číně jako lék prakticky na každý neduh. Jak je tomu nyní a jaké vlastnosti tento druh vitální houby vykazuje?

 

 

Důležitým prvkem houby Reishi je její bohaté nutriční složení, které zahrnuje jak minerální, tak biologicky aktivní složky, např. kyselinu ganoderovou, steroidní složky, triterpenoidy a další. Takové složení plus obsah vitamínů a aminokyselin dělá z Reishi velmi zajímavou složku na poličce potenciálních doplňků stravy.

 

Možná proto je vedle houby Coriolus nejčastěji používanou houbou při onkologických problémech. Obě houby mohou stimulovat imunitní systém, aby aktivněji reagoval na rakovinné buňky. 

 

Reishi

 

Reishi přínosy

Reishi posiluje naše tělo, což je v výše zmíněných případech rakoviny (či jiných onemocnění) velice důležité. Zvláště pokud dotyčný podstupuje drastickou, ale často nezbytnou konvenční léčbu, jako je chemoterapie nebo radioterapie.

 

Může se podávat a je dobré podávat během klasické léčby a asi 2 měsíce po této léčbě. Nejen, že pomáhá eliminovat rakovinné buňky, ale pomáhá tělu vyrovnat se s náročnou konvenční léčbou, která je často doprovázena mnoha nepříjemnými vedlejšími účinky.

 

Reishi má výrazný stimulační účinek na imunitní systém, zejména na makrofágy, a významně aktivuje přirozené NK buňky a dendritické buňky. Poradí si s E. coli, B. Dysenterií, bakterií Pseudomonas aeruginosa, pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a mnoha dalšími “koky”.

 

Druhou oblastí, kde houbu Reishi využíváme, je únava. Pomáhá při různých stavech únavy, poporodní únavě a nejen fyzické, ale i psychické, jelikož má srdeční tropismus (podle čínské medicíny vyživuje srdce). Zároveň také díky anti-agingovému účinku houby Reishi dochází ke zpomalení procesu stárnutí pokožky.

 

Jeho další funkce souvisí s tropismem srdce – podle čínské medicíny má účinek An Shen (uklidňuje ducha). Číňané věří, že duše Shen je v srdci (naše hlavní duše, podle Číňanů jich máme více).

 

Houba reishi dokáže vyživit srdce a tím harmonizovat, uklidnit Shenovu duši. Proto se dá použít při různých stavech mírné deprese, úzkosti, panické ataky, ale i nespavosti atd. Taoističtí mniši tuto houbu jedli před meditací. Pokud chceme Reishi užívat při psychických problémech, je lepší zvolit práškovou formu. 

 

Využití Reishi

 • celkové posílení imunitního systému 
 • léčba alergie
 • čištění střev
 • pozitivně ovlivňuje stav fyzického i duševního zdraví 
 • adjuvantní terapie v léčbě rakoviny (za cílem zničit případné mikroskopické zbytky choroby)
 • posiluje srdce a podporuje krevní oběh 
 • přírodní prostředek proti stárnutí
 • pomoc při poruchách spánku, nervové úzkosti a vyčerpání
 • doplňková terapie při poruchách jater

 

reishi

 

Další účinky Reishi

Protizánětlivý účinek, nespavost, úzkost, obezita, únava, reguluje lipidy a cholesterol, účinek proti stárnutí, chrání srdce, játra, při alergiích (zastavuje uvolňování histaminu v kombinaci s vitaminem C), tlumí potravinové alergie, onemocnění trávicího ústrojí pohybového aparátu, odstraňuje stres, pozitivně působí na kožní onemocnění a má protirakovinné účinky.

 

Posiluje také kardiovaskulární systém (zvýšená kontraktilita, snižuje krevní tlak, zabraňuje hypoxii myokardu), má výjimečnou antibiotickou aktivitu (proti E. coli, B. úplavici, Pseudomonas, pneumokokům, streptokokům, stafylokokům) posiluje játra, pomáhá při cukrovce, tiší kašel, působí jako přírodní analgetikum, antihistaminikum a je nápomocen při bronchitidě či cirhóze jater.

 

Pomáhá v léčbě kožních onemocnění, s fyzickou únavou, osteoartrózou, artritidou, leukémií (efekt na kostní dřeň), onemocněním sítnice, svalovou atrofií, dystrofií a roztroušenou sklerózou.

 

Účinky Reishi podle tradiční čínské medicíny

 • doplňuje Qi a vyživuje krev
 • uklidňuje ducha
 • přeměňuje hlen a zastavuje kašel
 • snižuje dušnost
 • posiluje podstatu ledvin

Původ Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum, Ling zhi, „božská houba nesmrtelnosti“) je parazitická houba patřící mezi polypóry, původem z Asie. Patří do obří čeledi lesklokorkovité, která zahrnuje přes 210 různých druhů hub. 

 

Klobouk Reishi má půlkruhový nebo vějířovitý tvar. Typické pro něj je, že je lesklý, jako by byl nalakovaný. Odtud jeho název. Reishi roste především na mrtvých nebo živých stromech a jejich kmenech. Nejvíce se ho nachází na listnatých stromech, jako jsou duby a buky. V přírodě je houba Reishi velmi vzácná, ale protože je po ní velká poptávka, je ve velkém komerčně pěstována. 

 

TIP na související článek: Lions mane - účinky, vlastnosti, dávkování

 

Pěstování a umělé šlechtění hub sahá až do 70. let minulého století, v případě takového pěstování je potřeba najít správný substrát, aby si houba zachovala své složení a byla zdrojem biologicky aktivních látek, které našemu organismu pomáhají. To se splnilo, takže i pěstované houby plně nahrazují ty rostoucí v přírodě. 

 

Díky tomuto šlechtění je možné využít i jednotlivá stádia vývoje Reishi, tedy plodice a zralé houby, mycelium, spory atd. V každé fázi může mít houba trochu jiné složení a obsahovat některé ingredience více, jiné méně. 

 

reishi

 

Historie Reishi

Přestože před 2000 lety bylo složení Reishi neznámé, Asiaté ji už tehdy používali k léčbě mnoha zdravotních problémů. Díky svým účinkům byla tehdy nazývána houbou nesmrtelnosti. O použití Reishi, účincích a vlivu na lidské zdraví existuje mnoho historických písemných pramenů. 

 

Houba Reishi je také zmíněna v "herbáři" Shen Nong Ben Cao Jing, který pochází z dynastie východní Han, 25-220 před našim letopočtem. Tato kniha byla neustále aktualizována a doplňována, aby zahrnovala další použití Reishi. Písemné odkazy na Reishi samozřejmě najdeme i v jiných textech, jako je například Ben Cao Gang Mu. 

 

„Západní“ svět „objevil“ Reishi v roce 1781, když ji popsal William Curtis. Moderní medicína stále tuto houbu ignoruje, ale to se postupně mění a od 60. let minulého století bylo provedeno mnoho experimentů a klinických studií, které měly potvrdit to, co lidé věděli před tisíci lety. 

 

Tímto způsobem byla prokázána schopnost Reishi modulovat činnost imunitního systému, zabíjet rakovinné buňky, působit proti rozvoji civilizačních chorob atd.

 

Shrnutí

Reishi je skutečně unikátní všestranná houba, která má jak preventivní, tak ochranné, terapeutické a léčivé účinky. V laboratořích i na zvířatech bylo provedeno mnoho studií, výsledky jsou velmi slibné a naznačují, že Reishi může najít své místo i v humánní medicíně. To je potvrzeno několika klinickými studiemi. Existuje však mnoho omezení, která znesnadňovala vývoj klinických studií a testování účinnosti a vlivu Reishi na člověka.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Použité zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23557365/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16230843/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12916709/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18048435/

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.