0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Křeče nohou, lýtek a chodidel - příčiny, prevence a léčba

02. 09. 2022

Trápí vás bolestivé křeče nohou? Máme pro vás několik tipů, jak se jich zbavit a jak jim předcházet!


Navzdory zdání jsou časté bolesti (křeče) nohou, lýtek a chodidel poměrně častým problémem dospělých bez ohledu na pohlaví. Může se jednat o důsledek značné fyzické námahy, ale v některých případech jsou křeče prvními příznaky vážného onemocnění. Zajímá vás toto téma? Pak si určitě přečtěte náš článek s radami.

 

Kde se berou noční křeče v nohách, lýtkách a chodidlech?

Katalog příčin, které mohou způsobit křeče v nohou, chodidlech a lýtkách, je velmi široký. Proto je obvykle velmi obtížné určit jednu konkrétní příčinu. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří například:

 

 • Dlouhodobé, silné zatížení nohou. Tím je myšlena například chůze v botách na vysokém podpatku. Proto je tento problém zvláště častý u žen, zejména v pozdním těhotenství.
 • Intenzivní fyzická zátěž, například při zahájení sportovní činnosti po dlouhé několikaměsíční přestávce - noční křeče v nohou jsou spolu s ischiasem jedním z nejzávažnějších následků v prvních dnech po těžkém tréninku,
 • Sedavý způsob života - osm a více hodin strávených prací u stolu bohužel není pro naše nohy to nejlepší. Tento stav se jednoduše projevuje nadměrným tlakem na svaly dolních končetin a jejich hypoxií. Riziko těchto potíží se výrazně zvyšuje v případě obezity, nesprávného držení těla při sezení (včetně například tendence dávat jednu nohu před druhou) a nošení již zmíněné obuvi na vysokém podpatku,
 • Nedostatečný příjem vody - předpokládá se, že pití méně než 2-2,5 litru vody denně není pro tělo dostatečné. K mnoha negativním účinkům patří křeče v nohou, lýtkách a chodidlech.
 • Nedostatek hořčíku

 

To jsou nejčastější, ale nikoli jediné příčiny křečí v nohou, lýtkách a chodidlech.

 

Noční křeče v nohou a nedostatky - které vitamíny a doplňky stravy naše tělo potřebuje? 

Výše uvedené příklady jsou nejčastější příčiny křečí v nohou. To však nejsou jediné důvody. Křeče jsou také způsobeny nedostatkem vitamínů a minerálů v těle. Nejdůležitějšími živinami pro lidské svaly jsou:

 

 • železo
 • vápník
 • draslík
 • hořčík

 

Například konzumace alkoholických nápojů a nápojů obsahujících velké množství kofeinu může snížit hladinu elektrolytů v těle. Káva a energetické nápoje mají sice povzbuzující účinek, ale jejich nadměrná konzumace má negativní vliv na fungování organismu.

 

Jak to lze napravit? Obecně existují dvě řešení tohoto problému, a to užívání doplňků stravy a správný, zdravý životní styl. Pokud jde o doplňky stravy, jsou běžně dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu. Vyplatí se je používat zejména v rušnějších dnech, kdy si kvůli nedostatku času nemůžete připravit zdravé domácí jídlo.

 

Doplňky stravy by však neměly být jediným řešením - měly by být považovány za dočasné řešení problému. Z dlouhodobého hlediska bude účinnější vyvážená, kompletní strava (jak by měla nakonec vypadat, je předmětem samostatného článku).

 

Jaký doplňěk stravy zvolit?

Nejčastěji nedostatkovým minerálem a tedy i příčinou křečí je nedostatek hoříčku. Tento minerál je nedostatkový pro většinu populace a je tedy více než vhodné jej dlouhodobě suplementovat. Skvělým přípravkem je v tomto směru Magnesium - PRO SPÁNEK, který kromě vysoce vstřebatelného hořčíku obsahuje také vitamin B6, chmel otáčivý, kozlík lékařský a tryptofan

 

Užíváním tohoto přípravku nejnže dodáte tělu potřebné vitamíny a minerály, odbouráte křeče a posílíte své tělo, ale také si zajistíte kvalitní spánek, díky čemuž se budete budit ráno vyspaní a plní energie, což je zcela zásadní pro správné fungování lidského organismu.

 

Kanabidiol neboli CBD

CBD, nepsychoaktivní látka obsažená v rostlině konopí, je vynikajícím svalovým relaxantem. Jeho užívání pomocí kapslí či kapek pomůže okamžitě při akutním stavu, kdy ke křečím došlo, ale stejně tak v dlouhodobém horizontu k jejich předcházení.

 

 

Akutní léčba: co můžete dělat, když máte křeče v nohou?

V první řadě je třeba nepanikařit. Ve většině případů nejsou křeče v nohou příznakem závažného onemocnění a jsou jen drobnou nepříjemností. Chcete-li se problému dočasně zbavit, pohybujte nohou pomalu, ale plynule. Čtvrt hodiny by mělo stačit k dosažení cíle zbavit se křečí.

 

Noční křeče v nohou u starších lidí - svalové křeče jako příznak závažných onemocnění

Křeče v nohou jsou problémem, který nemá původ pouze ve špatném životním stylu. Ve skutečnosti může být jedním z prvních příznaků závažného onemocnění (zejména u starších osob). Mezi příklady onemocnění, která signalizují noční křeče v nohou u starších lidí, patří:

 

 • cukrovka
 • ateroskleróza
 • hypertenze

 

 

Účinné prostředky proti silným křečím v nohou - kdy a jak je použít?

Dobrou zprávou pro vás je, že noční křeče v lýtkách lze léčit domácími prostředky. Návštěva lékaře je řešením, které by mělo být použito spíše jako poslední možnost, tj. když se křeče zhoršují a domácí prostředky nepomáhají.

 

Mezi zajímavá řešení, která můžete realizovat sami, patří:

 

 • relaxační a terapeutické masáže. Masáž může provádět jak osoba nám blízká, tak například profesionální masérka
 • pravidelné, ale ne příliš intenzivní fyzické cvičení nohou - díky tomu budou svaly dolních končetin lépe přizpůsobeny dlouhodobé zátěži
 • užívání přípravků (doplňků stravy) uvedených v první části textu. Měly by obsahovat mimo jiné hořčík a vitamin B12. Nedostatek těchto složek totiž způsobuje řadu různých potíží, mezi něž patří například celková tělesná slabost, zhoršená nálada a křeče ve svalech

 

Domácí prostředky: citronová šťáva na křeče v nohou

Mezi nejúčinnější metody boje proti tomuto onemocnění patří citronová šťáva na křeče v nohou. Tato metoda se používá již desítky let, vždy přináší pozitivní výsledky a má vysokou účinnost. Je to proto, že citron, stejně jako ostatní citrusové plody, obsahuje velké množství vitaminu C. Tento vitamin by měl být součástí kompletní a vyvážené stravy každého člověka.

 

Důležité je, že léčbu citronem lze provádět nejen přidáním šťávy do čaje nebo vody. Doporučuje se také potírat nohy šťávou z tohoto ovoce. Jak dlouho by mělo ošetření nohou citronovou šťávou trvat? Předpokládá se, že maximální potřebná doba není delší než dva týdny - nohy by se měly potírat dvakrát denně - ráno a večer. Na druhou stranu to s používáním citronu nepřehánějte: několikaměsíční vtírání může přispět k podráždění pokožky.

 

Po provedení tohoto jednoduchého postupu počkejte alespoň patnáct minut, aby se citronová šťáva mohla řádně vstřebat do pokožky.

Autor: Tomáš Konieczny