+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaké jsou důsledky sedavého způsobu života?

Pohyb

Nikdy není pozdě udělat i ty nejmenší změny ve svém každodenním životě - doma i v práci. Úprava způsobu pohybu, jeho množství a dokonce i provádění každodenních úkolů s větší vervou v kroku vás může v mžiku nasměrovat správným směrem.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaké jsou důsledky sedavého způsobu života?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to sedavý způsob života
 • Příznaky sedavého způsobu života
 • Negativní vlivy
 • Vliv sedavého způsobu života na srdce
 • Jak napravit sedavý způsob života

 

Může se zdát těžko uvěřitelné, že sedavé zaměstnání může způsobovat zdravotní problémy, ale je to pravda - může mít za následek zvýšený krevní tlak, nárůst hmotnosti a mnoho dalších nebezpečných zdravotních problémů. Aniž byste si to uvědomovali, můžete sklouznout ke stále sedavějšímu způsobu života.

 

Co je to sedavý způsob života?

Přesná definice sedavého způsobu života je taková, že člověk stráví šest nebo více hodin denně vsedě nebo vleže a v jeho každodenním životě chybí výrazný pohyb.

 

Možná vám to bude znít povědomě - například v kancelářské práci mnoho lidí prosedí celý pracovní den u počítače a pak si před spaním odpočine u televize nebo s telefonem. Je to rutina, které lze snadno propadnout, ale není bez rizika.

 

sledovani tv

 

Příznaky, že možná žijete sedavým způsobem života

Příznaky sedavého způsobu života mohou být fyzické i psychické a někdy jsou tak malé, že si je možná ani neuvědomíte. 

 

Je důležité tyto příznaky pochopit a uvědomit si je, abyste mohli provést úpravy, které zlepší vaše zdraví a kvalitu života. Mezi signály, že možná vedete sedavý způsob života, patří např:

 • Nespavost - pokud se přes den málo hýbete, vaše tělo nemá pocit, že si potřebuje v noci odpočinout a načerpat síly, což může vést k problémům se spánkem. Pořádná dávka pohybu vám pomůže k tomu, abyste se unavili v dobrém slova smyslu, což může vést k lepšímu spánku.

 • Únava - pokud v noci nespíte, vysvětluje to částečně vaši únavu, ale velkým faktorem je také sedavé zaměstnání. Když jste aktivní, vaše tělo uvolňuje endorfiny - přívaly energie, které zlepšují náladu a také tlumí bolest. Když se nehýbete, endorfiny se neuvolňují, což může způsobovat únavu.

 • Zhoršená bdělost - bez dostatečné fyzické aktivity může být vaše bdělost, pozornost a motivace velmi oslabena.

 • Bolesti - Pokud vás při sezení u pracovního stolu bolí krk nebo záda více než dříve, pravděpodobně se potřebujete více hýbat.

 • Přibývání na váze - vzhledem k tomu, že práce z domova je stále běžnější, může se stát, že vám bude oblečení těsné, když se vydáte do kanceláře. Je to proto, že při sedavém zaměstnání nespalujete tolik kalorií, což pravděpodobně vede k malému nárůstu hmotnosti.

sezeni

 

Nebezpečí sedavého způsobu života

Sedavý způsob života může přispívat k obezitě, cukrovce a některým typům rakoviny. Nejnovější výzkumy začínají potvrzovat zdravotní rizika spojená se sedavým způsobem života.

 

Studie nyní důsledně prokazují, že sedavý způsob života může přispívat k:

 • obezitě,
 • cukrovce 2. typu,
 • některých typů rakoviny,
 • kardiovaskulárním onemocněním,
 • předčasnému úmrtí.

Dlouhodobá nečinnost může snížit metabolismus a zhoršit schopnost organismu kontrolovat hladinu cukru v krvi, regulovat krevní tlak a odbourávat tuky.

 

Jedna studie analyzovala údaje shromážděné za 15 let a zjistila, že sedavý způsob života je spojen se zvýšeným rizikem předčasného úmrtí bez ohledu na úroveň fyzické aktivity.

 

Z toho vyplývá, že kromě většího množství pohybu je nezbytné snížit množství času stráveného sedavým zaměstnáním.

 

 

Onemocnění srdce

Pokud nemáte dostatek fyzické aktivity, může to vést k onemocnění srdce. Může se jednat o kardiomyopatii, která ovlivňuje způsob, jakým srdce pumpuje krev, a ischemickou chorobu srdeční, při níž se snižuje průtok krve bohaté na kyslík do srdce. 

 

Dobré vědět

Tato onemocnění může způsobit několik věcí, ale velkou měrou k nim může přispívat nedostatek pohybu.

 

Vysoká hladina cholesterolu

Cholesterol, látka podobná tuku, kterou tělo potřebuje k výstavbě zdravých buněk, může být ovlivněn sedavým zaměstnáním. Lipoprotein o vysoké hustotě (HDL) je považován za "dobrý cholesterol", který pomáhá odstraňovat z krevního oběhu lipoprotein o nízké hustotě (LDL) neboli "špatný cholesterol". 

 

Pokud se dostatečně nehýbete, můžete mít vysokou hladinu cholesterolu, kdy máte příliš mnoho LDL a málo HDL - což může způsobovat kornatění tepen, cévní problémy a další.

 

cholesterol 

 

Obezita

Sedavé zaměstnání znamená méně pohybu, a tedy méně spálených kalorií. Doporučuje se, aby dospělí a dospívající vykonávali alespoň 2,5 hodiny fyzické aktivity týdně, aby se snížila pravděpodobnost srdečních onemocnění. 

 

Nedávné studie však ukazují, že pouze jeden z pěti lidí má dostatek pohybu - to může mít za následek nechtěný nárůst hmotnosti a potenciálně i obezitu.

 

Duševní zdraví

Zdá se, že sedavý způsob života má negativní dopad také na duševní pohodu. Kombinace fyzického a duševního dopadu na zdraví činí sedavý způsob života obzvláště problematickým.

 

Při fyzické aktivitě se v mozku uvolňuje serotonin, což je chemická látka, která zlepšuje náladu. Bez fyzické aktivity se uvolňuje méně serotoninu, takže můžete mít méně pozitivních pocitů a menší motivaci. 

 

Když máte menší motivaci, může být zvládání duševního zdraví obtížnější. I když může být tento cyklus náročný na zvládnutí, existují kroky, které můžete podniknout pro zlepšení svého duševního zdraví a pohody.

 

deprese

 

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

O vysokém krevním tlaku hovoříme tehdy, když krev příliš tlačí na tělo a nutí srdce pracovat příliš intenzivně. Když srdce pracuje příliš intenzivně, může to vést k oslabení cév. Větší aktivita může být snadným způsobem, jak udržet krevní tlak tam, kde by měl být.

 

Diabetes

Inzulín reguluje hladinu cukru v krvi a metabolismus a pomáhá tělu využívat cukr, který potřebuje k výrobě energie. Dlouhodobé sedavé zaměstnání může ve vašem těle způsobit změny, které mohou vyústit v inzulinovou rezistenci a potenciálně v cukrovku 2. typu. 

 

Cukrovka 2. typu je častější u starších dospělých, ale může být diagnostikována i u dětí. 

 

Dobré vědět

Neexistuje na ni lék, ale fyzická aktivita, snížení hmotnosti a správná strava vám mohou pomoci ji zvládnout.

 

Některé typy rakoviny

Sedavé zaměstnání může zvyšovat riziko vzniku rakoviny děložní sliznice, vaječníků a dalších typů rakoviny. Větší aktivita a případně i změna jídelníčku mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny.

 

Náprava sedavého způsobu života

Pokud máte podezření, že žijete sedavým způsobem života, dobrou zprávou je, že existuje nespočet způsobů, jak do svého dne zařadit aktivitu a zvrátit své sedavé sklony. Zde je několik návrhů.

 

Více chodit pěšky

Řada výzkumů potvrdila, že každodenní 30minutová procházka je zdraví prospěšnáChůze má pozitivní vliv na duševní zdraví, snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice a pozitivně ovlivňuje krevní tlak.

 

Zkuste přidat aktivity před nebo po práci, například delší procházky se psem.

 

Vyhledávejte další příležitosti k procházkám. Pokud například bydlíte poblíž, projděte se s dětmi do školy nebo ze školy, nebo alespoň k autobusové zastávce. Můžete se také projít po večeři a udělat z toho rodinnou akci.

 

Jděte po schodech

Studie publikovaná v roce 2017 zjistila, že při chůzi po schodech, která je považována za intenzivní fyzickou aktivitu, se spálí více kalorií za minutu než při běhu.

 

Chůze po schodech, kdykoli je to možné, vám může pomoci udržet si zdravou váhu a také vybudovat a udržet silné kosti, klouby a svaly.

 

klouby

TIP: ZDRAVÉ KLOUBY obsahují pečlivě vybranou kombinaci účinných látek, které společně pomáhají snižovat zánět, podporují regeneraci kloubní chrupavky a zvyšují pružnost kloubů. 

 

 

 

Projděte se po parkovišti

Pokud to můžete udělat bezpečně, je parkování auta na vzdálenějším konci parkoviště nebo na konci ulice od cíle vaší cesty snadným způsobem, jak si přidat další kroky.

 

Stejně jako když místo výtahu vyjedete po schodech, pokud máte možnost, pokud máte čas a můžete dojít o něco dál, získáte výhody další aktivity.

 

Procházka přes parkoviště nebo kolem bloku od kanceláře vám navíc poskytne chvilku venku, abyste se mohli vyhřívat na slunci, získat potřebný vitamin D nebo si užívat změny ročních období, což může být také skvělé pro duševní zdraví.

 

Cestování bez auta

Způsob, jakým v moderní době cestujeme, souvisí s výskytem nadváhy a obezity. Aktivní způsoby dopravy, jako je chůze nebo jízda na kole, mají ve srovnání s pasivnějšími způsoby dopravy mnoho zdravotních výhod a větší potenciál předcházet obezitě.

 

V porovnání s jízdou vlastním autem do práce se zdá, že i veřejná doprava je spojena se zdravější hmotností a složením těla. Stání na nástupišti metra nebo chůze na autobusovou zastávku vyžaduje více kroků než pouhá cesta od domovních dveří ke garáži.

 

Postavte se v práci

Pokud vaše práce vyžaduje dlouhé sezení, snažte se alespoň každých 20 minut vstát. Možná si budete muset nastavit upomínku pomocí kalendáře nebo telefonu, zejména pokud jste zvyklí zapojit se do práce a ztrácet přehled o čase.

 

Pokud se obáváte přerušení pracovního procesu, nemusíte nutně přerušit práci, abyste si udělali krátkou přestávku ve stoje nebo na protažení. Snadno můžete přijímat hovory nebo prohlížet soubory ve stoje.

 

Zkuste si udělat krátkou přestávku mimo svůj pracovní stůl, abyste se napili vody nebo se poradili s kolegou u jeho stolu, místo abyste mu poslali e-mail.

 

stani

 

Vytvoření tréninku

Pokud vás představa, že si půjdete zaběhat, děsí, nemusíte běžet maraton, abyste si mohli užívat výhod cvičení.

 

Existuje mnoho možností cvičení. Experimentujte a zjistěte, kterému dáváte přednost. Možná se vám nejvíce líbí běhání venku na stezkách nebo po okolí. 

 

Možná vám lépe vyhovují kardio stroje v posilovně. Plavání, vysoce intenzivní intervalový trénink a jízda na kole jsou vynikající možnosti, jak se vymanit ze sedavého způsobu života.

 

Cvičení může být také společenskou událostí, pokud o to stojíte. Pokud neradi cvičíte sami, můžete se připojit k fitness skupině.

 

Založte si zahradu

Každý zahrádkář vám řekne, kolik fyzické námahy vyžaduje každá zahradnická činnost. Zahradničení je duševně a duchovně stimulující, ale pro mnoho lidí je to příjemný způsob, jak zůstat aktivní.

 

Dobré vědět

Nikdy není pozdě na změny, které mohou zlepšit mnoho aspektů vašeho zdraví a pohody. I ty nejmenší změny ve vašem denním režimu vás mohou v mžiku postavit na nohy a zvýšit aktivitu.

 

Závěr

Dlouhodobé sezení a nedostatek pohybu jsou dobře známé pro své negativní účinky na zdraví. Avšak povzbudivé je, že i malé zvýšení fyzické aktivity může výrazně zlepšit celkový zdravotní stav. Například, pokud začnete více chodit, parkovat auto dál od cíle nebo se více věnovat domácím pracím, tyto jednoduché změny mohou mít pozitivní vliv na vaše zdraví. 

 

Zařazení pravidelného cvičení do vašeho denního režimu, ať už jde o aerobní aktivity jako běh nebo plavání, nebo posilovací tréninky, může vést k významnému zlepšení fyzické kondice a celkového pocitu pohody. Drobné úpravy v denním pohybu tak mohou být klíčem k lepšímu zdraví a prevenci mnoha chronických onemocnění.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.healthpartners.com/blog/health-risks-of-sedentary-lifestyle/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322910

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/sitting-disease-how-a-sedentary-lifestyle-affects-heart-health 

https://www.verywellhealth.com/how-to-beat-a-sedentary-lifestyle-2509611