+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Klouby - funkce, dělení, nemoci

Pohyb

Klouby hrají zásadní roli v naší každodenní pohyblivosti a kvalitě života. Jak se klouby dělí a kolik jich je v lidském těle? Z čeho se klouby skládají a jaké onemocnění může postihnout klouby? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Klouby - funkce, dělení, nemoci

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co jsou to klouby 
 • Struktura kloubů
 • Jaké druhy kloubů existují
 • Onemocnění kloubů 
 • Kolik kloubů má lidské tělo

 

Každá kost v těle - s výjimkou jazylky v krku - se setkává s alespoň jednou další kostí v kloubu. Tvar kloubu závisí na jeho funkci. 

 

Co jsou to klouby?

Kloub je každé místo v těle, kde se stýkají dvě kosti. Jsou součástí kosterního systému. Po celém těle máte stovky kloubů a lékaři je seskupují mnoha způsoby (klasifikace). Klouby se obvykle klasifikují na základě:

 • Jejich funkce: Jak se pohybují.
 • Jejich složení: Z čeho jsou složeny (histologicky).

Klouby podpírají tělo od hlavy až k patě. Ať už se jedná o kloub, o kterém víte (např. kotník), nebo o kloub, o kterém jste možná nikdy neslyšeli (např. klouby, které drží vaši lebku pohromadě), všechny klouby vám pomáhají každý den používat tělo.

 

Struktura kloubu

Klouby drží pohromadě a podpírají je pevné pruhy pojivové tkáně zvané vazy. Hladká chrupavka zabraňuje tření při vzájemném pohybu kostí. U volně pohyblivých kloubů je celý kloub uzavřen uvnitř membrány vyplněné mazací synoviální tekutinou, která pomáhá zajistit dodatečné odpružení proti nárazům.

 

Svaly jsou ke kostem připojeny silnými, pevnými pásy pojivové tkáně, které se nazývají šlachy. Tam, kde šlachy leží blízko kosti, se mezi šlachou a kostí nacházejí drobné váčky, které snižují tření a jsou vyplněna synoviální tekutinou.

 

Funkce kloubů

Klouby jsou části opory těla. Pomáhají vám sedět, stát a pohybovat se. Některé klouby poskytují strukturální podporu. Jiné vám umožňují pohyb. 

 

Podle toho, jak moc se kloub pohybuje, patří do jedné ze tří kategorií:

 • Synartrózy: Klouby, které se vůbec nepohybují. Tyto klouby poskytují strukturální oporu.
 • Amfiartrózy: Klouby s omezeným pohybem, které poskytují kombinaci stability a určitého pohybu.
 • Diartrózy: Jedná se o klouby, kterými můžete volně pohybovat ve většině směrů. Tyto klouby umožňují nejvíce pohybu.

 

Z čeho se skládají klouby?

Klouby se skládají z kostí a pojivových tkání, které je drží pohromadě, včetně:

 • chrupavky – Jedná se o typ tkáně, která pokrývá povrch kosti v místě kloubu. Chrupavka pomáhá snižovat tření při pohybu v kloubu.

 • šlachy – (další typ pevné pojivové tkáně) se na každé straně kloubu připojují ke svalům, které ovládají pohyb kloubu. Šlachy spojují svaly s kostmi.

 • vazy(pevné, pružné pruhy pojivové tkáně) obklopují kloub, poskytují mu oporu a omezují jeho pohyb. Vazy spojují kosti dohromady.

 • bursyMezi kostmi, vazy nebo jinými blízkými strukturami se nacházejí váčky naplněné tekutinou, které se nazývají bursy. Pomáhají tlumit tření v kloubu.

 • synoviální membrána – Tkáň zvaná synoviální membrána lemuje kloub a uzavírá jej do kloubního pouzdra. Synoviální membrána vylučuje kolem kloubu čirou, lepkavou tekutinu (synoviální tekutinu), která kloub promazává.

 • meniskus – Jedná se o zakřivenou část chrupavky v kolenou a dalších kloubech.

 • nervy.

Zdravotníci rozdělují klouby do tří kategorií podle toho, kolik pojivové tkáně obsahují:

 • vláknité klouby,
 • chrupavčité klouby,
 • synoviální klouby.

Co jsou to vláknité klouby?

Vláknité klouby nejsou příliš pružné. Některé z nich se nepohybují vůbec. Jejich název odráží to, z čeho jsou vyrobeny - z husté pojivové tkáně, která je pevně spletená jako vlákno. Vláknité klouby obvykle obsahují velké množství kolagenu.

 

Existují tři typy vláknitých kloubů, mj:

 • Švy: Klouby, které drží desky lebky pohromadě.
 • Gomfy: Klouby, které drží vaše zuby na místě v čelistních kostech (dolní čelisti).
 • Syndesmózy: Klouby, které drží dvě blízce příbuzné kosti pohromadě. Syndesmózní kloub udržuje holenní kost (tibia) spojenou s lýtkovou kostí (fibula).

klouby

ZDRAVÉ KLOUBY obsahují pečlivě vybranou kombinaci účinných látek, které společně pomáhají snižovat zánět, podporují regeneraci kloubní chrupavky a zvyšují pružnost kloubů. 

 

Co jsou to chrupavčité klouby?

Chrupavčité klouby jsou chráněny vrstvou chrupavky, která spojuje kosti dohromady. Většina chrupavčitých kloubů má určitý pohyb, ale nepohybuje se daleko nebo do mnoha směrů.

 

Chrupavčité jsou klouby v místě, kde se žebra stýkají s hrudní kostí. Další chrupavčitý kloub je kloub stydké symfýzy, který spojuje levou a pravou pánevní kost.

 

Věděli jste?

Podpatky více zatěžují kolena a mohou zvyšovat riziko vzniku osteoartrózy.

 

Co jsou to synoviální klouby?

Synoviální klouby mají největší volnost pohybu. Jsou tvořeny dutinou v jedné kosti, do které zapadá jiná kost. Kluzká hyalinní chrupavka pokrývá konce kostí, které tvoří synoviální kloub. 

 

Prostor mezi kostmi lemuje synoviální membrána - vak naplněný tekutinou, která kloub promazává a chrání. Toto dodatečné polstrování pomáhá synoviálním kloubům pohybovat se s co nejmenším třením.

 

Existuje šest typů synoviálních kloubů:

 • Klouby kloubní: Klouby, které se otevírají a zavírají jedním směrem. Vaše kolena a lokty jsou klouby kloubové.

 • Kulové klouby: V kulovém kloubu zapadá zaoblený konec jedné kosti do důlku v jiné kosti. Mohou se otáčet a natáčet téměř v jakémkoli směru. Ramena a kyčle jsou kulové klouby.

 • Klouby kondyloidní: Kondyloidní klouby jsou tvořeny dvěma oválnými kostmi, které do sebe zapadají. Jsou podobné kulovým kloubům s tím rozdílem, že se nemohou otáčet v celém kruhu (360 stupňů). Zápěstí a klouby v místě, kde se prsty na nohou setkávají se zbytkem chodidla, jsou klouby kuželovitého tvaru.

 • Otočné klouby: Otočné klouby se otáčejí na místě, aniž by vybočily ze své původní polohy. Otočný kloub v krku umožňuje pohyb hlavy z jedné strany na druhou.

 • Plošné klouby: Planární klouby vznikají, když se k sobě přiblíží dvě většinou ploché kosti. Pohybují se tak, že jeden kus kosti klouže po druhém, aniž by se otáčel. Zápěstní kosti, které spojují zápěstí s předloktím, a klouby mezi obratli páteře jsou planární klouby.

 • Sedlové klouby: Sedlové klouby vznikají, když se setkají dvě zakřivené kosti. Představte si dvě kosti ve tvaru písmene U, které do sebe zapadají v zakřiveném prostoru mezi sebou. Sedlové klouby se mohou pohybovat v libovolném směru, ale nemohou se kroutit ani otáčet. Kloub, v němž se palec spojuje s rukou, je sedlový kloub.

kloub kreslený

 

Jaké jsou běžné stavy, které postihují klouby?

Klouby mohou být postiženy různými stavy, které poškozují kosti nebo pojivovou tkáň. Mezi nejčastější patří:

 

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje bolest, otok a ztuhlost. Může postihnout jeden nebo více kloubů.

 

Osteoartritida

Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubů, které způsobuje opotřebení chrupavky. Vede k bolesti a omezené pohyblivosti.

 

Bursitida

Zánět bursy, což je malý váček naplněný tekutinou, který chrání kosti, šlachy a svaly kolem kloubů.

 

bursitida

 

Zánět šlach (tendinitida)

Zánět šlachy, který způsobuje bolest a citlivost v okolí kloubu. Často postihuje ramena, lokty, zápěstí a paty.

 

Osteoporóza

Řídnutí kostí, které zvyšuje riziko zlomenin. I když přímo nepostihuje klouby, může způsobit zlomeniny kostí v blízkosti kloubů.

 

Lidé s autoimunitními onemocněními často pociťují příznaky v kloubech. Mezi nejčastější patří:

 

Revmatoidní artritida

Chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby, způsobuje bolest, otok a ztuhlost. Může vést k trvalému poškození kloubů.

 

klouby artritida

 

Psoriatická artritida

Typ artritidy spojený s lupénkou. Způsobuje zánět kůže a kloubů.

 

Lupus

Lupus je autoimunitní onemocnění, které může postihnout různé části těla, včetně kloubů, kůže, ledvin a srdce.

 

Sjögrenův syndrom

Autoimunitní onemocnění, které postihuje žlázy produkující vlhkost a může způsobit suchost v očích a ústech, stejně jako bolest kloubů.

 

Vaše klouby mohou být také poškozeny úrazy, jako jsou pády a autonehody. Mezi úrazy, které postihují klouby, patří:

 

Dobré vědět

Římský salát, brokolice, špenát, kapusta nebo petržel může podle výzkumu díky vysokému obsahu vápníku zpomalit ničení chrupavek a snížit úbytek kostní hmoty, ke kterému dochází s věkem. 

 

Sportovní úrazy

Zranění způsobená sportovními aktivitami, která mohou zahrnovat podvrtnutí, natažení a zlomeniny.

 

Zlomeniny kostí

Přerušení kontinua kosti, které může ovlivnit blízký kloub.

 

Věděli jste?

U kuřáků je riziko zlomenin vyšší než u nekuřáků. Kouření totiž může snižovat kostní hmotu, což může vést k osteoporóze. 

 

Vykloubení

Situace, kdy kost v kloubu je vychýlena ze své normální pozice. Vyžaduje lékařskou pomoc k navrácení do správné pozice.

 

Podvrtnutí

Přetížení nebo natržení vazů kolem kloubu, často způsobené náhlým otočením nebo pohybem.

 

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud zažíváte přetrvávající bolest nebo jiné problémy s klouby, aby byla stanovena správná diagnóza a léčba.

 

Dobré vědět

Celodenní sezení ani stání na nohou kloubům neprospívá. Pokud je to možné, střídejte obě činnosti, abyste předešli ztuhlosti a přetížení. 

 

Jaké testy se provádějí na kloubech?

Která vyšetření budete potřebovat, závisí na příznacích, které se u vás objevují. Navštivte lékaře, jakmile si všimnete změn nebo nové bolesti některého z kloubů. 

 

Mezi nejčastější testy, které poskytovatelé používají k diagnostice problémů s klouby, patří např:

 • rentgenové snímky, 
 • ultrazvukové vyšetření,
 • aspirace kloubů,
 • CT vyšetření,
 • magnetická rezonance.

kloub

 

Kolik kloubů má lidské tělo?

Odborníci se často neshodnou na tom, kolik přesně je v lidském těle kloubů. Většina odborníků definuje kloub jako jakékoliv místo, kde se stýkají dvě kosti. 

 

Jiní definují klouby jinak a tvrdí, že za klouby je třeba považovat pouze místa, kde se setkávají dvě kosti, které se pohybují. Podle toho, kterou definici použijete, má dospělý člověk přibližně 350 kloubů.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326191#prediabetes

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=P00044

https://www.britannica.com/science/joint-skeleton/Bicondylar-joint

https://www.healthdirect.gov.au/bones-muscles-and-joints

https://www.healthline.com/health/saddle-joint#movement

https://my.clevelandclinic.org/health/body/25137-joints 

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/joints